<3uitcnlan'öscl)c tijinngen. De regtbank heeft, na daarover beraadslaagd te hebben, de verzochte remise geweigerd, waarna door de procureurs van partijen op nieuw de stukken zijn overgelegd, en de uitspraak is bepaald op heden over vier weken. De heer F. C. Stewart Schultz, plattelands heelmeester:te Vlissingen, heeft zich in cassatie voorzien tegen het veroordee- lend vonnis, door de regtbank alhier in zijne zaak op den 21 dezer uitgesproken. Laatstleden maandag had alfiier de <fóe"l opening plaats der handboog schutterij De eensgezindheid, onder de zinspreuk Ecndragt maakt magt, met eene prijsschieling, waarvoor drie medailles waren aangewezen. Nadat door den president den leden een kort maar hartelijk woord was toegesproken, nam onmiddelijk de schietingeenaan vang. Na afloop van den strijd bleek dat de groote vergulde medaille wns behaald met de meeste punten, door den president J. C. van Miert, de tweede zilveren medaille voor de meeste rozen, door den keizer-schutter C. Boer, en de derde zilve ren medaille voor de meeste drieën, door P. L. Soomers, terwijl door nog urie andere leden voor de meeste vieren, tweeën en eenen, toepasselijke prijzen werden behaald. Vervolgens werden door den president de medailles en prijzen uitgereikt, en verschillende toasten, ingesteld, waarvan de eer ste op het welzijn van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, als opperheschermheer der erkende handboogschutterijen in Ne derland. De leden bragten gezamenlijk nog eenigen tijd in ge noegen door, waarop deze doelopening, na uitvoering van eenige toepasselijke muziekstukken werd gesloten. Gisteren voormiddag heeft te Vlissingen met de gebruike lijke plegtigheden de afhaling plaats gehad van het vaandel van het 5de regement infanterie, van den op zijn verzoek op pen sioen gestelden kolonel en kommandant <J. J. Verschoor, en de overgave aan den nieuw benoemden luitenant-kolonel en kommandant J. Tegelberg. Men schrijft ons heden uit Goes: Gisteren is van Wolphaartsdijk in het huis van arrest alhier ©vergebragt zekere J. Sandijk, verdacht van hare stiefmoeder met. luciferskoppen te hebben willen vergiftigen. üe beschuldigde, 21 jaar oud, heeft van de afwezigheid der moeder gebruik gemaakt om ineen ketel met water, die voor het koffijdrinken bestemd was, eene hoeveelheid luciferskoppen te koken; de walgelijke geur leidde dadelijk tot de ontdekking. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn opge roepen en zullen lieden namiddag vergaderen die der tweede kamer zijn mede bijeengeroepen en zullen dingsdag 3 mei met de hervatting hunner werkzaamheden aanvangen. Naar men verneemt heeft de regering geweigerd concessie te verleenen aan den heer van Gorcum, tot het aanleggen van een kanaal ter verbinding van de Schelde met de Maas en den Rijn. De voorwaarden, waarop die concessie werd gevraagd, schijnen voor de regering onaannemelijk te zijn geweest. Van regeringswege heeft de kundige archaeoloog, dr. L. J. F. Janssen, conservator bij het museum van oudheden te Leyden, ondersteuning ontvangen tot het doen eener weten schappelijke reis door Duitschland en aangrenzende rijken. Reeds is gemelde geleerde naar Berlijn vertrokken, en stelt zich voor ook de overige verzamelingen in Duitschland te bezoeken, ten einde kennis temaken met hare nieuwste aanwinsten op het gebied der oudheidkunde. Meer bijzonder heeft hij, zoo wij ver nemen, zich ten doel gesteld, onderzoekingen omtrent de over blijfsels der meerwoningen, waarop hij reeds indeakademie de aandacht had gevestigd; verder de overblijfselen van de frankische periode in de onderscheidene musea op te nemen eindelijk bijdragen, zoo mogelijk in loco, te verzamelen voor de etruskische opschriften. Vele daarvan zijn in het leydsche museum voorhanden en van deze gaf de geachte geleerde reeds voor meer dan 20 jaren eeue kritische uitgave in het licht, u elke hem meer dan iemand anders als bevoegd regtvaardigd tot de 1 hans ondernomen nasporingen. Wij vernemen, zegt De stoompost, dat ter verdere uitvoering van 's konings last, de minister van binnenlandsche zaken een raad van ingenieurs van den waterstaat heeft bijeengeroepen, waarvan 'net voorzitterschap zal worden bekleed door den in specteur Conrad en waarvan de ingenieur van Dresden is be noemd tot secretaris. Gezegde raad, die te Amsterdam zal bijeenkomen, is ingesteld om den minister omtrent verschillen de punten, met de doorgraving van Holland op zijn smalst in verhand staande, voor te lichten en onder de punten door den minister gesteld, behooren ook, naar wij vernemen de vragen of het raadzaam is het maken van een kanaal van Holland op zijn smalst bij wijze van concessie te doen uitvoeren, dan of het beter ware de uitvoering voor's rijks rekening te doen plaats hebben, en naar welk plan de uitvoering zou behooren te ge schieden. Men zal zich herinneren het belangrijk proces der 22 Malei- jers, gevoerd voor het provinciaal geregtshof in ZuidhoIIarid en voor dat in Gelderland. Slechts vier hunner werden van hunne misdaad overtuigd en door eerstgemeld hof veroordeeld tot zeer ligte straffen. Van dat arrest kwamen zij in cassatie, doch met geen ander gevolg, dan dat zij bij het hof in Gelderland tot het dubbele der bevorens opgelegde straf werden verwezen. Dat arrest heeft kracht van gewijsde bekomen en te dier zake zijn deze personen naar de strafgevangenis te Leeuwarden ge- bragt, om aldaar hunne straf te ondergaan. Thans verneemt men dat het hun daar niet alleen zeer goed gaat, dat zij zich zeer ondergeschikt betoonen en gaarne aanhooren de lessen hun daar gegeven, maar ook dat het onderwijs, door hen daar ge noten, zich reeds zoo verre heeft uitgestrekt, dat een hunuer, metnamc de vierde hesehuldigde in het proces, Kasidin,oud 30 jaren, geboren te Rembang, zal worden gedoopt en tot de pro- testantsche geloofsbelijdenis zal toetreden. Men verneemt, dat te Lienden in den ïielerwaard overleden is de heer Gerrit. Verbrugh, grondeigenaar op den huize Voor zorg, en dat deze heer al zijne bezittiugen heeft vermaakt aan de hervormde kerk aldaar, onder voorwaarde dat een tweede predikant en wel een regtzinnig leeraar beroepen worde. Het kapitale huis is bestemd voor pastorie van den te beroepen pre dikant, en men berekent dat zijn tractement minstens f 1000 'sjaars zal kunnen bedragen. Men zegt dat hij korten tijd voor zijn overlijden een zijner bloedverwanten de naar de mee ning van deze, geruststellende verzekering gaf, dat al zijne nabestaanden even veel van hem zouden erven, en hij had gelijk want zij krijgen geen van allen iets. Marine ©n legjer. Zr. Ms. fregat de Ruyter, kommandant de kapitein-luitenant ter zee G. Fabius, wordt van Oost Indie eerlang te Vlissingen binnen gewacht. (Kost-indische koloniën. Volgens een bij de regering, via Triest ontvangen telegram, dd. Batavia 10 maart jl, waren er geeue bijzonderheden te vermelden. Op grond van een particulier telegram, deelt men nog het volgende mede: Het nederlandsche schip Delft, gez. van Geelkerken, is op He reede van Sourabaya totaal verbrand, de lading bestond in 12,000 picols suiker en 400 picols tin. De jongste berigten van Boni loopen tot den 20 februarij. Op eene verkenning werd de opperbevelhebber Steinmetz, ern stig in den bovenarm gewond, zoo dat hij geuooazaakt was het commando aan zijn opvolger,den tweeden bevelhebber, kolonel YValeson, over te dragen. Een aanval der vijandelijke kavallerie werd door eene kompagnie van net 10de batailJon en een dela- chement mariniers duchtig ontvangen en terug geslagen, waar bij 29 opstandelingen werden doodgeschotendaaronder bevond zich een neef der koningin van Boni. Van onze troe pen werd slechts één man gedood. ITIierutoiiieterstnntf. 25 april. 's avonds 11 ure. 48 gr. 26 's morgens 7 50 O 's middags 1 a 60 w 's avonds U 0 48 u 27 's morgens 7 0 48 's middags 1 58 Kngeland. Londen 25 april. The times deelt heden het gerucht mede, dat de kanaalvloot is vertrokken met verzegelde lastbrieven. Men verzekerde dat de Adriatischezeede bestemmingsplaatsis. Volgens The morning herald heeft Piemont op het ultimatum geantwoord, dat het op verzoek der vier mogendheden reeds had bewilligd in de ontwapening en niets verder kon zeggen, met welk antwoord Oostenrijk weinig voldaan was. De tweede editie van The times behelst eene depeche uit Weenen van zondag avond ten tien ure, meldende dat eenige uren geleden bevel was gegeven om alle oostenrijksche legers op voet van oorlog te brengen. Op zijne beschouwing van de betrekkelijke verhouding tusschen de elkander in ditoogenblik bedreigende legers laat dat zelfde blad thans een ander artikel volgen, hetwelk, na het uiten der meening dat, de eerste voordeelen niet aan den kant van Sardinië zijn zouden en dat de eigenlijke worstelstrijd eerst zal aanvangeu nadat Oostenrijk een slag geslagen heeft, die door geheel Italië wedergalmen zal, verder dus luidt: #De groote vraag die ons te onderzoeken staat, is echter-tiiet den tegenwoordigen toestand van Italië na te'gaan» noch'de snelheid der fransche troepen die Piemont te hulp komen, noch zelfs den tijd welken de Oostenrijkers behoeven om Sardinië te overrompelen, maar hoedanig destellingen de staatkunde van Engeland zijn. Lord Derby heeft gezegd dat, indien de oorlog uitbrak, oiize onzijdigheid, zoo lang "die duren kan en hoedanig de gevolgen daarvan zijn, tot op zekere hoogte eene gewapende neutraliteit wezen moet, die ons, als wij dit noodig achten, toe laat ons naar die zijde te wenden, waar de eer, de belangen en de waardigheid des lands onzen bijstand zullen vorderen. Die woorden met andere in verband gebragt, op de mogelijke bezetting der oevers van de Adriatisohe zee betrekkelijk, zou den in tamelijk duidelijke woorden doen vermoeden dat, mog- ten de gebeurtenissen des aanstaanden oorlogs de fransche troepen naar bet lombardisch-venetiaansch koningrijk voeren, Engeland alsdan deel aan den strijd nemen zou. Toenmaals hebben wij die woorden gegispt. Thans, nu de gebeurtenissen meer waarschijnlijkheid verkregen hebben, meenen wij ods protest te moeten herhalen tegen alle inmenging van Engeland het zij doorjalliantie, het zij door bedreiging, het zij door waar borg, welke het in dezen twist, die uitsluitend het vasteland aangaat, zou kunnen medeslepen. Laten wij toch de misslagen onzer vaderen niet herhalen en schulden en verpligtingen op ons laden, die te zwaar voor onze schouders en voor die onzer naneven zijn, en zulks in het belang van instellingen met welke wij onze naburen zouden willen begiftigd zien. Wij herhalen het, Engeland moet zich in elk gevalbuiten dezen strijd tus schen twee dynastieke mogendheden houden; wat hebben wij, vrije en constitutionele natie, met een strijd tusschen twee sou- vereinen te maken, van wie de een de beginselen der absolute magt en van de heerschappij der geestelijkheid, de ander die van het hem door de zuivere democratie opgedragen despotis- mus vertegenwoordigt Is de strijd onvermijdelijk noodzakelijk wel nu! laat hen strijden. Geen engelsch staatsman zal ooit gelooven dat zij, door elkander te verzwakken, voor ons gevaar lijker kunnen worden." Duitschland. Weenen 24 april. De dagbladen dezer hoofdstad verspreiden eeuig licht omtrent de zienswijze, van welke de regering is uit gegaan bij de jongste door haar gedane stappen. Ten zeerste vertoornd over de wapeningen van Piemont, en deze iu strijd achtende mei het volkenregt, heeft het ministerie niet kunnen toegeven dat eene der kleinere mogendheden op een europeesch congres, aan zijne zijde eu legen zijn belang in, mede zou be raadslagen over de belangen van Italië. Dit schijnt bepaald de politiek van het gouvernement tezijn. Het blijft zich voor het beginsel van algemeene ontwapening verklaren en voor de zamenkomst van een congres, maar het wil ook dat Sardinië onvoorwaardelijk tot die ontwapening toe treedt, althans niet zijne toelating tot het congres als conditie stelle. De aartshertog Ferdinand Maximiliaan is naar Venetie vertrokken om de vloot te inspecteren. Weenen 25 april. Volgens gerucht is het antwoord van Sardinië op het ultimatum inden afgeloopen nacht alhier ont vangen, en bevat het eene bepaalde weigering. Dientengevolge zouden de oostenrijksche troepen nog heden de grenzen van Piemont bij Lacava overtrekken. Dit zijn echter geruchten, die nogallezins bevestiging behoeven en geheel iu strijd zijn met het geen door anderen wordt beweerd, namelijk dat de generaal Giulay bevel had bekomen nog niet op de piemontesche grenzen aan te rukken. Munchen 23 april. De koning heeft den veldmaarschalk prins Karei van Beijeren tot bevelhebber benoemd vari het bei- jersche legercorps, hetwelk zal worden bijeen gebragt. Berlijn 24 april. Thans is in ziju geheel bekend het door den gezant van onze regering in de gisteren gehoudene buiten gewone zitting der bondsvergadering gedane voorstel met de daarbij gevoegde toelichting. Sedert het begin van de italiaansche krisis heeft Pruissen, in dachtig aan het hooge belang van het behoud des vredes voor Europa, in vereeniging met de kabinetten van Londen en St. Petersburg ijverige pogingen gedaan, om de spanning, welke tusschen de regeringen van Sardinië en Frankrijk aan den eenen cn Oostenrijk aan den anderen kant ontstaan was, langs den weg van vriendschappelijke bemiddeling tot een vreedzaam einde te brengen. Als het meest geschikte middel tot bereiking van dit doel werd beschouwd, deze aangelegenheid tot het onderwerp van gemeenschappelijke beraadslaging op een europeesch congres te maken. Tot nog toe zijn echter alle daartoe strekkende pogin gen maar al te zeer vruchteloos gebleven. De taak, om de zegeningen des vredes voor Europa te bewa ren, is te gewigtig dan dat Pruissen zijne bemoeijingen daar voor zou kunnen staken en zijne hoop op het bereiken van dat

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2