moeijelijk vallen om aan te toonen, dat de minister ten deze •i iet handelt in het belang van den staat, daar door deze premien een dier in aantal verminderd wordt, dat door zyu jagt maken op de veldmuizen, zeer gewigtige diensten bewijst. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 24 dezer, lfbij het 4de regement in fanterie, tot kapiten van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten luitenant-adjudant. J.Schraver, van het 6deregement van het wapen, en 2. den kapitein N.M.van Altena, van het 4de regement infanterie op non-activiteit te stellen., in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Benoemd bij besluit 25 dezer bij het wapen der artillerie, bij het 1ste regement vesting artillerie, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de 1ste luitenant H. Onnen, van het regement veld-artillerie. Gesteld op non-activiteit de kapitein W. H. Kohier, van den staf der artillerie. Pensioen verleend aan den lsten luitenant W. L. F. baron van Wassenaar St. Pancras, van het 4de regement infanterie, op grond van ligchaamsgebreken, ad f1020. lierk- en sclioolnieuws. in de verschillende openbare scholen onzes lands ontbreken op dit oogenblik ongeveer 250 hulponderwijzers. In deze maand maart vindt men in verschillende couranten te zamen reeds meer dan 100 advertentiën, behelzende aanvragen om hulponder wijzers, voor openbare en bijzondere scholen. ittarine en legeer. Naar wij vernemen heeft het oefeningseskader, onder bevel van den schout bij nacht 't Hooft, thans te Plymouth, bevel ontvangen om heden weder in zee te steken en de reis naar het vaderland te aanvaarden. Afloop verkoopingen en aanbesteiHngen, Vlissingen 28 maart 1859. Een huis en erve in de Nieuwstraat, wijk H. no. 164. Ver kocht voor f1525. Zierikzee 23 maart. Door het gemeentebestuur is heden aanbesteed het maken vi.n een gashouder-waterkuip, met afsluitput op het terrein der gasfabriek. Daarvan is aannemer geworden de heer J. van der Linden, alhier, voor f 6539. 's Heer Arendskerke 23 maart. Heden is in het gemeentehuis alhier publiek aanbesteed: het bouwen eener meestoof nabij het Niewedorp (Nieuwen Kraai- jert,) welk werk is aangenomen door W. J. van de Weert, mr. 1 immerman te Goes, voor f 13,690. SSurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 27 dezer: P. de Klerk, wéduwn. 40 j. met W. Boone, jd. 30 j. Vlissingen, van 19 tot 26 maart. GehuwdJ. T. Maas, jm. 28 j. met F. F. Badert, jd. 28 j. Bevallen J. Loesberg geb. van Loon, d. P. J. van Hekkeu geb. Daane. d. W. B. Raar geb. Reym, d. M. Heg geb. Boste laar, z. P. J. Hollebrands geb. van Offenbeek, d. Overleden: E. Verseput, d. 6 m. M. W. P. de Jong, jm. 20 j. M. C. van Hekken, d. 2 d. C. Blok, wed. van C. van de Voorde, 76 j. J. W. Hekelbeeke, vrouw van J. D.Timmermans, 53 j. Goes, van 19 tot 26 maart. Gehuwd W. H. ten Bosch, weduwn. 26 j. met M. Koels, jd. 23 jaren. BevallenM. Wessel geb. van Riet, d. J. Proos geb. de Nooijer, z. A. T. v. d. Hoek geb. Eckhout, z. C. M. Gelok geb. Frank, d. J. M. Berks geb. van Mechelen, z. J. C, de Laat geb. de Brandt, z. Overleden: N. de Brandt,z. 9 d. Zierikzee, van 19 tot 26 maart. Gehuwd: A.Geldhoff, jm, 23 j. met S. van der Weijde, jd. 21 jaren. BevallenC. de Graaf geb. Hoeder, z. J. Corbeel geb. Blon- ker, d. C. van Duivendijk geb. Gebuis, d. W. de Bie geb. Ver- kaart, z. M. de Winter geb. Zorge, d. J. van Wildermesch geb. Kennie, d. A. Luycx geb. Lokker, d. A. M. Bogers geb. van Campenhout, z J. van den Broeke geb. Krijger, z. (levenl.) Overleden: J. Krakeel, wed. van R. van den Ende, 67 j. J. de Vos, wed. van M. Momraaas, 67j Tliermometerstand. 25 maart. 's avonds 11 ure. 47 gr- 26 's morgens 7 0 47 0 0 's middags 1 0 52 0 a 's avonds 11 0 48 0 27 0 's morgens 7 0 48 0 0 's middags 1 U 55 0 0 's avonds 11 0 48 0 28 0 's morgens 7 0 44 H 0 's middags I 60 0 Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Maart 1859. Wind g 1 a Laagste si. "S 2, a 'S3 2 a temperat. Aanmer- O -s S gö is» .2-3 lp enverschil Q "si 53 3* is "2 i s met de Jeinyen. =3 O) O."73 CQ hoogste. 20 West. 6 773.0 9.0 0.83 7.33 0.0 4.01 f 8.5 helder heijig. 21 ZWest. 10 759.9 7.0 0.96 7.55 0.0 5.0 9.0 buijig dik. 22 N. W. 14 768.0 6.0 0.62 4.53 0.0 6.0 «10.0 bewolkt. 23 N.NW. 4 766.7 8.6 0.88 7.58 2.0 4.0 »10.5 buijig bewolkt. 24 N.NW. 5 763.0 9.1 0.92 8.17 1.7 5.0 «10.5 buijig betrokk. 25 W.NW 10 761.5 8.5 0.94 8.08 4.3 3.0 «12.5 buijig betrokk. 26 W.NW 10 759.4 9.4 0.83 7-54 0.0 5.0 -/10.0 buijig betrokk. S taten-jjen eraal. (Overzigt der zittingen van de tweede kamer van don derdag, vrijdag en zaturdag,) In de donderdag door de tweede kamer gehoudene zitting zijn ingekomen1. vier wets-ontwerpen uitmakende het eerste boek van het wetboek van strafregt2. eene missive van de rijks commissie der statistiek, daarbijverzoekende te mogen ontvan gende stukken ten behoeve der kamer te drukken, aan welk verzoek de vergadering besloten heeft te voldoen. Onder de ingekomene stukken behoort voorts eene konink. lijke boodschap met vier wetsontwerpen, te zamen uit makende boek I van een wetboek van strafregt, zoo mede een adres van B. J. Ie Grand en andere deurwaarders bij deregtban- ken en kantongeregten in het arrondissement Middelburg, hou dende verzoek, dat aan hen öf eene vaste bezoldiging öf eenige belooning voor de diensten bij de instructie en behandeling van strafzaken worde toegekend. De commissie tot onderzoek der rekening van het fonds der maatschappij van weldadigheid over 1856 en 1857, heeft daar omtrent bij monde van den heer Meylink verslag uitgebragt» zullende over de daarbij voorgestelde conclusie nader beslist worden. Daarna zijn heropend de beraadslagingen over het wetsontwerp tot herziening der tarieven van sommige accijnsen, waarover in eene vorige vergadering de stemmen gestaakt hebben. Zoo als door ons nog in de tweede editie van ons vorig no. is medegedeeld, is dat ontwerp ten slotte aangenomen met 34 tegen 32 stemmen. Vooraf hadden nog de heeren van der Linden, de Kempenaer en van Eek het ontwerp bestreden, en de heer Duijmaervan Twist uitvoerig doen uitkomen, dat hij voortdurend van het ondoelmatige der opcenten had hooren gewagen, maar eerst nu had opgemerkt, dat het zoo groöt gemak had, die telkens te kunnen verminderen en vermeerderen. De minister van finan cien had nog verklaard, dat hij gaarne het gemeen overleg bevor derde, maar daarom kon lnj in geene halve maatregelen toe stemmen.Wat het dwangmiddel van art.;119 der grondwet be treft,de minister geloofde.dat als eene regering zich om dat arti kel niet bekreunde,zij dat wel even min om art. 1,2 of 3 zou doen. De leden die zich tegen verklaarden, waren de heeren de Poorter, de Bieberstein, Hengst, Betz, de Lom de Berg, de Brauw, van Eek, Meylink, van Heukelom, Olivier, Hoffman, Taets van Amerongen, Dullert, Jespers, van Nispen van Seve- naer, Stolte, Storm, Wintgens, de Kempenaer, van Hoevell, Meeussen van Wintershoven Poortman, van der Linden, Beens, van der Poel, Hoynck van Papendrecht, Kien, Thor- becke, Schimmelpenninck, Dommer van Poldersveldt en de voorzitter. Vervolgens werd in behandeliug genomen het wets-ontwerp tot herziening van de wet op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Door geen der leden werd over het voorstel in zijn geheel gesproken. Op art. 1 stelde de heer de Poorter voor om de daarbij voor gestelde belasting van f 15 voor de once goud en van f 0,75 voor de once zilver te brengen op f 14,52 voor de once goud en f0,73 voor de once zilver. Dat amendement werd na eene korte woor denwisseling tusschen den voorsteller en den minister van fi nancien in stemming gebragt, hebbende daarbij de stemmen staakt, zoodat in eene volgende vergadering daarover nader beslist moest worden. Over de overige artikelen werden geene beraadslagingen gehouden. Vrijdag is het bovengenoemde amendement van den heer de Poorter op de wet op den waarborg van gouden en zilveren werken met 32 tegen 30 stemmen verworpen en daarop hetge- heele wetsontwerp met 37 tegen 25 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Storm, Thorbecke, Beens, van Wintershoven, Schimmelpenninck, Dullert, van der Linden Betz, de Kempenaer, Hoffman, de Bieberstein, Meeussenj Wintgens, de Brauw, van Heukelom, Meylink, Jespers, Oli vier, Hengst, Dommer van Poldersveldt, de Poorter, Taets van Amerongen, Hoynck van Papendrecht, de Lom de Berg en van der Poel. Vervolgens heeft de kamer aangevangen de behandeling van het wetsontwerp op het regt van successie en van overgang. Niemand der leden heeft, aan de algemeene beraadslaging deel genomen. Over artikel 1 van titel 1 (algemeene bepalingen) voerde al leen het woord de heer Godefroi, die wenschte te weten, of onder de uitdrukking van fgeldleeningen van den staat" ook begrepen waren die ten laste van onze overzeesche bezittingen aangegaan, waarop door den minister van financien een toestemmend ant woord gegeven werd, Art. 1, vaststellende dat, op de daarby aangegeven bepalin gen, eene belasting onder den naam van//regt van successie," en eene andere onder dien van-//regt van overgang" zullen wor den geheven van de waarden in dat artikel vermeld, werd daarop in stemming gebragt en met 48 tegen 14 stemmen aaugenomen. Art. 3, luidende: *Zij die de nalatenschap, of een evenredig gedeelte daarvan, erven of verkrijgen, zijn, niettegenstaande de beschikkingen van den erflater, ieder in evenredigheid van hetgeen door hem wordt geërfd of verkregen, doch ten aanzien van het regt van overgang, onder nommer 2 van art. 1 vermeld, hoofdelijk aansprakelijk voor het geheele bedrag van de regien en voorde verhooging der regten, door en bij het overlijden van den erflater verschuldigd," heeft de heer Poortman voorgesteld aldus te wijzigen'Zij die geërfd of verkregen, aansprakelijk voor het regt van successie en voor het regt van overgang onder nommer 1 van art. 1 vermeld, door en bij het overlijden van den erflater ver schuldigd met de verhoogingen en boeten. Zij zijn daarenbo ven hoofdelyk aansprakelijk 1. voor het bedrag dier regten voor zooveel het door erfge namen of legatarissen, die buiten het rijk hunne woonplaats hebben, verschuldigd is: 2. voor het geheele bedrag van het regt van overgang onder nom. 2 van art. 1 vermeld en voor de verhoogingen daarvan; 3. voor de verhoogingen der regten onder no. 1 en 2 vermeld en voor de boeten." In verband met deze wijziging stelde de heer Poortman er eene tweede voor in art. 7, hetwelk luidde: r Uitvoerders van uiterste wilsbeschikkingen zijn, op gelijke wijze als de erfgenamen, tot vervulling van al de aan dezen bij de wet opgelegde verpligtingen gehouden, in geval een of meer der erfgenamen buiten het rijk hunne woonplaats hebben. Zy zijn tot het doen van aangifte bevoegd, bijaldien al de erfgena men hunne woonplaats hebben binnen het rijk" enz. De wijziging strekte om de woorden //een of meerder" te vervangen door *al de," en omgekeerd. De heer Thorbecke stelde toen als motie van orde voor om de beraadslagingen over het wets-ontwerp te verdagen totdat de leden gelegenheid zouden hebben gehad het amendement, gedrukt aan hen roudgedeeld, nader te overwegen. Daarop ontstond eene discussie over de vragen, of eene verdaging zou plaats hebben, en zoo ja, tot wanneer? Nadat de heeren van Hall, Godefroi, ter Bruggen Hugenholtz, Poortman, Sloet tot Oldhuis en de voorzitter dienaangaande hunne meening had den doen verstaan, werd besloten met 45 tegen 15 stemmen dat de verdere behandeling der wet verdaagd zou worden, en tevens beslist met 30 tegen 29 stemmen, dat op heden (maan dag) daarmede zou worden voortgegaan, wordende a Is toen de leden, welke nog amendementen wenschten voor te dragen, uitnoodigd die aan de griffie te doen bezorgen, opdat zij gedrukt en vroegtijdig genoeg zouden kunnen worden rondgedeeld. In deze zitting is nog ingekomen eene voordragt van de huis- selijke commissie ter vervulling der vacature op de griffie, ont staan door het overlijden van den heer van Alphen sr., over welke voordragt nader door de kamer zal worden beslist. Zaturdag heeft de kamer nog eene korte zitting gehouden, daartoe door den voorzitter opgeroepen naar aanleiding van eene bij hem ingekomen missive van de heeren ter Bruggen Hugenholtz, Strens, Heemskerk, Meeussen, Hoynck van Pa pendrecht, van Wintershoven, Dommer van Poldersveldt, Jes pers, de Bieberstein, Poortman en van Heukelom, die verzoch ten datdingsdag eene vergadering zou worden belegd, en wel ter overweging van het door hen daarbij gedane voorstel om het wetsontwerp betrekkelijk de Maatschappij van weldadigheid niet, gelijk door de centrale afdeeling was bepaald, op zaturdag maar eerst in de aanstaande week in de afdeelingen te overwe gen, vermits de tijd tot een grondig onderzoek tot hiertoe heeft ontbroken. In den loop der beraadslaging deed de heer ter Bruggen Hugenholtz (ten einde, volgens het daaromtrent door sommigen te kennen gegeven verlangen, den tijd voor de behandeling van het bedoelde wetsontwerp in de afdeelingen juist op te geven) ook namens de medeonderteekenaars van den brief, nader het voorstel om die voordragt in overweging te nemen na afloop der openbare beraadslaging over het wetsontwerp nopens het regt van successie en van overgang. De heer Dirks daarentegen stelde voor om, met afwijking van het op vrijdag genomen besluit tot voortzetling der discussie van het laatstvermelde wetsontwerp op maandag, op dien dag jn de afdeelingen dat betrekkelijk de Maatschappij van welda digheid te doen onderzoeken.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2