MIDDELBURGSCHE COURANT. «r 39. Donderdag 4859. 31 Maart. 13innenlanï>sd)f tijiringcn. G fPW}--i Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensda" avond 8 ure. Middelburg 30 maart. Den 24 dezer is op het strand onder de gemeente Zoutelande aangespoeld een naambord, waarop met vergulde letters ge schilderd isRochambeau. Volgens een telegram dd. Buitenzorg 7 februarij jl., via Triest bij de regering ontvangen, was van daar niets bijzonders te melden. H. M. de koningin heeft eene gouden medaille uitgeloofd voor eene verzameling van 20 bloeijende AzaleaIndica, die zul len worden ingezonden op de tentoonstelling van de Konink lijke maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw, van 6 tot 10 april aanstaande te 's Gravenhage te houden. Omtrent het bezoek, door de koninklijke familie aan Amster dam te brengeu, wordt het volgende gemeld Z. M. de koning vertrekt op morgen naar Amsterdam, vergezeld van H. M. de koningin en Z. K. H. den prins van Oranje. Tot het gevolg van Z. M. behooren zijne exc. baron van Aylva van Pallaadt, opperkamerheer, zijne exc. graaf Dumonceau, chef van het militair huis, baron Sloet en baron Rengers, kamerheeren, ba ron Snouckasrt, adjudant, en de heeren Nepveu en Alewijn, ordonnans-ofliciereu. Tot het gevolg van 11. M. de koningin zijne exc. graaf van Randwijck, grootmeester, mevrouw van der Oudermeulen, grootmeesteres, baronnes van Asbeck en baronnes van Zuylen van Nijevelt, en jhr. 11. J. Schimmelpen- niack, kamerheer. Tot het gevolg van Z. K. 11. den prins van Oranje: graaf van Lynden, chef van het militaire huis, en baron van Haersolte, adjudant. Is men wel onderrigt, dan bezoekt de koninklijke familie vrijdag avond Felix Mentis, zaturdag avond den Hollandschen schouwburg, maandagavond het con cert in het Park; zondag woont zij de godsdienstoefening bij en bezoekt Natura Artis Magistra. Vrijdagen zaturdag ver leent Z M. audiëntie. Op 6 april keert het hof naar de residen tie terug. liet Dagblad van Zuid holland en 's Gravenhage behelst het volgende Dikwerf is de opmerking gemaakt, dat de administratie van sommige takken van algemeen bestuur zich, als het ware onge merkt, uitbreidde, hetwelk vermeerdering van schrift uren ten gevolge had, waarvan de noodzakelijkheid niet altoos voldin gend bewezen was. Men verneemt dat zulks den minister van marine in het laatst des vorigen jaars, genoopt heeft, eene commissie te be noemen, om de administratie van het departement van marine iu haren geheelen omvang te onderzoeken, en na te gaan wat, zonder den goeden gang der zaken in de waagschaal te stellen, vooral met het oog op eene naauwkeurige en strikte controle, voor vereenvoudiging en vermindering zou vatbaar ziju. Deze commissie, beslaande uit de heeren: referendaris J. H. Commijs, als voorzitter, inspecteur van administratie J. E- Kerape, referendaris J. Z. Burnet, hoofdcommies E. de Kanter, commiesen P. J. Schumacher en L C. ten llove, endenlsten klerk J. W. van den Berg, als secretaris, heeft dezer dagen haar verslag uitgebragt, en, indien wij wel onderrigt zijn, zal haar arbeid niet zonder vrucht blijven, en zoo wel bij het departe ment vau marine als aan boord van Zr. Ms. schepen van oorlog, eene niet onaanzienlijke vermindering van adminislratieven omslag ten gevolge hebben. Het schijnt thans zeker, dat het, na langdurige correspon dentie» tusschen de nederlandseheen beigischegouvernemen- teu, in de aangelegenheid der Maas-aftapping, tot eene over eenkomst is gekomen. Het brusselsche kabinet heeft namelijk den nieuwen grondslag voor de deswege te houden onderhan delingen aangenomen; welke door onze regering is voorgesteld, en de strekking heeft, de kwestie op het praktisch terrein over te brengen. Hiermede overeenkomstig, zullen de beide regerin gen gezamenlijk een uaauw !:eurig ouderzoek over den feitelij- ken toestand van bet Maasbed, alsmede over de schade, welke de aftappingen hebben kunnen, instellen. Aan dit besluit zal nu ook onmiddellijk gevolg worden gegeven. Een belgisch inge nieur (wiens naam nog niet bekend is) en een Nederlander, de heer van Opstal, zijn met het onderzoek belast. Dezer dagen is de ingenieur van den rijks telegraaf in Neder land. de heer Wenckebach naar Engeland vertrokken, ten einde den telegraafkabel te onderzoeken die voor rekening van het gouvernement aldaar wordt vervaardigd om gelegd te worden tusschen Singapore en Batavia. Door het departement van koloniën worden op zeer voordee- lige voorwaarden twee telegrafisten gezocht om in Oost-Iudie de seintoestelien te bedienen, wanneer de kabel is gelegd. Benoemingen en besluiten. Vergunning verleend, bij besluit van 26 dezer, aan den heer P.Stevens, wapenfabrikant te'Maastricht, tot. het aannemen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Ontslag verleend, bij besluit van den 26 dezer, aan den luite nant ter zee 2de klasse N.W. F. van de Wall, ten gevolge zijner benoeming tot fabriek en magazijnmeester voor de dienst der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15 ap'rii aanstaande. Pensioen verleend, bij besluit van 28 dezer, aan den kapitein F. L. Staats, van het regement grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, ter zake van ligchaamsgebreken, ad f 1005. Iterk- en scltoolnieuws. Bij het gemeentebestuur van Gouda is van de regering aan schrijving ontvangen, dat die gemeente is aangewezen om aan eene der openbare scholen aldaar, geheel ten koste van den staat een normaal-cursus te houden voor aankomende onderwijzers. Tot dat einde zullen eeuigedoor den districts-schoolopziener aan te wijzen leerlingen gratis worden toegelaten. Murine en leg-er. Naar men verneemt zullen de eereteekenen voor langdurige getrouwe militaire dienst, ingesteld bij koninklijk besluit van 19 februarij jl. op 1 april aan de daarop regt hebbenden worden uitgereikt. De effectieve militaire dienstjaren moeten echter daarbij alleen worden in aanmerking genomen. A114»op verkoopingeu en nnubestetlingen. Vlissingen 29 maart. Een huis en erve inde Beursstraat, D 20, verkocht voor f2800; een huis en erve op de Zeil markt, H 71verkocht voorfS26; een huis en erve in de Nieuwstraat,H149,verkockt voor f1500. Thermo meiers tainl. 28 maart, 's avonds 11 ure. 50 gr. 29 f 's morgens 7 50 w 's middags 1 b 50 b b 's avonds 11 b 46 b 30 's morgens 7 44 u 's middags 1 o 44 n Ctemeeuteraad van (ïoes. Zitting van 24 maart. Tegenwoordig al de leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede;dat do ter vorige vergadering voorgedragen0 hoofdonderwijzeres mej. L. J. Radijs, drie dagen later hare sollicitatie heeft ingetrokken; dat de school opziener gaarne zou zien dat het onderwijs in deze gemeente alsnu volgens de wet geregeld werd, omdat dan beter kans zal zijn de vacature te vervullen; over welke zaak burgemeester en wethouders zich voorstellen te beraden en biunen kort aan den raad'de resultaten in te dienen. Nog deelt hij mededat de lieer C, Douw Snijder zijne be noeming tot hulp onderwijzer op de fransche school heeft aan genomen. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden deii plaatselijke schoolcommissie, waartoe zijn aanbevolen de hee ren 1. dr. 11. B. van den Bosch en H. K. D. van den Bussche 2. dr. L. C. de Pcval en H. C. van Deinse, waaruit met 10 stem men bij de eerste stemming de heeren van den Bosch en de Pe- val worden benoemd, van welke de eerste, ter vergadering tegenwoordig, verklaart om vele redenen die benoeming niet te kunnen aannemen. Op voorstel der schoolcommissie besluit de raad tot het ma ken van ecnen tweeden uitgang aan hetgebouw der openbare gemeenteschool, waarvan de kosten op plus minus f 100 bere kend worden. Wordt gelezen een verzoekschrift van den 'heer W. A. de Laat de Kanter, opdat de raad moge terugkomen van zijn be sluit waarbij aan hem vier maanden kwijtschelding van hoofde- lijken omslag is geweigerd. Do adressant voert daartoe hoofd zakelijk aan; dat er in art. 245 der gemeentewet geen sprake is van afwezigheid, maar van verblijven of vertoeven dat dus ter beoordecling van verzoeken zoo als dit, alleen de vraag kan zijn, hoevele maanden de adressant in de gemeente heeft door- gebragt; dat dc daadzaak dat hij in 1858 slechts acht maanden in deze gemeente heeft vertoefd, bevestigd wordt door de ver klaring van den burgemeester te Gulpen, waaruit blijkt dat hij van 29 junij tot 10 October 1S58 onafgebroken in die gemeente is verbleven; dat de ondervondene afwijzing te grievender is, omdat geheel gelijksoortige verzoeken zijn ingewilligd aan personen die tweemaal 's weeks de gemeente bezochten en dat adressant anders in het geval zou kunnen verkeeren van te gelijker tijd, over het zelfde tijdvak, in twee gemeenten te moe ten betalen. Burgemeester en wethouders voeren daartegen bij monde van den voorzitter aan dat volgens art. 245 der gemeentewet in den hoofdelijken omslag worden aangeslagen 1inwoners, 2. de verljlijfhoudenden dat de heer de Kanter tot de eersten behoort; dat ook de inwoners als belastingschuldigen zich in twee cathegorien splitsen a. huisgezinnen, b. individus, waar van dc eerstgenoemden worden aangeslagen in of ten name van het hoofd des gezins, tot welke de heer de K. behoort, vermits zijne liuisgenooten niet individueel,niet ten hunnen eigenen name zijn aangeslagen; dat, past men liet 2de lid van art. 245 ook al op inwoners toe, men dit moet doen overeenkomstig het wezen en den anrd der beide opgegeven cathegorien dat een huisge zin, welks gezamenlijke leden zijn aangeslagen ten name van het hoofd des gezins, kwijtschelding kan vra gen wannecrhctals een geheel, voor kortoren of Iangcrcn tijd de gemeente verlaat dat zulks bevestigd wordt door art. 10 der verordening op de invordering, 'twelk bepaalt, dat de aanslag van een overledene die een gezin nalaat hetwelk in de gemeente blijft wonen, door dat gezin moet worden betaald. Nu is liet waar dat de adres sant de gemeente tijdelijk verlaten heeft., maar hij deed dit met achterlating van zijn gezin; en dit is juist bet verschil met de andere adressanten, wier verzoeken zijn toegestaan, omdat zij met hun gezin dc gemeente verlaten hebben. Het is dan ook onjuist te beweren, zoo als adressant, dat hij tc gelijker tijd, in twee verschillende gemeenten zou betalen. In den hoofdelijken omslag hier is de adressant niet aangesla gen, maar zijn huisgezin ware dus de adressant op eene andere plaats ook aangeslagen, da n trof die aanslag niet zijn gezin, alleen het individu, en het ndividu was in den omslag tc Goes niet aangeslagen. Op deze gronden stellen burgemeester en weihouders voor te persisteren en het verzoek af te wijzen. De lieer S. Vader zegt, dat de zaak op een ander terrein is gebragt dan in de zitting van 27 jat/narij jl. Toen is ook over wogen, dat de dochters van deu adressant eene maand na hem de gemeente verlaten hebben en tegelijk met hein zijn terugge komen, terwijl spreker overigens verwijst naar hetgeen dooi den minister van llecncn in de zitting der staten-gcucraal vau 2 mei 1856 is gezegd. De heer de ICnokke van der Meuten vermeent, dat dó heer de Kanter aanspraak heeft op drie maanden kwijtschelding omdat zijne dochters dien tijd met hem zijn afwezig geweest en zijne dienstboden allccu zijn achtergebleven als huisbewaar sters. De heer van den Bosch zal stemmen voor het voorstel van burgemeester en wethouders, ofschoon niet op de zelfde gron den, maar omdat hij tegen het verleenen van eenige kwijtschel ding is. Zijns inziens, ligt in art. 245 opgesloten, dat ieder ingezeten, al is hij ook eenigen lijd afwezig, verpiigt is in zijn woonplaats te dragen in den hoofdelijken oioslag. De heer Fransen van de Putte is ook tegen de kwijtschel dingen in het algemeen; doch nu die aan anderen zijn verleend zal hij voor het verzoek stemmen, om geenc onbillijkheid je gens den heer dc Kanter te begaan.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1