MIDDELBURGSCHE COURAN Tlflnlvonöigtngcn öinttmlanïJSflif tijötncjen. Dingsdag 26 April. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend/na- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandag avond 8 ure. VAN BET RIJKSRESTUUR, PR 0 V1NCIALE ES GEMEENTEBESTUREN. KOflFSCiTIi:. De gedeputeerde staten van Zeeland, doen te weten, dat, vermits de longziekte onder het rundvee in de gemeente Grijps- kerke is uitgebroken, door hen, in hunne vergadering van heden, is vastgesleld hetgeeu volgt: Art. 1. Als door de longziekte te ziju besmet worden ver klaard de gedeelten der gemeenten Grijpskerke en St. Laurens, welke zijn begrensd als volgt ten noorden door de grensscheiding tusschen Grijpskerke en Oostkapelle; ten oosten door de grensscheiding tusschen Grijpskerke en Serooskerke, vervolgens de noordelijke grens scheiding tusschen Grijpskerke en St Laurens, tot aan het Groene wegje, en eindelijk den aaraenweg van Grijpskerke naar Middelburg; ten zuiden door den Domburgscben water gang, den Galgen-heulweg, den Grijpskerkschen zandweg tot aan het steenen voetpad van Buttinge naar Grijpskerke, en ten westen door de grensscheiding tusschen Grijpskerke en Aagte- kerke. Art. 2. Als verdacht van de longziekte worden verklaard de gedeelten van de gemeenten Grijpskerke en St. Laurens, niet behoorende lot het in art. 1 omschreven besmette terrein, als mede de gemeenten Oostkapelle, Serooskerke, Meliskerke en Aagtekerke. Art. 3. In de bij art. 1 omschrevene gedeelten der gemeen ten Grijpskerke en St. Laurens, zal geenerlei in-, uit- of vervoer van rundvee mogen plaats hebben. In de bij art. 2 omschrevene gedeelten dier gemeenten, mits gaders in de gemeenten Oostkapelle, Serooskerke, Meliskerke en Aagtekerke, zal geen uitvoer van vee mogen geschieden dan op schriftelijke toestemming van den commissaris des konings, en zulks op den voet en de wijze, bepaald bij art4 van het re glement ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoorloofd. Art. 4. De burgemeesters van Grijpskerke, St. Laurens, Oostkapelle, Serooskerke, Meliskerke en Aagtekerke, worden belast met de zorg voor de stipte nakoming dezer beschikkin gen, en van die welke te dezer zaak verder zijn of zullen worden genomen. Art. 5. Dit besluit treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Hetzelve zal gedrukt en in al de gemeenten van de kantons Middelburgen Vlissingen, door de zorg vau burgemeester en wethouders aangeplakt worden. Heizelve zal almede ia het provinciaal blad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 24slen april 1859. De gedepuleerde staten voornoemd, S. VAN HEEMSTRA, voorzitter, S.VAN DER SWALME, griffier. De gedeputeerde staten van Zeeland, Gezien de verklaring van den provincialen veearts der 1ste klasse G- J. Berghuis, uit welke de noodzakelijkheid blijkt der onteigening van de runderen, zich bevindende op de hofstede van A. Huijsman, onder de gemeente Grijpskerke, waaronder zich eenige bevinden die blijkbaar door de besmettelijke long ziekte zijn aangetast Gelet op artt. 69 en volgende der wet van den 28 augustus 1851 (staatsblad no. 125) Besluiten: 1. Dat na te melden runderen, zich bevindende op de hof stede van A. Huijsman, onder de gemeente Grijpskerke, zullen worden onteigend, als Eene zwartbonte vaars, oud 11 jaar; eene vaalbonte vaars, oud lijaar; vijf zwartbonte vaarsen, oud3jareu; eene rood bonte vaars, oud 3 jareneene donkervaalbonte vaars, oud 3 jareu twee zwartbonte koeyen, oud 6 jaren; twee vaalbonte koeijen,. oud Gjaren; eene vaalbonte koe, oud 7 jareneene zwartbonte koe, oud 8 jaren; een roodbont kalf, oud 3 maan den, en een zwartbont kalf, oud 1 maand. 2. De ten uitvoerlegging van het tegenwoordig besluit, wordt aan het gemeentebestuur van Grijpskerke opgedragen. Dit besluit zal worden medegedeeld aan burgemeester en wethouders van Grijpskerke, en voorts geplaatst in de Middel- burgsche en Provinciale zeeuwsche couranten. Middelburg deu 24 april 1S59. De gedeputeerde staten voornoemd, S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. ISekenduiaking-. De commissaris des konings iu de provincie Zeeland maakt bekend, dat volgens beschikking van zijue exc. den minister van binnenlandsche zaken van den 16den dezer no. 139, het Kanaal van Neuzen zal worden afgetapt van den lsten tot den 28sten mei aanstaande. Middelburg den 20 april 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. Voorjaars PllRDKI' KW VEEMARJIT te NEWEST, op woensdag den 4 mei 1859. Burgemeester en wethouders i'an Neuzen maken bekend, dat de in die gemeente te houden voorjaars paarden- en vee markt zal plaats hebben op woensdag den 4 mei aanstaande, aan te vangen des voormiddags ten 9 ure, en te eindigen des namiddags ten 3 ure. Ieder eigenaar of aanbrenger van vee is gehouden, bij zijne aankomst zich bij den marktmeester aan te melden, met opgaaf van liet getal en de soort van liet door hem ter markt gebragte. Zieke paarden of ziek rundvee zullen ter markt niet worden toegelaten. De volgende premien zullen worden uitgereikt Het schoonste paard beneden de 7 jaar .f5. Het grootste getal paarden- 7. Het schoonste stuk rundvee5. Het grootste getal rundvee-7. Het grootste getal schapen boven de tien stuks 3. Het grootste getal varkens boven de zes stuks - 3. Aan den kooper van het grootste getal paarden - 5. Aan den kooper van het grootste getal rundvee - 5. Voor het verst aaugebragte vee- 6. Aanbrengers van vee, na 11 ure des voormiddags, verliezen hunne aanspraak op de premien. Neuzen den 25 maart 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. D RON KERS. De secretaris, J. DIELEMAN. Middelburg 2» april. Behalve het gescheuk van de leden van den gemeenteraad, waarvan wij vroeger melding hebben gemaakt, zijn dezer dagen aan jlir. nir. Paspoort van Grijpskerke nog verscheidene andere blijken van belangstelling, bij gelegenheid van zijne aftreding als burgemeester dezer gemeente aangeboden. Van wege de gemeenteambtenaren werd hem ll.zaturdag door eene uit hen benoemde commissie eene zilveren medaille ter hand gesteld. Deze medaille, ter grootte van elf duim mid dellijn, vertoont eene zinnebeeldige voorstelling betrekking hebbende op de vervulling der burgemeesterlijke waardigheid, waarby de wapens van de gemeente en den heer Paspoort op gepaste wijze zijn aangebragt. De keerzijde bevat de opdragt met de namen van de schenkers, zijnde de heeren J. D.M.de Stoppelaar, gemeenteontvanger, P. J. Huijer, controleur, A. van der Pluijm, 1ste commissaris van policie, G. H. Grauss, gemeentebouwmeester. J. W. de Raad, hoofdcommies ter secre tarie, A. A. Sanders, C. J. van de Kreke, J. Seis, D. de Oude, commiesen, P. H. Martin en A. J. Rest, klerken ter secretarie, J. G. de Zeeuw en J. Matzinger, commiesen ten kantore der belastingen, J. Snijders, waagmeester, P. de Vos, havenmees ter en P. de Broekert, marktmeester. De vervaardiging dezer medaille is geschied door tusschenkomst van den heer C. Ronca alhier. Al de ambtenaren bij de gemeentebelastingen, de beamb ten en bedienden bij de fabriekage, en de drie boden ten raad- huize hebben den heer Paspoort mede een herinneringsblijk aangeboden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter in zage een overzigt der in- en uitgevoerde handelswaren in Zwit serland, gedurende het jaar 1858. Gisteren avond is door het muziekkorps van het 5de regement infanterie te Vissingen eeneserenadegebragt aan den luitenant kolonel J. Tegelberg, onlangs benoemd tot kommandant van dat regement, aldaar gisteren aangekomen. Omtrent het ook hier waargenomene luchtverschijnsel op jl. donderdagavond deelen de biuneulandsche couranten eenige nadere bijzonderheden mede en melden de parijscbe dagbladen onder anderen het volgende Geheel Parijs was donderdag avond getuige van een lucht verschijnsel, hetwelk aanleiding gaf tot de vrees dat er een he vige brand woedde te Batignolle of aan de westzijde van Mont- marlre. Werkelijk was de geheele lucht naar den kant van het noorden in gloed, even als zulks bij een hevigen brand in een donkeren nacht het geval is. Het was een prachtig noorderlicht, dat trouwens door al de kompaswijzers werd aangeduid, die eene groote gevoeligheid toonden. Op het plein der Bastille deed men reeds het geroep van brand hooreu elders dacht men dat er een meteoorsteen was gevallen. Op het plein van de beurs eindelijk meende men dat het een vuurwerk was, dat ter gelegenheid van den verjaardag des keizers werd ontstoken. Eerst vrijdag vernam men de oorzaak van het verrassend ver schijnsel. Gisteren telde men van 8 ure tot middernacht, een groot aantal zoogenaamde vallende sterren. Blijkens eene mededeeling van den nederlandscheu consul- generaal te Lissabon van den 4 dezer, is op den 1 dezer maand aan de kamer van afgevaardigden in Portugal door den minister van financien aldaar aangeboden een ontwerp van wet nopens de inwisseling der grove diamanten van de port ugesche kroon tegen binnenlandsche schuldbrieven, tot een bedrag van 1000 millioen reis (nagenoeg f2,656,250.) De aandacht wordt op deze mededeeling gevestigdop dat de nederlandsche belanghebbenden denoodige voorzorgen zouden kunnen nemen tegen de verliezen, die noodwendig zullen gele den worden, wanneer gemelde inwisseling tot stand komt en zulk eene hoeveelheid grove diamanten plotseling in omloop wordt gebragt Naar men verneemt zal H.M. de koningin in de volgende maand het paleis Het huis ten boseh betrekken. Volgens de Amsterdamsche courant is door den minister van binnenlandsche zaken eene commissie benoemd, bestaande uit ingenieurs van den waterstaat, die in last heeft te onder zoeken en den minister te adviseren, of en in hoeverre het wen- schelijk en nuttig is, dat de doorgraving van Holland op zijn smalst van staatswege worde ondernomen en uitgevoerd, dan wel, of zij bij concessie aan parlikuiieren behoort te worden overgelaten. Deze commissie zal, zoo als ons voorts is berigt, hare werkzaamheden te verrigten hebben, volgens eene nader vast le stellen instructie. N°' 50.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1