MIDDELBURGSCHE COURANT. r 58. Zaturdag 1859. 14 Mei. 0innrulanösrl)r tijümgen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- ;en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte of doodbekenJriu- kingeu enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Dij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. Hf Iddielfcurg 13 mei. Bij de verkiezing van leden der provinciale staten in het hoofd kiesdistrict Sluis was de uitslag de volgende. Ingeko men slembriefjes 244. Daarvan zijn üitgebragt op de heeren A. de Smidt 216, M. Mazure 215 en H. G. Hammacher 165 stem men, zijnde de aftredende leden, die dus op nieuw zijn verkozeu. In het hoofdkiesdistrict Hulst bedroeg het getal ingeleverde stembriefjes 247, van onwaarde 12, blijft 235 geldige stemmen waarvan de volstrekte meerderheid is 118. Is gebleken dat zijn herkozen de heeren A. G. V. Hombach, met 203C. C. P. Piers- aens, met 198; A.J.Onghena, mei 131, en J. Sergeant, met 123 stemmen. Gisteren is de persoon van Leyn Slerk, oud 16 jaar, dienst knecht te Oost Souburg, door de arrondissements regt bank al hier schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen de eerbaarheid met geweld uitgevoerd, en veroordeeld tot gevangenzelling in een verbeterhuis voor den tijd van 20 maanden. Deze zaak is den 10 december van het vorige jaar geschorst, uit hoofdètdaarin door drie getuigen valsche verklaringen wer den afgelegd, die daarvoor ook met 3 maanden zijn gestraft. De heer C. A. van Renlerghem, med., chirurg.en obst. doctor te Goes, heeft zich bij een gedrukt adres tot de tweede kamer gewend, waarbij hij zijne bezwaren te kennen geeft tegen het ontwerp tot goedkeuring eener dading met de maatschappij tot indijking van op- en aanwassen, in de Oosterschelde. Hij be toogt a. dat de maatschappij in geenerlei opzigt zich heeft waardig gemaakt, de exorbitante opofferingen en voordeelen, welke aan haar bij de overeenkomst worden toegekendb. dat deze overeenkomst bekrachtigd wordende, de liooge regering tevens geregligd zou worden verklaard, om de maatschappij in erfpacht uit le geven, en voor den staat eene jaarlijksche erf pacht te bedingen van grondeigendommen, die niet aan den staat toebehooren, maar aan derden, wier eigendomsregt dooi den staat in de concessie van 8 october 1849 is geeerbiedigd, en bij concessie van 14 november 1850 is erkend, en eindelijk c. dat even daardoor de regten dier derden, onder welke hij adres sant behoort, meer en meer zouden worden gecompromitteerd, en welligt te eeniger tijd geheel zouden verloren gaan. Om al deze redenen, verzoekt hij aan de kamer de overeen komst niet goed te keuren. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, wegens het in N. O. rigting uitwerken der plaat Dwars in den weg, ter reede van Brouwershaven,tegen de N. O. punt dier plaat eene witte ton (no. 8) is geplaatst, in de peilin gen de Koepel van Scharendijke eene scheepslengte benoor den het baken van het Ossenhoofd de Noordmolen in het oost eind der kerk van Brouwershaven. Om de zelfde reden is de witte ton (no, 9), een weinig weste lijker, meer naar het diep verplaatst geworden. Ten vervolge op het berigt, vroeger medegedeeld omtrent den tijdelijken stilstand van de stoomvaart tusscheu Triest en andere vreemde havens, worden de belanghebbenden bekend gemaakt met de omstandigheid, dat door den evengemelden maatregel tevens de gelegenheid tot verzending van brieven over Triest naar alle plaatsen in de Levant, benevens naar de Ionische eilanden, Griekenland, Malla en in het algemeen naar alle havens in de Middellandsche zee afgebroken is. De ver zending kan cchtcr bij voortduring plaats vinden naar geheel Turkije, benevens naar de Donau-vorstendommen, met de landpost over Weenennaar al de havens in de Levant, bene vens naar Malta en Griekenland, met de fransche paketbooten over Marseille; naar de Ionische eilanden als voren over Mar seille en Malta, ofwel over Southampton en Malta. Naar men verneemt, zou bij de leden der tweede kamer het voornemen bestaan, om de beraadslagingen over het wetsont werp nopens den noorder-spoorweg, waarvan de dag nader zou worden bepaald, vooreerst nog niet te houden. Ten eerste is het wetsontwerp nopens den zuider-spoorweg en den zeeuwsch- limburgschen spoorweg nog niet aangeboden, terwijl men al de ontwerpen gezamenlijk in hun verband weuscht te beschouwen. Ten andere meent men, dat de tegenwoordige omstandigheden niet toelaten zulke belangrijke beraadslagingen te houden, discussien die waarschijnlijk lang zouden duren, zonder dat zij tot eenig goed resultaat zouden leiden. Zoo deze geruchten bewaarheid moglen worden, dan verwacht men, dat de kamer zich nog wel met verschillende wetsontwerpen zal bezig hou den, bijv. over dal der Maatschappij van weldadigheid en die welke door de omstandigheden worden gevorderd, maar niet met eenig der talrijke aanhangige onderwerpen van gewigt, als emancipatie, regterlijke organisatie, spoorwegen, enz. Hare bijeenkomst zou misschien ditmaal wederom niet van langen duur zijn. De hooge raad der Nederlanden heeft ll.dingsdag uitspraak gedaan in de zaak vnn des officier van justitie bij de reglbank le Appingadam, tegen een vonnis dier regtbank in zake den heer R. P. Brouwer, medc-requirant vau cassatie. In deze belang rijke zaak betrof het de vraag, of iemand, die voor zijne benoe ming tot lid van een burgerlijk armbestuur had bedankt en ge weigerd had de daarop in het betrekkelijk reglement gestelde boete te betalen, daarvoor kan worden gestraft, in gevolge de in bedoeld reglement voorkomende strafbepaling? De raad heeft die vraag ontkennend beantwoord. Z. M.de koning heeft zijne goedkeuring geschonken aan de benoeming van den hoogleeraar mr.J. de Wal tot voorzitter van de taal-en letterkundige afdeeling der koninklijke akade- mie van wetenschappen en aan die van onderscheidene perso nen tot leden dier afdeeling. Men verzekert, dat jhr. Salvador voornemens zou wezen, om, indien geene hinderpalen zich in den weg stellen, (de volmagt, om in vreemde dienst te gaan en het verleenen van den offi ciersrang in het sardinische leger), de zaak der vrijheid in Italië met het zwaard te helpen steunen. LI. zaturdag is aan den Helder het lijk opgevischt van een polderjongen uit Hulst, die sedert paschen werd vermist. Se dert het vermissen van dien drenkeling, zijn er omstandighe den aan het licht gekomen, welke de vrees doen koesteren dat hier aan eene misdaad moet gedacht worden. De uitslag van de lijkschouwing is nog onbekend. Op vermoeden zijn twee mari niers gearresteerd, die met den bewnsten polderjongen op eersten paaschdag zijn uitgeweest. Het horlogie van den ongelukkige is bij een zilversmid aldaar teruggevonden, eu een der in arrest genomen mariniers moet bekend hebben dat zijn makker den bewust en poldergast eerst beroofd en daarna in het water geworpen heeft; deze ontkent echter alles, hoezeer hij herkend is door den opkooper van het horlogie, den overledene toebehoorende. Ilenoeininecn en besEuiten. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken is eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend aan den opzigter van den waterstaat der lste klasse R. G. van Milligen, behou dens aanspraak op pensioen, en mede eervol ontslag, opzijn verzoek, aan den opzigter van de 3de klasse P. de Waal, beide met ingang van ljulij 1859. Bij gelijke beschikking zijn bevorderd tot opzigter van den waterstaat der lste klasse, de opzigter van de 2de klasse J. Bourdrez; tot opzigter van de 2de klasse, de opzigter van de 3de klasse J. F. van Mosselveld; tot opzigter van de 3de klasse, de opzigter van de 4de klasse J. G. van Niftrik en tot opzigter van den waterstaat, der 3de klasse is benoemd B. C. Soeteman, vroeger buitengewoon opzigter van den waterstaat in alge- meeue dienst. Goedgevonden bij besluit van 8 dezer, lot belooning der genen van de zee-en landmagt. in Nederl. Indie.die zich bij de bestor ming en inname der bentings van den Panglima Besaar te Retell op den 7 november 1858 hebben onderscheiden1. te benoe men tot ridders der 4de klasse van de Militaire Willemsorde: a. van de zeemagt; den luitenant ter zee van de lste klasse A. J. van Mansvelt; de luitenants ter zee van de 2de klasse K. C. Bunnik, W. J. Scholten van Aschat,, L.F.H. Tuckermann, jhr. C. 11. O. van Heemskerk van Beest en jhr. G. A. Tindalden officier van gezondheid der 3de klasse P. J. Feitkamp; den konstabel in bet vaste corps dek- en onderofficieren L. F. W. Meijerden bootsman in voorschreven corps J. D. Goppei; de kwartiermeesters H. OetsisenP. Kievit; de matrozen der lste klasse G. H. K. Freher, J. A. Blomquist, enJ. H. Meiter; de matrozen der 2de klasse J. F, C Hanschen, H. Kemperaars, J. W. Tilleman. J. van Leeuwen, M. van Velzen, J. Boks en L. G. de Graaf; de matrozen der 3de klasse F. C. Jansen, J. van den Berg, G. A. H. van Toor, J. van Schayk en J. Gocbel; den korporaal der mariniers H.Thijssen; den marinierder2de klasse iï. van der Kley;en b. van de landmagt:den lsfen luitenant der infanterie M. N.Niessen,- en de fuseliers L. C. BeijeenJ. van de Bult; 2. te benoemen tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw: den officier van gezondheid der 2iie klasse van de zeemagt W. J. Cramer van Baumgartenen 3. bij afzon derlijke dagorders, zoo in de Indien als in Nederland, eervol ie doen vermelden: a. van de zeemagtden kapitein-luitenant ter zee J. van Maurik, stations-kommandant in de wateren van Riouw en Linga den luitenant ter zee van de lsle klasse A. W. Keuchenius, kommandant van de schoonerbrik Padnng -, den luitenant ter zee van de 2de kiasse jhr. A. C. van Haeften den officier van gezondheid der 3de klasse H. van Slockum den eersten bootsmansmaat C. Schlie en den vierden zeilmaker L. A. Jansen en b. van de landmagtde fuseliers J. H. van der Voort en T. Santmet bijvoeding in de uit te vaardigen dagor ders, dat aan de voordragt tot beuoeming tot ridders der éde klasse van de Militaire Willemsorde van de mariniers der 3de klasse F. van Robenliausen en J. Boom en van den fuselier G. de Wolff geen gevolg heeft kunnen gegeven worden, vermits gebleken is, dat zij sedert aan hunne bekomen wonden overle den zijn. Benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de kapi teins A. F. Just de la Paisières en H. H. J. de Ponlhier, bene vens de kapitein-adjudant E. Nieuwenhuizen, allen van het regement grenadiers en jagers, en de baron de Vos van Steen- wijk, jagermeester des konings. IV ecfologjc. Den 9 dezer is te Utrecht overleden de schout bij nacht N. L. Koops, sedert vele jaren lid van liet boog militair geregtsliof. Yüttrsne ter» ïeger. Zr. Ms. schroefstoomschip Vesuvius, onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse J. O. H. Arntzeuius, zal waar schijnlijk heden, na volbragte reparatie, van Vlissingen vertrek ken naar Nieuwediep, om zich weder bij liet oefeningseskader te voegen. I Men wil weten dat Z. M., met intrekking van liet besluit van 24december 1S43, bepaald heeft dat de uniform van de generaals, de hoofd- en verdere officieren-, behoorende tot den j generalen, den proviucialen en plaatseii|ken staf, de militaire j intendanten en onderintendanten, en van de officieren van ge-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1