MIDDELBURGSCHE COURANT. Na 46. Zaturdag 16 April. 2lankonïrigmgm Ömnmlanöscljc tijdingen. >v 1859. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vhssm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels/ 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 36 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET BIJKSBESTÜER.PBOVINCIALE EN EEMEENIEBESICREN. Aanbesteding-. Op zaturdag, den lGden april 1859, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat iri het 11dedistrict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed; met inbegrip van het leveren der benoodigde mate rialen 1. liet maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijing-werkeiE, aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland, in liet jaar met bet on derkond van al de werken tot den fisten mei l§GO, en zulks in perceelen van aanbesteding-en 3. Biet beplanten der doinaniale duinen, langs de westkust van ket eilaml Sckou- wen, met kelm, stroo en riet, benevens liet onderbond tot den lsten mei 18GO, en zulks in 3 perceelen vau aanbeste ding:. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan hel lokaal van het minis terie van binuenlandsche zaken, aan dut van het provinciaal bestuur vau Zeeland te Middelburg, het eerste bestek bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en liet tweede bestek bij dien van Schouwen,en voorts op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekkeu van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uilzondering van den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenier van den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, als mede bij de ingenieurs te Middelburg, te Goes, le Tholen, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. 's Gravenhage den 14 maart 1859. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. NB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit) hunne woonplaats, het nummer van het perceel en de som (vol uit). Gedrukte billetlen ziju te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regelen en voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar, tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. Aanbesteding-. Burgemeester en wethouders van Biggekerke hebben het voornemen, behoudens nadere goedkeuring, op maandag den 2den mei 1859, des voormiddags ten 10 ure, in de raadkamer aldaar, in het openbaar aan te besteden liet bestraten met lilinUermoppen van den zandweg: naar ltoudckerlie. Het bestek en voorwaarden zijn op franco aanvrage te beko men bij den secretaris der gemeente, tegen betaling van f 2,47£ en liggen ter secretarie ter lezing. Locale aanwijzing zal geschieden de twee werkdagen aan de besteding voorafgaande. Biggekerke den 0 april 1859. De burgemeester, J. VERHAGE. De secretaris, W. SLIM MEN. Vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen, te houden op maandag den 18 april 1859, des namiddags ten twee ure. De te behandelen punten zijn 1. Rapport van den uilslag eener vergadering van aandeel houders in de uegotiatie ten hehoeve van het beurtveer tusschen Rotterdam en Middelburg, leu gevolge der gedane voorstellen tot ontbinding en likwidatie van die onderneming. 2. Voorstel tot goedkeuring van rekeningen van diverse ad- miuistratien over 1858. 3. Overlegging van het jaarverslag van den toestand der ge meente over 1858. 4. Voorstel tot goedkeuring van te doene af-en overschrij vingen van posten op de gemeente begrooting over 1858. 5. Te doene kennisgevingen a. van de goedkeuring van het besluit tot hel heffen van schoolgeldenb. berigt ontvangst van een afschrift der verordening, houdende verklaring welke plaat selijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, nog van kracht zijn c. van de goedkeuring van de gemeente- begrooting voor 1859cl. van de verdaging tot goedkeuring van het besluit tot heffing van begrafenisregten. 6. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden voor de provinciale staten. Middelburg 15 april. Gisteren namiddag werd alhier in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en in het bijzijn der commissie tot het aanvul len der opene erven aan den hoek van den Langendelft en den Langenburg, door haren voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijps- kerke, de eerste steen gelegd van hel aldaar te stichten gebouw, hetwelk overeenkomstig het bestaande plan tot drie winkelhui zen zal worden iugerigt en nog in den loop van dit jaar geheel zal worden opgetrokken. Na eenige toepasselijke aanspraken, werden door den bouw meester G. J Will, zijude de aannemer van dit werk, de volgen de dichtregels tot de commissie gerigt De steen, door U daar neergelegd Zij nimmermeer door brand geslecht, Wij gaan dus moedig daarop bouwen En zullen, zoo het God behaagt, En Hij ons werk met zegen schraagt 't Geheel U spoedig doen aanschouwen! Het tijdstip waarop de laatste sporen van den, in dil zoo aan zienlijk gedeelte van deze gemeente, gewoed hebbenden brand, zullen zijn verdwenen, is alzoo niet ver meer verwijderd, en wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik tot vermelding van eene ons welwillend gedane mededeeling, betreffende het hoek huis dat op die plaats heeft gestaan, en weike uit een geschied kundig oogpunt beschouwd welligt niet onbelangrijk is te achten. Iu een ten jare 1S35 binnen deze gemeente in hellicht gekomen maandwerk wordt daarvan toevallig nog eene overle vering aangetroffen. Er was namelijk aan de zijde van den Burg in eenen balk, waarop de tweede verdieping van dat huis rustte, iu een oude lettersoort het laatste gedeelte vaneen opschrift uitgehouwen, waarvan het begin gestaan heeft op het daaraan grenzend ge bouw, hetgeen vroeger met dit huis is vereeuigd geweest doch later daarvan is afgescheiden. Dit geschrift was van den volgenden inhoud //Anno 1513 was ie gemaeckt //doen was Karolus Keyser geraeckt //ende Paus Clemens onsen eertschen Vader //ooek was minen name waer uaer haeckt //Arnemudeghegeven met woerden naeckt //God behoede mij voor brand of andere quadere." Ongelukkig is deze laatste wensch niet vervuld geworden Wie dit huis, Arnemuiden naderhand de Witte Paauw ge naamd, gesticht heeft, is niet kunnen worden opgespoord. Volgens de registers ter registratie, op het raadhuis alhier nog aanwezig, stond in 1560 als eerste eigenaar van het zelve bekend Rochus Jansz., koopman in bedden. Tijdens het uitbarsten van den brand, werd, zoo als een ieder zich nog wel zal herinneren, het bedrijf van horologiemaker er in uitgeoefend. Wij vernemen dat de op eergisteren alhier gehouden collecte voor noodlijdende kerken en personen, omstreeks f500 heeft opgebragt. De uitspraak in het geding ten laste van den heer F. C. Ste wart Schultz, genees-, heel- en verloskundige te Vlissingen, welke door de arrondissements regtbank alhier op gisteren be paald was, is uitgesteld lot den 20 dezer. Naar men verneemt wordt door de regering uitgezien naar eene geschikte gelegenheid, in Gelderland of Utrecht, tot het oprigten van eene gevangenis \oor jongens Het zou de bedoe ling zijn, die jeugdige gedetineerden voortaan ook met tuin- en akkerbouw bezig te houden, en voor dezen arbeid te bestemmen, een tiental bunders, welke in de onmiddelijke nabijheid van het gesticht zouden moeten gelegen zijn. Eene keuze van terrein zou nog niet hebben plaats gehad. De heer P. J. Siemelink, magnetiseur te Amsterdam, heeft zich bij adres gewend tot de tweede kamer der staten generaal bezwaar makende legen de ingediende ontwerpen ter wettelijke regeling van de uitoefening der geneeskunde, omdat bij die ont werpen de openbare uitoefening van het magnetismus als ge neesmiddel niet is erkend. Dingsdag jl. heeft de commissie voor de statistiek, onder voorzitlerschap van professor Ackersdijk, aan het, ministerie van binnenlandsche zaken, weder eene vergadering gehouden. Als eene bijzonderheid meldt men, dat de vrouw van C. Voogd, arbeider in de gemeente Klundert, is bevallen van vier levende kinderen. Moeder en kroost bevinden zich welvarende. Het oude kasteel van Montfoort wordt lot eene gevangenis voor jeugdige vrouweiijke veroordeelden ingerigt. Met 1 juuij zullen reeds 35 meisjes onder de 18 jaar derwaarts uit Amster dam worden overgevoerd. Eieiiueiuiiigen en besluiten. Benoemd bij besluit vau 13 dezer, tot gewone hoogleeraren aan de hoogeschool te Utrecht, in de godgeleerde faculteit, ter vervanging van den emeritus geworden hoogleeraar H. Eouman, den heer dr. J. J. Doedes. predikant bij de hervormde gemeente te Rotterdam; en iu de faculleit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar L. G. Visseher, den heer dr. W. G. Brill, docent in de nederlandsche taal- en letterkunde aan het. gymnasium te Zutphen. Overgeplaatst bij besluit van 8 dezer, bij het leger iu Oost- Indie de 2de luitenant A. P. Soelens, van het leger hier te lan de, die voor den tijd van 5 jaren bij dat in Üost-Iudie was gedetacheerd, en bij besluit van 12 dezer, den kapilein C. L. Loder, van het 4de regement infanterie, in zijnen rang, bij het regement grenadiers en jagers. Benoemd tot 2de luitenant-kwartiermeester bij liet regement veld-artillerie, den sergeant W. 11. D. van der Meer, van het inslructie-balaillon. Benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot kommandeur de hoogleeraar W. Yrolik; tot officieren de hoogleeraren G. Voorhelm Sclieevoogl, E. H. von Baumhauereu C. J. Matlhes, en tot ridder de fluitist li. M. van Boom, alle te Amsterdam. Vergunning verleend, bij besluit van 30 maart, jl., aan P. M. Monlijn en li. Blok, tot de oprigting eener Nederlandsche maatschappij ter onderlinge peusioeu-verzekering aan ambte naren en beambten, overeenkomstig bij het zelfde besluit goed gekeurd reglement. Pensioen verleend, bij besluit van 10 dezer, aan den kolonel J. J. Verschoor, kommandant van het 5de regement infanterie, op zijne aanvrage, ter zake van langdurige dienst, ad f 1800.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1