Men wil weten dat bij de regering het voornemen bestaat om aan de miliciens der ligting van 1855 geene buitenlandsche verloven te verleenen. Thermometers tand- mei. 's avonds 11 ure. 56 gr. h 's morgens 7 55 r 's middags 1 C2 w 's avonds 11 54 a 's morgens 7 5 4 a a 's middags 1 n 65 Staten-g-eneraal. Zoo als wij reeds vroeger mededeelden, heeft de tweede kamer dingsdag art. 1 verworpen van het wetsontwerp betrekkelijk de vreemde vennootschappen. Dit artikel luidde aldus: #Naamlooze maatschappijen van koophandel, waarvan de zetel buiten het koningrijk der Neder landen gevestigd is, kunnen in Nederland geene daden van koophandel plegen, noch in regten optreden, zonder onze voor gaande bewilliging op hare acte van oprigting." Het grootste bezwaar tegen de voordragt bestond hierin, dat zij onvolledig was, en niet voldoende om het daarbij beoogde doel te bereiken, en dat er ook geen genoegzame waarborg bestond voor de kennis van de soliditeit der in het buitenland gevestigde vennootschappen. De minister van justitie heeft de bezwaren niet geheel ontkend, maar beweerd dat men met de goedkeuring der onderwerpelijke voordragt zich vau het middel zoude verzekeren, hetwelk het minst bezwaar opleverde. Zijne exc. heeft daarbij, als een bewijs van de moeijelijkheid welke het vraagstuk op zich zelf oplevert, gewezen op de bijzonderheid dat de bestrijders van de voordragt, bij de afkeuring van deze het zeer oneens zijn, ten aanzien van hetgeen daarvoor in plaats zoude behooren te worden gesteld. Yan meer dan eene zijde is aangemerkt, dat ook het wetboek van koophandel, in het belang der uitbreiding van de nijverheid herziening behoeft. Na het verwerpen van art. 1 der voordragt, is (gelijk gemeld is) het ontwerp ingetrokken. De 9 leden welke zich van de 59 vóór verklaarden, waren de heeren van Heiden Reinestein, van Zuylen van Nyevelt, Elout van Soeterwoude, van Reede van Oudtshooru, Delprat, Slicher van Domburg, Schimmelpenniuck van der Oije, de Bieberstein en Mackay. Woensdag is door haar in behandeling genomen de wets- vbordragt betrekkelijk het koopen, in pand of bewaring nemeu uf ontvangen van militaire kleedingstukken enz. De heer de Bieberstein, die het eerst daarover het woord voerde, heeft zich met nadruk voor dat ontwerp verklaard, liij deed daarbij opmerken dat een zeer groot aantal militairen ge straft en ongelukkig geworden zijn door het verkoopen van militaire kleedingstukken, waartoe zij overgingen om aan dron kenschap en ontucht bot te vieren. Als het opkoopen door strenge bestraffing tegengegaan werd, zouden er geene verkoo- pers meer zijn. Het ontwerp is aangenomen met 55 tegen 2 stemmen (van de heeren van der Linden en Wintgens). De minister heeft medegedeeld, dat een ontwerp van wet in behandeling is, om de kosten van kazernering ten laste van den staat te brengen. De ontwerpen van wet betreffende den polder Oud-Herkin- gen en het planetarium te Franeker, zijn mede aangenomen, benevens acht naturalisatie wetten. Aanstaanden maandag zal het wetsontwerp betrekkelijk de regterlijke organisatie in behandeling genomen worden. Bij de tweede kamer is dingsdag o. a. ingekomen een adres van kerkvoogden der nederduitsche hervormde gemeente te Middelburg van 9 dezer, inhoudende bezwaren tegen het wets ontwerp op het begraven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenis kosten. Zij geven daarbij te kennen door de opheffing van het gebruik hunner kerkelijke begraafplaats aanzienlijke schade in hunne iukomsten te hebben geleden, zonder daarvoor immer eenige vergoeding te hebben ontvangen, en tbaus met leedwezen te hebbeu gezien dat het aanhangig wets-ontwerp het hoofdbe ginsel, waaraan het gemis hunner inkomsten is toe te schrijven, bekrachtigt, zonder daarbij aanspraak op schadeloosstelling te erkannen voor het door de toepassing van dat beginsel ontno men genot. Zij uiten ten slotte den wensch dat de hier bedoelde wet schadevergoeding bepale voor de kerkelijke administratien, welke in hunne inkomsten benadeeld zijn door het verbod om van hare begraafplaatsen gebruik Ie maken. («emeenteraad van (noes. Zitting van 14 mei. Al (lc lcrlen tegenwoordig. De notulen der vorige zitting zijn gelezen en gearresteerd. De voorzitter brengt alsnu in beraadslaging het ter vorige vergadering aangehoudene voorstel tot regeling van het school wezen en wel art. 1, bepalende het getal scholen. De heer Saaijmans Yader persisteert bij zijn geuit gevoelen ter vorige vergadering, dat drie lagere scholen voor de behoefte voldoende zijn. De voorzitter leest in antwoord daarop, oene ministeriele beschikking voor, inhoudende dat ook scholen waar vreemde talen geleerd worden, behooren tot het lager onderwijs, en de bepaling of zij al dan niet daartoe te brengen zijn, geheel af hangt van den aard en omvang van bet onderwijs. De heer van den Bosch beaamt dit; voor eene bevolking van 5500 zielen zijn drie lagere scholen onvoldoende, maar even als vroeger, de vijf bestaande eene behoefte. Ofschoon niet blind voor de geldelijke bezwaren op nieuw voorliet on derwijs gevorderd, verwijst hij daarentegen als een verblijdend teeken op den verminderden last der armverzorging. De beer S. Vader acht het wenschelijk de fransche scholen te verheffen, tot hetgeen ze behooren te zijn, namelijk om te kunnen dienen tot hoogere opleiding der leerlingen. De heer van de Putte zal voor de regeling der 5 scholen stemmen, op grond van art. 16, ah 2 der wet op het onderwijs. De heer van der Meulen is dit eens en ziet daarin geene reden waarom het onderwijs niet zou kunnen opgevoerd worden. De heer van Kerkwijk verklaart zich na al het aangevoerde nog niet overtuigd, dat de fransche scholen niet zonden zijn bijzondere scholen. In stemming gebragt, om in de gemeente te vestigen1eene school voor armen en weezen en 2. eene dito voor minvermogen den, zijn allen daar vóór, except de heer van Voorst Vader, 3. eene school voor kinderen niet tot een dier beide cathegorien behoorende; allen vóór, 4. eene fransche kostschool voor jon gens. De heer van den Bosch stelt voor de beide kostscholen te noemen, voor meer uitgebreid lager onderwijs, welk ameude- ment de heer van de Putte ondersteunt. De voorzitter stemt toe dat men dan de benaming der wet behoudt, doch daarmede dan ook art. 72 geheel over het hoofd wordt gezien, zoo dat hij het voorzigtig acht de tegenwoordige benaming te behouden. De heer van de Putte acht het juist qualificeren der scholen overeenkomstig de wet. De heer de Knokke van der Meulen, wil in plaats van kost scholen, alleen het woord scholen gelezen hebben. Het amendement van de heer van den Bosch in omvraag gebragt, is verworpen met 7 tegen 4 stemmen; die van de heeren van den Bosch, Hochart, van de Putte en van Kerkwijk. Hot subamendement van den heer de Knokke van der Meulen thans in behandeling gebragt, ziet de heer Saaijmans Vader daarin bezwaar, omdat dc scholen thans kostscholen genoemd worden. Dc heer van Kerkwijk daarentegen is er voor, omdat het anders den schijn zou hebben als of de kost voor gemeentereke ning verschaft werd. In stemming zijn er 8 vóór 3 tegen, zijnde de heeren Saaijmans Vader, Soiueudam cn van Voorst Vader. Alsnu komt in stemming,of er zijn zal eene fransche school voor jongens. Dit wordt toestemmend beantwoord, met 6 tegen 5 stemmen, van dc heeren Soutendam, Smallegange, Saaijmans Vader, van Kerkwijk en van Voorst Vader; en 5. of er zijn zal eene fransche school voor meisjes, mede met 6 tegen 5 stemmen als voren aangenomen. Hiermede het getal scholen bepaald zijnde worden de jaar wedden der ouderwijzers aan de orde gesteld. Aan den hoofdonderwijzer der armenschool f 600 enf 100 in demniteit voor huishuur, algemeen aangenomen aan den hoofd onderwijzer op de school van minvermogenden f 1000, en vrije woning als vorenaan den hoofdonderwijzer der andere school mede f 1000 en f 150 indemniteit huishuur. De heer Kakebceke wenscht de jaarwedde bepaald tc zien op f 800, cn 20 pet. der schoolgelden, welk voorstel door den heer Saaijmans Vader ondersteund wordt. De voorzitter bestrijdt dit amendement, op grond dat voor zoodanige school geene concurrentie bestaat en het dus geen nut kan hebben, en ten anderen, omdat daardoor do onderwij zer in zekere mate afhankelijk wordt van de ouders der leer lingen. Het amendement in stemming gebragt, is verworpen met 8 tegen 3 stemmeu, van de heeren Kakebeeke, Saaijmans Vader en van Voorst Vader, waarna het voorstel is aangenomen. Aan den hoofdonderwijzer der fransche school voor jongens f 1200 cn vrije woning. De heer van den Bosch merkt op dat dit minder is dan de som waarvoor diens bijdrage in het pensioenfonds wordt bere kend. De voorzitter antwoordt dat den heer van den Brcc daarop geantwoord cn hij daarmede tevreden is. In omvraag gebragt, zijn er 6 tegen en 5 voor diejaarweddc (voor stemdeu de heeren van den Bosch, van de Putte, van Kerkwijk, de Knokke van der Meulen en de voorztter.) De laatste noodigt de leden die tegen gestemd hebben uit, nu een ander voorstel te doen. Daarop stelt de heer Kakebeeke voor die te bepalen op f 1000 en 20 pet. der schoolgelden onvrije woning, welk voorstel wordt aangenomen, na eene kleine discussie, met 6 tegen 5 stemmen, (stemmen als voren.) Voor de hoofdonderwijzeres aan de fran sche school vóór meisjes f 1000 en vrije woning, welke de heer Kakebeeekc voorstelt te brengen op f800, en 20 pet. der schoolgelden en vrije woniug hetgeen op do zelfde wijze is aan genomen; aan ieder hulponderwijzer op de iagero scholen f 300; allen vóór behalve tie heer Saaijmans Vader; aan ieder op de fransche school voor jongens f 500 allen voor hulpon- dci wijzeres meisjesschool f 400allen vóór; aan kweckelingen der 1ste klasse f50,allen voor behalve de heer Saaijmans Vader.- aan kweekclingen der 2de klasse f 25j allen voort art. 3 bepa lende de wijze waarop die kosten in dc bogrooting zullen worden gebragt en art. 4 dat er een matig schoolgeld zal worden gehe ven, nader te regelen, worden aangenomen, waarmede de rege ling van het schoolwezen is afgeloopcu. De heer van den Bosch vertrekt. Tot leden der plaatsclijko schoolcommissie worden benoemd de heeren H. K. D. van den Bussche met 7 stemmen, terwijl 3 op den heer J. Kooman waren uitgebragt, enH. C. vanDeinse met 10 stemmen, tegen 1 op don heer M. M. J. van den Berg. Eene overschrijving van de onvoorziene uitgaven dergemeen- tebegrooting van 1858 en eene dito der schutterij bcgrooting worden toegestaan. Wordt gelezen brief van den heer J. Lebret, ingenieur, me- dedeelende dat de stadsschuur, bij het terrein waar de fundering voor de nieuwe gevangenis wordt gebouwd, zoo bouwvallig is, dat men bevreesd is zij bij dc voortzetting der werkzaamheden zal instorten, in bedenking gevende, die aan het rijk af te staan. Daartoe is onder goedkeuring besloten, mits schadever goeding. Het uur te ver verstreken zijnde, is de vergadering gesloten en de overige punten aangehouden. Öuitcnlanöscljc tijbingen. Engeland. Londen 19 mei. The times zegt heden dat aan alle eigenaren van stoombooten door de regering is kennis gegeven, dat iedere verhuring van vaartuigen aan Frankrijkten dienste van trans porten, is verboden, en eene verbeurdverklaring van die vaar tuigen, benevens gevangenzetting het gevolg van zoodanige overeenkomsten zou zijn. Dit besluit is ook van toepassing op die verhuring, welke reeds mogt zijn aangegaan vóór de proclamatie van H. M. de koningin, betrekkelijk Engelands onzijdigheid. De vraag of steenkolea als oorlogscontraband moeten be schouwd worden, is niet door het gouvernement beslist. The daily news zegt dat door de fransche regering is afge wezen eeu van het engclsche bewind uitgegaan verzoek, tot ver lenging van den termijn, na verloop waarvan embargo gelegd wordt op de oostenrijksche schepen. Men verwacht dat terstond na de opening van het parle ment van den kant der iiberale oppositie een aanval op het minis terie Derby beproefd zal wordendoor het voorstellen van een amendement op het adres van antwoord, met betrekking tot de hervorming van het kiesstelsel. Het hof begeeft zich den 20 of 21 dezer van hier naar Osborne, om prinses Frederik Willem van Pruissen daar op te wachten. H. K. H. keert met de koningiu naar deze hoofdstad terug. Een koninklijk jagt zal denkelijk de pruissische prin ses te Antwerpen opwachten en naar Engeland overbrengen. SPuitscIiIaud. Weenen IS mei. De Oesterreichische Correspondenz ver klaart dat de aftreding van graaf Buol, als minister van buiten landsche zaken, alleen toe te schrijven is aan redenen van gezondheid. Het stelsel der oostenrijksche regering blijft onveranderd het zelfde en heeft ten doel de handhaving van eigene, de eerbiediging van anderer regten. De verzekeriug van een frausch dagblad, dat er een trak taat zou gesloten zijn tusschen Turkye en Oostenrijk, wordt op officieele wijze tegengesproken. Berlijn 17 mei. Pruissen heeft zijn gezant bij de bondsverga dering te Frankfort instructien gezonden, inhoudende dat, bijal dien aan Pruissens protest tegen het hanoversche voorstel tot bïjeentrekking van een bondskorpsaan den BovenRijn geen ge hoor wordt gegeven, hij zich moet onthouden aan de discussien daarover deel te nemen. De akademie van wetenschappen alhier, maakt schikkin gen tot een plegtig lijkfeest voor Alexander von Humboldt. Volgens het Mainzer Journal zijn in het laatst der vorige week 25000 mau beijersche troepen naar de grenzen van den lliju-Palts getrokken. De baron Kubeck is benoemd tot president van den bondsraad. SKwitserlaurt. Bern 18 mei. Daar de oostenrijksche regering heeft gewei gerd om de onzijdigheid van het Lago Maggiore te erkenneu, zoo als de bondsraad in het belang van den handel had voorge steld, heeft die raad bevel gegeven om de vestingwerken aan den Simplon te herstellen. Onze troepen hebben eene poging tot aanval verijdeld, welke door italiaansche uitgewekenen beraamd werd tegen Lombardye over zwitsersch grondgebied, en zij hebben hun oorlogsma- tcrieel in beslag genomen. 18 19

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2