Cuitcnlnni&scljc tijömgcn. zondheid en apothekers bij de landmagt, voortaan zal bestaan nil eene kleine tenue, een pantalon van donkergrijs keperlaken, gcbiest met ponceau rood laken. Tfiermometerstaiid. 11 mei. 's avonds 11 ure. 52 gf- 12 0 's morgens 7 51 0 's middags 1 0 65 0 u 's avonds 11 0 52 0 13 V 's morgens 7 52 0 's middags 1 64 B Stalen'generaal, Dc eerste kamer heeft woensdag in behandeling genomen het wetsontwerp betrekkelijk de herziening der wet op het regt van successie en overgang bij overlijden. Na korte beraadslaging is dit met eenparige stemmen aangenomen. Hierna is de discussie voortgezet overliet tarief op den in-, uit- en doorvoer. Deze is donderdag ten einde gebragt en daar bij het wetsontwerp (zoo als wij dien dag per bulletin reeds mededeelden) verworpen met 19 tegen 16 stemmen. De tweede kamer heeft woensdag de behandeling voortge zet van de wetsontwerpen, welke door de regering zijn aange boden met het oog op den onguustigen toestand in het buiten land, en wel allereerst dat tot verbod van den uit- en doorvoer van paarden. Daarbij heeft de minister van buitenlandsclic zaken, op eene bedenking van den heer Storm uiteengezet, dat zijns inziens, wel verre van cenig gevaar hetwelk onze onzijdigheid zou loo- pendoorde voorgestelde maatregelen, die onzijdigheid eerder indirect kon worden in gevaar gebragt indien wij geene maat regelen namen, ten einde haar door een ieder te doen eerbiedi gen. Als ik de omstandigheden naga vervolgde die minis ter welke dringen, dan zal dit door elk beaamd worden. Er i3 ecu oorlog uitgebarsten, die thans wel is waar op een bepaald punt gevoerd wordt.maar wie zal den omvang daarvan bepalen? Daarom moet men ook op zelfverdediging bedacht zijn, en daar om moeten er maatregelen genomen worden om onze verdedi gingsmiddelen in volkomen orde te hebben en de leemten aan te vullen, die zich hier en daar hebben voorgedaan. Er zijn eenige leemten ontdekt in de inrigting van ons verdedigings- steisel en daarin moet voorzien worden. Er moet aanvulling zijn van wat er ontbreekt, en de magazijnen moeten behoorlijk in orde gebragt worden, ten einde, zoo noodig. de schutterijen ie kunnen kleeden en de noodige paarden te kunnen aanschaf fen, om de batterijen in beweging te brengen. Devoordragt lot verhooging der begrooting voor marine heeft den zelfden grond slag. Het denkbeeld van den lieer Storm dus, dat wij te ver zouden gaan en aanstoot aan andere staten geven, ligt niet in de tegenwoordige voorstellen en kan er ook niet aan ontleend worden. Overigens is ook in de bondsvergadering enkel beslo ten tot het op roet van oorlog brengen van de bondscontingen- ten, niet tot de mobilisatie daarvan. En ofschoon men nu iu Duitschland iets verder is gegaan, zoo kan men toch niet zeg gen, dat men reeds iu oorlogstoestand verkeert. De gedane voorstellen strekken alleen om liet leger in orde te brengen, zoo als het. zich in alle tijden, ook in vredestijd, moet bevinden. De heer Idzerda vermeende dat de voorgestelde maatregel noch voor het oogenblik, noch voor de toekomst noodzakelijk is. Tot wederlegging daarvan heeft de minister van financien gezegd, dat hij mei dien spreker gelooft dat als men onberaden lot een verbod van uitvoer van paarden besloot, dit de vermeer dering der productie niet zou bevorderen. Maar dit ontwerp brengt ook niet mede, om onvoorzigtig en onberaden gebruik ie maken van de faculileit om den uitvoer te verbieden, doch de regering zal dit alleen doen, als liet overtuigend gebleken is, dal het algemeen belang zulks vordert. Overigens heeft deze maatregel volstrekt niet ten doel om de eigenaren te dwingen hunne paarden beneden de waarde te verkoopen. Na nog eeuige discussie stelt de minister van financien voor, om te bepalen, dat deze wet zal werken tot den 1 mei 1860. Het ontwerp wordt hierop in omvraag gebragt en aangeno men met 56 legen 5 stemmen. Togen, de heeren: van Eek, Be- gram, Idzerda, Kiugma en L. D. Storm. Hierna is de vermeerdering van het hoofdstuk marine in be handeling genomen. Nadat eenige leden zich daarover, nieeren- deelsvrij gunstig hadden uitgelaten, omdat zij deze wetten als crcdiet wetten beschouwden, terwij! echter anderen de som voor het droogedok Ie Willemsoord uil het besproken out werp wil den doen vervallen, hoeft de minister van marine het woord ge voerd Ook hij beschouwt het ontwerp als eene credietwet, zoo dat er nictszal worden uitgegeven, dan hetgeen nuttigen nood zakelijk is. Hij kan dan ook verzekeren, dat de aanvrage voor hoofdstuk VII1 zoo beperkt mogelijk geschied is, maar daaruit i loeit clan ook voort, dal by niet kan verzekeren,dat van het aangevraagde crcdiet een aanzienlijk overschot blijven zal. Wat nu aangaat dc som voor het dok te Willemsoord, hij ge looft dat die zaak vroeger voor goed in de kamer is beslist. Toen er nu sprake van was, eene nieuwe aanvrage voor marine te doen, ontstond de vraag, waartoe de gevorderde sommen moesten strekken? Het doel van het ontwerp is eenig en al leen, om hetgeen tot verdediging des lands noodzakelijk is, in goeden staat te brengen en het oogenblik daartoe te bespoedi gen. En dan moet hij zeggen, dat zonder dok, onzestoommarine eigenlijk onbruikbaar is. Het minste gebrek, dat aan een stoom schip ontstaat, maakt het vaartuig onbruikbaar, en dat gebrek kan zonder dok niet worden ontwaard. Hij ziet dus niet in, waarom voor deze uitgave een afzonderlijk ontwerp moet wor den aangeboden, daar die aanvrage niet strijdt met het karak ter van dit ontwerp. In het belang dus der zaak zelve dringt hij er op aan, dat de kamer dezen post behoude. Ten aanzien van de vraag nopens den staat van verdediging onzer koloniën, heeft hij aan zijn ambtgenoot voor koloniën opgaven en inlich tingen gevraagd, welke hij nog niet heeft bekomen. Na nog eenige discussie, grooteudeels over de considerans, in welks redactie eenige verandering werd gebragt, is het ge- heele wetsontwerp aangenomen met 57 tegen 5 stemmen. Tegen.de heeren Westerhoff, L. D. Storm, van Eek, Idzerda en Kiugma. Nu komt in beraadslaging het wetsontwerp, tot verhooging van hoofdstuk X (oorlog). Vele technische punten worden hieromtrent behandeld, o. a., tot aandrang van verbetering der geweren. Er werden ook vele bedenkingen geopperd over de oprigting van oefenings-kampen. Het art. 22, ad 3 J ton, voor die kampen, is verworpen met 42 tegen 21 stemmeu. Daarna is het ontwerp aangenomen met 59 tegen 4 stemmen (van de heeren van Eek, Idzerda, Kiugma en Storm). Donderdag heeft de kamer (zoo als wij door den telegraaf ver namen en mede per bulletin hebben medegedeeld) het lat er in gezonden wetsontwerp betrekkelijk het onder de wapenen hou den der ligtiug van 1854, verworpen met 59 tegen 7 stemmen. (■ieineenteraail van llliddelhurg. Zitting van 11 mei. Voorzitter jhr. dc Jonge. Afwezig de heeren Bijlevchl van Serooskerke, Paspoort van Grijpskcrke, van de Graft, Snijder en Caland. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen cn goedge keurd, worden voor kennisgeving aangenomen: a. de mededeeling des voorzitters dat, volgens schriftelijk bcrigt, de burgemeester doo*familie-omstandigheden, en dc heeren Paspoorr, Snijder en van' de'Graft door ambtsbezighe den verhinderd zijn deze zitting bij tc wonen b. eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, bevattende goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht c. eene vau het zelfde collegie, houdende goedkeuring van bet besluit omtrent de regeling der zaken van het bcurtveer van deze gemeente op Rotterdam waarvan burgemeester cn wethouders ter geschikter tijd hetnoodige gebruik zullen maken. Wordt gelezen eene missive van de commissie, uit aandeel- houders in de stoomvaartonderneming tusschen Middelburgen Rotterdam benoemd tot de liquidatie van den tegenwoor ligen toestand en het voorbereiden eener nieuw op te rigten naam- looze vennootschap. Daarbij wordt een ontwerp van dc statu ten dier vennootschap ingezonden, met uitnoodiging om te willen rncdedeelen of de gemeente voor zich wcnscht daarvan deel te blijven uitmaken, dan wel bij voorkeur teruggave verlangt van het bedrag barer aandeelen naar den bepaalden maatstaf. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders, wordt eenparig besloten, uit hoofde van den ongunstigen toestand der gemeentefiuancien, voor dc gemeente geen deel te nemen in die nieuwe vennootschap, cn burgemeester en wet houders tc magtigen om tc dezer zake het verder noodige te verrigten. Wordt overgelegd eene missive van het bestuur der gods huizen binnen deze gemeente, ten geleide van een comptabilitcits staat over het dienstjaar 1858 waaruit blijkt dal er een buiten gewoon subsidie zal benoodigd zijn van f5899.89, en alzoo inecr dan f 4800, waarop bij dc begrooting is gerekend. Dit stuk, hetwelk reeds bij de commissie van financien ter in zage is rondgezonden, zal voor de leden ter visie gelegd, en daarop de beslissing aangebonden worden. Geschiedt voorlezing van een adres van den lieer C. P. Pous Koolbaas, med. doctor, thans te 's Gravenhage, die daarbij zijne bevreemding betuigt, juist voor zijn vertrek uit deze ge meente vernomen te hebben dat bij door liet burgerlijk armbe stuur is gebragt op een dubbeltal ter voorziening in dc vacaiurc van gemeentegeneesheer. Hij verzoekt dat die voordragt, waarop blijkbaar zijn naam slechts tot aanvulling is gebruikt, aan dat armbestuur worde teruggezonden. De voorzitter stelt voor dit stuk aan te nemen voor kennis geving cn inmiddels over te gaan tot de benoeming van een ge meente geneesheer uit het dubbeltal der heeren J. P. Berdenis van Berlekom en C. P. Pous Koolhaas. Daartoe besloten zijnde, vormen de heeren Fokker en Lnmbrechtscn met den voorzitter en secretaris bet stembureau, en wordt de lieer J. P. Berdenis van Berlekom benoemd met de 11 geldig nitgebragte stemmen, zijnde 1 biljet iu blanco. Nog wordt gelezen een adres van den beer dr. J. C. de Man alhier, daarbij kennis gevende dat bij benoemd is tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoor- zigt ui Zeeland; dat zoodanige betrekking onverecnigbnar is met dc door hem bekleed wordende van lector bij de genees kundige school; dat het echter aan deze vergadering wel zal bekend zijri dat bij dc volksvertegenwoordiging wetsontwerpen zijn ingeleverd op de uitoefening der geneeskunst c. a., volgens welke de provinciale geneeskundige commissie» zouden komen te vervallen dat hij daarom vrijheid vindt om magtiging te verzoeken tot het gelijktijdig beklecden van die twee betrek kingen, tot dat het lot van genoemde wetsontwerpen, het zij door aanneming of verwerping, zal zijn beslist. De commissie van bestuur over de geneeskundige school, hierop bereids om raad en bcrigt gevraagd, deelde als hare zienswijze mede (lat, even als ten jare 1856 ten aanzien van een gelijksoortig verzoek van wijlen den heer J. H. Cornielje, zij ook thans geene vrijheid vindt om te adviseren tot het vcrlee- ncn van dispensatie van de uitdrukkelijke bepaling van art. 17 der verordening voor het beheer der geneeskundige school, waarbij de beide bedoelde betrekkingen onvereenigbaar gesteld zijn. Intusschen ziet de commissie er voorshands geen bezwaar in om ze gezamenlijk te doen waarnemen, zoo lang het lot nog niet bekend is van de geneeskundige wetsontwerpen. De heer van Diggelen acht het wenschelijk dc beslissing hierop aan te houden, en treedt verder in eene beschouwing, waarbij hij doet uitkomen dat de heer de Man, bij aanneming zijner benoeming als lid van de provinciale geneeskundige com missie, ipso jure zou ophouden lector te zijn. Ook behoort men wel te onderscheiden dat, in geval dien heer daarna nog tijdelijk de vervulling van het lectoraat bleef opgedragen, hij desnictto- min later, voor het geval dat de provinciale geneeskundige commissieu wierden opgeheven, op nieuw tot lector zou behoo- ren te worden benoemd. De heer Siffié verecnigt zich daarmedeterwijl de heer Snouck Ilurgronje het wenschelijk acht spoediger een besluit te nemen, omdat dc vergadering der meergenoemde provinciale commissie dezer dagen moet plaats hebben. Nadat door den heer van Diggelen nog opgemerkt is, dat dit eene zaak buiten den raad is, waarvan in het adres gccne spra ke is, brengt de voorzitter in omvraag de zaak aan te houden. Met 8 tegen 4 stemmen wordt hiertoe besloten. (Tegen stemden de heeren Lambrcchtsen, Fokker, Snouck Hurgronje en van Uye.) Voor kennisgeving wordt aangenomen een procesverbaal der drieraaandelijksche opname van de boeken en kas des gemeen teontvangers, waarbij alles is accoor J bevonden en het saldo in kas f36,692,26 bedroeg. Een ingekomen adres van H. Paauw, vischvcntcr te Huizen, houdende klagtc overeen tegen hem opgemaakt procesverbaal ter zake van frauduleusen invoer van bokking, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders, als van hunne com petentie en niet van den raad. De reeds vroeger ingekomenc cn door de commissie van financiën accoord bevondenc rekeningen over 1858 a van den schuttersraad, groot in ontvang f 1846,45 j, uitgaaf f 837,31, goed slot f9,14£, b van de administratie over de bank van lee ning, sluitende met een batig saldo van f 502,32 (in mindering tc brengen van de nadeelige sloten over dc dienstjaren 1.855 1857) worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan den heer Lantshecr wordt hierbij, overeenkomstig eene vroeger door dien heer gedane vraag, herinnerd dut het beleeniugskapitaal der bank den 17 februarij 1858 op f 6000 vastgesteld, doch den 29 december daaraanvolgende tot f 7500 verhoogd is. Door burgemeester en wethouders wordt thans, na overleg met de commissie van fabriecage, voorgesteld om een terrein achter do begraafplaats af tc slaan voor de daarstelling van een buskruid magazijn, cn niet op den dwarsdijk, volgens het amen dement van den heer van Deinse, zoo om het meerdere gevaar voor de aangrenzende huizen, als omdat bij een verwezenlijking der spoorwegplanncn.dat terrein te (ligt aan zoodanigen weg zou grenzen. Het bcnoodigde terrein zou omstreeks 20 vierk. ellen beslaan, en do pachter daarvan, dchecr S. Tak, is bereid van die pacht afstand tc doen. Hierop worden burgemeester cn wethouders zonder discus sie gemagtigd aan den heer de Jager als beschikking op zijn vroeger adres, dat terrein toe te zeggen, opdat die heer zich thans tot den koning kunne wenden om de noodige goedkeu ring te erlangen. Conform een voorstel van burgemeester en wethouders, op verzoek van den gemeenteontvanger, wordt besloten tot af en overschrijving op de begrooting voor het jaar 1858 vau f289,50 van het artikel: toelage kosten schutterij, op: rente gevestigde schuld. De voorzitter deelt mede dat ter zake van den in der tijd in eene sloot, grenzende aan der gemeente toebehoorenden grond gevonden schat, bij eindvonnis der regtbank aan de gemeente is toegekend f462,92^ waaraf gaat, blijkens getaxeerde declara tion van advocaat en procureur, aan snlaris f 242,13 en ver schotten f 103,564, zoodat de gemeente een zuiver provenu heeft gekregen van f 119,18. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester cn wethou ders, gewijzigd naar aanleiding eener opmerking van den lieer Lantshecr, zal eerstgenoemd bedrag aan de gcmccntebcgroo- ting voor 1859 in ontvang toegevoegd worden en het artikel kosten van regtsgedingen met f345,69£ in uitgaaf verhoogd worden. De openbare zitting wordt hierop gesloten. nioord-lisicrika. De berigtpn uit New-York van 27 april jl. melden,dat de consul van Frankrijk te New-Orleans, de heer Migeon, aldaar door de overheid in hechtenis geuomen is, omdat hij aan eenen vrijen neger, die van een schip weggeloopen was, schuilplaats had verleend. Er beslaan, gelijk men weet, in verscheiden sla- venhoudende staten van de Unie bepalingen, die vrije kleur

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2