MIDDELRURGSCHE r 59. Dingsdag 4859. COURANT. 17 Mei. ötnnctüanösclK tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. .Tlidilelhurg 16 mei. Door de Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, zijn in hare laatst gehoudene zitting geëxamineerd en bevorderd, tot plattelands heelmeester de hee- ren L. C. P. Bogaert en J. M. van Pienbroektot stedelijk verloskundige de heer G. F. Rochat, en tot vroedvrouw de weduwe M. van Weert geboren Florisse. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn vooreene retourreis van Java of Sumatra op Middelburg bevracht de barkschepen Susanna en Elisabeth, gez. C. Ouwehand, en Re- gina Maris, gez. S. Ouwehand. Wij vernemen dat door den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Ooslkapelle, ter beschikking van de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw alhier zijn gesteld eene gou den medaille, voor zes stuks fraaist bloeijende orchideën, en eene zilveren vergulde medaille voor de schoonste verzameling van 25 nieuw-hollandsche planten, beide in te zenden op de in september dezes jaars tehoudene tentoonstelling. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage: opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, over het kwartaal en de maand geëindigd den 31 maart jl. f Een der bewaarders bij's rijks marinewerf leVlissingen heden middag bij het afgaan der werf van eene kleine hoogte willende springen,eeft het ongeluk gehad daardoor een been te breken, en is in o i toestand naar zijne woning vervoerd. Inden voormiddag van jl. donderdag is, in de gemeente St. Jan Steen, op de hofstede bewoond door den landbouwer C. van Gassen, een brand uitgebarsten, waardoor bij felle wind en de groote droogte, in weinig lijds huis en schuur een prooi der vlammen werden. De brand is begonnen in de afzonderlijk staande schuur; drie paarden, zes stuks rundvee en al het bouw gereedschap, benevens eene groote partij gedorschen graan enz. zijn in den brand gebleven. Men zegt dat de gebouwen tegen brandschade verzekerd waren, doch geene der roerende voor werpen. üe brandweer der gemeente heeft ijverig gewerkt om den voortgang te stuiten van den brand, waarvan dc oorzaak tot heden onbekend is. Wij vernemen dat ten gevolge van de afstemming door de tweede kamer van het wetsontwerp tot in dienst houding van de ligting van 1854, door het departement van oorlog de vereischte bevelen zijn uitgevaardigd, dat heden aan de miliciens der lig ting van 1854, door de plaatselijke besturen hunner woon plaatsen, hunne paspoorten worden uitgereikt. H. M. de koningin is vrijdag met haar gevolg uit de residen tie naar Stuttgardt vertrokken. Z. IC. iï. de prins van Oranje vergezelde zijne moeder tot Rotterdam. daarin besloten horlogie heeft: de groote van een stuk van tien centen. Men verzekert, dat van rijkswege een medaille zal geslagen worden ter gedachtenis aan de droogmaking van het Haarlem mermeer. De vervaardiging is bij koninklijk besluit opgedragen aan den heer S.C.Elion te Amsterdam, die reeds zulke schoone proeven van zijn talent in dit kunstvak gegeven heeft. De tcekening is vervaardigd door den heer N. Pieneman. Men mag dus een voortreffelijk gedenkstuk verwachten en kan reeds bij voorraad overtuigd zijn dat de nederlandsche numis matiek zich binnenkort op een schoone medaille te meer zal kunnen beroemen. Voor H. M. de koningin is door een parijschen fabriekanfc vervaardigd een prachtige gouden vingerring, waarin zich een horlogie bevindt. Zij die in de gelegenheid waren dien ring te bezigtigeu, roemen zeer de nette en smaakvolle bewerking. Het Op woensdag den 1 juuij aanstaande zal bij den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) behandeld worden het beroep in cassatie, ingesteld door C. A. Gunkel, gepension- neerd luitenant generaal, tegen het arrest van het provinciaal geregtshof van Zuidhollaud vau 16 april 11., waarbij hij terzake van vergiftiging is veroordeeld tot de straffe des doods. Als raadsheer-rapporteur is benoemd de heer mr. Pape. De procu reur-generaal van Maanen zal het openbaar ministerie waarne men. De middelen van cassatie zullen worden toegelicht door den heer advocaat mr. D. Léon, verdediger van den requirant van cassatie. ilenoeminifen en besluiten. Vergunning verleend, bij besluit van 8 dezer, aan den heer mr. W. F. Rochussen, secretaris van Zr. Ms. gezantschap te Parijs, tot het aannemen en dragen van het ridderkruis, 1ste klasse, der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar geschonken. Benoemd, bij besluileu van 7 dezer, tot ambtenaren voor de dienst der gouvernements electro magnetische telegrafen in Nederlandsch Indie, G. W. ten Brummeler, thans rijkstelegra fist der 2de klasse te RotterdamD. Göllner, thans rijkstelegra fist der 2de kl. te Utrecht; D. Houtman, thans rijkslelegrafist der 2de klasse te Rotterdam J. J. F. ten Siethoff, te 's Graven- hage, en P. M. Timmer, werktuigkundige te Haarlem. Opgeheven, bij besluit van 12 'Ipzer, het ontvangkautoor der directe belastingen en accijnsen teFinsterwoldeen vereenigd met dat te Beerta, op den voet vaneen kantoor, onder voortdu rend beheer van den ontvanger C. van Oort. Op non-activiteit gesteld, bij besluit van 11 dezer, de kapitein A. H. vau Krieken, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Pensioen verleend, bij besluit vau de zelfde dagteekening, op zijn verzoek, aan den kapitein-kwartiermeester C. J. Swalmius van der Linden, van het 2de regement dragonders, wegens langdurige dieast, ad f 1020. Benoemd, mede bij besluit van dien datum, tot lsten luitenaut- kwartiermeester (naar ouderdom van rang), bij het 3de rege ment vesting-artillerie, de 2de luitenant-kwartiermeester jhr. F, V. A. von Wattenwyl, ook genaamd de Watteville, van het corps; tot 2den luitenant-kwartiermeester bij het 3de regement nfauterie, de sergeant A. J. Overklift Vaupel Kleyn, van het 8ste regement van het wapen. Kerk- en RchooInieuwM. De Conference pastorale van Parijs heeft besloten om den driehonderdjarigen gedenkdag der bijeenkomst van hare eerste synode, als welke der hervormde kerk van Frankrijk hare con stitutie heeft gegeven (26—23 mei 1559) op deu 29stcn mei van dit jaar 1859 godsdienstig te vieren. Aide evangelische gemeenten der christenheid, in de verschillende landen ver spreid, zonder onderscheid, zijn uitgenoodigd om daaraan deel te nemen, en //met de fransche, op den 29 mei, in christelijke ge beden zamen te stemmen voor de hervormde kerk in Frankrijk, en tot het afsmeeken der zegeningen, welke zij behoeft voor het toenemen van haar geloof en hare liefde." TSariae en leger. Z. M. schroefstoomschip Vesuvius,kommandant de luitenant ter zee der lste klasse J. O. H. Arntzenius, is gisteren uit het dok naar de reede vau Vlissingeu gebaald en heden morgen ten 8 ure naar het Nieuweaiep vertrokken. €Fost-in<liscIie koloniën. De tijdingen uit Batavia, loopende lot 24 maart, behelzen het berigt dat Boni den 28 februarij is genomen en verbrand. Daarbij vielen van onze zijde 15 dooden en gekwetsten, waaron der geen officier. De vijand is overal metzwaar verlies verjaagd en niet weder gezien. Onze troepen waren den 1 maart te Bad' joa terug en de versterking van die plaats vordert goed. De aanval, die aanvankelijk op den 23 februarij tegen de hoofdplaats zou oprukken, zag zich daarin door aanhoudende slagregens verhinderd. Den 28 waren weder en terrein verbe terd en is het volkomen gelukt om den vijand heen te trekken, waardoor deze blijkbaar verrast was, zoo dat na een hevig gevecht in eene vlakte, de vijandin de rigting van de hoofd, plaats vlugtte. Toen onze troepen aldaar aankwamen, werd deze reeds niet meer verdedigd en had ook de koningin met de rijksgrooten haar verlaten. Daarop werden de hoofdplaats en de aangrenzende kampongs verbrand, en in den namiddag digt onder Boni een bivouac betrokken, ten einde den vijand de gelegenheid te geven tot onderhandelen maar tevens om zelfs den schijn te vermijden, dat de onzen hem in den nacht in het open veld zouden duchten. Er heeft evenwel noch toenadering noch aanval van zijne zijde plaats gehaden daar de wijze, waarop de troepen voor dezen togt uitgerust waren, geene lange afwezigheid van het hoofdkwartier wenschelijk maakte, en ook geen nut werd gezien in het behoud van de stelling bij het vernietigde Boni, werd de terugmarsch naar Badjon aangenomen, na alvorens nog eene verkenning door de geheele omstreek en in de vlakte gedaan te hebben, zonder iets meer vau den vijand te hebben gezien. Op den terugmarsch werden de kampongs tusschen Boni en Badjoa, uit welke onze troepen vroeger waren bestookt, in de asch gelegd, zoodat Boni met regt kan gezegd worden een gevoelige tuchtiging te hebben ondergaan. De gouvernements-commissaris voor dc zaken van Boni, de heer de Perez, is den 14 maart overleden. Eèiirgeriijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 15 deze, W. Hubreglse, jm. 37 j. met E. Meijt, jd. 29 j. A. van Tiel, jm. 28j. met M. J. Akkermans, jd. 26j. Vlissingen, van 7 tot. 14 mei. Gehuwd: H. Droogendijk, jm. 23 j. met A. JMeeijer, jd. 21 jaren. Bevallen: A. E. Kool geb. Krielen, z. J. M. Marling geb. Andriessen, d. J. G. E. Stocker geb. Klijberg, z. E. Preijer geo. Roelse, d. J. Baijageb Kreijlen, d. (doodgeb.) Overleden: G. Verhoef, d. 3 j. G. J. Geijers, vrouw van J. J. Kramer, 53j. A. M. S. van der lihee, wed. van J. L- Becker, 65 j. P. van Loo, d. 1 j. M. Dekkers, man van M. Fafa, 3G j J. Wolff, z. 3 m. Goes, van 7 tot 14 mei. Gehuwd J. Reijuas, weduwn. 56j. met J. J. Mol. wed. 45 j. L. Ortelee. jm. 26 j. niet J. Offenoeek, jd. 30 j. P. Blanker, we duwn. 51 j. met A. Hogcriieide, jd. 49 j. J.J. W. Vaes, jm. 26.j. met W. Meilink, wed. 35 j. Bevallen: M.J. Simons geb. Brusschetto, z. A.K. Kake- b eeke geb. de Ruiter, z. Overleden J. Diesen, wed. van H. Bosman, 78 j. M.T. de Wille, d. 4 w. M. Wessel, z. 3 w. G. M. de Jongh, vrouw van H. K. D. van den Bussche, 37 j. Zierikzee, van 7 tot 14 mei. Gehuwd: J. Olree, jm. 24 j. met C. Abrahamse, jd. 25 j. A, Trijselaar, jm. 25 j. met S. Herman, jd. 23 j. Bevallen K. Loewer geb. Ocbtman, z. M. den Boer geb. van der Maas, d. JStamneen geb Vos, d. JSchults geb. de Jonge, d. E. Tabbernee geb Olderiks, z. H. C. Kingmans geb. den Herder, z. Overleden: JBrouwer, wed. van J. Geelhoed, 75 j. AI. An- dree, ongeh. man 75 j. Hulst, vau 1 tot 15 mei. Gehuwd: J.G. van den Brande, jm. 24 j. met S. Volleman, jd. 23 jaren. Bevallen: J. Mariman geb. Lambrechts,d. P. Volleiuau geb. Warrels, z. M. Schutz geb. Iiulst, d. C. vau Gijsel geb, Plat- jouw, d. C. Blemei geb. de Nijs, 2 z. (doodgeb.) Overleden: P. V. Schuerman, d. 2 j. Afloop verkoopingen en aant-.cstcilliigc», Koudekerke 14 mei. j 80 roeden 70 ellen bouwland, sectie F no. 471, verkocht I voor f 750.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1