MIDDELRURGSCHE r 45. Donderdag 1859. COURANT. 14 April. Ömncnlanösifhf tijömgra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vvoensdaa avond 8 ure. middelburg 13 april. De nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke, heeft heden als zoodanig de bij art. 83 der grondwet en art. 05 der gemeentewet voorgeschrevene eeden in handen van den commissaris des konings in deze pro- viucie afgelegd. De Nederlandsche staatscourant van 12 dezer bevat een uit voerig zevende rapport van de commissie voor de internationale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst, over het jaar 1858, aau den minister van binnenlandsche zaken. Er was in dat jaar vooruitgang in het ruilstelsel op te merken. Deelhebbersin deRotterdamsche telegraafmaatscbappij heb ben zich bij uitvoerig adres tot zijne exc. den minister van bin nenlandsche zaken gewendwaarin zij hunne bezwaren uit een zetten tegen het voornemen om de telegraaflijnen dier maat schappij aan het rijk te trekken, en daarentegen verzoeken dat zij in het rustig bezit hunner eigendommen mogen blijven, zonder dat ook van rijks wege concurrerende lijnen worden daargesteid, en wanneer dit onverhoopt geen verhooring vinden mogt, ten minste alles voor den kost enden prijs met de intressen worde overgenomen. De Amsterdamsche courant wijst op eene behendigheid van het bankiershuis Rothschild, hetwelk in 1852 de oostenrijksche leening heeft aangenomen, maar omdat die te Amsterdam om bijzondere redenen is geweigerd, thans van het Weeuer kabinet heeft verkregen, dat zij hare obligatien van 1852 in mogt rui len. Daardoor komen geheel nieuwe obligatien van 1847 op de markt. Mirès heeft in der tijd het zelfde gedaan met de spaan- sche 3 pet. Onze financiers, vooral onze kleine kapitalisten, maken wij, zegt geuoemde courant, met die weinig eerlijke kunstgrepen bekend. Mogten zij toch voorzigtigheid leeren en hun geld niet voor slechte zaken over hebben, om enkele per centen meer te krijgen, en bankroet in het verschiet te hebben Men vermeent het publiek voor eene nieuwe industrie of speculatie op de beurzen van ligtgeloovigen te moeten waar schuwen. In dagbladen hier te lande is door zekeren J. C. Smith, te Londen, eene advertentie geplaatst, in welke hij aan neemt hun die bezigheid zoeken, onverschillig van welken stand, geslacht of woonplaats, in de gelegenheid te stellen een goed inkomen van 1000 tot 2000 guldens 's jaars te verkrijgen, tot welk einde men zich bij hem per franco brief kan aanmelden. Wanneer men zich tot den genoemden Smith ter bekoming van inlichting wendt, ontvangt men van hem een gedrukt antwoord, waarin hij nogmaals verzekert, dat hij den adressant in de gele genheid kan stellen, om het zij voor zich alleen of in verbinding met hem op eene fatsoenlijke wijze een goed inkomen te ver krijgen en voorts berigt, dat zoodra men hem voor zijne moeite en onkosten franco f 1,65 in nederlandsche postzegels over maakt, hij eene instructie zal zenden, bij welker ontvangst men niet alleen van de waarschijnlijkheid, maar van de zekerheid der goede uitkomst zal overtuigd worden. De postzegels inge zonden hebbende, ontvangt men dan ook de instructie hoe men het moet aanleggen om f 1000 a f 2000 in het jaar te winnen. Niels is gemakkelijker dan het daartoe aan te wenden middel men opene een algemeen commissie-, advertentie- en registra tiekantoor en hange, tot het welslagen der onderneming, voor de vensterramen of bezijden de huisdeur twee zwarte planken en plakke daarop de advertentien van allerlei aard, welke men ontvangt of in de dagbladen vindt, wel te verstaan zonder de adressen, opdat de voorbijgangers, welke op iets reflecteren, in het kantoor komen tot het verkrijgen van nadere inlichtin gen, die alsdan tegen betaling eener premie verschaft worden. Daarenboven wordt nog op meerdere te bepalen voordeelen gewezen, waartoe ook eene verbindtenis met den steller der in structie behoort, die de belangloosheid zoo verre uitstrekt, dat hij daarvoor slechts eenige weinige guldens voor hem zeiven bedingt. De instructie eindigt met de opgave, dat deze indus trieel thans het bagatel van twaalf millioen guldens voor ver schillende engelsche kapitalisten te plaatsen heeft, en met welk sommetje men zoo vrijgevig is, dat ook de kooplieden, fabrie kanten en uitvinders, welke zich hier opdoen, daarvan kunnen profiteren. Reeds menigeen heeft aan den vindingrijken Eu- gelschman leergeld betaald. Men vermeldt, dat de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg een adres aan de eerste kamer der staten-generaal zal indienen, waarin zij die kamer verzoekt het door de tweede kamer der staten generaal aangenomen gewijzigd tarief op den in uit- en doorvoer, te verwerpen. Naar men verneemt, zal de schorsing der zittingen van de tweede kamer niet zoo langdurig zijn als men aanvankelijk dacht. Men verwacht dat de bijeenroeping zal plaats hebben tegen het begin van mei. Indien buitengewone omstandigheden het niet verhinderen, kan tegen dien tijd een nieuw ontwerp van wet nopens de spoorwegen Ie gemoet gezien worden. Ket voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp der regterlijke organisatie zal welligt nog in deze week gedrukt aan de leden rondgedeeld worden. Naar men verzekert, luidt dat verslag alles behalve gunstig. De regering zal voor den afloop van het reces op de gemaakte bedenkingen kunnen antwoorden; zoodat dit ontwerp bij de hervatting dei- werkzaamheden in beraadslaging gebragt zou kunnen worden. De punten van het rapport over de aanhangige geneeskundige wetten zullen eerst na het recès door de rapporteurs vastgesteld worden. Van deze ontwerpen verwacht men in dit zitting-jaar niets meer. Ook is het onzeker, of het ontwerp van wet nopens de emancipatie der slaven in West-Indie, nog voor afdoening vatbaar zal wezen. Het voorloopig verslag betrelfeude de indi- sche comptabiliteit is, naar men verzekert, gereed. De schilderij van van der Werff, onlangs op 's rijks museum te Amsterdam ontvreemd, is, naar wij met zekerheid vernemen te Londen in handen der policie gekomen, en zal dus eerlang weder het museum versiereu. Laatstleden vrijdag werd te Assen een huwelijk voltrokken, waarbij de bruid en de bruidegom, de ambtenaar van den bur gerlijken stand, die het huwelijk voltrok, de predikant, die het huwelijk inzegende, en drie getuigen, niet. alleen tot de zelfde familie behoorden, maar allen den zelfden familienaam voerden. SSeitoemimcen «si Desluiten. Benoemd, bij besluit van 9 dezer, tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer C. P. van Eeghen, te Amsterdam. Benoemd, bij besluit van dien datum, tot ontvanger der direc te belastingen en accijnseu te Mijdrecht., deheerW.de Timmer man, thans ontvanger der zelfde middelen te Finsterwolde, en te Boskoop c. a., de heer 11. Stuart Makkers, thans ontvanger der zelfde middelen te Heinenoord. Bij koninklijk besluit van den 1 maart jl. is jhr.F. von Scherff, Zr. Ms. gezant te Frankfort, in die zelfde hoedanigheid tevens geaccrediteerd by de hoven van Baden en Beijeren. Benoemd, bij besluit van de zelfde dagleekening, tot Zr. Ms. consul-generaal te Mannheim, jhr. mr. E. F. E. Testa, tot hier toe consul te Tripoli. Kecroloffie. De ook hier te lande, wegens hare philantropische geschriften, gunstig bekende armverzorgster Amelia Sieveking is te Ham burg in hoogen ouderdom overleden. lierk- en sclaoolmïeuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Sluis, heeft den 11 dezer uit het vroeger vermelde twaalftal het volgend alpha- betisch zestal geformeerdde heeren Dekker te Hedel;Eige- j man te Hierdende Geen th. dr. te BunschotenJanssen te St. j Anna ter Muiden; Jorissen te Oud-Loosdrecht; van Loenen te j Vianen. TOörïne en teger, Heden voormiddag is ter reede van Vlissingen aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip Vesuvius, onder bevel van den luit. ter zee der lste klasse J. O. H. Arntzenius, komende van het Nieuwediep. De adelborsten lste klasse J. J. Lefevre de Moutigny P. E. Winkelman, G.M. Schuurman, J. M. H. Bervoets en jhr. T. E. de Brauw, aan boord van Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer, liggende ter reede van Texel, zullen met Zr. Ms. transportschip Heldin, liggende te Hellevoetsluis, naar West* Indie vertrekken, om aldaar op Zr. Ms. schepen te worden overgeplaatst. Omtrent het slechten der fortificatiën te Breda zegt het Handels- en effectenblad thans nader te vernemen, dat Breda als vesting zal blijven bestaan, doch dat eenige buitenwerken zullen gesloopt worden, daar deze, volgens het oordeel der commissie van defensie, weinig of geen nut voor de verdediging kunnen aanbrengen, en den vijand des noods tot borstwering zouden kunnen dienen. Naar aanleiding van de bij het departement van oorlog opgemaakte staten, blijkt o. a. dat, in den loop van het jaar 1858 van de verschillende corpsen van het leger hier te lande, zoo mede van het corps mariniers, is gedecesteerd het navoigende getal millitairen, als van het regement grenadiers en jagers 1 van het 2de regement infanterie 4; van het 3de regement infan terie 6, van de 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste regementeu infanterie respectievelijk 1, 3, 3, G en 6van het algemeen depót van dis cipline 1van het koloniaal werfdépótlO; van het lste rege ment dragonders 1van het 4de regement dragonders 2van het regement veldartillerie 1van het regement rijdende artille rie 2. «Post-imlisclte koloniën. Een over Triest bij de regering ontvangen telegram, dd. Bata via 22 februarij jl., meldt het aanvankelijk slagen onzer wape nen in Boni en het innemen van Badjoa. El eg-is zak en. ZAAK VAN DEN LUITENANT-GENERAAL C. A. GUNKEL, BESCHULDIGD VAN VERGIFTIGING. Donderdag voormiddag ten 10 ure is voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland tc 's Gravenhnge de behandeling aangevangen van het regtsgediug tegen den S4jarigen gepensi oneerden luitenant-generaal C. A. Gunkcl, beschuldigd van vergiftiging. Een zeer talrijk publiek woonde dc zitting bij. De beschul digde verkreeg verlof ora zich het hoofd gedekt tc houden met een kalotje, en daar hij hardhoorend is en zich in ziekelijken toestand bevindt, werd hem cenc zitplaats aangewezen nabij den presidcntszetcl. Na voorlezing der actcu van verwijzing en van beschuldiging geschiedde zulks ook van dc lijst van getuigen, waaruit blijkt dat waven verschenen1. L. C. E. Esbra; 2. J. C. Visser, huis vrouw van H. van der Ilouvcn; 35. H., II. A. en J. van der Houven, kinderen 6. A. P. Dannefclsev, huisvrouw van F. R. van Ilcuven van Staercling; 7.E. Jï. van Heuven van Stacre-- iing; 8. D. B. Rijke, med dr.9. J. G. Vorsman, heel- en vroed- mecster; 10. T. 1). Vrijdag Zijnen, scheikundige11. E. A. van der Burg, scheikundige; 12. J. Kips, med. dr.; 13. J. A. Waldeck, hoofdcommissaris van policie; 14. W. M. A. van Campen; 15. dc huisvrouw van Kok; 16. A. Stappershoof, droogist; 17. A. F. van Kempen; 18. J. Goudoever; 19. II. II. van Gogh; 20. de gcnernal-majoor Scheltus, te Breda; 21A. de Bruin, bediende in de Witte sociëteit to 's Hage; 22. T. Pas, idem23. H. W. de Heer, verwcr24. C. M. van Eyk 25. M. Rodi de Loo, gepensioneerd officier van gezondheid lste klasse en 26. J. F. Offermans (2026 zijn getuigen van de zijde der verdediging gedagvaard). Een der doctoren was overleden en een ander door ziekte verhinderd. De getuigenis van Louise EsWa was zeer uitgebveid en le verde, met de daar tusschen ingevoegde beschouwingen cn ver klaringen van den generaal zei ven, gedurende deze zitting cU \v

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1