MIDDELRURGSCHE COURANT. L\"°- 42. Donderdag 1859. 7 April. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Jlrtnlionïritjtrttjm VAS ÜET lilJKSBESTül'R.PBOVlSClALË ES GEMEE.ÏÏEBESTCREN. jtunbcstcdiug. Op zalurdag, den 16den april 1859, des voormiddags tea 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid,door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed; met inbegrip van het leveren der benoodigde mate rialen 1. liet maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en oteciiglooijingwerken, aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Keeland, in liet jaar 1859, met liet on derhoud van al de werken tot den lsten mei 18GO, en zulks in 3G perceelen van aanbesteding-en 3. liet lieplauten der domaniale duinen, langs de westkust van liet eiland Schou wen, met lielm, stroo en riet, benevens het onderhoud tot den lsten mei I860, en zulks in 3 perceelen van aanbeste ding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan hel lokaal van het minis terie van binuenlandsche zaken, aan dut van het provinciaal bestuur vau Zeeland te Middelburg, liet eerste bestek bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en het tweede bestek bij dien van Schouwen,en voorts op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekkeu van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uilzondering van den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenier var. den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, als mede bij de ingenieurs te Middelburg, te Goes, te Tholen, te Zicrikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. 's Gravenhage den 14 maart 1859. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. KB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit) hunne woonplaats, het nummer van het perceel en de som (vol uit). Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker vau het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regelen en voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar, tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. ümncnlanDscljc tijöingen. middelburg O april. Dat in den afgeloopenen winter de gezondheidstoestand op de meeste plaatsen van het land ongunstig is geweest, is van algemeeue bekendheid. Ook Middelburg heeft daarop geene uitzondering gemaakt en is vooral door roodvonk en mazelen vrij hevig bezocht geweest, doch geenszins in die mate als van tijd tot tijd in andere couranten opgenomene berigteu zouden kunnen doen vermoeden. Wanneer men zelfs in vergelijking komt met andere provinciën, dan schromen wij niet den toe stand alhier als betrekkelijk zeer gunstig aan te nierken. Vooral springt dit in liet oog bij het garnizoen, want mogt men gedu rig uit dc noordelijke provinciën en Noord en Zuid Holland van opgevulde hospitalen lezen, alhier was het aantal der zieken steeds gering. De onderstaande opgaven, ons welwillend medegedeeld, ge ven een duidelijk overzigt van het aantal zieken van af 1 april 1858 tot 1 april 1859, zijnde nageuoeg het geheele tijdvak dat het 4de bataillon 5de regement infanterie aldaar in bezetting lag. Er waren gedurende dien tijd in behandeling 2de kwart. 1858, 336 zieken,waarvan 213 met tusschenpoozen- deen andere koorts. 3de 127 36 4de n 64 f 26 n winter- 1ste 1859, 34 12 maand. Totaal 561. 287. Onder de behandelde zieken waren niet allen uil dit garni zoen, doch ook die, welke van de drie tirailleur kompagnien uit Veere naar de infirmerie alhier werden opgezonden, welke laat- sten nagenoeg 1 van het geheele totaal behandelde zieken uit maakten, terwijl over liet algemeen vele zieken herhaalde malen op nieuw ter behandeling waren opgenomen, waardoor dat totaal eene betrekkelyk te hooge waarde verkrijgt in vergelij king van de sterkte van beide garnizoenen. Uit vorenstaande opgave blijkt dat het getal aan tusschen- poozende en andere koortsen lijdenden in het tweede kwartaal van 1858 nagenoeg twee derden van het geheele aantal zieken, doch in de volgende kwartalen slechts omstreeks een vierde ge deelte bedroeg. Dit in het oog loopend grooi aantal heeft zich alzoo voorge daan omtrent het tijdperk waarin de gewone jaarlijksche garni zoensverwisseling plaats grijpt. Iu het begin van mei was het getal zieken tot 120 geklommen, en dit mag geene verwonde ring baren wanneer men op het zeer ongeschikte troepenver voer het oog slaat. De meesten der manschappen toch begaven zich des ochtends ten 5 ure, dikwerf bij koud en regenachtig weder op marsch, of liever werden op de stoomboot geschaard, waar zij gedurende den geheelen overtogt genoodzaakt waren op het dek te blijven, daar de beperkte ruimte beneden, hen allen geene schuilplaats kon verlecnen, terwijl men eerst na midder nacht hier aankwam om nog laat de kwartieren te betrekken. Het door deze en andere oorzaken hooger opgevoerde zieken- cijfer zou intusschen, wanneer men uitgaat vau de stelling dat Zeelands klimaat en bodem schadelijke invloeden in zich bevat ten, na aankomst der nieuwe t roepen allengs moeten vermeerde ren, maar, althans voor dit jaar, heeft men het tegenovergestelde zien gebeuren, daar het aantal koortsachtige ziekten, zoo in verhouding tot andere ziekten als in werkelijkheid, daarna is verminderd. liet voorafgaande mag ons lot de gevolgtrekking brengen dat de gezondheidstoestand van dit garnizoen sedert meer dan tien maanden hoogst gunstig was, terwijl men in dat tijdsver. loop bij dat bataillon slechts een sterfgeval had te betreuren, en wel aan eene borstziekte. Uit Vlissingen meldt men ons dat heden voormiddag voor de Nieuwe sluis drijvende is gevonden en aldaar aangebragt, het lijk van den gezagvoerder van het voor eenige weken ter reede gezonkene engelsche stoomschip Northman, die bij dit onge val alleen omgekomen is. Op het strand te YVestkapelle is gevonden een plankje, ver moedelijk een stuk van een naambord van eene boot, gemerkt Gaillards. De amsterdamsche dagbladen vermelden nog vele bijzonder heden omtrent het verblijf der koninklijke familie in de hoofd stad, zoo als de audientien bij Z. M. en de receptie van dames bij de koningin, zaturdag nog gehouden, benevens de diners en soirées ten paleize, meerendeels door een groot aantal genoo- digden bijgewoond. Zaturdag avond vereerden de vorstelijke ouders met den kroonprins de voorstelling in den schouwburg met hunne te genwoordigheid bij welke gelegenheid de koninklijke loge smaakvol versierd was en zij bij hunne verschijning en vertrek met den meeslen geestdrifi begroet werden. Zondag voormiddag woonde men de godsdienstoefening iu deNieuwekerk bij, waarna een bezoek werd gebragt aan het koninklijk zoölogisch genootschap Natura artis magislra. Maandag voormiddag zijn Z. M. en Z. K. H. uitgereden, en hebben het stedelijk scheikundig laboratorium en hetzeemans- huis .met een bezoek vereerd. H. M. de koningin is met den spoortrein van ll£ ure naar Haarlem vertrokken, om de bloem--, velden te bezigtigen. H. M. heeft bij mevrouw Boreel gedejeu neerd, en is met den beurstrein teruggekomen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft maandag eenige autoriteiten en particu lieren ter audiëntie ontvangen. Ook heeft Z. K. H. een bezoek gebragt aan het atelier van den heer N. Piencman. Aan het diamantwerkers weezenfonds en aan de inrigting voor havelooze kinderen heeft de koningin een geschenk van f 100 elk doen toekomen. Overigens verdient nog vermelding dat Z.K. H. de prins van Oranje jl. zaturdag het maritieme etablissement met een bezoek heeft vereerd. Ten 10 ure kwam de prins aan's rijks werf. Hij werd met de eerbewijzen aan zijnen rang verschul digd ontvangen, en heeft met de meeste belangstelling de ver schillende inrigtingen aldaar, alsmede de kazerne der mariniers in oogenschouw genomen. Aan de helling gekomen, waar Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse de Sprinkhaan in aanbouw is, werd door den heer directeur der marine den prins onder de aandacht gebragt, dat juist de bepaling te zijner kennis was gekomen, waarbij het Z. M. had behaagd den naam van dat oor logsvaartuig tc veranderen in dien van Reteh, ten einde als blijvende herinnering aan het roemrijk wapenfeit aldaar van HD. belangstelling in de marine te doen blijken. In verband daarmede verzocht de heer directeur den prins hem de hoo ge eer te willen bewijzen die naamsverwisseling eigenhandig te bewerkstelligen. Met de meeste welwillendheid en ondereen driewerf herhaald hoera der aanwezigen werd door den prins aan dit verzoek voldaan, waarna de muziek van het korps mari niers het volkslied Wien neêrlandsch bloed enz. deed hooren Na een kort verwijl ten huize van gemelden heer directeur, begaf de prins zich, vergezeld van den directeur, naar 's rijks lijnbaan. Ook deze inrigting werd door den prins met de meeste belang stelling bezigt igd, en na zijne tevredenheid over een en ander op de ondubbelzinnigste wijze aan den lieer directeur der mari ne te hebben betuigd, heeft de prins zich ten 1 ure van daar naar de fabriek van dc heeren van Vlissingen en van Heel be geven. In eene vergadering van het departement Rotterdam der Maatschappij lot bevordering van nijverheid, op den 31 maart jl., is onder andere zaken de vraag behandeld: cf katoen met olie bevochtigd, in brand kan geraken zonder aanbrenging van vuur, en of ook water of vocht igheid reeds voldoende is om het te doen ontvlammen. Na eenige discussie kwam men tot het besluit, dat, blijkens dc ondervinding, katoen, bevochtigd met sterk droogende olie en zwartsel, in brand zal geraken mer droogende olie alleen evenzoo; met niet droogende olie waar schijnlijk, doch minder zeker, terwijl het verder niet onwaar schijnlijk is dat katoen, doorgaans eenige velachtige deelen bevattende, onder daarvoor gunstige omstandigheden,aan zelf ontbranding onderworpen is. De afdeeling Amsterdam der Maatschappij lot bevordering der toonkunst belooft haren leden een heerlijk kunstgenot. Zij is namelijk voornemens den 9 dezer, in hel Park, met medewer king van mejufvr. F.Sclireek, van Bonn, en de heeren Th. Güb- bels, van Aken, en J.VV.D. Kranlz, van Utrecht, ter herinnering aan den lOOsten verjaardag van Handels dood (14 april 1759), onder directie van den Ueer Richard Hol. het oratorium Der Messias van dien ónsterfgjijkeii toondichter ten gohoore te brengen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1