dretijbingen. lingen, ook wanneer zij op schepen onder buitenlandscbe vlag in de havens komen, beletten aan land te gaan. De consuls van Engeland, Pruissen, Spanje en Belgie heb ben, naar gemeld wordt, tegen de arrestatie van den heer Migeon geprotesteerd. Volgens de boven aangehaalde berigten was de generaal Miramon, het hoofd der conservatieve partij, nog meesier van de stad Mexico. Engeland. Londen 11 mei. The globe zegt gemagtigd te zijn om het berigt legen te spreken als of de hertog van Chartres door zijne betrekkingen zou zijn teruggeroepen uit Italië. De hertog blijft bij zijn regement, hetwelk deel uitmaakt van de voorposten der Sardiniers. De hoogeschool en de stad Cambridge hebben besloten een schutterskorps op te rigten, hetwelk zich in den wapenhandel za oefenen om des noods het land tegen eenen aanval van bui- tenlandsehe vijanden te helpen verdedigen. De vorming van vrijwilligerskorpsen, niet alleen in Engeland maar ook in de britsohe koloniën, wordt door H. M. gouvernement goedge keurd en aangemoedigd. Volgens eene opgave van The morning herald van j(. maandag had het ministerie Derby toen door de algemeene verkiezingen zeven en twintig stemmen gewonnen. Naar eene opgave van The times van dien dag, waren er toen 319 liberalen en 267 conservatieven tot leden van het lagerhuis gekozen. Dit blad erkent dat het ministerie Derby twee be langrijke overwinningen heeft behaald, de eene in het zuidelijke gedeelte van het graafschap Lancaster, de andere in de weste lijke afdeeling van het graafschap Kent. In deze beide groote en belangrijke provinciën zijn de twee liberale leden door twee tories vervangen, hetgeen bij eene hoofdelijke stemming een verschil van acht stemmen ten voordeele van het ministerie uitmaakt, terwijl de aanwinst, uit het zedelijke oogpunt bescbou wd, nog grooter is. Zuid-Lancashire bevat de grootste fabrijkstad alsmede de grootste handelstad van Engeland, en de keizers in die twee provinciën maken een zoo talrijk en zoo onafhankelijk ligchaam uit, dat de uitslag der verkiezing er niet aan omkooping kan worden toegeschreven. Den 24 dezer, den verjaardag van Hr.Ms. geboorte, zal te Spithead eene groote wapenschouwing over het brilsche eska der gehouden worden. Het zal eene in de tegenwoordige tijds omstandigheden veel beduidende tentoonspreiding van strijd middelen zijn. The morning herald komt tegen de benaming van engel- sche commissarissen op, door andere dagbladen aan de drie officieren gegeven, die door de regering benoemd zijn om de oorlogvoerende legers le vergezellen. Die officieren, zegt dat blad, zijn met geene andere functien belast dan de regering op de hoogte van den loop der krijgsgebeurtenissen te houden. De regering neemt alle aanbiedingen tot vrijwillige in diensüreding aan. Zondag is op eene der openbare wandelplaatsen alhier den eene volksvergadering gehouden belegd met het doel om aan keizer Napoleon bij een adres tevredenheid over zijne handelingen in de italiaansche aangelegenheid te beluigen. Eene zeer talrijke menigte was er vereenigd zonder dat de orde gestoord werd. De voorzitter, zekere dr. Webb, zich noemende een van de oudste radicalen des lands, las een ontwerp adres voor, waarin den keizer lof toegebragt werd wegens zijn besluit om Italië van de dwingelandij der Oostenrijkers te bevrijden. Ten slotte zcide hij, dat de Engelschen, als eene protestanlsehe natie zijnde, het regt hadden om de protestanten iu Italië op de zelfde wijze te ondersteunen als koningin Elisabeth in der lijd gedaan had; welwas kouingin Victoria buiten staat om zich met de zaak te bemoeijen, zeide hij, daar zij door hare betrek kingen met de andere mogendheden belemmerd weid en als hel ware aan handen en voeleu gebonden was; maar wat voor haar onmogelijk was, moest de engeische natie doen. Toen trad een ander spreker, zekere heer Mantel, ophij zeide uiet te behooren onder degeuen die aan den keizer der Eranschen geloofden. Hij wenschte dat de keizer van Oosten rijk uit Italië gedreven wierd, maar hij hield vol dat dit niet door Frankrijk moest geschieden. Hij voer hevig tegen den kei zer der Franschen uit, en stelde voor het ontwerp-adres te ver werpen; anders, zeide hij, zou er den volgenden dag in de parij- sclie dagbladen le lezen slaan, dat de bevolking van Londen den keizer hare hulde gebragt hacj. Het voorstel van Mantel is eenstemmig aatigeuomen. Bluituctiland. Weenen II mei. Volgens officiële berigten zal het keizerlijk leger in zijne stellingen tusschen den Po en de Sesia gunstiger weder afwachten om zijne aanvallende bewegingen te hervat ten. Onze troepen hebben de spoorwegbrug over de Po bij Valenza vernield. Eindelijk schijnt er alzoo eenige zekerheid le beslaan om- tent de veranderde lakt kk des oostenrijkschen legers en daar nu in de laatste dagen niet meer van de hevige slagregens vernomen is, die de bewegingen der legers hebben belemmerd, mag men het, althans als het officieel bulletin waarheid behelst, er voor houden, dat spoedig een groote slag zal geleverd worden. Tot heden zijn slechts kleine schermutselingen voorgevallen, waarbij aan beide kanten verlies'is geleden. De hertog van Chambord is naar Praag vertrokken. De officiële Wiener Zeilung deelt het volgende mede Particuliere berigten uil Moslar, inde llerzegowina, melden dat er den 2 dezer bij Longa een gevecht tusschen turksehe troepen en de in opstand zijnde christenen heeft plaats gehad, waaraan ook vele Montenegrijen moeten hebben deel genomen Dezen en de oproerlingen moeten de heirbaan tusschen Gazko en Toccia afgesneden hebben. Naar men verneemt, zal Der- wjsch pacha, de turksehe gouverneur van Bosnië, zich eerst daags naar die landstreek begeven." Z. K. K. II. aartshertog Jan, oudoom des keizers, is heden te Gratz overleden. Berlijn 10 mei. Heden morgen heeft de plegtige begrafenis van Alexander von Humboldt plaats gehad. Eene groote schare van geleerden, kunstenaars en belangstellenden uit de be schaafde standen sloten zich aan den stoet aan, die in de Dom kerk door den prins regent en de gezamenlijke prinsen en prin sessen van het koninklijk huis werd afgewacht. Berlijn 12 mei. In eene heden door de heidehuizen ge- houdeiiezilling is, na eene beraadslaging, welke zes uren duurde en waarbij de sprekers van alle partijen zich voor de nationaal- duifsche politiek verklaarden het regeringsvoorstel tot het aangaan eeuer leening voor de buitengewone maatregelen, bij het leger en de marine te nemen, benevens andere financiële maatregelen, eenparig ingewilligd. Zwitserland. Bern II mei. Hier verzekert men dat de Oostenrijkers andermaal de rivier de Tessino overzuileu trekken. Van de lombardijsche grenzen meldt men dat de inwonersvan Valtelina of Veltlin (een rijk dal aan cle grenzen van Graauw- bunderland) bijzondere aankoopen van krijgsbehoeften doen men beschouwt er een opstand als spoedig op handenDe Oos tenrijkers hebben hun zware lasten opgelegd. De sardinische geueraal Ciakiini heeft ecnig vee en fouragieu van de Oosten» rijkers ontnomen. Barank rijk. Parijs 12 mei. Volgens een berigt uit Marseille is Z- M.de keizer daar gisteren aangekomen en met levendige toejuiching door de bevolking begroet. Heden middag wordt Z. M. reeds te Genua gewacht, wer- waarts de sardinische minister van buitenlandsche zaken, graaf de Cavour zou reizen om den keizer te ontvangen. Volgens een legerbulletin uitTuryn van gisteren maakte de te Vercelli overgeblevene oosfeurijksche achterhoede ver kenningen in de rigting van Desana. Men heeft dus te voor barig berigt dat ook Vercelli reeds geheel out.ru imd zou ge worden zijn. Over Gravellona (3 uren z. o. Novara) ziju te Pavia teruggekeerd twee batterijen en dertig wagens zoo met zieken als gewonden. Een heden verschenen bulletin zegt dat de oostenryksche infanterie en artillerie weder voorwaartschc bewegingen maak ten en zij op nieuw genaderd zijn tot tegenover Casale. Te Mortara wordt thans eene sterke oostenrijksche magt gecon centreerd. Uit dit alles schijnt te blijken dat de Oostenrijkers, die zich volgens onze laatste berigten bijna geheel begonnen lerug te trekken, thans het verlaten terrein op nieuw komen innemen, welligt uit hoofde van betere weersgesteldheid en gunstige ver andering in den stand der tol hier toe zoo gezwollcne rivieren. Maarschalk Canrobert trekt al de troepen, die over den berg Cenis en den berg Genèvre op sardinisch grondgebeid zijn ge komen,bij de Dora tezamen. Bij den maarschalk bevindt zich de sardinische generaal Durando, wiens strategische talenten zeer geroemd worden, en die in last heeft Turijn te dekken, en in geval van offensief handelen, naar de Sesia op te rukken. Het hoofdkwartier van koning Victor Emmanuel bevindt zich nog tusschen Alessandria en Valencia, op dc hoogten van San Salvatore. Een gedeelte van het corps van maarschalk Baraguay d'Hilliers is tot in liet dal der Serivia voorwaarts genikt. De maarschalk, die door jicht gekweld wordt, is te Genua gebleven en zijne troepen worden gekommandeerd door generaal Mac- Mahon, wiens hoofdkwartier te Novi gevestigd is. Lord Cowley werd, volgens eene depeche uit Calais, al daar verwacht, gaande naar hier. Als reden van zijn vertrek naar Londen wordt opgegeven de wcnsch om het tpskaansch gebied neutraal te laten verklaren, terwijl soortgelijke maatre gelen ten Opzigle van Parma zouden beraamd worden. Men voegt cr bij dat keizer Napoleon daartoe zou medewerken, ten einde den oorlog lokaal tc maken. Drie fransche bisschoppen, die van Montauban, van Lava en van Poitiere, hebben dezer dagen in herderlijke brieven ook de onschendbaarheid van het wereldlyke gebied des pausdoms staande gehouden en tegen aanranding daarvan gewaarschuwd. Le constitutionnel erkent dat keizer Napoleons houding in de i'aliaansche aangelegenheid de geeslelijken in Frankrijk en zeer vele katholieken bezorgd heeft gemaakt, maar voegt daarbij de verzekering dat die ongerustheid nu reeds verdwenen is. Het zegt://De verklaringen deskeizers, die altijd zoo veel indruk ma ken, en de thans genoegzaam bekende denkwijze van den heili gen vader, die verklaard heeft te Rome te zullen blijven, zoo lang er een bataillon fransche troepen zou zijn, hebben de zaken in het ware iicht gesteld. Beroemde kanselredenaars, wier brie ven wij hebben gelezen, vereenigen zich reeds met Frankrijks vrijmakende onderneming, welke vrijmakend is voor dc kerk zoo wel als voor Italië. De uitstekendsten onder de bisschoppen maken zich op hunne beurt tot tolken van de christelijke en tevens vaderlandlievende denkwijze der geestelijkheid, die zich nooit in den waan zal laten brengen dat Frankrijks belangen tegen die der godsdienst strijden kunnen." Volgens het zelfde blad heeft de oostenrijksche veld maarschalk Giulay den 30 april eene zeer strenge proclamatie aan de bewoners van Piacenza uilgevaardigd, in welke de straf des doods, met uitsluiting van alle andere straffen, op een vijf tiental overtredingen van verschillenden aard bedreigd wordt, welke liet doel verraden of in de hand werken zouden om het regeringste.'sel vau Oostenrijk in de hertogdommen geweld dadig te veranderen, of een van buiten aankomend gevaarte vergroot en. Le siècle deelt den volgenden brief mede van den heer de Lamartine aan den heer Vavin, voorzitter der inschrijving Lamartine: Mijnheer de voorzitter Door een eersten indruk van welwillendheid hebt gij te groo te verwachting gekoesterd van eene gelijke gezind beid bij het publiek omtrent mijn naam. Gij weet voor wie en waarom, bij de volstrekte onmogelijkheid om koopers voor mijne goederen te vinden, ik mij aan de moeijelijke maar eervolle rol, om door mijn land geholpen te worden, onderworpen had. De traagheid van het land, om u te antwoorden, moet alleen mij bedroeven. Verzoek de commissie zich te ontbinden; laat mij mijn toestand hoe die ook zij, in het aangezigt zien. De namen van de leden der parijsche commissie, die der commissie van Macon, evenzeer als die der edelmoedige inschrijvers, die u geantwoord hebben, zijn in mijn geheugen gegrift en zullen mijn beste grafschrift zijn. Het gevoel mijner gehechtheid aan Frankrijk blijft mij over; het zal mij voldoende zijn. Ten gevolge van dezen brief heeft zich de commissie ontbon den. In het. geheel is ingeschreven door 40 tot 50,000 personen voor een bedrag van 400,000 franken, hetgeen op verre na niet. voldoende is, om de schulden van den heer de Lamartine te voldoen. Te Llome heeft het vertrek van vrijwilligers naar Piemont aanleiding gegeven, dat bijna eene demonstratie in de voorste den had plaats gehad. De generaal Goyon is er echter in ge slaagd, die te beletten. Het hof van Rome heeft geprotesteerd tegen liet besluit, waarbij Ancona door de Oostenrijkers in staat, van beleg is verklaard. Parijs 13 mei. Z. M. de keizer is volgens een telegram uit Genua aldaar gisteren aangekomen en door de heeren von Cavignano, de Cai our en Lat our d'Auvergne naar het konink lijke slot geleid. Aldaar vertoonde de keizer zich op het balcon aan de volksmenigte en werd hij met levendige opgewondenheid begroet. Lord Cowley is heden alhier aangekomen. Turkye belemmert de oostenriyksche scheepvaart in de Dardanelles Italië. Florence 10 mei. Er is een nieuw ministerie voor Toscane zameugesteld. Daarvan is voorzitter en minister van buiten landsche zaken de heer Buoncompagni; voor binnenlandsche zaken, baron Itiseasolivoor ouderwijs, de markies Ridoffi justitie, de raadsheer Paggifinanciën, de heer Busacca, en oorlog, de heer Caminatte, een piemonteesch officier. Den 9 dezer is gepraaid bij Deal, het barkschip Phoenixgez. Johausen. Alles wel aan boord. Den 11 dezer ter recde van Vfissingen aangekomen voor Bel- gie bestemd: Norfolk, gez. Renting, Liverpool; Friedrich I[, gez. Wegener, Stettin Praiernité, gez. Arentsen, Gotheborg Gem, srez. Broudhead, Canton, «ez. Austwick, beide van Lettn; Zoar/lia, gez. Porcellajden 12: Friedrich, gez. Laucrhier, beide van Buenos AyresNavigator, cez. Riecke, Riga Battic, gez. Börick, üautzig; aurus Christian, gez. Bistrop, QdenzecJo hannes, eez. Wijckman, Spanje; Léonie Céline, gez. Couau, Bordeaux; Eliza Rohson, gez. Robinson, New Castle; De Schelde afgekomen en langs Vlissingeu vertrokkenEl-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3