MIDDELBÜRGSCHE COURANT. L\« 41. Dingsdag 1859. 5 April. fiHnnenlandsri)? tijüingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gw geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandaa avond 8 ure. Middelburg 4 april. De reeds vroeger door ous aangekondigde feestelijke viering van het 25jarig bestaan der zangvereeuiging Tot oefening en uitspanning alhier heeft vrijdagavond in de Concertzaal plaats gehad, welke bij die gelegenheid op smaakvolle en toepasselijke wijze versierd was. Een buitengemeen groot publiek vulde reeds vroegtijdig de zaal en leverde door zijne talrijke opkomst een bewijs dat de met zulk een goeden uitslag bekroonde pogingen, door deze vereeniging nu gedurende een vierde eeuw aangewend om de beoefening van klassieke muziek aan te wakkeren, levendig op prijs worden gesteld. Het programma was zamengesteld uit het oratorium 'Die letzten Dinge" van Louis Spohr voor de eerste afdeeling, ter wijl de tweede bestond uit no. 15, koor van het oratorium //Paulus" van Mendelssohn Bartholdy, de cantate 'Die Macht des Gesauges" door Andreas Romberg op woorden van Schil ler, en het koor Hallelujah uit het oratorium 'Der Messias" van Handel. Ofschoon wij iu geenerlei beoordeeling zuilen treden, mogen wij de verklaring niet terughouden dat de uitvoering van alle nommers buitengewoon genoegen heeft gegeven, en der nu eens grootsche en plegtige, dan weder liefelijke en bevallige toonen de levendigste bijval ten deel viel. Was dit met het orchest er. dc wel geoefende kooreu het ge val, inzonderheid maakten de solisten een heerlijken indruk. Mejufvrouw Frosschhart is als eene uitmuntende sopraan te zeer bekend, dan dat wij in bijzonderheden zouden behoeven te vermelden hoe zeer hare heldere en krachtige stem ook nu vol deed. De overige solopartijen werden door dilettanten vervuld, die zich mede op uitstekende wijze van hunne taak kweten. Voor den aanvang van het laatste no. werd door den voorzit ter van de zangvereeniging, met eene gepaste toespraak eene zilveren vergulde medaille uitgereikt aan den heer W. R. Ceulen, de verdienstelijke directeur, die van de oprigting af onafgebro ken aan haar hoofd stond, en thans met fanfaren begroet en door de bloemruikers der dames van het koor best rooid werd. Naden afloop van het concert begaf het meerendeelder mede werkenden zich naar de sociëteit De vriendschap, alwaar men nog geruimen tijd in eene zeer aangename stemming vereonigd bleef. Aldaar werd menige feestdronk ingesteld, allereerst voor de twee nog tegenwoordige oprigters der Zangvereeniging, zoo mede aan de besturen van het muziek gezelschap Uit kunst liefde en de Manueuzangvereeniging Concordia, welke beide op zoo welwillende wijze hunne medewerking aan deze feest viering hadden betoond. Bij deze zoo gelukkig geslaagde uitvoering grijpen wij gaarne de gelegenheid aan om te wijzen op het nut der alhier bestaande zangschool van de Vereeniging tot bevordering der toonkunst, als eene inrigtiug waarin niet alleen de meeste leden der zang vereeniging hunne eerste en grondige opleiding ontvingen, maar welke vooral ondersteuning verdient als het doeltreffende middel om in het algemeen de liefde tot de toonkunst te outwik- kelen en aan te moedigen. Haar voortdurende bloei mag alzoo onafscheidelijk genoemd worden van het bloeijeud voortbestaan van alle andere muziekale inrigtingen binnen deze gemeente. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij medegedeeld dat zich te Dordrecht eene commissie heeft gevormd, mei het doel aldaar een gedenkteeken op te riglen voor den wereldberoemden kunstschilder Ary Scheffer, den 12 februari} 1795 in die stad geboren en den 16 junij van hel afgeloopene jaar te Argentenil, bij Parijs, overleden Spoedig daarop onlslouden op verscheidene plaatsen sub- commissien, cn ook in deze gemeente zal het niet ontbreken aan pogingen "om het plan der dordsche commissie ie ondersteunen en te bevorderen. De heeren mr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke en mr. G. N. de Stop pelaar hebben zich, daartoe uitgenoodigd, deze zaak aangetrok ken en zullen tot het verkrijgen van inschrijvingen, zoo wij vernemen,binnen kort inschrijvingslijsten doen circuleren. Wij voldoen van onze zijde met het meeste genoegen aan het tot ons gerigt verzoek, om door middel van ons blad de aan dacht op deze zaak te vestigen, daar wij vooraf verzekerd zijn dat zij alhier algemeen sympathie zal vinden, en dat het bedrag der bijdragen een sprekend bewijs zal leveren, dat bij Middelburgs ingezetenen geestdrift bestaat om hulde te brengen aan de nagedachtenis van een landgenoot, wiens uitstekend kunsttalent zoo zeer werd verhoogd en opgesierd door verhe- venen geest eu edel harf. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is heden behan deld het hooger beroep, ingesteld door D. Overstrijd te Helle- voetsluis van een vonnis door de arrondissements regtbank alhier den 16 september 1858 gewezen, waarbij P. M- Siiou, wed. Grem en de appellant beide zijn schuldig verklaard aan laster, door in een gedrukt en algemeen verspreid geschrift aan iemand daden te laste gelegd te hebben, welke, in geval zij plaats hadden, dengenen tegen wien zij geduid zijn aan de verachting en den haat der burgereu bloot zouden stellen. Na uitgebragt rapport heeft de heer procureur-generaal ge concludeerd tot bevestiging van het vonnis. De heer mr. D. van Eaalte, advocaat te 's Gravenhage, heefi daarop als verdediger betoogd dat art. 367 wetboek van straf- regt ien deze niet van locpassing zou zijn, dat de gebezigde uit drukking (in eene advertentie) geenszins de te laste legging van een bepaald feit bevat, en dat in ieder geval niet blijkt dat de tweede beklaagde mededader of medepligtig zou ziju. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen, des voormiddags ten 10 ure. raad genoodigd. Gedurende den disch deed het muziekkorps der stedelijke schutterij zich hooren. HH. MM. de koning en de koningin, benevens Z. K. H. de prins van Oranje zullen een concert, dat heden avond te Amsterdam door den heer F. Coenen in het Park ten voordeele der armen zal worden gegeven, met hunne tegenwoordigheid vereeren. Op dit concert zullen compositien van den concert gever worden ten gehooregebragt, waaronder een declamato- rium u Bij 't Kerkportael," van Jan van Beers. Het gedicht zal worden voorgedragen door den heer A. Peters. Zat urdag is door de daartoe gekozen commissie te Amsterdam, aan Z. M. het adres nopens de doorgraving van Holland op zijn smalst aangeboden, welk adres van een groot aantal handteeke- ningen (ongeveer 1200) is voorzien. Men verzekert dat de tweede kamer in hel begin der loopende week zal uiteengaan, om voor eenigen tijd bare werkzaamhe den te staken.Bij hare terugkomst zou zij, dit is liet voornemen, achtereenvolgens alle gewigtige onderwerpen die hangende zijn, spoorwegeu, reglerlijke organisatie, emancipatien, genees kunde, Maatschappij van weldadigheid enz. afhandelen. Sommigen spreken er van, dat er nog v<5dr het uiteen gaan der kamer, van regeringswege eene mededeeling aan de vergadering zou worden gedaan over het gewigtige vraag stuk van de spoorwegen, en men wil weten dat de regering voornemens is aan onderscheidene weuschen, aan het slot, van het voorloopig verslag der tweede kamer geuit, te voldoen. JI. zaturdag voormiddag had in de gemeente Wissenkerke (Noordbeveland) een allertreurigst ongeval plaats. Drie jonge lieden bevonden zich in de oniniddelijke nabijheid van eenen in afbraak zijnden muur, op het oogenblik dat daarvan een ge deelte nederstortte. Dit had het noodlottig gevolg dat twee hunner, waarvan de een 16 en de ander 10 jaren oud, op de plaats dood bleven, terwijl de derde, oud 13 jaren, er met eene wond aan het hoofd is afgekomen, en het zich laat aanzien dat die weldra zal herstellen. Donderdag namiddag zijn H.H. M.M. de koning en de koningin, beueveus Z. K. H. de prins van Oranje aan het station van den liollandschen spoorweg te Amsterdam aange komen. Terstond daarna begaf het vorstelijk gezin zich naar het koninklijk paleis. Op den Dam was een talrijke menigte zamengevloeid, om de doorluchtige personen welkom te heeten, en toen de koning met zijne gemalin en den prins op het balkon verscheen, lieten zich van alle kanten de juichtoonen der zich aldaar bevindende personen hooren, welke van groote geest drift blijk gaven. Vrijdag wasser diner ten hove van 30 couverts in de Mozeszaal. De commissaris des konings in Noordholland en burgemees- teren wethouders van Amsterdam waren onder de genoodigden. De audiëntie door Z. M. aan burgerlijke en militaire autori teiten verleend, was zeer druk bezocht en duurde tot laat in den namiddag. H. M. de koningin, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft het Rijks-museum bezochtdaarna vereerde H. M- de Sophia bewaarschool met een bezoek eu begaf Z. K. H. zich naar de fransche manége. Op het diner ten hove op zaturdag van 70 couverts, in de groote galerij-zaal, zijn de leden der gedeputeerde staten van Noordholland en de leden van den amsterdamschen gemeente Aan de leden der tweede kamer is een adres ingezonden door de heeren G. F. F'. G. Groshans, J. B. Molewater, M. Polano, C. A. J. A. Oudemans, Q,. J. Goddard en E. A. van der Burg, ge- neesheeren of leden van de openbare gezondheidscommissie te Rotterdam, bedenkingen inhoudende tegen de nadere wets ontwerpen, tot regeling van het geneeskundig bestuur. Nu onderzoek is bij adressanten de overtuiging levendig gewor- den, dat deze nadere ontwerpen, zoo zij onverhoopt tot wetten mogten worden verheven, wat toelating, uitoefening en toe- voorzigt betreft, geetie verbetering in de bestaande orde van zaken zullen aanbrengen. Ook van deze ontwerpen moeten zij zeggen, dat zelfs bij hunne aanneming, veel van het goede, dat in de tegenwoordige geneeskundige staatsregeling, bij al het gebrekkige eu onvoldoende van deze, nog gevonden wordt, zou verloren gaan. Op nieuw verwonderen zij zich er over, dal de regering thans reeds voor de derde keer niet heeft geaarzeld, voor den aandrang te zwichten, en ontwerpen in te zenden, waarbij het eenige beginsel, waarop alles had moeten berusten, de zoo diep gevoelde en zoo dringende noodzakelijkheid van uitbreidingen verbetering van het onderwijs iudegeneeskunde, geheel is voorbijgezien; dat in deze ontwerpen door de rege ring voorschriften zijn opgenomen, die nimmer zullen worden nageleefd, op wier inachtneming onmogelijk kan worden toe gezien. Aan het slot van hun breedvoerig adres, dat hoogst gewigti ge bedenkingen tegen de voorgedragen ontwerpen bevat,druk ken de adressanten hunne afkeuring in deze woorden uit »Dat het voor ons land zou te betreuren wezen, zoo deze ontwerpen eenmaal als wetten moesten worden afgekondigd, en dat ook de voorgedragene wetsontwerpen in beginsel ge brekkig ziju en door geene amendementen op afdoende wijze kunnen worden verbeterd," waarom zij het in het algemeen belang wenschehjk oordeelen, dat deze ontwerpen in na dere overweging worden genomen. Adressanten voegen aan hun adres eene bijlage aan den minister van binnenlandschc zaken, tot toelichting van het vraagpunt der homceopatische geneeskunst. liet Weekblad van het regt bevat thans de gchecle acte van beschuldiging in de zaak van den gepensioneerden generaal - majoor G. A.Gunkel te 's Gravenhage, welke den 7 dezer voor

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1