Ciuitcnlanösclu- tijirinijen. dragen, dat is 71 minder dan in 1857. Daaronder waren 827. die reeds vroeger in de gestichten geweest waren. De policie in de koloniën laat, volgens het rapport, steeds veel te wenschen over. De schrijver van het verslag meent, dat het verkieslijk zou zijn, de ontvlugten, in plaats van ze op te sporen en na hat ondergaan van hun straftijd weder in het bedelaarshuis op Ie nemen, te beschouwen als niet meer tot de koloniën te behooren en hun zelfs het wederkeeren te verbieden. Men verneemt dat H. M. de koningin ook dezen zomer het paleis het Huis in 't Bosch zal betrekken. Prinses Marianne wordt eerstdaags verwacht op haar bui tenverblijf ouder Voorburg. .Naar men verneemt is de aanbesteding van den bovenbouw van het paleis voor Volksvlijt, ten gevolge van het besluit, door het bestuur in zijne vergadering van den 4 dezer genomen, niet gegund. Men zal tot eene herbesteding overgaan. In de zitting van den gemeenteraad van 's Hage van dingsdag is onder anderen verworpen met 13 tegen 11 stemmen, het voorstel betreffende het leggen van spooren voor gewone rijtui gen naar Schevcningen. Wij vernemen dat de kamer van koophandel en fabrieken te Arasterdam aan Z. M. den kouing, op HD. verlangen, eene memorie heeft aangeboden, waarbij de grootere voordeelen voor handel en scheepvaart bij de doorgraving van Holland op zijn smalst te verkrijgen, in tegenstelling van die, te verwach ten bij de geprojecteerde verbetering van het Noordhollandsche kanaal, worden uiteengezet; de kamer had zich bereids te dier zake onder dagteekeuing van 31 maart, bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend. De arrondissements regtbank te Amsterdam heeft dingsdag uitspraakgedaan in de zaak van T. H. W. Apeker. De regt- 'cank heeft, bij een uitvoerig vonnis,waarvan de voorlezing bijna 1 een half uur duurde, den beklaagde schuldig verklaard aan het wanbedrijf van bedriegelijke oph'gting (escroquerie,) en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden en tot de betaling eener geldboete vau f 500. overwegende o. a., dat de beklaagde door den militairen regter reeds vroeger tot een jaar detentie was veroordeeld en eerloos verklaard, wegens desertie en diefstal. Uit het vonnis blijkt o. a., dat de beklaag de door middel van een brief, gedagteekend uit 's Gravenhage, zeker iemand te Amsterdam naar het station van den Holland- schen spoorweg aldaar gelokt, en zich voordoende als com mis- saris van policie te 's Gravenhage, medegedeeld heeft, dat die persoon zou zijn beticht van eene schandelijke misdaad, en dat bij, als commissaris van policie, ter zake van een en ander pro ces-verbaal had opgemaakt; dat hij wel niet aan de waarheid van het ten laste gelegde geloof hechtte, maar dat het toch beter zou zijn, indien dergelijke lasterlijke geruchten werden verborgen gehoudendat hij, Apeker, den persoon daarom aanbood, hem het bewuste proces verbaal te zullen ter hand stellen voor de som van f 1000 dat de bedrogen persoon hier op eerie som van f 405 aan den beklaagde heeft overhandigd; dat echter later is gebleken, dat het verzegelde zoogenaamde proces-verbaal niets anders was dan een stuk onbeschreven papier. Woensdag deed die regtbank uitspraak in de zaak van me vrouw de Mercy d'Argenteau, geboren van Brienen, tegen de Rijnspoorweg-maatschappij, wegens schade, volgeus de dag vaarding door de vonken van de voorbijrijdende locomotief aan een der eischeres toebehoorend sparrenbosch bij Driebergen toe- gebragt. De regtbank heeft aangenomen dat het getuigenver hoor voldoende heeft bewezen dat de vonken der locomotief oor zaak van den ontstauen brand vanjiet hout waren, maar dat de schade toch niet is de schuld van de gedaagde maatschappij, maar gevolg van overmagt. Dien ten gevolge is de vordering van de eischeres tot schadevergoeding afgewezen. Hel Weekblad van het regt behelst het volgende berigt: De hooge raad heeft vrijdag 11. uitspraak gedaan in eene zaak die van veei belang is voor den eigenaar van drooggemaakte landen in de Haarlemmermeer. In art. 5 namelijk der wet van 22 maart 1839 (staatsblad no. 7) betrekkelijk de droogmaking der Meer, was bepaald //de drooggemaakte landen zullen na derzelver verkoop vrijdom van grondlasten genieten, gedurende den tijd van 25 achtereenvolgende jaren," en die bepaling was overgenomen in de voorwaarden, waarop de landen, na de droogmaking zijn verkocht. De koopers hebben er sedert op geplaatst de voor de bebouwing noodige gebouwtjes, en de ad ministratie heeft toen begrepen, dat wel verkregen was vrijdom voor ongebouwde, maar niet voor gebouwde eigendommen. Een der eigenaars, na vergeefs alle administratieve regtsmidde- len te hebben uitgeput, heeft den staat, als verkooper, tot scha devergoeding aangesproken, doch de hooge raad heeft hem in het ongelijk gesteld, op grond dat de eenige vraag was, hoe moet worden uitgelegd de aangehaalde bepaling der wet van 1839, en dat wel tijdens die wet, de belasting op de gebouwde eigendommen deel uitmaakte van de grondbelasting, dat uit het woord //de landen" moest worden afgeleid, dat alleen; be doeld was vrijdom van de grondlasten, die daarvan zouden moe ten worden betaald als van «-landerijen," en dus voor zoo verre zij zouden blijven ongebouwd. Met den 1 dezer trad de overeenkomst, tusschenNederland en Belgie gesloten tot waarborg van den eigendom van weten schappelijke en letterkundige werken, in kracht. De provinciale directeuren der belastingen zijn opmerkzaam opgemaakt op art. 5 dier overeenkomst, houdende verbod van invoer van na druk van belgische werken. Ook is hunne aandacht gevestigd op art. 11, ten gevolge waarvan, mede te beginnen met 1 april, met vrijdom van regten hier te lande moeten worden ingelaten de boeken, welke in Belgie uitgegeven en geen nadruk zijn. Maar niet alleen deze boeken worden thans vrijgesteld van invoerregteu, maar uit kracht van art. I der wet van den I september 1854 (Staatsblad no. 126), moet, in verband met de bovengenoemde overeenkomst, de vrijstelling eveneens worden toegepast op alle gelijksoortige boeken, welke uit andere staten worden ingevoerd, zoo dat niet alleen de in Belgie, maar ook de in Engeland, Erankrijk, Duitschland en in alle andere landen uitgegeven boeken, welke geen nadruk zijn, met vrijdom van regten behooren te worden toegelaten. Het artikel boeken wordt zóó toegepast, dat alle boeken en bladen, ingeuaaid of ingebonden, geen nadruk zijnde, vrij van regten in Nederland worden ingevoerd. Benoemingen en besluiten. Benoemd, met ingang van den 20 dezer, tot griffier bij het kantougeregt te Vlissingen, jhr. mr. L. F. van Panhuys, thans plaatsvervangend kantonregter en advocaat te Middelburg, eu met iugang van 4 mei eerstkomende, tot kantonregter te Sluis, mr. P. J. Callenfels, advocaat te Middelburg. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is het kantoor der di recte belastingen en accijusen te Gestel c. a. ingetrokken; zijn de gemeenten Gestel en Blaart hem ingetrokken en ver- eenigd met het kantoor der directe belastingen, m en uit gaande regten en accijnsen Ie Eindhoven, onder voortdurend beheer van den ontvanger F. van Lelyveld van Cingels- houck aldaaris bepaald dat voortaan het kantoor der directe belastingen en accijusen van Veldhoven zal zijn zameugesteld uit de gemeenten Veldhoven en Meerveldhoven, Waalre, Aalst, Oirle en Zeelst, hoofdplaats Veldhoven; en benoemd lot ont vanger der directe belastingejl en accijusen te Veldhoven c. a,, de heer J. C. Kremer, surnumerair bij de administratie van's rijks belastingen ter provinciale directie in Noordbrabant. Benoemd, bij besluit vau dien datum, tot ontvanger der directe belastingen en accijusen te Vorden,de heer jhr. T. E. van Nispen, surnumerair der directe belastingen, in en uitgaande regten en accijnsen ter provinciale directie in Limburg; en te Koudum, de heer jhr. J. G. F. van Spengler, thans ontvanger der zelfde middelen te Ee. Eervol ontheven, bij besluit vau 30 maart, de kapitein luitenant ter zee titulair C. J. Speelman, op zijn daartoe ge daan verzoek, niet den iaatsteu april aanstaande, van de hem opgedragen betrekkingen van equipagemeester en van haven meester der marine te Hellevoetsluis, ter zake van langdu rige dieust, en onder toekenning van pensioen, met den 1 mei aanslaande, ad f 1800. Benoemd, bij besluit van 5 dezer, bij bet personeel der ge neeskundige diensteder landmagt, tot apotheker van de 1ste kl. (naar ouderdom van rang) de apotheker der 2de klasse C. van Eeten, van gemeld personeel, en bepaald, dat hij overeen komstig de bepalingen van het besluit van den 12 november 1857, no. 56, tijdelijk zal worden gedetacheer bij de landmagt in West-Indie. Bepaald dat bij besluit van 2 dezer, de majoor A. L. W. C. Seyffardt van het 7de, de 2de luitenants F. G.Olterbeiu van het 6de, J. F. W. Gravenhorst van het 3de en N. H. A. Camp van het 2de regement infanterie, alsmede de officieren van gezon^ heid der 3de klasse C. F. A. Moorrees en A. J. van Lookhorst, tijdelijk zullen worden gedetacheerd bij de landmagt in West- Indie. Benoemd bij besluit van 24 maart, de heer A. Bolton, tot dus verre vice-consul der Nederlanden te Narva, tot consul aldaar. Benoemd in de orde der Eikenkroon, lot kommandeurs den luitenant-kolonel de Vos, van de diensdoende schutterij te Amsterdam, en C. J. baron van Tuyll van Serooskerken, Z. M. kamerheer aldaar; tot officieren van gemelde orde: de majoors der schutterij U. Bicker en B. J. Muller. Herk- en aclioolnieuivB. Men meldt uit Kloetinge, dat in de afgeloopene maand aldaar eene bijeenkomst is gehouden van gecommitteerden uit elk der 6 schooldistricten van dit gewest, namelijk de lieeren Auer te Middelburg* Top te Zierikzee, van den Bosch te Tholen, Swarfc te Goes, Reijers te IJzendijke en van der Baan te Zaamslag, om een nieuw reglement te arresteren voor het weduwenfonds van onderwijzers in Zeeland. In deze bijeenkomst, welke heeft plaats gehad ouder de leiding van den heer provincialen inspec teur en in bijzijn van de heeren schoolopzieners van het 4de en 6de district, zijn, na de vaststelling van het ontwerp, de ver- eischte acten gepasseerd en geteekend, ien einde gemeld fonds, na het erlangen van de gevraagde koninklijke bekrachtiging, op hechte grondslagen te vestigen. De vergadering van de inspecteurs van het lager onderwijs, welke den 23 maart te 's Hage geopend is, en wier zittingen on afgebroken voortduurden, zou woensdag gesloten worden. Art. 12 van de wet opliet onderwijs, betreffende de opleidingran onderwijzers, heeft den meesten tijd vereischt. Om in de be hoefte van hulponderwijzers voor het oogeublik te voorzien, is men tot het besluit gekomen om de examens van hulponderwij zers in den loop van dit jaar zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Intusschen mag men vragen of niet dit raiddel eer het kwaad zal bestendigen dan weg nemen. SHtnvine en leger. Volgens een telegram uit Nieuwediep is aldaar heden aange komen het nederlandsch oefeuingseskader onder bevel van den schout bij nacht F. X. R. 'l Hooft, laatst van Plymouth. Zr. Ms. schroefstoomschip Vesuvius zal waarschijnlijk reeds morgen of overmorgen naar Vlissingen vertrekken, om aldaar herstellingen te ondergaan. Afloop verkoopiagen en numbestetliiig-en. Heden voormiddag is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, aanbesteed1. Het bouwen van eenen steenen uitwateringsluis in den zeedijk van den calimiteuzcn polder Zuidkraaijert, op het eiland Zuidbeveland, met het leve ren van de daartoe benoodigde bouwstoffen, aangenomen dooi den heer A. Postmus te Ellewoutsdijk voor f 14,700, en 2. Het voortzetten eu voltooijen der begrinding, over 3290 el lengte, van den westelijken jaagweg langs het kanaal van Neuzen, met het onderhoud der verbeterde baan tot en met den 31 december 1859. aangenomen door den heer J. Kurvink te Neuzen, voor f4900. Oost- en West- Souburg 7 april. I. Een steenen windkorenmolen met daarbij behoorend woonhuis, bosch eu tuin, no. 39 en 70, opgehouden. 11, Een woonhuis met tuin, no. 12. mede opgehouden. III. 34 roeden 80 ellen weiland, ouder Vlissingen, verkocht voor f 510. Vliermometerstaml. 6 april. 's avonds 11 ure. 52 gr. 7 ff 's morgens 7 ff 52 ff u 's middags 1 n 72 v 'sr avonds II u 58 n 8 v 's morgens 7 52 u 's middags 1 59^.// Encfeland. Londen 6 april. Jl. maandag is, gelijk wij reeds hebben ge meld, aan de beide parlementshuizen van regeringswege mede gedeeld, dat het gouvernement besloten beeft het lagerhuis te ontbinden, zoodra bij hetzelve de spoedvereischende aangele genheden zouden afgedaan zijn. De kanselier der schatkist, de heer Disraeli, voegde daarbij dat, indien het huis gezind was om de afdoening dier zaken te bevorderen, de ontbinding om streeks paschen zou kunnen plaats hebben, en dat het nieuwe huis der gemeente alsdan in de maand junij of julij eerstkomende zou kunnen vergaderen. De heer Disraeli heeft zich reeds tof.de kiezers van het graaf schap Buckingham, die hij sedert lang in het lagerhuis vertegen woordigt, geweud met verzoek om hem te herkiezen. Het daartoe betrekkelijke schrijven wordt door de dagbladen mede gedeeld; het is eigenlijk eene aan de natie in het algemeen gerigte verklaring, strekkende om het door de algemeene ver kiezingen te beslissen vraagstuk te stellen in het licht waarin de ministers het beschouwd wenschen te hebben. Daarin wordt gezegd dat de kiezers, die de rampen van eonen alge meene» oorlog wenschen te verhoeden, het kabinet van lord Derby moeten ondersteunen, waut dat het behoud van den vrede iu Europa van de instandhouding des kabinets afhanke lijk is.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2