MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 55. Zaturdag 1851). 7 Mei. fi5mnenlanDsd)f tijöingm. Deze courant verschijnt des diugsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- jen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm?» kiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelbui*<; 8 mei. Wij herinneren den stemgeregtigdendat, volgens de bepalin gen der provinciale wet, op aanstaanden dingsdag den 10 dezer inde onderscheidene hoofdkiesdistricten de verkiezing moet. plaats hebben voor de periodieke aftreding der leden van de provinciale staten. Iteeds in ons no. van 29 maart, gaven wij de namen op van de in deze provincie aftredende leden. De inlevering der biljetten moet voor deze gemeente geschie den op gemelden dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure ten raadhuize. Wij hebben in ons vorig no. onder de rubriek Varia melding gemaakt van eene nieuwe vinding, namelijk om photografische afbeeldingen van allerlei voorwerpen zóó klein te vervaardigen dat zij met het bloote oog volstrekt, niet te onderscheiden zijn, terwijl men door het microscoop een volkomen goed afbeeldsel ziet. Het zal welligt menigeen aangenaam zijn te vernemen dat men van deze ongeloofelijk schijnende kunstvoorbrengselen, ook reeds hier (bij den heer H. li. Roelse) zeer fraaije exempla ren kan zien. Yan wege het ministerie van financiën is in de Staatscouraut de volgende mededeeling gedaan #Ten gevolge der van den consul-generaal der Nederlanden te Triest ontvangen mededeeling van eene door de oostenrijk- sche Lloyds gedane aankondiging, dat ten gevolge van staat kundige gebeurtenissen de stoomvaartdienst van Triest op vreemde havens, en dus ook die naar Alexandrie, is opgeheven, zal de verzending van brievenmalen tusschenhet rijken Neder- landsch-Iudië langs den weg van Triest vooreerst en tot nadere kennisgeving worden geslaakt. //Er worden maatregelen genomen, in zoo verre dit kan ge schieden, om de brieven die reeds op de post gebragt of onder weg zijn, over Marseille de plaats van hunne bestemming te doen bereiken," De Nederlandsche staatscourant van gisteren behelst een koninklijk besluit van den 2 dozer, bij hetwelk, uit aanmerking //dat de Koninklijke akademie te Delft, voor zoo ver deze strekt tot opleiding van ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Ne- derlandsch Iudie, niet oplevert een toereikend aantal ambtena ren voor de behoeften van die dienst," eenige voorloopige beschikkingen zijn genomen om aan die behoeften te geuioet te komen, in afwachting van eene definitieve herziening der be staande bepalingen. De voorde burgerlijke dienstin Nederlandsch Iudie bestemde kweekelingen, na een voldoend overgangsexamen tot het derde studiejaar toegelaten, van goed gedrag en gezond ligchaamsge- stcl, kunnen alsdan worden aangesteld tot "Caudidaat ambte naar" en zijn als zoodanig vrijgesteld van de jaarlijksche stor ting van f 200. Als zoodanig kunnen ook benoemd worden zij die aaneen van 's rijks liooge scholen den rang van doctor of candidaat met den eersten en tweeden graad in eenig vak hebben verkre gen, en zij die aan de landbouwkundige school te Groningen aan liet eindexamen uitmuntend hebben voldaan. Behalve bovenstaande bepalingen bevat hel besluit vele gun stige voorwaarden voor de toekomstige ambtenaren, ook betrekkelijk hunne overtogt naar en bevordering in Indie. waarheid worden daar, volgens nader berigt, (zie Italië) de her togin eergisteren in haren siaai is teruggekeerd. Z. M. de koning zal zich morgen voor eeuigen tijd naar het Loo begeven. Te Liverpool is II. zaturdag de tijding ontvangen, dat de amerikaansche klipper Pomona, die twee dagen te voren in zee was gestokeu, nabij Wexford schipbreuk beeft geleden. Dit vaartuig had 375 passagiers aan boord en eene equipage van 52 koppen, die bijna allen zijn omgekomen, Tot dusverre ten minste weet men niet, dat meer dan 20 menscheu, waaronder drie man van de equipage zijn gered. Tot de te Parijs loopendegeruchten behoort dat niet alleen de hertogin van Parma gedurende den oorlog eene wijkplaats in Nederland zoeken zal, maar dal ook haar broeder, de graaf van Chambord, die thans nog tcErohsdorf is maar deze zijne resi dentie eerlang verlaat, insgelijks Ie 's Hage den afloop der ge beurtenissen zal gaan afwachten. Het eerste dier geruchten zal ten minste vooreerst niet be llet bekende wiskundige genootschap, onder de zinspreuk Een onvermoeide arbeid komt alles te boven, heeft dezer dagen den hoogsten prijs toegewezen aan den heer E. J. van den Berg, ingenieur vau den waterstaat, voormalig kweekelingder academie te Delft, voor het door hem ingezonden antwoord op eene door dat genootschap uit geschrevene prijsvraag. {tenoeminsen va besluiten. Benoemd, bij besluit van 1 dezer, tot leeraar in de wiskunde aan de Koninklijke akademie te Delft, de heer dr. C. P. Burger, thans leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Zutphen; tot leeraar in de waterbouwkunde aan de zelfde hoogeschool, de heer M. Simons, civiel ingenieur te Leeuwarden. Benoemd, bij besluit van 2 dezer, bij het wapen der infanterie, bij den staf van liet wapen, lot majoor de kapitein der lsle kl. J. C. P. Hamminck Schepel, van den staf, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie; tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant L. Mulder, mede van dien staf, werkzaam bij het departement van oorlog; bij het 2de regement, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant J. A. Halfmouw, van liet lste regement; bij het 5de regement, tot kapiteins van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant-adjudant D. N. de Ere- mery en de lste luitenant S. L. J. Queysen, beiden van het corps; bij het 7de regement, tot majoor de kapitein der lste kl. N. C. Vinkhuizen, van het corps; en tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant II. C. van Glieel Gildemeester, van het 3de regement vau het wapenbij het wapen der artillerie, bij het lste regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom vau rang) de lste luitenant P. A- Rauws, van het regement veld-arlillerie. Op non-activiteit gesteld de kapitein J. M. van Klinkenberg Dozy, van het 2de regement vesting artillerie, en zulks in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie, de lste luite nant H. A. Schneiders van GreyfFenswert, van het lste rege ment vesting-artillerie, overeenkomstig de bepalingen van liet besluit van 12 november 1857. lierli- ensclioolnieuwx. Door hel provinciaal kerkbestuur van Zeeland, is tot het bij wonen der synodale vergadering in dit jaar benoemd, de heer J. P. H. lleijers, predikant te Brouwershaven, eu lot diens secundus de heer A. Slolemaker Cz., predikant te Middelburg. Ds. M. Cohen Stuart, te Utrecht, is benoemd tot direc tor van het zendelingshuis te Rotterdam. Taurine KIS le&er. Bij besluit van 17 maart II., is bepaald dat hel hataillon mi neurs en sappeurs en de daarbij gedetacheerde officieren, onder officieren en manschappen der infanterie, zullen kamperen op de heide van Zeyst, van 15 julij tot den 16 september eerstk. Afloop verlioopingea en iianhesteiiicigen. Middelburg 5 mei. Een hofsteedje, met 2 b. 47 r. en 60 el land, in den polder Het hoogeland, gemeente St. Kruis. Ter teregtzitting der ar- roudissements reglbank verkocht voor f 1575. Domburg 2 mei. lste perceel huis en gevolgen, verkocht voor f 3130,25. 2de perc. 1 b. 12 r. 30 el weiland, verkocht voor f1714. 3de perc. 82 r. 30 el weiland, verkocht voor f 1246. 4de perc. 1 b. 13 r. bouwland, verk. voor f 1425. 5de perc. 1 b. 47 r. 30 el bouwland, verlc. voor f1730. 6de perc. 1 b. 22 r. 60 el bouwland, verkocht voor f 1175. 7de perc. 1 b. 17 r. 90 el bouwland, verkocht voor f1265. 8ste perc. 1 b. 2S r. 90 el weiland, verk. voor f 821. 9de perc. 95 r. 40 el weiland, verk. voor f975. 10de perc. 1 b. 8 r. 40 el weiland, verk. voor f 1105. llaeperc 1 b. 8 r. 70 el wei land, verk. voor f990, alles gelegen in Domburg. TliermometersiauiS. 4 mei. 's avonds 11 ure. 4S gr. 5 's morgens 7 48 's middags 1 55 's avonds 11 4! 6 's morgens 7 49 a h 's middags 1 58 u Staten-generaa). De fierste kamer heeft het reeds door de tweede kamer aan genomen wetsvoorstel van den heer Sloet tot Oldhuis, omtrent de afkcopbaarheid der tienden, in hare zitting van woensdag verworpen, zoo als wij nog in de tweede editie van ons vorig uommur hebben kunnen mededeeleu. 29 leden verklaarden zich daar tegen eu slechts 6 voor, zijnde de heereu van Swinderen, Beerenbroek, de Viliers de Pitó, Loopuyt, Cremers en Sassen. Nadat de minister van financiën eenige inlichtingen had ge geven op het verslag omtrent het wetsontwerp tot toekenning van tiendvrijdorn ter bevordering van landverbetering, werd dit ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Zonder beraadslaging werden achtereenvolgens aangenomen het wetsontwerp tot vaststelling der uitgaven wegens verstrek kingen door het departement van marine, dienst 1859, tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een weg in Noordbrabant; tot nadere vaststelling van het totaal van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1S58. De tweede kamer heeft dingsdag hare werkzaamheden her vat. Onder de ingekomene stukkeu komen voor, behalve acht wetsontwerpen tot het verieenen van naturalisatie, een zoo danig ontwerp tot regeling van de loodsdienst voor zeeschepen twee tot verhooging der hoofdstukken VIII (marine) en X (oorlog) der staatsbegrooting voor 1859; een houdende verbod van den uit- eu doorvoer van paarden, en een tot afstand van het planetarium van J. Eysinga le Franeker. liet verslag der munlwerkzaamheden over 1S58, en dat omtrent het arm bestuur over 1S57, benevens eene additionele overeenkomst en nader tractaat met Japan gesloten, zijn in handen gesteld van even zoo vele speciale commissien. De kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd, waarvan verko zen zijn: tot voorzitters de heeren Kieu,Schimmelpenninck van der Oije, Duymaer van Twist, Thorbecke en Meeussentot onder-voorzitters de heereu Delprat, van Hall, Dullert, ter Bruggen liugenholtz en van Akerlaken tot leden der commis sie voor de verzoekschriften de heeren vp.n Heukelom, Kingma, van Lynden, Idzcrda en Begram. Van de drie bovengenoemde belangrijke wetsontwerpen, welke met het oog op de tijdsomstandigheden aan de tweede kamer zijn aangeboden, achten wij de beide eerste belangrijk genoeg om daarvan een uitvoerig overzigt tegeven. Het derde draagt eenvoudig aan den koning de mngt op om den uit- en doorvoer van paarden, geheel of gedeeltelijk, lijdelijk te verbieden. De behandeling van deze ontwerpen zal waarschijnlijk wel zoo spoedig geschieden dat de thans vergaderde eerste kamer in staat zal zijn ze ook nog vóór haar reces in behandeling to nemen. Het eerste wèCsonlwcrp strekt om" hoofdstuk VIII der staatsbegrooting 1859 - -te verhoogen mét eei\e som van f2,265,000:

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1