MIDDELBURGSCHE N°' 49. Zaturdag 1859. COURANT. 23 April. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- sjen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma' kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2larihonïrigingen VIS 0ET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE ESGEHEESTERESTliRES. Ifekeiidmaking. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat volgens beschikking van zijne exc. den minister van biunenlandsche zaken van den 16den dezer no. 139, het Kanaal van Neuzön zal worden afgetapt vau den lsten tot den 28sten mei aanstaande. Middelburg den 20 april 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. Aanbesteding. Burgemeester en wethouders van Biggekerke hebben het voornemen, behoudens nadere goedkeuring, op maandag den 2den mei 1859, des voormiddags ten 10 ure, in de raadkamer aldaar, iu het openbaar aan te besleden Het bestraten met klinkennoppen van den zandweg- naar lioutlekerke. Het bestek en voorwaarden zijn op franco aanvrage te beko men bij den secretaris der gemeente, tegen betaling van f 2,47$ en liggen ter secretarie ter lezing. Locale aanwijzing zal geschieden de twee werkdagen aan de besteding voorafgaande. Biggekerke den 0 april 1859. De burgemeester, J. VERHAGE. De secretaris, W. SLIM MEN. i3inncnl(mösr!)c tijöingm. IfliddeSburg S3 april. Gisteren avond werd hier een belangrijk natuurverschijnsel waargenomen. Omstreeks half negen ure vertoonde zich, nage noeg in de rigting van het noorden, een ongemeen sterke roode gloed met verticale donkere strepen, over eene groote uitge strektheid in de lucht. Eenigeti tijd later werd dit verschijnsel ook in de rigting van andere windstreken gezien. Zoo als uit achterstaand uitvoerig raadsverslag blijkt, is door den raad dezer gemeente gisteren tot wethouder en daarna ook tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd jhr. W. H. de Jonge. Wij vernemen met leedwezen dat zich ook op dit eiland de zer dagen de longziekte onder het rundvee heeft vertoond. Zij is namelijk uitgebroken iu de stal van den landbouwer Antheu- nis Huijsmau, te Grijpskerke, waar er reeds een beest aan die ziekte is gestorven en twee zijn afgemaakt. Wij maken gaarne opmerkzaam op de door de directie der stoomboot Stad Vlissiugen aangebodene gelegenheid om van zaturdag 30 april tot maandag 2 mei een pleizierreis naar Antwerpen te doen. De feesten, waarmede in Belgie de25jarige gedachtenis van den aanleg van spoorwegen zal worden ge vierd, beloven bijzonder luisterrijk te zullen zijn. Gisteren heeft de arrondissemenns regtbauk alhier uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer E. C. Stewart Schultz, te Vlissingen, van welker behandeling wij laatstelijk iu ons nom- mer van 9 dezer melding maakten. De beklaagde is bij dat vonnis schuldig verklaard aan het, als heelmeester ten plattelande, le Vlissingen. waar gcene plaatse lijke commissie van geneeskundig toevoorzigt is maar drie me- decineedoctoren gevestigd zijn, des onbevoegd bij voortduring geneeskundig behandelen van iemand lijdende aan eene inwen dige ziekte en het voorschrijven van geneesmiddelen tot inwen dig gebruik, en dierhalve, naar aanleiding van de arlt. 7, S en 19 der wet van den 12 maart 1818 en art. 4 der instructie voor heelmeesters ten plattelande, vastgesteld bij koninklijk besluit van 31 mei 1818 no. 63, met teniet doening van het appel en het beklaagde vonnis des kan-.onregters, veroordeeld iu eene geldboele van f 25 en de kosten, zoo in eersteu aanleg als in hooger beroep gevallen. Bij dit vonnis is overwogen, opzigtens de door of van wege den beklaagde aangevoerde bewering dat de bestaande instructie niet behoorlijk te 2ijner kennis is gebragt, dat blijkens een door hem geteekend ontvangbewijs, na zijn afgelegd examen, van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek eu toevoor zigt in Zeeland is in ontvang genomen een exemplaar eeuer in structie voor heelmeesters ten plattelande; dat geene andere instructie te dezen aanzien door den koning is gearresteerd dan die van 31 mei 1818 no. 63dat alzoo geen redelijke twijfel kan bestaan of aan hem is uitgereikt een exemplaar van die zelfde instructiedat in ieder geval door hem het bewijs niet is gele verd dat hem eene andere dan de boven omschrevene zou zijn uitgereikt. De regering heeft ingediend een ontwerp van wet tot rege ling van de loodsdienst voor zeeschepen. Binnen weinige dagen wordt het antwoord der regering verwacht, nopens het ontwerp van wet betrefFende de spoorwegen, met eene gewijzigde con cessie aan de heeren Sloet-Reuchlin.en eene voorloopige con cessie aan de heeren Bredius en van Sijpesteyn. Meu leest inde Nieuwe rotterdamsche courant: Verscheidene bladen hebbeu in de laatste dagen gemeld, dat Nederland en Belgie, met het oog op den dreigenden staat van zaken, een defensief tractaat ^met elkander hebben gesloten. Dit berigl is reeds in der tijd door ons tegengesproken. Het geen wij van een onzer buitenlandsche correspondenten, die gewoonlijk zeer goed ingelicht is, dienaangaande vernemen, bevestigt onze tegenspraak. Zie hier wat bijschrijft: De fransche gezant, ie 's Hage, baron d'André, wendde zieh tot onzen minister van buitenlandsche zaken met de vraag, in hoever re het berigt der dagbladen waar was, volgens hetwelk tus- schen Belgie en Nederland ecu tractaat was gesloten, waarbij beiden elkanders grondgebied wederkeerig waarborgden. Onze minister antwoordde hierop, dat zoodanig tractaat niet bestond en beriep zich te dien einde op de onzijdigheidsverklariug, welke onze regering onlangs bij de vreemde hoven had afgelegd. Hierna en wel op 25 maart, zond de belgische regering eene vertrouwelijke circulaire aan hare diplomatieke agenten iu het buitenland nopens dit beweerde tractaat. Ir. die circulaire wordt het bestaan daarvan insgelijks ten eenenmale ontkend, terwijl Belgies diplomatieke agenten tevens mondeling ver klaarden, dat zulk een tractaat nutteloos en ongerijmd was, eensdeels omdat Belgies onzijdigheid bij de tractaten was ge waarborgd en anderdeels omdat het dooreen offensief tractaat zijue onzijdigheid zou verliezen. Uit 's Hage schrijft men dat H. M. de koningin moeder om trent de helft der maand mei naar Soestdijk vertrekt. Van eene buitenlandsche reis, door H. M. te ondernemen, is nog niets bekend, en die zou iu allen gevalle ook eerst in den nazomer plaats hebben. Mogt de politieke toestand van Europa het toelaten, dan brengt H.M. de koningiu in dezen zomer een bezoek aau Italië- Z. K. H. de prins van Oranje heeft diugsdag morgen, verge, zeld van zijnen adjudant, het eskader le Nieuwediep bezocht, en heeft bij die gelegenheid nog eenige zee-exerciticn doen uit voeren. De prins heeft aan boord van het admiraalschip de Evertsen gedineerd, waarbij de hoofd-officieren der andere schepen waren uitgenoodigd. De openbare gezondheidscommissie te Rotterdam heeft een brief aan burgemeester en wet houders dier gemeente gerigt, om trent den toestand der scholen iu die gemeente, en waarin zij de maatregelen opgeeft, die tot verbetering der schoolgebouwen moeten worden genomen,,en wel wat betreft dc plaatsing, con structie en uitgebreidheid der gebouwen, verspreiding van licht, ventilatie en verwarming, speelplaatsen, privaten, bewaarplaats van kleedereu en zitplaatsen en tafels. Ten slotte dringt zij er op aan, nu door het gemeentebastuur verscheidene openbare scholen zullen ingerigt worden, dat er bepalingen mogen wor den vastgesteld die op de uitgebreidheid der schoollocalen, in rede tot het aantal leerlingen, betrekking hebben. Volgens een berigt uit Madrid, heeft de heer Louis Druckcr, die zich derwaarts heeft begeven, ter behartiging vau de belan gen der houders van uitgestelde spaansche schuld van 3 831, reeds verscheidene bijeenkomsten gehad met den minister van financien, terwijl hij ook eene bijeenkomst heeft gehad met den presideut van den ministerraad, den maarschalk O'Donnell, Beide ministers hebben de wettigheid dier schuld volledig er kend. Meer zegt het berigt dienaangaande niet. Het sluit alleen met de hoop, dat thans eindelijk iets ten gunste van de reeds zoo lang teleurgestelde houders dier schuldbrieven moge wor den gedaan. Aan eene particuliere correspondentie uit Alexandrie, onder dagteekening van 4 dezer, voorkomende in de Rotterdamsche courant, ontleenen wij het volgende: Gelijk ik u berigtte in mijne letteren van 20 maart had de heer de Lesseps met zijn gevolg den 19 Kaïro verlaten. Heden deel ik u, die reis betreffende, de volgende bijzonder heden mede, voor welker geloofwaardigheid niet de minste twijfel bestaat. De karavaan, bestaande uit de heeren de Lesseps, Mou<*el - Bey, Herdon, enz. enz., volgde in het gedeelte der woestijn genaam Ouadé, de lijn afgebakend voor het zoet water-kanaal tot aan het meer Timsah, en vertrok van daar zuidwaarts tot Suez, waar zij gisteren ten 8 ure 's morgens is aangekomen, van af Timsah tot aan Suez de lijn volgende, afgebakend voor het zeekanaal. De karavaan heeft dien weg afgelegd bij kleine dagreizen. De hoofdingenieur Mougel-Bey en de hem vergezellende deskundig gen, hebben de volgende belangrijke ontdekkingen gedaan, zoo zeer ten voordeele van de Suez-maatschappij 1. Op eene diepte van 3, 4 of 5 ned. el hebben zij over de geheele kauaallijn drinkbaar water gevonden 2. aauzienlijke lageu zuivere kalksteen en uitmuntende steengroeven 3. door eene kleine wijziging in de geprojecteerde lijn zullen 8 a 10 millioen kubieke el aarde minder behoeven uitgegraven te worden (terrassement); 4- 100,000 bunders land, door den onderkoning aan de maat schappij afgestaan, zullen kunnen besproeid en daardoor be bouwd kunnen worden; 5. braudbave stoffen zijn overal in overvloed aanwezig. Den 7 wordt de heer de Lesseps le Kaïro terug verwacht, en zal met zijne karavaan de Nijltak van Damiel te afvaren, om zich le vereenigeu met den heer la Rousse (ingénieur hydro- graphe de la marine impériale)^ belast met peilingen te doen in het meer Menzaleh. Er 'neerscht een bijna geheele stilstand in den koophandel. Men hoopt dat de meer vredelievende berigteu, alhier heden ontvangen, en de spoedige aanvoer van den nieuwen oogst, den handel zullen verlevendigen. Yoor de paim-paardemarkt op jl. maandag zijn te Utrecht aangegeven 855 paarden. De Arnhem^che courant vermeldt dat bij de regering het voornemen bestaat om ook voor de regterlijke ambtenaren een weduwenfonds op te rigten. Benoemingen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 19 dezer, aan den heer E. Dees, op zijn verzoek, als beheerder der Noordpolder bij Neuzen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1