stoof betreft, de heeren H. J. Polderman c. s., te Kruiningen voor f17,400 en van het stampwerk de heer de Vlaement, te Kieldrecht, voor f 1600. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks vvcrf te Vlissffigen, des middags 12 ure. April 1859- P v 5 Wind n |jj liLd a Laagste Aanmer kingen. s j lS.ild is 0J q c/o temperat. enverschil met de hoogste. 21. Z ZO. 25 O. ZO. 26 ZO.t.O 27 O. NO. 28 Oost. 29 West. 30 Oost. 11 16 1 16 24 12 7 758.5 761.5 766.6 764.3 753.6 757-5 760.2 12.0 11.4 11.7 13.1 13.0 12.2 10.6 0.72 0.77 0.85 0.73 0.72 O.Sl 0.76 7.70 7.94 8.94 8.34 8.16 8-76 7.39 0.0 2.5 0.0 0.0 0.0 2.3 0.0 5.5 8.0 7.5 8.0 7-0 1.0 7.0 +9.0 «8.0 «9.0 «8.0 «9.0 «8.0 «8.3 betrokken, betrokk. buijig betrokken, dik bew. betr. betrokken, dik bewolkt, betrokken. TlierBiiontelerstaud. 29 april. 's avonds 11 ure. 47 gr. 30 n 's morgens 7 n 46 0 0 's middags 1 a 52 0 0 's avonds 11 u 45 0 1 mei. 's morgens 7 n 46 0 's middags 1 0 55 0 0 's avonds 11 0 47 2 u 's morgens 7 O 48 O 's middags 1 56 0 Sta ten-generaal. In de zitting van de eerste kamer van donderdag heeft de commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot amortisa tie en inkoop van tien niillioen rentegevende nationale schuld daaromtrent haar verslag uitgebragt. Dit is vrijdag zonder be raadslaging metalgemeene stemmen aangenomen. Aan de kamer is mededeeling gedaan der benoeming door de afdeelingentot voorzitters, de heeren van Dam van Isselt, Insinger, van Swinderen en van Rijckevorseltot onder-voor zitters, de heeren vau Aylva van Pallandt, Blankenheym, Cost Jordeus en van Eysinga. L)e commissie van rapporteurs voor het voorstel van den heer bluet tot Oldhuis omtrent de afkoopbaarheid der tienden heeft daaromtrent vrydag verslag uitgebragt. De kamer zal aanstaan den woensdag ten 11 ure dat voorstel in behandeling nemen. De commissie voor de verzoekschriften heeft op eenige adres sen verslagen uitgebragt, met welke conclusien de kamer zich achtereenvolgens vereenigde. De memorie van beantwoording der regering betrekkelijk hel wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der ver leende concessie lot aanleg en exploitatie van den noorder spoorweg is thans publiek gemaakt. Aan dit lijvig stuk outlee- uen wij wat de zuiderlijn en de zeeuwsche lijn betreft, het volgende: Een bepaald voorstel omtrent den aauleg van een spoorweg door het zuiden des rijks kan eerlang worden te gemoet gezien. Reeds nu kan worden medegedeeld, dateene concessie voor de zuiderspoorwegen onder dagteekening van den 22 april 1859 is verleend en aanvaard op de voorwaarden daaraan verbonden. Aan het slot der memorie van toelichting, bij de wetsvoor- dragt betreffende den noorderspoorweg gevoegd, heeft de rege ring korlelijk medegedeeld op welke wijze zij den aanleg van spoorwegen iu het zuiden des rijks wenschte te bevorderen. De plannen der regering hebben, wat de st rekking der lijnen betreft, geene belangrijke wijziging ondergaan. De onderwerpelijke concessie betreft den aanleg van een spoorweg: l.van Rotterdam, langs Dordrech t, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch en Helmond, naar Venlo, Roermond en Maastricht; 2 van Venlo en van Roermond naar de pruissische grenzen3. vau Vlissingen, langs Middelburg, Goes en Bergen op Zoom, naar Rosendaal en Breda. De overtogt aan den Moerdijk zal door het leggen eener brug over het Hollandsch Diep worden verzekerddie brug, zoowel als de bruggen over de Maas te Rotterdam en te Dor drecht en over de Maas te Veulo, moeten worden gebouwd met beweegbare deeleu voor de scheepvaart. Men zal, uitgaande van Venlo zoo wel als vau Roermond, aansluiten aan Pruissen. De overtogt over de Ooster Schelde moet geschieden door middel van een vasten dam; die over het Sloe, met eene brug geschikt voor de doorvaart van schepen met slaande mast. Te Vlissingen moet de spoorweg met de Schelde of met eene der bestaande liavens worden in verband gebragt. De weg vau Rotterdam naar Maastricht moet binnen zes jaar gereed zijn. De wegen naar Pruissen biunen een jaar nadat wederzijds de aansluiting is geregeld. De weg van Vlissingen tot Rosendaal binnen vier jaren nadat do wegvan Rotterdam naar Maastricht zal zijn vo!|.00$. De kosten van aanleg voor den weg van Rotterdam naar Maast richt met de vertakkingen worden berekend op een bedrag san f 25.800,000, voor den weg van Vlissingen op Breda op Ü.SQ0,000, te zamen f 35,600,000. De aanleg van bruggen en de daarmede in verband staande buitengewone werken voor den weg van Rotterdam tot Maas tricht op f 12,000,000, voor den weg van Vlissingen naar Rosendaal op f3,600,000. De staat waarborgt een jaarlijksch bèdrag van 44 ten honderd voor dividend en inkoop, op gelijken v^et als ten behoeve van de noorderspoorwegeri, over hetdot den aanleg der wegen benoodigde kapitaal. Voor de bruggen en de buitengewoue werken wordt subsidie toegezegd tot het bedrag waarop de uilvoering dier werken is berekend. De voorwaarden der concessie komen overigens, in het alge meen, overeen met die bij de concessie voor de noorderspoor wegen bedongen. Uemeeuteraad van l'lissingen. Zitting van 30 april. Voorzitter de heer Callenfcls. Afwezig de heeren Uyttenhooven en Borghstijn. De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde, deelt de voorzitter mede, dat voor omstreeks acht dagen van den pachter der mestspecien berigt is ontvangen dat in de zijmuren van den beerputscheuren zijn ontstaan,welke zee water doorlieten. Daarin voorzien zijnde door den gemeente bouwmeester, is deze echter tol de ervaring gekomen dat ook de vloer was gerezen en zeewater doorliet, hetwelk deu beer onbruikbaar maakt. Hij heeft daarom aan burgemeester en wet houders voorgesteld, deze vloer te doen verzwaren door eene platte laag en vervolgens eene rollaag steen. Om het spoed ver- eischende hebben burgemeester en wethouders goedgevonden den bouwmeester dadelijk tot die verbetering te doen overgaan, en daarmede nacht en dag te doen voortwerken, zoo dat het werk heden of morgen in gereedheid zal zijn. Thans onderwer pen zij dit punt aau de goedkeuring van den raad, en zij vlcijen zich dat hunne spoedig genomene maatregelen den bijval zullen wegdragen, daar de zaak te urgent was om vooraf hierover te raadplegen. Hierna wordt gelezen het tot deze zaak betrekkelijk rapport van deu gemeentebouwmeester, waaruit blijkt dat de herstellingskosten begroot worden op omtreeks f445. Nadat de voorzitter op eene vraag van den heer Ruyseh had geantwoord, dat dit werk volgens het bestek afgeleverd zijnde, dus ook dit defect niet aan den aannemer kan te wijten zijn, be toogt de lieer Sckuitz dat het vermoedelijk is veroorzaakt door de kracht van het water; een geval hetwelk bij het ontwerpen van het bestek niet in die mate voorzien was, zóó zelfs dat men nog eerst gedacht heeft over het niet leggen van eenen vloer. Spreker is echte? thans niet overtuigd dat het gebrek op de voorgestelde wijze radicaal wordt genezen, en daarom zou hij zeer gezind zijn voor eene bemetseling bij wijze var. omgekeerd verwelf. De heer Wels vercenigt zich daarmede. De beslissing op dit onderwerp wordt aangehouden tot aan het slot dezer zit ting, nadat in eene besloteneaan den gemeentebouwraeester ge legenheid zal gegeven zijn om de aangevangene herstelling uit I te leggen. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wethouders sedert eenigen tijd weder eene aanvraag ontvangen hebben van het departement van oorlog tot het doen van vrij belangrijke herstellingen aan het gebouw, iugerigt tot militair hospitaal. Dit heeft hen aanleiding gegeven om andermaal bescheidenlijk ouder de aandacht van zijne exc. den minister van oorlog te brengen, dat de billijkheid medebrengt dat de kosten van her stelling en onderhoud van dit in vrij gebruik afgestaan gebouw worden gedragen door den vruchtgebruiker. De minister heeft die billijkheid beaamd, doch bijeen tweede missive doen opmer ken dat het tot dat einde wenschelijk was dat „dit gebouw aan het rijk worde afgestaan, voor zoo lang bet tot hospitaal wordt gebezigd, om daarna weder aan de gemeente iu eigendom terug te keeren.'' De heer van Uije Picterse betoogt dat hij het wenschelijker acht eenvoudig het vruchtgebruik af te staan, daar hij het onge rijmd acht om een eigendom te vervreemden zonder eenige schadeloosstelling. De voorzitter doet opmerken, even als de heer Wels, dat het hier waarschijnlijk den vorm geldt eu dat de minister geene onderhoudskosten zal kunnen laten valideren van pcrceelen die niet als rijks eigendom bekend staan. Na uitvoerige discussie wordt besloten tot den afstand van het gebouw, volgens de woordelijke uitdrukking in de missive des ministers. Alleen de lieer van Uije Pieterse verklaart zich daar tegen. Wordt overgelegd eene missive van het bestuur van het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van't alge meen, waarbij dat bestuur bezwaren inbrengt tegen het van hem gevorderd schoolgeld a f 1 's maands voor ieder kind, waarvan het onderwijs door het departement wordt bekostigd op de school van den heer Puype. Vroeger betaalde men 75 cent per maand en men hoopt dat hierin weder eenige wijziging zal kuunen gebragt worden, opdat het getal, hetwelk thans 24 be draagt, niet behoeft te worden ingekrompen, daar anders de kosten boven de krachten van het bestuur zouden gaan. De beslissing hierop wordt aangehouden, terwijl burgemees ter en wethouders zijn uitgeuoodigd in eene volgende zitting hieromtrent.een bepaald voorstel te doen. De zitting gaat hierna over in eene met geslotene deuren. Bij de heropening der zitting vereenigt de raad zich eenstem mig met het besluit van burgemeester en wethouders, be trekkelijk de herstelling van den beerput terwijl omtrent de regeling dier uitgave nader besloten zal worden. De openbare zitting wordt hierop gesloten. öuitcnlanD$cl)f tijdingen. Gngeland. Londen 30 april. Het schijnt dat The morning herald goed onderrigt was, toen hij mededeelde dat vau ouze regering een nieuw bemiddelingsvoorstel was uitgegaan als laalstie'poginS om den vrede te bewaren, en mogelijk ook dat Oostenfyk ziet! aanvankelijk bereid had verklaard om daarover in onderhande ling te treden. Jntusschen bevestigt het zich ook dat Frankrijk zijne toetreding heeft afhankelijk gesteld, van voorwaarden, welkernoch hier noch te Weenen aannemelijk geacht konden worden. Deze bestaan namelijk hierin, dat het oostenrijk.'iche bewind een buitengewoon gezant naar Turyn zou moeteu zen den om het ultimatum terug te vragen. Vervolgens wil de fran- sche regering vaii de onze', dat zij Oostenrijks volledige toetre ding bewerke tot de vóór een congres vastgestelde grondsla gen, of dat bij gebreke daarvan onze koningin met Frankrijk een of- en defensief verbond sluite om langs den gewelddadi»en weg te verkrijgen wat het oostenrijksche bewind op minnelijke wijze in die grondslagen voor het congres weigert. Men ver zekert thans dat eergisteren avond alhier de formele weigering van Oostenrijk is ontvangen, en daarmede is alzoo de laatste hoop op eene minnelijke beslechting den bodem ingeslagen. De beurs ondervindt nog dagelijks de hevige uitwerkselen van den staatkundigen toestand. In de laatste drie dagen telt men hier vijf en veertig faillissementen. Gisteren deelde The morning herald mede dat de russische gezant aan ouze regering bepaaldelijk had verklaard, dat er tus- schen Frankrijk en Rusland geenerlei schikking is getroffen, welke eenige betrekking op Engelands belangen zou kunnen hebben. Voorts leest men in dat blad dat een leger van 60,000 Russen den Dnieper zijn overgetrokken en de oostenrijksche grenzen bedreigen. Bij de nieuwe verkiezingen voor het lagerhuis hebben de behoudsmannen een aanwinst van drie zetels over het geheel verkregen. Lord Palmerston, die te Tiverton is herkozen, heeft in eene door hem uitgesprokene rede de buitenlandsche politiek van het gouvernement in de ilaliaausche kwestie hevig gegispt. Sir James Graham is te Carlisle verkozen. De overige benoe mingen hebben geenerlei wijziging gebragt in de wederkeerige getalsterkte der partijen. Donderdag kwam eengouvernements courrier in het arse naal teWoolwich met speciale orders aan. Men zegt dat de door hem overgebragte depeche gewigtige orders tot het onverwijld vervaardigen van eenegrooie menigte oorlogsmaterieel inhield ten einde op alie mogelijke gebeurtenissen gewapend te zijn. De hoofden der verschillende afdeelingen van dat arsenaal zijn per telegraaf bij den secretaris van staat voor oorlog aihier ont boden. Meer dan honderd duizend kogels en bommen en hon derd stukken belegerings- en ander geschut zijn, in den loop dezer maand, alleen naar Gibraltar afgezonden en een daaraan geëvenredigd getal naar Malta eu de Ionische eilanden. In het begin der volgende maand zullen de 28ste en 29ste kompagnien der genie zich naar de Middellandsche zee ontschepen. De eerste gaat naar Corfu, de andere naar Malta. Verscheiden stoomboolen zijn begonnen te Woolwich allerlei krijgstuig naar Gibraltar in te laden. De schroefstoomboot Etna, van 2000 ton, is door de regering afgehuurd tot het overbrengen van troepen naar de Middellandsche zee. De Persia, 11. zondag te Liverpool gearriveerdheeft zaturdag het engelsch kanaaleskader de iersche kust zien verlaten en zuidwaarts stevenen. Men spreekt er van dat de inlijving der geheele militie zou bevolen zijn. Ook gewaagt The morning advertiser van eeneligling vau 10,000 matrozen. Men leest in dat dagblad //Men verneemt dat een geheim aanvallend en verdedigend verbond, tusschen Frank rijk eu Sardinië gesloten, aan koning Victor Emmanuel het bezit van Lombardije waarborgt, op voorwaarde dat er geene hiuderpalen zullen in den weg gelegd worden aan de vestiging van prius Napoleon in Rome eu van prins Murat in Napels. Volgens een gerucht, zou een oostenrijksch diplomaat zich op zeer behendige wijze een afschrift vau dit traktaat hebben we ten te verschaffen voor de fabelachtige som van 20,000 p. st," Onitsclilnnd. Weenen 30 april. Sedert eergisteren zijn alle treinen op den zuider spoorweg voor tien dagen geschorst. In de Oesterreichische Zeitung vindt men de uiteenzetting, op welke wijze de onderhandelingen over een bijeen te roepen con gres zijn mislukt door de vordering van Frankrijk dat Sardinië zou worden toegelaten. Nu heeft Oostenrijk op het laatste oogenblik Engelands vernieuwde bemiddelingsvoorstel aange nomen. Dit heeft Frankrijk weder geweigerd, eu sedert zijn de frausche troepen in Piemont gedrongen en hebben deze alzoo een onzijdig gebied betreden. Berigten uit Florence spreken, zoo vervolgt het blad van het uitbarsten eeuer miiitaire revo - lutie. De iusurgenten hebben den groothertog als alternatief gesteld, zich aan de zijde van Sardinië te scharen of te abdiceren. De troepen hebben met het volk gemeenezaak gemaakt. Giste ren heeft de groothertog Toscaue verlaten en zich naar Bologna begeven. Massa en Carrare zijn in oproer, en een voorloopig bewind is daar ingesteld. Dien geheclen stand van zaken heeft men te danken aan de kuiperijen van Sardinië, geholpen door

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2