MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 64. Zaturdag 1859. 21 Mei. ömnmlanbscl)t' tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma' kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg SO mei. Aan het thans verkrijgbaar gestelde verslag van den toestand dezer gemeente over 1858, door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad gedaan, naar het voorschrift van art. 18a der gemeentewet, ontleenen wij het volgende De wettige bevolkiug. die op 1 jauuarij bedroeg 7086 manne lijke, 8569 vrouwelijke, lolaal 15655 personen, beliep op 31 december 7085 mannelijke. 8556 vrouwelijke, totaal 15641, en de feitelijke 7284 mannelijke, 8663 vrouwelijke, totaal 15947. Die verauderiug greep plaats door geboorte van 224 manne lijke, 207 vrouwelijke, totaal 431 kinderen, en door het zich al hier vestigen van 330 mannelijke en 447 vrouwelijke, totaal 777 personen, terwijl overleden 263 mannelijkeen 281 vrouwelijke, totaal 544 personen, en naar elders verhuisden 292 mannelijke, 386 vrouwelijke, totaal 678 personen. Op 31 december waren in de gemeente aanwezig doch elders gedomicilieerd 363 manuelijke, 239 vrouwelijke, totaal 602 per sonen, en wettig tot deze gemeente behoorende, doch zich elders bevindende 164 mannelijke, 132 vrouwelijke, totaal 296 per sonen. De feitelijke bevolking bedroeg dus 15947, of 306 meer dan de wettelijke. Daaronder zijn begrepen 192 militairen en G1 gevangenen. In de koloniën der Maatschappij van weldadigheid waren 1 bestedeling en 24 bedelaars, en 12 personen werden voor reke ning van de gemeente verpleegd in het krankzinnigengesticht te Delft. Onder de geboorten (68 minder dan in 1857) waren 6 twee linggeboorten (7 minder dan 't vorige jaar) en 32 kinderen onecht. De sterfte bedroeg 39 meer en het getal levenloos aan gegeven kindereu 8 minder dan in 1857. 128 huwelijken werden voltrokken, waarvan 9 met bewijs van onvermogen, zijnde 10 meer dan in 1S57. Geene landver huizers zijn in 1858 uit deze gemeente vertrokken. Het getal kiezers bedroeg voor leden van de tweede kamer der staten generaal en der provinciale staten 483, en voor leden van den gemeenteraad 761. De gemeentearchieven verkeeren in eenen voldoenden toe stand. Gedurende het afgeloopenjaarisde verzameling der losse charters verrijkt door enkele oorkonden, papieren en registers betrekkelijk het oude leprozenhuis, ten jare 1642 overgegaan onder de administratie van het toen opgerigt tuchthuis. Op verzoek zijn deze door de commissie van administratie over het huis van burgerlijkeen militaire verzekering, in wier archief die stukken tot nu toe berustten, welwillend ter tijdelijke plaatsing in het gemeentearchief afgestaan. Bij het vorig verslag uitten burgemeester eu wethouders den wensch, eenen deskundige te mogen aantreffen, die zich zoude willeu belasten met het regelen eu catalogiseren der charters en verdere bescheiden. Het strekt hen tot genoegen te kunnen vermelden, dat zij dien wensch verwezenlijkt hebben gezien, daar de beer mr. J. H. de Stoppelaar, op hunne uitnoodiging, zich daartoe bereid heeft verklaard, hetgeen men des te belang rijker acht, vermits hij daarmede reeds in 1853 opeeuezoo voldoende wijze was begonnen, doch dien arbeid, wegens ver trek uit de geraeeute, had moeten staken. Op den toen ingeslagen weg voortgaande, zijn achtereenvol gens door hem al de losse charters, oorkonden, brieven en bescheiden uit degravelijke tijden aan een naauwkeurig onder zoek onderworpen. De inventaris van beide eerstgenoemden bestaat uit 530 stukken. Uil den aard der zaak onderscheiden zij zich door meerdere of mindere belangrijkheid, doch zijn zij allen, in verschillende opzigten, van het grootste gewigt. Van deze stukken is voorloopig een register aangelegd, met aanhaling der gedrukte werken, in welke sommigen voorkomen en tevens der registers, e~n deel uitmakende van het archief, in welke zij andermaal of zelfs herhaaldelijk bij authentieke of gewone copie zijn opgenomen. In verband met het nopens het guldeuregister in de versla gen over de jaren 1852 en 1853 aangevoerde, is door hem ook eene nieuwe chronologische inhoudsopgaaf van dit register vervaardigd, iugerigt op dc zelfde wijze als die vau de losse charters. Dit zelfde is ook geschied met de beide zoogenaamde privilegieboeken, waarin zeer vele oude, belangrijke en nog niet door den druk bekend gemaakte stukken voorkomen, eeu en ander voorafgegaan door eenige korte inlichtingen omtrent den tijd der zamenstelling, den aard en het wezen dier boeken. Burgemeester en wethouders achten het overbodig om te wijzen op het veel omvattende en belangrijke van den arbeid.dien genoemde heer zich wil getroosten, en vereenigen zich met den door hem uitgedruklen wensch, dat hij gelegenheid zal hebben in het volgende jaar de chronologische lijsten te voltooijen van die slukken, welke in de overige registers van het oude archief zijn vervat, om daarna de rekeningen der stad, die van de rent meesters, die van den zeeuwschen tol, die van Walcheren en dergelijken te onderzoeken. In die verzamelingen is een schat van wetenswaardigheden verborgen, waarvan het bestaan zich te naauwernood laat. ver moeden, want hoe loffelijk een werk in het bekend alphabetisch register ook moge geleverd zijn, zoo laat hel bij de raadpleging vooral naar die stukken, welke in de verschillende registers zijn verspreid, den onderzoeker racial onvoldaan. liet getal der op de algemeene burgerlijke begraafplaats sedert hare oprigling in 1830 ter aarde bestelde lijken bedroeg op 31 december 1858 een totaal van 13629. (Wordt vervolgd.) Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van 13 dezer, is bepaald dat eene herkiezing ter benoeming van leden der provinciale staten, in de hoofdkiesdistricten waar dit noodig is, zal plaats hebben op dingsdag den 24 dezer. Uit Neuzen wordt vau 16 dezer gemeld Met genoegen vernemen wij, dat bijaldien geene nieuwe voor vallen de hoop verijdelen, het vooruitzigt allezins gunstig is om den Nieuwen Neuzenpolder te kunnen behouden. Tot zijne be veiliging zal er een kapitale binnendijk aangelegd worden, welke voor zeedijk zal kunnen dieneu, in welken maatregel van waarborgde ingelanden bewilligd hebben. De gemeenteraad van Cortgene heeftjl. woensdag met alge meene stemmen tot secretaris en ontvanger dier gemeente be noemd den heer P. H. van Lis, lid van den gemeenteraad te Colijnsplaat. Van den nederlandschen commissaris in Japan is bij de rege ring het volgende herigt outvangen, gedagteekend Desima 9 maart 1859 *lu den nacht van den 7 op den 8 dezer, ten 2£ ure, is alhier braud ontstaan in een magazijn van leveranciers van lakwerken en porcelein, welke spoedig tot meerdere gebouwen overging. /rBij den lagen stand van het water konden de spuiten geen dienst doen en moest men voor de vernieling van het geheele etablissement beducht zijn, hetgeen hoofdzakelijk is voorgeko men door den bijstand, verleend door den kommandant van het. russische fregat Askold d'Ounkousky en diens officieren, die van hun verblijf te Inassa met 300 man der equipage onmidde- lijk zijn overgekomen en door het omhalen van eenige gebouwen den brand hebben gestuit. De bevolking van Nagasaki, met den gouverneur aan hel hoofd, heeft ook veel bijstand verleend, even als de gezagvoerders en bemanning van de nederlandsche en vreemde schepen. Door den brand zijn geheel verwoest: vier magazijnen van lakwerken en porcelein, aan Japanners toebe- hoorende; 5 van de nieuw gebouwde gouvernements woningen; hel woonhuis van de heeren H. H. Spengler co.; eene in aan bouw zijnde woning van de heeren Gerlach co.4 gouverne ments pakhuizen in huur bij particulieren. De ottana's woning en een gouvernements pakhuis zijn omgehaald. //De schade van nederlandsche particulieren wordt begroot op f 150,000, en van japansche particulieren op f 200,000. uBehalve de vernielde gebouwen heeft het gouvernement geen andere schade geleden, dan hetgeen bij het reddeu is be schadigd of ontvreemd, hetgeen van geen aanbelang zal worden bevonden." Thans is openbaar gemaakt het verhandelde in comité-gene raal van de tweede kamer van 6 dezer. Daaruit blijkt dat de minister van btiilenlandsche zaken onder anderen verklaard heeft, dat er van eenige pressie van het buitenland schijn noch schaduw bestaat, en dat bet nimmer in de gedachte der regering is opgekomen, een tratcaat van of- en defensieven aard met Bel- gie te sluiten. Naar men verneemt, strandde er dingsdag avond ten 9 ure te ter Heiden een roeiboot, waarin zich slechts een persoon be vond. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat die persoon een deserteur van de marine was, dieTexel 48 uren tevoren verlaten had, met het voornemen om met eeu zeer ligt bootje al roeijende deengelsche kust te bereiken. De waaghals had gedurende al den tijd dat hij op zee gedobberd, had geen voedsel gebruikt, en was dus als het ware uitgehongerd. Bij den veldwachter der gemeente moet hij de eerste ververschingen gebruikt hebben. Daarna is hij voor den burgemeester gebragt, die hem aan de bevoegde autoriteit schijnt te hebben overgeleverd. De kamer van koophandel van Avignon heeft eenen prijs van 5000 francs uitgeloofd voor den Franschman of buitenlan der, die het beste middel tot ontdekking van vervalschingender meekrap zou aanwijzen. Zij verlangt de antwoorden op deze prijsvraag uiterlijk op 30 september aanstaande te ontvangen. Men verneemt dat het rauzijkfeest der Maatschappij ter bevordering van toonkunst, hetwelk dezen zomer te Arnhem zou plaats hebben, ten gevolge der tijdsomstandigheden geen voortgang zal hebben. ISenoeEnincen eu besluiten. Benoemd bij besluit van 16 dezer, bij's rijks museum van natuurlijke historie te Leydcn tot adsistent, den heer A. A. van Bommelen. Benoemd besluit van 16 dezer, tot ontvangers der registratie en domeinente Olderberkoop, de heer J. Scheltema, thans ontvanger der registratie en domeinen te IJsselmonde: te IJs- selmonde, de heer J. Overman, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerdente Woerden, de heer D. llaven, thans ontvanger der registratie en domeinen te TholenteTholen, de heer J. 11. Sniitz, thans surnumerair der registratie en domeinen. Benoemd, bij besluit van 16 dezer, tot sumumerairen der registratie en domeinen, de heeren W. B. J. G. M. Cramer von Baumgarten, te BredaF. H. Kok, te Maarsscn K. F. Ariens, te Medemblik W. L. Stroom, te Oudenbosch J. W. Keiser. Ie Winschoten: L. van Assen, 1e Apeldoorn; F. II. W. Kleyu, te Leydenen D. F. J. van Walsem, te 's Hertogenbosch. .fiarine *311 leger. Zr. Ms. fregat de Ruyler, kommandant de kapitein luitenant ter zee G. Fabius, is heden in de Wielingen ten anker gekomen. Aan boord bevond zich de vice-admiraal J. F. D, Bouricius. voormalig kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost Indie, die op de reize herwaarts is overleden. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting van 1858, dienende bij de corpsen infanterie en tot de tiraillei compagnien-behoQrende, de verhoogde soldij der tirailleurs niet eerder geniéten dan met october a. s.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1