öiiitrnlanösfl]c tijdingen 298, opgehouden. IY. Een dito in de Vlissingschestraat, K no. 47, opgehouden. Y. Een dito in de Js Gravenstraat, I no. 314, verkocht voor f 480. VI. Een dito in de lange Singelstraat, N no. 19S, verkocht voor f S60. VII. Een dito buiten deSeisbar- rière, 11 no. 17, verkocht voor f 1600. T h ernio inetefs t an il J8 april. 's avonds 11 ure. 36 Kf- 19 u 's moreens 7 H 41 p 's middags 1 B 48 H 's avonds 11 u 41 P 20 H 's morgens 7 42 u 's middags 1 52 Stat en «g-eneraal Reeds voor eenige dagen heeft het voorloopig verslag over de ontwerpen nopens de afschaffing der slavernij in West Indie het licht gezien. 50 leden hebben aan het onderzoek in de afdeelingen deel ge nomen. Eenparig was men doordrongen van de overtuiging, dat de opheffing der slavernij in de West-indische koloniën on vermijdelijk en verpligteud is. De groole meerderheid heeft zich niet vereenigd met het gevoelen van verschillende leden, dat de slaat, aan de slaven-eigenaren de geheele schade moet vergoeden, wegens het gemis hunner tegenwoordige arbeiders. Men was eveuwel niet voor liet deukbeeld om alle vergoeding aan de slaven-eigenaars te weigeren. Algemeen heeft men goed gekeurd om niet door de vrij te maken negers zelven den vrij heidsprijs geheel of gedeeltelijk te doen betalen. De meerder heid heeft zich vereenigd met het gevoelen der regering, van dadelijke algemeene vrijmaking, met verpligting der negers tot geregelden arbeid en onderwerping aan een beschermend en beteugelend staatstoezigt. Verder verlangt de meerderheid bf dat dc hoofdbeginselen van dat staatstoezigt in de wet worden omschreven, óf de overlegging van de desbetreffende verorde ningen. Nopens de oprigting der koloniale bank zijn verschil lende bezwaren geopperd Algemeen beeft men ontkennend beantwoord de vraag, of het billijk en regt vaardig is, dat de slaven-eigenaren twee derden hunner vergoeding in bankaau- deeien zoudeii ontvangen. Met de berekening der vergoeding aan de slaven eigenaren heeft de meerderheid zich vereenigd liet voorloopig verslag over het ontwerp van wet op de za- meustelling der regterlijke magt cu liet beleid der justitie is ook verschenen. Wij ontleenen aan dat stuk het volgende 53 leden hebben aan het onderzoek in de afdeelingen deel genomen. De commissie verklaart, dal. zij zich ontslagen meent te mogen rekenen van eene nieuwe breede behandeling van al die punten, welke heiiiaalddijk in dc van dc kamer over dit ontwerp uitgegeven verslagen en dc daarop gevolgde antwoor den der regering van alle zijden beschouwd zijn geworden. Zij heeft er zich op toegelegd oui, waar dit eeuigzins mogelijk was, de regering in te lichten omtrent de zienswijze van de meer derheid maar het is haar niet mogen gelukken, bepaalde uit komsten mede te deelen, zelfs niet waar liet hoofdbeginselen dezer voord ragt betreft. Verscheidene leden hebben liet verlangen te kennen gegeven dat deze voordragt in openbare discussie zal komen, omdat daardoor weiligt eenig vast inzigt, aan de regering verschaft kan worden van hetgeen door de vertegenwoordiging verlangd wordt. In geen geval laten zich vau een nieuw uitstel en her nieuwd onderzoek bevredigende uitkomsten verwachten, en nu alle mogelijke hoofdbeginselen eener regterlijke organisatie rijpelijk overwogen zijn, mag men aannemen, dat de zaak in staat vau wijzen verkeert en beslissing vordert. Ingeval deze proef, om door gemeen overleg en opoffering van persoonlijke niecningen omtrent ondergeschikte punten, eeue nieuwe wet tot stand te brengen, mogt mislukken, achten verscheidene leden het wenschelijk, dat men voorloopig de zaak zal laten rusten. De bestaande organisatie zou dan voorshands behouden blijven, en, hoewel die verre van volmaakt is, kan ook daarmede door verbetering en vereenvoudiging der procedure, in vele op- zigteu aan meuigen billijken wensch te gemoet gekomen wor den, met name aan dien van eene goedkoopere en bespoedigde regisbedeeling. Wat het financiële standpunt betreft, waarop de regeriug zich bij het on! werpen dezer voordragt gesteld had, gaven vele leden te kennen, niet haar van meening te moeten verschillen. Deze leden verklaaarden, bij voortduring voor zuinigheid in dit opzigt gestemd tezijn. Verscheidene leden beklaagden zich,dat liet ontwerp niet met de noodige zorg bewerkt en toegelicht was. Het kwam hun onvolledig voor in de volgende punten: 1. dat het niet vergezeld ging van de noodige voorstellen betref fende eeue burgerlijke procesorde en de strafvordering, althans van de opgaaf der legeling. welke men dienaangaande in het oog had2. dat in het ontwerp ontbreekt de regeling der mili taire regtspleging3. dat liet niet bevat de zoo noodzakelijke regeling der wijze van beslissing van geschillen over de be voegdheid tusschen de administratieve en regterlijke magt; 4. dat de hoofdtrekken eener regeling van de regterlijke policie ontbreken; 5. dat daarin niet gevonden wordt bet volgens verscheidene leden gewenschle voorschrift, dat niemand tot eenig regterlijk ambt benoembaar is, die niet door een vooraf gaand staats-examen de bewijzen van knnde en geschiktheid heeft geleverd. Het uit de grondwet geputte bezwaar legen de instelling van den hoogen raad als hof van appel wordt, zoo als het der commissie van rapporteurs is voorgekomen, niet door de meerderheid gedeeld. Uit het oogpunt der wenschelijkheid is dat voorstel door velen bestreden, door anderen verdedigd. Het appel in strafzaken is door velen in beginsel verdedigd. Wijders zijn, ten aanzien van zeer vele artikelen der voordragt beden kingen geopperd. Het regeringsvoorstel werd bestreden, 1. omdat het is een gebrekkig stelsel; 2. omdat het geeft voor burgerlijke gedin gen wat het voor strafzaken onthoudt; 3. omdat bij de onder scheiding tusschen misdrijven eene willekeurige en niet oor deelkundige classificatie is aangenomen. (Kemeenteraad vau ï'iiüsiugen. Zitting van 18 april. Voorzitter de heer Callenfels, Afwezig de heeren Borghstiju, Winkelman en J. P. Smith. De notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd zijnde, komen de volgende punten in behandeling: 1Rapport van den uitslag eener bijgewoonde vergadering van aandeelhouders in de negotiatie ten behoeve van het bcurtveer tusschen Rotter dam en Middelburg, ten gevolge van de gedane voorstellen tot ontbinding en likwidalie van die onderneming. De heer Uyttenhooven doet voorlezing van het hiervoren bedoelde rapport, waarbij bcrigt wordt dat in die vergadering de aandeelhouders beuevens dc gemeentebesturen vau Rotter dam en Middelburg tot de gedane voorstellen van de commis sie zijn toegetreden, zoo dat er oenc ontbinding en likwidatie van dc thans bestaande onderneming zal plaats hebben, heb bende burgemeester en wethouders conform liet besluit dezer vergadering van 19 maart jl. daar tegen gestemd. Volgens het oordcel van burgemeester cn wethouders staan er thans twee wegen ter bcwandeling open, namelijk: Het be staande verschil te onderwerpen aan eene regterlijke uitspraak, of zich te vereenigeu met liet gevoelen der gemeentebesturen van Rotterdam cn Middelburg en onvoorwaardelijk toe te tre den tot do voorstellen ter gezegde vergadering aangenomen. Hoezeer burgemeester en wethouders voor zich zclvcn over tuigd zijn dat regtens het gelijk aan de zijde dezer gemeente zoude behooven te blij ven, durven zij echter tot een beroep in regten niet te adviseren, op grond van de in het rapport aange voerde beweegredenen, maar wel om ouder do bestaande om standigheden toe tc treden tot de voorstellen der commissie. In deliberatie gesteld, geeft de heer van Uije Picterse, als lid der commissie uit deze vergat^ering, in wier banden die voor stellen ter bcoordeeling zijn gesteld geweest, tc kennen, dat hij het voor deze gemeente het beste vindt om alsnog tot die voor stellen toe te treden. Ook verklaarde zich de heer Schultz in gelijken zin. Niemand meer het woord vragende, wordt door den voorzitter namens burgemeester en wethouders voorgesicld om tot de meergenoemde voorstellen on voorwaardelijk toe tc treden, waartoe met eenparige stemmen besloten wordt. Daarna wordt goedgevonden burgemeester en wethouders te magtigen om al datgene te doen wat noodig zal worden bevon den betrekkelijk de meer gezegde ontbinding en likwidatie, na dat zal zijn goedgekeurd dc door deze vergadering in hare zitting van 19 maart 11. gevraagde magtiging tot gemeenschappelijk overleg met de gemeentebesturen van Rotterdam en Middelburg cn dc aandeelhouders in die negotiatie, overeenkomstig het voorschrift van art. 121 der gemeentewet; van welk besluit aan dc commissie uit de aandeelhouders zal worden kennisgegeven. 2. Voorstel tot goedkeuring van rekeningen van diverse ad ministration over 1858 a. van de diakonie der evangelisch luthcr- sche gemeente, groot in ontvang f 1162,14$, uitgaaf f1041,88$, goed slot f 120,26; b. van de kenter van koophandel en fabrie ken, in ontvang f300,66, uitgaaf f 296,14}, goed slot f 4,51$ 6'. van de school voor on- en minvermogenden, in ontvang f 11S4,47$, uitgaaf f 1118,56}, goed slot f 65,91 en el. van de aan de gemeente toebehoovende tienden, in ontvang f 1775,30, in uitgaaf f25,11$, goed slot f 1750,18$ welke twee laatste sommen in de gemeentekas zijn overgestort. Alle deze reke ningen worden goedgekeurd. 3. Overlegging van het jaarverslag var. den toestand der ge meente over 1858 wordt besloten ter lezing aan de leden rond te zenden en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar tc stellen. 4. Voorstel tot goedkeuring van te docnc af-en overschrij vingen van posten op de gemeente begrooting over 1858;». van f 34,75 wegens te kort voor collectcloon van het weeggeld over 1858; b. van f 33,79 wegens te kort voor collectcloon van het haven en kaaigeld over 1858ene. van f51,80 wegens nog ver schuldigde drukkosten. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. "Worden voor notificatie aangenomen de navolgende ken nisgevingen van dc goedkeuring door gedeputeerde staten van het besluit tot het heffen van schoolgeld; b. ontvangst van een afschrift der verordening, houdende verklaring welke plaat selijke verordeningen, tegcr. wier overtreding straf bedreigd is, nog van krachtzijn; c. van de goedkeuring van dc gemeente- begrooting voor 1859 d. van de verdaging tot goedkeuring van het besluit tot heffing van begrafenisregten; e. goedkeu ring van bet besluit tot verhooging van dc jaarwedde van den hulponderwijzer op de school voor on- en minvermogenden A. J. Prcnks tot f 400. 6. Benoeming van een stembureau voor do verkiezing van leden voor de provinciale staten. Worden bij meerderheid van stemmen benoemd tot leden de heeren van der Os en van UijePieterse, cn tot plaatsvervangers, dc heeren Mestdagh, Winkelman, J. A. Schmidt en J. P. Smith. Ten slotte wordt door den voorzitter overgelegd een ingeko men adres van C.IIendriksen, verhuurder van rijtuigen alhier, daarbij vcrzockcnde om wijziging in de policieverordening ten aanzien van het vervoeren van mestspecien. Omtrent dit adres wordt besloten het ter overweging te stellen in handen der com missie voor de strafverordeningen, ten fine van rapport aan deze vergadering. De werkzaamheden hiermede afgcloopen zijnde en door nie mand meer het woord gevraagd wordende, wordt deze verga- dcringldoor den voorzitter gesloten. ingeland. Londen 18 april, Volgcus een berigt van The morningpost van heden zou Erankrijk, in antwoord op Oostenrijks jongste vordering betreffende Piemonls ontwapening, geweigerd heb ben dien eisch te ondersteunen, en wel om reden dat noch Pie- mont noch de overige staten van Italië zitting in het congres op gelijken voet als de groote mogendheden erlangen of stem zullen hebben in raadsvergaderingen, bestemd tol behandeling van It.alies belangen en tot wegneming van grieven welke het parijsche congres in zijne protokollen geconstateerd en gevaar lijk voor den vrede geacht heeft. Van de onlangs hier te lande aangekomen napelsche bal lingen zijn 35 reeds weder vertrokken, en wel naar Sardinië, werwaarts zij wenschten overgebragt te worden. Voorliet ver trek der overigen worden de noodige schikkingen gemaakt. Bijua alien verkeerden in een zeer armoedigen en ook verzwakten toestand. In hunne behoeften is door liefdadige bijdragen tij delijk voorzien; doch de ingekomen giften, ofschoon aanzien lijk, zijn niet voldoendeweshalve lord Shaftesbury voor hen op nieuw een openlijk beroep op de milddadigheid zijner land- genooten gedaan heeft. De met roem bekeude schrijfster lady Morgan is dezer dagen hier overleden. Zij was in 1783 te Dublin geboren. Se dert eenige jaren genoot zij, daar zij in vrij bekrompene omstandigheden verkeerde, van staatswege een jaargeld van 300 p. sterling. Londen 19 april. Gisteren avond zijn in beide huizen door het ministerie de toegezegde inlichtingen gegeven omtrent den toestand der buitenlandsclic zaken. De heer Disraeli zeide in het lagerhuis, na van de pogingen der diplomatie te hebben gewaagd, dat de vijf groole mogend heden zich verklaard hebben voor een congres, maar dat er tus schen Erankrijk en Oostenrijk nog verschil van gevoelen be stond ten aanzien der wijze van ontwapening vau Erankrijk, Piemont en Oostenrijk. Piemontzei de minister werpt ons tegen dat die mogendheid daarin niet kan iredeiromdat zij van het congres wordt uitgesloten, maar er is alle hoop. geloof ik, op het behoud van den vrede. Lord Palmerslon en de heer Gladstone hebben verklaard dat Sardinië volkomen in zijn regt is, te eischen dat bij ook stem hebbe op het congres. Lord Clarendon heeft in het hoogerhuis de algemeene poli tiek van hel gouvernement goedgekeurd. etuitscSilnud. Weenen 17 april. De graaf Caroly is gisteren van hier naar St. Petersburg vertrokken, belast met eene bijzondere zending van het oostenrijksche gouvernement bij keizer Alexauder. Dc toestand in VVallacliije blijft steeds zeer netelig. Ten einde het geschokte crediet te vestigen en verderenadeelen zoo veel doenlijk te voorkomen, bestaat bij de regering liet voorne men, om een wetsontwerp bij de kamer in te dienen, waarbij de vervaldag van alle wissels, promessen en andere dergelijke han delspapieren drie maanden wordt verlengd. Men hoopt door de zen maatregel vele handelshuizen voor ondergang fe behoeden. Berlijn 17 april. Er is hier sprake van het daarstellen van een observatieleger aan den boven- en midden-Iiijn, bestaande uit zuid-duitsche en pruissische troepen. De militaire bonds- commissie zou reeds hare goedkeuring aan dit plan hebben ge hecht, terwijl de hier vertoevende oostenrijksche aartshertog dit denkbeeld krachtig ondersteund en misschien het initiatief tot dit voorstel genomen heeft. De Neue Preussisclie Zeitung meldt, dat de aartshertog Al- brecht in last heeft, bij ons gouvernement naauwkeurig te on derzoeken, welke houding het op een mogelijk congres zou aan nemen, daar het te bekomen antwoord van veej jnvJoed zou zijn op Oosteurijk, om de zamenkomst van het congres te ver- hindereu ofte bevorderen, Franhrijti. Parijs 18 april. Ook heden is er genoegzaam geene verande ring op te geven, doch het medegedeelde berigt, dat onze regering voor de ontwapening van Sardinië instaat, als de itali- aansche mogendheden tot het congres worden toegelaten met beraadslagende stem, wordt bevestigd, hoewei men er bijvoegt dat aan dit voorstel geen gunstig onthaal is ten deel gevallen bij Oostenrijk, Engeland en Pruissen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2