MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 38. Dingsdag 1859. 29 Maart. JtcmkonDigingm I3inncnlanö$cl]f tijdingen. Av As' Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandag avond 8 ure. TAS BET RIJKSBESTUUR,PB0V1SCIALE ES GEMEESTEBESTUR8». Aanbesteding-. Op vrijdag, den 8 april 1859, des voormiddags ten 11 ure, zal,onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het proviuciaal bestuur te Middelburg, worden 1. Het bouwen van eenen steenen uit wateringssluis in den zeedijk van den calamiteuzen polder Xuidkraaijert op liet eiland Xuidbeveland, niet liet leveren van de daartoe benoodigde bouwstoffen en 3. Het voortzetten en voltooijen der begrinding, over 3S90 el lengte, van den westelijken jaagweg langs liet kanaal van Neuzen, met liet onder bond der verbeterde baan tot en met den 31 december 1859. De aanbesteding dezer werken zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden, Zullende den vierden, derden en tweeden dag voor de beste ding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, en bij den ingenieur J. F. W. Conrad, te Goes, voor het eerstgemelde werk, en bij den ingenieur H. S. J. Rose, te Neuzen, voor het laatstgemelde werk. 'sGravenhage, den 8 maart 1859. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. De gedeputeerde staten van Zeeland, Gezien de verklaring van den provincialen veearts der 1ste klasse G. J. Berghuijs, uit welke de noodzakelijkheid blijkt dér onteigening van de runderen, zich bevindende op de hofstede bewoond door J. de Ridder, onder de gemeente Noordgouwe waaronder zich eenige bevinden die blijkbaar door de besmette- lyke longziekte zijn aangetast Gelet op art. 69 en volgende der wet van den 28 augustus 1851 (Staatsblad no. 125 Besluiten 1. de na te melden runderen, thans gestald op de hofstede van J. dc Ridder onder de gemeente Noordgouwe, zullen wor den onteigend, als: eene zwart boute koe,oud 9 jaren; eene roodbonte koe, oudöjaren; eene grijsbonte koe, oud 6 jaren drie zwartbonte koeijen, oud 6 jaren; eene zwartbonte koe, oud 5 jaren eene vaalboute koe, oud 5 jareneene roodbonte koe_ oud 4 jaren; twee zwartbonte vaarzen, oud 3 jaren eene rood bonte vaars, oud 3 jarentwee zwartbonte ossen, oud 2 jaren drie grijsbonte ossen, oud Hjaareene grijsbonte vaars, oud li jaareene zwartbonte vaars, oud 1 i jaartwee zwartbonte os - sen, oud 1 jaar; eene grijsbonte vaars, oud 1 jaar, en een rood bont kalf, alle toebehoorende aan voormelden J. de Ridder mitsgaders eene vaalbonte koe, oud 7 jareneene zwartbonte koe, oud 7 jaren, en eene zwarbonle koe, oud 5 jaren, toebehoo rende aan den heer J. M. Schalkwijk 2. de ter uitvoerlegging van het tegenwoordig besluit wordt aan het gemeentebestuur van Noordgouwe opgedragen. Dit besluit zal worden medegedeeld aan burgemeester en wethouders van Noordgouwe, en voorts in de Middelburgsche en Provinciale Zeeuwsche, benevens in de Zierikzeesche cou ranten worden geplaatst. Middelburg, den 25 maart 1859. De gedeputeerde staten voornoemd, S.VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER S WAL ME, griffier. j van een ander nieuwsblad, na iedere vergadering eenige open bare mededeeling te doen van het daarin verhaudelde. Middelburg 28 maart. In dit jaar moet de helft der leden van de provinciale staten, volgens art. 24 der provinciale wet met den eersten dingsdag der maand julij, aftreden. Art. 5 der zelfde wet bepaalt dat de verkiezing moet plaats hebben den tweeden dingsdag der maand mei, zijnde den lOden. De leden, welke aan de beurt van aftreding doch weder ver kiesbaar zijn, zijn in de hoofdkiesdistricten Middelburg: inr. G. A. Fokker, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, H. J.van Deinse, mr. W. Ph. Vis, D. Uyttenhooven en Z. Snijder. Zie- rikzee: jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, mr. B. C. Cau en J. Hoogenboom Bz. Tholeu: M. M. de Lange. Goes: mr. J. C. R. van der Bilt, J. Fransen van de Putte, B. van der Mandere en J. W. Vader. SluisM. Mazure, A. de Sraidt en H. G. Ham- macher. Hulst: C. C. P. Pierssens, A. G. V. Hombach, J. Sergeant en A. JOn gheua. - Op 's rijks marinewerf te Vlissiugen is, naar wij vernemen, in de afgeloopene week een zeer sloute diefstal gepleegd. De vier bliksemafleiders namelijk, welke op de vier kolossale kappen der constructiewerf waren geplaatst, zijn van hunne standaards af genomen en met de koperen geleiders verdwenen. Tot de ont dekking daarvan is men gebragt door het vinden van eenige doorgehakte stukken van den koperen geleiddraad op de werf. Ten anderen heeft er wederom eene ontvreemdiug plaats ge had van eenige stukken koper van de roosters, welke zich bevinden in de pompen van hst linieschip Koning der Neder landen, hetwelk in het drooge dok ligt om in eene drijvende batterij te worden veranderd. Men schijut de bedrijvers van het eerste feit op het spoor te zijn, doch die van den tweeden diefstal heeft men nog niet kun nen ontdekken. Jl. donderdag avond is te Zierikzee gevankelijk in het huis van arrest binnen gebragt een ingezeten van St. Maartensdijk, verdacht van den brand, welke onlangs aldaar heeft plaats ge had, moedwillig te hebben veroorzaakt. De Nederlandsche staats courant van gisteren bevat een verslag van de eerste bijeenkomst, den 15 dezer gehouden door de rijks commissie van statistiek, ingesteld bij koninklijk besluit van den 24januarij jl. Nadat de minister van binnenlandsehe zaken haar met eene toepasselijke rede had geinslalleerd, heeft de voorzitter, de hoogleeraar J. Ackersdijk eene belangrijke openingsrede uitge sproken. De commissie besloot, zich in de eerstvolgende bijeen komst, op 12 april eerstkomende met de behandeling van haar reglement van orde bezig te houden. Zij beschouwde als eene aangelegenheid,die reeds terstond hare aandacht zal vorderen, de tienjarige volkstelliug, waartoe vermoedelijk in dit jaar zal worden overgegaan. De heer von Baumhauer verklaarde zich bereid om in de eerstvolgende zit ting een overzigt te geven van de wijze waarop dat Sverk in 1849 is uitgevoerd en dan tevens zijn gevoelen daaromtrent aan de vergadering mede te deelen. De commissie zal zich wenden tot de regering, met verzoek dat haar in een ruimen zin vrijdom van briefport worde toege kend. Voorts werd besloteu,door middel der Staats-oourant of De heeren P. Blanchemanche en comp. te Maastricht, heb ben van de regering concessie gevraagd voor de volgende spoor- weglijnen: 1. Eene lijn van Rotterdam, in de rigting naar Dordrecht, Sleeuwijk (Gorinehem,) Heusden, 's Hertogenbosch, Veghel, Helmond, Venlo, Roermond, Sitlard, Maastricht, in verbin ding met Duitschland door de baan Aken-Maastricht, en met Belgie en Oost Frankrijk door de baan van Maastricht-Luik, thans in constructie. 2. Eene lijn van Viissingen naar Middelburg, Goes, Yerze- kendam, Tholen en Roozendaalvan Breda, Tilburg, Eind hoven, op Helmond, waar deze lijn zich zal aansluiten aan de bovenstaande. 3. Eene verbindingslijn tusschen Utrecht en Breda over Vianen en Gorinehem. 4. Eene lijn van Arnhem naar Nijmegen, Mook, Gennep, Venlo en de pruissisehe grenzen in de rigting naar Crefeld. 5. Eene verbindingslijn tusschen Nijmegen en Tilburg over Grave en 's Hertogenbosch, en vervolgens naar de belgische grenzen in de rigting naar Turnhout. 6. Eene lijn om Eindhoven aan Turnhout te verbinden, zoo dra deze noodig mogt geacht worden in het belang van den handel en de nijverheid van Nederland. Voor het daarstellea en exploiteren van deze lijnen vragen zij 1. Eene "concessie van 99 jaren. 2. Eene subventie van 30 millioen gulden uit's rijks schat kist, tot het daarstellen van de rivier-overtogtcn, tenzij de rege ring het verkieselijker achte deze werken zelve uit te voeren, in welk geval de coneessiounairen geene subventie zullen ontvan gen. 3. Gedurende vijftig jaren de verzekering van wege de rege ring van eene bruto ontvangst van jaarlijks f 10,000 per nederl. mijl, welke geexploiteerd zal worden. HH. MM. de koningin en de koning worden aanstaanden vrijdag te Amsterdam verwacht. Men verzekert dat Z. K. H. de prins van Oranje zijne ouders zal vergezellen. In eene vrijdag gehoudene zitting van den gemeenteraad te Amsterdam heeft de voorzitter medegedeeld dat de commissie, benoemd om zich tot Z. M. den koning te wenden, ten einde aan te dringen op de verbetering van de waterwegen van en naar zee, in het belang van Amsterdam, aan den haar opgedra gen last heeft voldaan. Zoo wel Z. M. als zijne exc.de minis ter van binnenlandsche zaken hebben verklaard doordrongen te zijn van het hooge gewigt dezer zaak en al het hunne te zullen aanwenden om haar bevorderlijk te zijn. De dagbladen van Rotterdam vermelden dat in de thans ge- eindigde week aldaar eene eerste bijeenkomst gehouden is der leden van het opgerigte Rotterdamsch leeskabinet. Het getal deelnemers bedraagt reeds 850, zoo dat de ontwerpers van dit plan zich in eene bijzondere deelneming mogen verblijden. Het tegenwoordige Londensche koffijhuis op bet Westnieuwland zal daartoe ingerigt worden. Omtrent het nieuwe gewas voorden oogst van IS59, in de provincie Zuid-Holland, kan vermeld worden, dat hel koolzaad uitmuntend schoon te velde staat, en dat ook de rogge en win tertarwe de gunstigste vooruitziglen geven op eenen gezegen- den oogst. Men leest in de Landbouw courant: Dezer dagen werd door den minister van justitie een besluit genomen, waarbij de premien weder toegekend worden voor gedoode en aan de burgemeesters vertoonde wezels. Het schijnt; alzoo, dat de minister de schade door de wezels aan het wild gedaan, grooter acht dan het nut, hetwelk door deze dieren aan den landbouw bewezen wordt. Intusschen zou hetniett

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1