hebben, waardoor het geheele plan van eeneu veldslag, zoo als dit reeds door de militaire overheid was ontworpen, verviel. Volgens eene andere lezing moet de aftreding van graaf Buol gelijk slaan met eene poging om tot eene betere verstandhou ding met liusland te geraken. Dit laatste beweren wordt te meer waarschijnlijk geacht, daar de heer von Rechberg, die uit Frankfort, alwaar hij als gemagtigde Oostenrijk bij den bond vertegenwoordigde, en herwaarts is ontboden om met de por tefeuillevan buitenlandsche zaken te worden belast, altijd ten gunste der staatkunde van de russische regering is gestemd geweest. Berlijn 15 mei. De prins-regent heeft zaturdag middag in persoon de zitting van den landdag gesloten. In zijne te dier gelegenheid gehouden rede zeide hij hoofdzakelijk ten aanzien der buitenlandsche aangelegenheden het volgende De oorlog, tot welks verhoediug mijne regering te vergeefs hare ijverigste pogingen heeft aangewend, is in Italië tot eene uitbarsting ge komen. De ernstige staat van zaken eischte, dat het leger op voet van oorlog werd gebragt, welke maatregel ook tot de zee- magt moest worden uitgestrekt. De houding en de geest des legers vervullen ons, wat de toekomst ook opleveren moge, met een vast vertrouwen. Het zal op de roepstem des vaderlands niet bij de daden en den wapenroem onzer vaderen ten achteren blijven. Pruissen heeft besloten de grondslagen van den euro- peschen regtstoestand en het evenwigt van Europa te waarbor gen. Het is zijn regt en zijn pligt om pal te staan voorde veilig heid en de nationale belangen van Duitschland. De bescherming hiervan zal het niet uit zijne handen geven. Pruissen verwacht dat alle duitsche bondgenooten bij het volbrengen dezer taak het standvastig ter zijde zullen staan en zijne bereidwilligheid om voor het gemeenschappelijke vaderlaud op te komen met vertrouwen zullen beantwoorden. Men verzekert dat in de zitting van de bondsvergadering op voordragt der commissie voor de militaire aangelegenhe den besloten zou zijn de bezettingen der (Tondsveslingen op de volle sterkte naar den voet van oorlog le brengen, zullende de bezetting van Rastatt, in gevolge de tusschen Oostenrijk en Pruisseu gesloten overeenkomst, behalve debadensche troepen, voor gelijke deelen uit Oostenrijkers en Pruissen bestaan. Som mige berigten voegen er bij dat in die zitting door Hannover voorgesteld zou zijn een observatieleger aan den Boveu-Rhijn zamen te trekken, en dat Pruissen daartegen geprotesteerd zou hebben. Betffie. De kamer van vertegenwoordigers heeft in de zitting van 10 dezer, eenstemmig en schier zonder discussie het buitengewone crediet van negen millioen francs bewilligd, hetwelk door den minister van oorlog aangevraagd was, en naar de bewoordingen der voordragt, in het loopende en ia de twee volgende dienst jaren dienen moet om de uitvoering van achterlijke werken voort te zetten en om in andere behoeften van het departement van oorlog te voorzien." Dit wetsontwerp was reeds voor eenigen tijd ingediendhet strekte aanvankelijk om vijf millioen francs voor het departe ment van oorlog beschikbaar te stellen, maar in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden heeft het gouvernement gemeend vier millioen meer te moeten aanvragen, onder verklaring dat het niet voornemens was van deze som gebruik te maken om de ge talsterkte der op de been zijnde krijgsmagt te vermeerderen. Frunhrijli. Parijs 14 mei. De aankomst des keizers te Genua en de door hem afgelegde bezoeken enz. maken voor het oogenblik nog het hoofdonderwerp der gesprekken uit. Gisteren bezocht Z. M. de kazerne St. Benigno en des avonds den schouwburg. Overal wordt hij met opgewondenheid ontvangen. Aan twee zittingen van krijgsraden heeft Z. M. reeds deel genomen, een te Genua, en de andere naar men hier verzekert te Alessandria, doch een ander berigt zegt dat Z. M. eerstop morgen van Genua zal vertrekken. Gisteren ochtend is koning Victor Emmanuel aan zijnen doorluchligen bondgenoot een bezoek komen brengen. Na een kort oponthoud vertrok de koning weder naar zijn hoofd kwartier. Keizer Napoleon heeft terstond na zijne komst te Genua eene dagorder aan het italiaansche leger gerigt van dezen inhoud: //Soldaten, ik kom mij aan uw hoofd plaatsen om uien strijde te geleiden. Wij zullen een volk, hetwelk voor zijne onafhan kelijkheid kampt, in den strijd bijstaan en het aan de verdruk king der buitenlanders onttrekken. Het is eens heilige zaak, welke de sympathie der beschaafde wereld voor zich heeft. //Ik behoef uwe geestdrift niet aan le vuren. Elke haltplaats zal u eene overwinning herinneren. Op den heiligen weg van het oude Rome zag men een aantal inschriften op marmer, strekkende om aan het volk zijne roemrijke daden te herinneren. Eveneens zult gij thans, door Mondovi, Marengo, Lodi, Cas- tiglione, Arcole, Rivoli trekkende, eene heirbaan volgen, welke door roemrijke herinneringen geheiligd is. «-Neemt die gestrenge krijgstucht in acht, welke een leger tot eer verstrekt. Vergeet niet dat hier geene vijanden zijn buiten hen die tegen u strijden. Houdt in het gevecht uwe rijen geslo ten eu verlaat ze niet om vooruit te snellen. Geeft geen gehoor aan te groote drift j dit is het eenige waarvoor ik beducht ben. De nieuwe juistheidswapenen zijn alleen op een afstand gevaar lijk; zij beletten niet dat de bajonet gelijk vroeger het geducht- ste wapen der fransche infanterie blijft. //SoldatenLaat ons allen onzen pligt betrachten en op God vertrouwen. Het vaderland verwacht veel van u. Reeds klin ken door geheel Frankrijk de heilspellende woorden: Het nieuwe leger van Italië zal zich zijnen voorganger waardig betoouen." Een gisteren te Turijn uitgegeven officieel bulletin meldt dat 600 Oostenrijkers Revergar bezetten aan de rivier de Tre- bia, op den weg van Piacenza naar Bobbio. Het hoofdkwartier der aangekomenen is overgebragt naar Occimiano (een dorp, 3£ uur noordwestelijk van Allessandria), Volgens een later bulletin worden de krachten van den vij and belangrijk vermeerderd te Castel Giovanni, op den weg van Piacenza naar Slradella. Men legt bruggen aan te Vigevano en teMotta-Visconti (bij Pavia),ten einde den terugtogtte dekken. Door de Sardiniers is eene verkenning gedaan tot Cascine di Stra, bij Vercelli. Daar de kanounade van hunne artillerie on beantwoord bleef, hebben de troepen zich weder naar hunne posten begeven. Het schijnt hieruit te blijken dat het oostenrijksche leger voortgaat met zich te concentreren. Behalve te Vercelli, schijnt de geheele linkeroever der Sesia ontruimd te zijn en hunne in Piemont biunengerukte strijdmagt geplaatst te zijn tusschen genoemde rivier en de Tessiuo, terwijl men aan het zuiden door de Po is gedekt. Men vertrouwt dat als de keizer eenmaal de teugels voor goed za! hebben opgenomen, er zeer spoedig belangrijke tijdin gen mogen ingewacht worden. De werkeloosheid van onze troepen tot. hiertoe, hoewel zij eene zeer sterke defensieve positie hebben aangenomen laat zich voldoende verklaren door de noodzaak om voorshands alle onontbeerlijke krachten le verzamelen, en voorts om eenheid in de handelingen te bren gen, daar tot hiertoe iedere kommandant nog alleen naar zijne eigene inzigten is te werk gegaan. Men begroot de schade, door de Oostenrijkers nu reeds in Sardinië aangerigt, op uieer dan 100 millioen fr. Niet alleen hebben zij zware schattingen gelieven, maar ook vele hoornen, vooral moerbezienboomen, omgehouwen, bruggen verbrand of doen springen, spoorwegen vernield, buitenplaatsen en pacht hoeven verwoest. De graaf Cavour, wiens bezittingen voorna melijk in de door Oostenrijk bezette provinciën gelegen zijn, heeft persoonlijk daarbij veel geleden. Het volk en ook de gees telijkheid draagt, tot heden moedig de zware beproeving. De vijand heeft, nergens een spion, of zelfs maar eenige hulp of te- regtwijzing kunnen vinden. Over het algemeen moet men regt laten wedervaren aan de oostenrijksche officieren, die voor het grootste gedeelte al hunnen invloed bij de troepen hebben aan gewend om persoonlijke mishandelingen legen te gaan. De inschrijving indegeldleening van 500 millioen, welke den7dezer overal in Frankrijk voor negen dagen is opengesteld, beantwoordt aan de goede verwachting des gouvernemenls. Vooral de middenstand eu de min gegoede volksklassen toonen grooten lust om daaraan deel te nemen. Donderdag jl. was alhier de toevloed van inschrijvers zoo groot, dat wel 2000 per sonen onverrigter zake moesten heen gaan, daar de ambtenaren niet in staat, waren om vóór het sluiten der bureaus alle inschrij vingen aan le nemen. Daarom is den volgenden dag een tien tal nieuwe bureaux voor de inschrijving opengesteld. Volgens een hier verspreid gerucht zou de keizer van Oostenrijk, zeer misnoegd over de werkeloosheid van den op perbevelhebber zijns legers, hem teruggeroepen en aan een andereu krijgsoverste de voortzetting van den veld logt volgens een geheel nieuw plan opgedragen hebben. Men zegt dat, vóór het vertrek der oostenrijksche troepen naar het looueel des oor- logs, te Weeuen drie plannen in overweging waren genomen: een van keizer Frans Jozef zeiven een van generaal Hess en eeu van generaal Giulay, en dat het laatste werd aangenomen. De generaal dacht dat hij in vijf dagen voor Turijn zou kunnen staan, alvorens nog de Franschen over hunne kavalerie en artil lerie zouden kunnen beschikken; doch het ongust jge weder, hel onder water zetteu van veel land door de Sardiniers, de weder stand van deze le Frassinetto en de ijver der Franschen verij delden zijne plannen. In verband mei een en ander verwacht men dat de keizer weldra te Milaan zal verschijnneu, en onder de muren dier slad eene beslissende slag geleverd zal worden. Den 3 dezer heeft le Konslantinope) een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de Franschen en Oostenrijkers. Uil Athene loopen de tijdingen tot 5 dezer. J)c groot* vorst Constantiju heeft van zijne reis naar Jeruzalem afgezien en zou den volgenden dag naar St. Petersburg vertrekken. Vol gens eeu der dagbladen zou de grootvorst als zijn gevoelen heb ben te kennen gegeven, dat Griekenland in de tegenwoordige geschillen neutraal moet blijven. Parijs 15 mei. Heden berigt de Moniteur dat Z. M. de keizer zijn hoofdkwartier naar Alessandria heeft overgebragt, alwaar koning Victor Emmanuel hem is te gemoet gereden. Bij do aankomst der vorstelijke personen hebben aldaar vele festivi teiten plaats gehad, welke welligt spoedig door bloedige toonee- len zullen worden opgevolgd. De Oostenrijkers schijnen zich daarop mede voor te bereiden; althans volgens een officieel bulletin, gisteren te Turyn ver- schen, hebben zij zich te Bobbio teruggetrokken eu is eene door de Piemontezen ondernomene nieuwe verkenning, sterker dan de eerste en tot bij Vercelli voortgezet, zonder eenig gevolg gebleven. Le constitutionnel berigt heden dat de justitie beslag gelegd heeft op een dezer dagen verschenen werkje, getiield La question romaine (het romeinsche vraagstuk) van Edmond About, waarin die schrijver de paussehjke regering hevig aan valt en vooral kardinaal Anlonelli gispt, daar hij den paus zelf physiek en moreel een zwak meusch noemt. Parijs 16 mei. Volgens een heden in den Moniteur voorko mende depeche, was Z. M. de keizer gisteren nog in zijn hoofd kwartier Alessandria, terwijl prins Napoleon te Genua isaehtec gebleven voor de organisatie van een legerkorps, waartoe nog een gedeelte uit Afrika gewacht wordt. Men berekent dat dit korps, waarvan de bestemming nog onbekend is, binnen acht dagen in gereedheid zou zijn. 3rctijirin«jm. Ter reede van Dungeuess is aangekomen het barkschip Minerva, gez. J. A. van Boven, op 12 mei 1859, met contrarie- wind; schip en equipagie bevonden zich in goeden slaat. Den 14 dezer ter reede van Vlissingen aangekomen voor Bel. gie bestemd: Jeanne Adolphegez. Bouchon, Libourne Fritzoe, gez. Havaldsen, NoorwegenMali na, gez. Gilkij, Buenos Ay- res Isabellagez. Beeckman, Liverpool. Dit schip heeft bij het Sluische gat aan den grond gezeten doch is door middel eener sleepboot weder vlot gekomen. Alice Prooost, gez. Dunham» Galveston; den 15 Finely, gez. Bird, New Castle; FLelqezeri. gez.Kruuse, Rio JanaieroHéroïne, gez Dessaux, Bordeaux Fdu ard Sf Flize, gez. Amondsen, Buenos Ayres; IjanDrtshmgtrn. 33 eelt rap prijzen. Rotterdam 16 mei. Heden werd zeer weinig meekrap geveild en de prijzen waren vast, terwijl er alleen kooplust tot lagere prijzen bestoud. (iraanennrkten. Amsterdam 16 mei. Tarwe onveranderd. Gerst hooger. Raapolie op zes weken f 38. Lijnolie op zes weken f 32$. Koolzaad 63 p. vl. Rotterdam 16 mei. Gerst 10 cent, wit zaad 25 cent en bruineboonen 50 cent hooger. Overigens is cr geene verandering op le geven. ■"rijzen vwo effecten. Amsterdam 16 mei. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Ohl. Maatschappij van weldadigheid Rusland. Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dilo dito 1855, 6de serie dito Aand. spoorweg (afgefourneerd) dito dito (onafgefourueerd) Polen. Schatkistobligatien Spanje. Obligatien dito biunenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weerier metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe 2* pet 3 4 4* 4 5 4 5 6 H Grenada Venezuela. Illinois. Mexico. dito dito dilo dito 3 n - 3 3 H 7 3 S9J 125 99 76jr 207 70-1 2Gi 35 J 38S 55 A 4i 214 57 S 465 37 j 374 124 334 7H

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3