MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 44. Dingsdag 1859. 12 April. 6innfnlottösfl)t' tijöingra. X Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- ajen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeken'dma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel wor 'en betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 11 april* Heden heeft het provinciaal gereetshof in Zeeland uitspraak gedaan in het voor acht dagen behandelde hooger beroep van een vonnis, door de arrondissements regtbank alhier den 16 september 1858 gewezen, waarbij P. M. Silou, wed. Grem en D. Over3trijd, beide te Ilellevoetsluis, zijn schuldig verklaard aan laster, door in een gedrukt en algemeen verspreid geschrift aan iemand daden te laste gelegd te hebben welke, in geval zij plaats hadden, den genen tegen wien zij geduid zijn, aan de verachting en den haat der burgeren bloot zouden stellen. Het hof heeft de namens den tweeden beklaagde en mede- appellant opgeworpene exceptie van onbevoegdheid van het openbaar ministerie om tegen hem te ageren, alzoo door de be- leedigde partij geene bepaalde klagte tegen hem zou zijn inge- bragt, onaannemelijk verklaard, daar in zoodanige klagte ligt opgesloten het verzoek tot vervolging van ieder die zich aan het feit mogt hebben schuldig gemaakt. Ten andere heeft het hof geoordeeld dat ook de andere aan gevoerde grouden, als zoude in casu geen laster zijn gepleegd daar het kenmerk ontbreekt, namelijk de te laste legging van een bepaald feit, en de tweede beklaagde noch schrijver, noch drukker noch verspeider is in den zin der wet, onaannemelijk zijn. Met te niet doening van het appel, is het vonnis van den eersten regler alzoo geheel bevestigd, met veroordeeling vau de eerste beklaagde tot eeue maand gevangenisstraf en f 25 boete, en den tweeden beklaagde tot drie maanden gevangenis straf en f 25 boete en beide in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. In dejl. vrijdag gehoudene buitengewone algemeene verga, dering van aandeelhouders in de stoomvaart tusschen de steden Rotterdam en Middelburg, waarbij behalve de gecommitteer den dier gemeenten alsmede van Vlissingen nog 27 aandeel, houders tegenwoordig waren, is overeenkomstig de door de directie en de daaraan uit particuliere aandeelhouders toege voegde commissie van vier leden, gedane voorstellen, besloten: tot ontbinding en likwidatie der thans bestaande orde van zaken en het oprigten eener nieuwe vennootschap,waaraan alle aan de onderneming behoorende eigeudommen zullen overgaan. Het ontwerpen der statuten voor deze vennootschap is aan de zelfde commissie opgedragen, en alle aandeelhouders zullen in de gelegenheid worden gesteld in de nieuwe vennootschap deel te nemen. Op deze wijze zal de abnormale toestand, waarin deze on derneming is geraakt, door eene op vaste grondslagen gebouwde vennootschap worden vervangen, zonder dat hierdoor de regten van derden worden verkort. Immers bij de goedgekeurde wijze van likwidatie is als voorwaarde voor de nieuwe onderneming gesteld, dat zij zich verbindt tot het in de vaart houden van het thans in dienst zijnde getal stoom- en zeilschepen, alsmede tot de uitbetaling der aan vorige schippers en hunne weduwen toegekende pensioenen en toelagen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ontvangen eeue opgaaf van de hoeveelheden graan, meel, erwten en boouen, in Groot-Brittanje en Ierlaud ingevoerd, deels over het jaar 1858 en deels over de zes laatst vcrloopene jaren; alsmede opgaaf betreffende den handel en scheepvaart van Groot-Brit- tanje en Ierland, over de twee maanden, geëindigd 28 februarij 1859. -f- In de nieuwe kerk te Zierikzee werd 11. vrijdag het verge lijkend examen gehouden voor de vacature van organist der hervormde gemeente, ten overslaan van den heer de Lange, organist der Zuiderkerk le Rotterdam. Uit het viertal sollicitan ten dat zich aan het examen onderworpen had, werden door hem aan het coilegie van kerkvoogden voorgedragen, de heeren Ezerman, thans organist te Wormerveer en C. Eisner, muziek directeur alhier, waarvan de eerste is benoemd. Na den afloop werd door den examinator een orgelconcert gegeven, dat zoowel als het examen door velen werd bijgewoond en algemeen ge noegen verschafte. I)e zaak van den gepensioneerden generaal-majoor C. A. Gunkelisinde laatste dagen der afgeloopene week voorliet provinciaal geregtshof in Zuidholland behandeld. Daarbij heb ben zich geene belangrijke bijzonderheden voorgedaan, welke niet reeds uit de voorloopige instructie bekend waren. Na het uitvoerig getuigenverhoor, heeft het openbaar ministerie de be schuldiging volgehouden en geeisc'nt schuldigverklaring aan vergiftiging en veroordeeling tot de straffe des doods. Zaturdag heeft de raadsman des beschuldigden, de advocaat mr. D. Léon, zijnen cliënt in het breede verdedigd, vooral op grond van monomanie, waaraan deze zou lijden. De uitspraak is op aanstaanden zaturdag bepaald. Wij hopen bij ons volgend no. een uitvoerig overzigt te geven van deze zaak. In de Verhandelingen en berigten betrekkelijk het zeewezen en de zeevaartkunde, door Jacob Swart (1859) no. I. lste af- deeling behandelt de kapitein luitenant ter zee H. Huygens de zoutwater-distilleer-toestellen De schrijver, die, op last van zijne exc. den minister van raarinc, in Engeland en Frankrijk heeft onderzocht wat aldaar als navolgenswaardig voor onze schroefstoomschepen kan geacht worden, roemt inzonderheid de door den heer A. de Normandy verbeterde toestellen. Op de invoering van deze in dit rijk is hem octrooi verleend, waar voor door hem domicilium is gekozen ten huize van mr. D. tl. Levyssohn Norman, advocaat bij den hoogen raad te 'sGra- venhage. Wij ontleenen aan het artikel van den heer Huygens het volgende: *Naar aanleiding der afdoende proeven, daar mede herhaalde malen genomen, zullen die toestellen eerlang op twee onzer stoomschepen worden te werk gesteld. Op last van zijne exc. den minister van marine is een dusdanig toestel gesteld op Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, en zal daar mede weldra te Amsterdam eene eerste proef worden genomen. Zoo wel in het belang der oorlogschepen als dat der koopvaar dijvloot is het te hopen, dat deze poging teu algemeenen nutte aan de verwachting mag beantwoorden en dat dit eerste toe stel, dat hier te lande ingevoerd is, even goede resultaten zal geven als daarmede elders verkregen zijn." Naar wij van goederhand uit het naburige Strijen vernemen, zegt de Dordtsche courant, heerscht daar sedert eenigeri tijd groote spanning tusschen de burgerij en het hoofd van het ge meentebestuur, den heer Delruel. De aanleiding daartoe gaf, naar het beweren der burgerij, de overdreven strenge toepassing van de policie-verordening, enz. Deze spanning is zoo toege nomen, dat eerst de regterhjke magt is tusschen beide gekomen, waarna de burgemeester, voor persoonlijke veiligheid beducht, naar elders de wijk genomen en de bescherming der militaire magt heeft ingeroepen. Onder geleide van een detachement van 30 soldalen is hij donderdag naar Strijen teruggekeerd. Intusschen is daar onder de aanzienlijke ingezetenen een adres ter teekeniug aan de regering in omloop, om ontslag van den burgemeester. Dit adres is bereids van 60 handteekeningen grafisten van den rijkstelegraaf Roeterinck en van Eek, eerst daags naar Londen vertrekken. Van wege den akademischen senaat der hoogescholen te Ley - den en Groningen is een adres aan de tweede kamer ingezonden, houdende bezwaren tegen het aanhangige ontwerp van wet nopens het onderzoek naar de bekwaamheden van hen, die ver langen te worden toegelaten als artsen enz. Daarin wordt aangetoond, dat voornoemde wet, behalve dat zij niet uitvoer baar is,aan de eischen eener wetenschappelijke en degelijke vor ming van geneeskundigen niet voldoet en het belang der maat schappij uitliet oog verliest. Wij vernemen dat de commissiën van rapporteurs de versla gen over de emancipatie-wetten en over de regterlijke organisa tie hebben vastgesteld, zoo dat deze stukken binnen weinige dagen publiek zullen worden. Niet lang geleden heeft het Icidsche studentencorps besloten in de maand junij van het volgende jaar het 285jarig bestaan der hoogeschool met het houden van een gecostumeerden optogt te vieren. Thans verneemt men dat bij de dezer dageu gehou den stemmingen, tot verkiezing van leden der commissie tot regeling der maskerade, benoemd zijn de heeren H. J. Kist, A. Bloembergen, S. van Gijn, A. van der Does de Bye en A. H Steengracht van Duivenvoorde. Vrijdag voormiddag zijn ter civiele kamer van de arrondis sements regtbank te Rotterdam de pleidooijen gehouden in de zaak van J. A. van Winkel legen den heer burgemeester als hoofd van het gemeentebestuur, welke pleidooijen door een aan zienlijk cn talrijk publiek werden bijgewoond. Voor den eischer heeft het woord gevoerd de advocaat uir. I. Thooft en voor de gemeente Rotterdam de advocaat mr. J. C. Reepmaker. De eerste beweerde op daartoe aangevoerde gronden, dat het erf van het huis van den heer van Winkel zich tot halverwege de Hoofdsteeg uitstrekte, naar luid van den in het proces ge- bragten gildebrief van de 16de eeuw, waartegen van wege de gemeente werd betoogd dat de geheele straat gemeente eigen dom is en dat stoepen, pothuizen en dergelijken slechts tot wederopzeggens toe getollereerd worden. Nadat de pleidooijen, die van 11 tot 4 ure geduurd hebben, waren afgeloopen, heeft de regtbank de mededeeling der pro cesstukken aan het openbaar ministerie bevolen, hetwelk bij monde van den heer substituutoöicier mr. Siewerts van Reese- ma, conclusie in het begin van de maand mei heeft toegezegd. Door de internationale telegraafmaatschappij is, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, bepaald dat twee ambtenaren dier maatschappij voorloopig werkzaam zullen we zen op het rijkslelegraafkautoor te Amsterdam, en twee amb tenaren van den rijkstelegraaf daarentegen te Londen op het telegraafkantoor der internationale telegraafmaatschappij, ten einde te trachten, zoodoende, de telegrafische gemeenschap te bespoedigen. Ten gevolge dezer overeenkomst, zullen de tele- Inde hoogere maalschappelijke kringen te Parijs is thans een voornaam onderwerp der gesprekken de opligting, gepleegd door den gewezen prefect dc Beaumont-Vassy, met behulp van zijne medepügtige, eene aanzienlijke vrouw, de echtgenoot van den heer de Rougé, een lid van het Iustituut. De heer Vassy heeft getracht eenige belgische speculauten, leveranciers van salpeter, te doen gelooven, dal hij gemagtigde was der fransche regering. Ilij verlangde voor zich een bedrag of zoogenaamde pot-de-vin van 30,000 fr. en had gebruik gemaakt van een stuk, waarop door hem de haudteekening van den minister van oorlog, maarschalk Vaillaut, was nagemaakt. Van haren kant had mevrouw de Rougé den heer Vassy we ten te bezorgen een brief, voorzien vau de haudteekening van den geueraai Fleury, den adjudant des keizers, waarvoor zij had genomen een echt stuk, waarvan zij al hel schrift had wegge nomen behalve de onderteekening daarboven had zij eene aan beveling geplaatst in het belang van deu heer Vassy. Om de belgische leveranciers, die niet schenen te kunnen besluiten, over te halen, hadden zij beloofd hen eene samenkomst met de twee genoemde officieren te zullen bezorgen. Te dien einde hadden zij voor-tw,ee handlangers stellen generaals-kleederen gehuurd bij z&kèren ccisluinen-verkooper Babin dou dag vóór dat de -wapenschouwing over dc garde moest plaats hebben

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1