MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 53. Dingsdag 3 Mei. löinncitlanösdif tijiïingen. Deze courant verschijnt dos dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prija van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middeltlurï mei. Wy verwijzen onze lezers naar het onder de rubriek Staten generaal medegedeelde uitvoerig overzigt van hetgeen ten aan zien der zuiderlijnen voorkomt in de memorie van beantwoor ding betrekkelijk liet wetsontwerp tot bekrachtiging der con cessie voor den noorderspoorweg. Men zal daaruit zien dat de zeeuwsche lijn, zoo als wij reeds vroeger hebben doen opmerken, daarbij geheel op den ach tergrond is geschoven. De commissie, welke voor eenigen tijd benoemd is uit aan deelhouders in de stoomvaartonderneming tusschen Middelburg en Rotterdam, tot regeling van de ontbindingen likwidatie der tbans bestaande orde van zaken en het voorbereiden der oprig- tingeener nieuwe vennootschap, heeft zich thans vaD de aan haar opgedragene taak gekweten door den aandeelhouders een gedrukt ontwerp van statuten voor die nieuwe vennootschap met memorie van toelichtiug te doen toekomen. Dit stuk zal in eene algemeene vergadering, welke is belegd tegen den 16 dezer in de sociëteit St Joris, in beraadslaging gebragt worden. Uit Vlissingen wordt ons heden gemeld: Gisteren avond is in het dok alhier een tjalkschip, met steen geladen en gevoerd door schipper P. Timmers, gedurende het spuijen gezonken. Het vaartuig te kortbij den wal gehouden zijöde, is blijven hangen op een legger, waardoor het lek werd, over zijde sloeg en naar de diepte wegzonk, De stoomboot Stad Vlissingen no. 1 is zaturdag morgen van hier vertrokken met eene pleiziertrein naar Antwerpen, met ongeveer 80 passagiers. Behalve de reeds vermelde garnizoensveranderingen is heden morgen met de Rotterdamsche stoomboot van hier naar Dordrecht vertrokken, eene kompagnie van het 2de regement vesting artillerie, zullende morgen door eene andere kompag nie, van daar komende, worden vervangen. -f- Den beminnaren der toonkunst is door de zangvereeniging te Zierikzee in de vorige week een groot genot verschaft, door de opvoering van Die Jahreszeiten, van Haydn. Mogt het voor eene vereeniging, zoo kort bestaande en betrekkelijk zoo zwak van krachten, eene gewaagde onderneming geschenen hebben, zulk een werk ten gehoore te brengen, de uitkomst heeft naar het onpartijdig oordeel van deskundigen, getoond dat èn de directeur èn het bestuur niet te veel van het koor verwacht heb ben. Het orchest was versterkt door meesters en dilettanten van eldershet geheele korps executanten bedroeg 90. De solos zijn voortreffelijk geweest en waren voor de sopraan en bas be zet door twee dilettanteu, leden der zangvereeniging, en voor de tenor door den heer T. Göbbels, uit Aken. Den 29 april was in de concert zaal eene soiree musicale, waarbij laatstgenoemde heer zich weder heeft laten hooren en waarop hem door het be stuur der vcreenigiug, namens haar, het eerelidmaatschap werd aangeboden. Buiten eenigeandere obligaten, werd het, helaas jn geringe mate opgekomen, publiekdaarbij nog vergast op het uitnemend fraaije vioolspel van een vijftienjarig dilettant uit Haamstede. Wij vernemen dat er bij de aanstaande hervatting der werk zaamheden van de tweede kamer der staten-generaal, van re geringswege, eene voordragt zal worden gedaan tot verhoogiug van hoofdstuk X (departement van oorlog) der staatsbegroo- ting voor 1859. Men verzekert dal die verhooging tusschen de 2 a 3 millioen zal bedragen, hetgeen berekend wordt vol doende te zijn, om gedurende een jaar, twee vroegere ligtingen in dienst te houden een voorzorgmaatregel ook in 1848 gebe zigd. Er is ook sprakevan.dat eene suppletoire begrooting voor het departement van marine voor den jare 1859 zal worden aangeboden. De minister van financien heeft, ter uitvoering van het ko ninklijk besluit van den 19 dezer, no. 76, ter keunis van de daarbij belanghebbenden gebragt.dat dit jaar zullen worden aangesteld acht surnumerairen der directe belastingen, in-en uitgaande regten en accijnsen dat op den 12 julij aanstaande en volgende dagen zal worden afgenomen het vergelijkend exa men in art. 1 van voorschreven besluit vermeld dat zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten voor ofuiterlijk op den 14junij aanstaande hun adres, vergezeld van de stukken in art. 5 van voormeld besluit omschreven, moeten inzenden aan het departement van financien. De zich in de residentie bevindende broeder van den on derkoning van Egypte, Z. 11. Mehemet-Ali-pacha, heeft in het. hotel Paulez zijn intrek genomen. Z. M. de koning heeft goed gevonden, aan Z H. gedurende zijn verblijf te 'sGravenhage toe te voegen den waarnemenden adjudant van den minister van oorlog, den kapitein van den generalen staf, Rodi de Loo. Aanstaanden woensdag zal Z. H. vertrekken. Ten gevolge van het besluit van deuduitschen bondsdag, om de boudsvestingen te wapenen en de contingenten op den voet van oorlog te brengen, zal ook het luxemburgsche contingent op den voet van oorlog moeten worden gebragt. De duitsche jongelingen, die in ons land hun verblijf houden zijn, naar men verzekert,naar hun geboorteland teruggeroepen, om daar aan hunne militaire verpligtingen te voldoen. De rotterdamsche gemeerd ;raad heeft na langdurige discus- sien over de zaak lot aanleggen van straten en verbeteren der stad, met eenparigheid van stemmen op één na, een voorstel van den heer Betz aangenomen, waarbij het plan lot aanleg der 7 hoofdstraten in de polders Cool en Rubroek, en tot verbete ring van de binnenstad tusschen de Goudscbe wagenstraat, Hoogstraat en Oostvest, en tusschen den Schiedamschen dijk en de Baan wordt aangeuomen, maar aan burgemeester en wet houders wordt opgedragen om over de uitvoering van dat plan met de commissie in overleg te treden, welk gedeelte van liet. plan het eerst en dadelijk kon worden ondernomen,en daarom trent een voorstel doen. Het Zondagsblad geeft den raad, om bij het aanwenden van glazen dakpannen met de grootste omzigtigheid te werk te gaan en zulke pannen niet anders te leggen dan tegen het oosten of het noorden,dewijl anders de zonnestralen welligt in een brand punt zouden kunnen te zamentrekken, hetgeen derhalve brand zou kunnen veroorzaken. Benoemingen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 13 april, aan den oost-indischen ambtenaar P. L. Lange, laatstelijk pakhuis meester, boekhouder en scriba bij de factorij van den neder- landschen handel op Japan, thans met verlof in Nederland, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van den 1 mei, onder toekenning van pensioen. berk- en sclioolnieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Sluis heeft uit het vroeger opgegeven zestal van predikanten het volgend alphabe- tisch drietal geformeerdde heeren de Geer, th. dr. te Bunscho ten, Eigeman te Hierden en van Loenen te Vianen. Ds. J. G. A. Nonhebei, predikant te Wemeldinge, heeft voor het beroep naar Poortvliet bedankt. Bet diakonie-bestuur te Yerseke werd dezer dagen ver blijd door Zr. Ms. bewilliging in het aanvaarden, vrij van suc- cessie-regten en alle andere lasten, van een legaat van f1500 door wijlen den generaal P. Y. Knoll, ambachtsheer van Yerseke, aan genoemd bestuur vermaakt. Vrijdag is te Rotterdam tot predikant bij de hervormde gemeente aldaar beroepen ds. B. J. Adriani, te Utrecht. Marine en legeer. De minister van oorlog heeft bij aanschrijving van 19 april goedgevonden te bepalen, dat per regement infanterie het getal minié-gewerenzal vermeerderd worden met 240 stuks, die da delijk in verantwoording zullen worden opgenomen. Door dezen maatregel wordt het getal per regement infanterie ge bragt op 600; zoodat er thans in het geheel reeds in gebruik komen 5400 stuks. Daarentegen moeten per regement '240 gewone geweren naar de magazijnen der artillerie te Delft wor den gezonden ter inlevering. Alle minié-geweren worden van een opzet van verbeterde en tevens eenvoudiger constructie voorzien, waarvan er reeds 2160 in gebruik zijn. De luitenant kolonel van Motz van den generalen staf, is naar de legerplaats te Millingen vertrokken, ten einde de verschillende inrigtingen en werkzaamheden in gemeld kamp aan te wijzen, opdat het geheel in orde zij voorde verschillende tirailleur-kompagnien, die op 1 julij aanstaande aldaar zuilen komen. Gemelde hoofdofficier zal na afloop der gedane werk zaamheden naar 's Hage terugkeeren. Naar men verneemt zullen bij de onderscheidene rege- menten infanterie en bij het regement grenadiers en jagers een aantal geschikte korporaals in de betrekkingvan sergeant wor den aangesteld. Burgerlijke stand» Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 1 dezer: S. Bobbe, jm. 34 j. met M. Pinto, jd. 27 j. W. G. Hoffmann, jm. 42 j. met C. C. van Ravesteijn, jd. 34 j. T. Tjebbes, weduwn. 38 j. met A- M. Ritchie, jd. 30 j. B. Fanoy, jm. 25 j. met S. Camermans, jd- 24 j. A. Huysse, jm. 24j. mei C. A. van Houtum, jd. 24 j. W. de Rijcke, jm. 26 j. met J. Riemens, jd. 25 j. J. Boone, weduwn. 49 j. met C. Leynse, jd. 30 j. L. Paasse, jm 26 j. met E. van Dalen, jd. 24 j. Vlissingenvan 23 tot. 30 april. Gehuwd: H. Hendrikse, jm. 29j. met P. Lefeire, jd. 25 j J. Noest, jm. 30 j. met A. G. Gravestein.jd. 29j. C. J. de Wolff, jm. 25j.metT. Baan, jd. 26 j. J. G. Kaas, weduwn. van A. Laurusse, 43 j. met M. Labout, jd. 45 j. BevallenM. C. de Wolff, geb. van den Bos, d. E. Sap, geb. Daalhuizen, z. A. C. van Vlaanderen, geb. de la Moussaije, d. C. J. M. van Boekhout, geb. Parras, z. M. Meijers, geb. van Vreede, z. M. L. van den Bos, geb. Struijkman, d. Overleden: J. M. A. van der Leur, jd. 22 j. P. Blees, vrouw van D. Vader, 40 j. M. de Ruiter, vrouw van R. Scherer, 55 j. M. Azard, weduwn. van F. Omkes, 55 j. M. de Wolf, z. 3 m. P. Ardewijnse, weduwe van P. Vos, 65 j. H. Caljouw, man van C. Louwerse, 43 j. J. S. van der Moen, d. 6m. P. J. Swenne, d. 6 m. A. C. van Vlaanderen, d. 2 d. A. Grootjans, z. 6 jaar. Goes, van 23 tot 30 april. Gehuwd J. v. d. Plasse, jm. 32 j. met J. Brouwer, jd. 30 j. Bevallen J. Sloover geb. Boer, d. C. Nonnekes geb. Reijn- hout, z. J. Gellink geb. Blondel, d. Proos geb. Sloover, d. S. Foudraine geb. Koekkoek, z. J. A. Molhoek geb. Schippers, d. A. J. Schot geb. Zweijgardt, z. Overleden J. van Dieu, z. 6 m. C. A. Touw, d. 2 m. Zierikzee, van 23 tot 30 april. Gehuwd: M. van der Linde, jm. 29 j., met A. T. van der Vliet, jd. 27 j. K. Krijger, jm. 24 j., met M. Schultz.jd. 25 j. Bevallen: C. Moolenburgh geb. Hocke van Weel, dood geboren zoon. C. A. van der Vliet geb. Cats, z, C. M. van der Halen geb. Groeneveld de Kater, z. N. Leeuwe geb. van den Berge, z. C, Grimme geb. Jacobse, z. E. Juyn geb. Sandé, d. N.J van der Ploeg geb. Overbeke, doodgeb. d. S. Krakeel geb. Horrevoets, doodgeb. d. OverledenJ. van Hoorn. zoon. 14 m. A. Tuytel, man van J. Mommaas, 39 jaren. Afloop verkooping-en en aanbestedingen. Zierikzee 27 april. Een huis en erve op de oude Haven.Opgehouden voor f 4000. Kruiningen 28 april. Gisteren is'alhier aanbesteed het bouwen eener meestoof met stampwerk, waarvan aannemers geworden zijn, wat de mee-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1