rekening der gemeente aan te leggen. Elf leden verklaren zich daar tegen en 2 voor (de heeren van Dcinse en Snouck Hur- gronje) zoodat de vraag ontkennend is beantwoord. Thans wordt eenparig besloten het verzoek van den heer de Jager in te willigen,en na eenige discussie bepaald de zaak yoor het overige te ren voijeren naar burgemeester en wethouders,om in overleg met dc commissie van fabriecagie nader een voor- dragt bij den raad te doen, tot uitgifte van den hiertoe te bezigen grond in erfpacht. Eene van den controleur der plaatselijke belastingen ingeko- mene nadere nota van inlichtingen betrekkelijk het adres van eenige bakkers over de belasting van zemelen enz. zal voor de leden worden ter visie gelegd. De openbare zitting wordt hierop gesloten. öuitmlrtnöscljc tijïnmjm. HVoor d-A nieri ka. Blijkens de berigten uit New-York van den 5 dezer is het congres der Vereenigde staten ten laatste, even voor het tijd stip waarop de gewone zitting van dit jaar een einde moest nemen, tot het besluit gekomen om in de behoefte aan middelen tot stijving der schatkist te voorzien, door magtiging aan het gouvernement te verleenen om de in 1858 uitgegeven schatkist biljetten, die weldra zouden moeten worden afgelost, tot 30 junij 1860 in omloop te houden, met bepaling dat daarvan nooit meer dan voor eene gezamenlijke waarde van 20 millioen dol lars in omloop zal zijn en dat de reute hoogstens zes pet. zal bedragen. Er waren twee andere middelen tot aanvulling van het te kort voorgeslagen, te weten door de regering eene ver hooging der invoerregten, en door sommige leden eeue nieuwe geldleening. Tegen het een zoowel als tegen het ander beston den vele bedenkingen, en beide zullen nu, althans vooreerst, vermeden worden, daar men denkt dat de opbrengst der invoer regten door de verlevendiging van het handelsverkeer van zelf weder zal toenemen en dat het gouvernement met behulp der schatkistbiljetten in allen gevalle in de geldelijke behoeften der staatsdienst zal kunnen voorzien tot aan de zamenkomst van het nieuwe congres in den volgenden winter. Eene buitenge wone zitting van het congres za! alzoo niet noodig zijn. De new-yorksche dagbladen van den 5 dezer melden een nieuw voorbeeld van de ruwheid van zeden in de Vereeuigde staten, welke ook tot de wetgevende vergaderingen doordringt. Den 2 maart voerde zekere heer Maxwell het woord in de wet gevende vergadering van Kentuckyeen ander lid, de heer Low, viel hem in de rede en voegde hem scheldwoorden toe. Max well en anderen losten toen pisloolschooten op Low, waardoor hij in de dij en in den arm gewond werd en eenen duim verloor. Nu volgde een algemeen pistoolvuur; de heer Aldridge, een vriend van Low, werd gedood, en den heer Miller werd de dij door een kogel doorboord. Lowj werd naar de gevangenis ge- bragt, ten einde hem tegen de verbolgenheid der volksmenigte te beveiligendoch in den volgenden nacht brak een volkshoop in de gevangenis en vermoordde hem. Londen 23 maart. The times van heden meent te weten dat als plaats van zamenkomst voor het te houden congres voorge steld zijn Genèvc en Aken, en dat de keuze zich waarschijnlijk op laatstgenoemde stad zal vestigen.The morning post blijft, in weerwil van de meer vredelievende verschijnselen die zich laat stelijk voorgedaan hebben, den staat vau zaken voortdurend als bedenkelijk beschouwen. Londen 24 maart. The times deelt in zijne derde editie van heden eene telegrafische depeche uit Wcenen mede, volgens welke de oostenrijkscke regering heeft toegestemd in het voor stel tot het houden van een congres ter behandeling van de italiaansche zaak. KDaaitscltlaml. Weenen 22 maart, liet voorstel van Rusland, betrekkelijk een door de groote mogendheden te houden congres, is eerst gisteren op officiële wijze aan de oostenrijksche regering mede gedeeld. Ten aanzien van het door onderscheidene bladen mede gedeelde gerucht, dat de graaf van Parijs voornemens zou zijn dienst te nemen in het pruissische leger, wordt verzekerd dat de oom van den jongen vorst, de hertog van Coburg-Kohary, aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn een brief heeft gerigt, waarin hij niet alleen het gerucht tegenspreekt, maar nadrukkelijk verzekert dat een pretendent der fransche kroon nooit eene andere dan eene fransche uniform kan dragen. Etelffie. In Gend is het niet geheel rustig, en schijnt vooral onder de arbeidende klasse een meer of minder oproerige geest te worden bespeurd. Zondag is daar ter stede zelfs de tusschenkomst van den sterken arm gevorderd lot het behoud van de rust. Van eene clericale zijde wordt dienaangaande gemeld, dat een zeker getal fabriekarbeiders hebben geweigerd te werken, en dat te hunnen behoeve een collecte 1 eeft plaats gehad onder de werk' lieden, die den arbeid hebben voortgezet. De opbrengst vandie collecte is ter hand gesteld aan eenen kroeghouder, om onder de belanghebbenden te worden verdeeld. Zoodra het openbaar ministerie hiervan was onderrigt, heeft het de policie gelast om het geld in beslag te nemen. Deze heeft zich van die last willen kwijten, doch tegenstand gevonden niet alleen van de zijde van den kroeghouder, maar ook van eeD groot aantal werklieden, die ten laatste ten getale van 1000 a 1200 bij de herberg veree- nigd waren. Te vergeefs hebbende commissaris van policie en de burgemeester getracht om het werkvolk tot reden te brengen, zoodat ten laatste de gendarmes zijn verschenen, die zich met geweld meester van het geld hebben gemaakt. Bij die gelegen heid zou een man uit het volk gekwetst zijn geworden, en de gendarmes met steenen geworpen zijn. ■Traiikrijk. Parijs 23 maart. De nota van den Moniteur over het bijeen roepen van een congres op voorstel van Rusland, heeft niet dien gunstigen indruk gemaakt, welke men er oogenschijnlijk van verwachtte, en wel om de zelfde redenen welke wij reeds in ons vorig r.o. opgaven, namelijk het eenigzins vreemde hetwelk er in gelegen is dat door Rusland zoodanig initiatief is aangeno men, terwijl de buitengewone engelsche gezant lord Cowley be zig was met het Weener kabinet te onderhandelen. Inmiddels verzekert men dat Pruissen en Engeland zich reeds officieus hebben bereid verklaard om tot zoodanig congres toe te treden. Onder de plaatsen waar dit zou byeenkomen, noemt men Genua, 'sGravenhage of Brussel. Welke gezanten er op zullen verschijnen weet men nog niet, maar het gerucht wil dat het allen ministers van binnenlaudsche zaken zullen zijn, om den gang der werkzaamheden te bespoedigen. Parijs 24 maart. Door den Moniteur wordt heden eene nota openbaar gemaakt van den volgenden inhoudDe kabinetten van Londen en Berlijn zijn toegetreden tot het voorstel van Rusland tot bijeenroeping van een congres. Van Oostenrijk is nog geen antwoord ingekomen. Men hecht, hier gaarne geloof aan de redenering van eenige dagbladen, dat ook van Weenen wel eene toestemming zal ont vangen worden. Intusschen heeft men voorshands weinig reden om daarvan iets met zekerheid te zeggen. Ook lekt er nog niets uit over den omvang der werkzaamhe den van zoodanig congres. De uitdrukking van den Moniteur dat daarmede beoogd wordUde verwikkelingen te voorkomen, welke de toestand van Italië zou kunnen doen geboren worden, en die de rust van Europa zouden kunnen verstoren" is vrij on bestemd. Zal men erkenning der traotafen van 1815 vragen, of zich bepalen bij de herziening van die welke Oostenrijk met de kleinere italiaansche staten heeft gesloten Overigens praten eenigen van de aftreding van graaf Cavour in Sardinië, anderen van het streven van onzen keizer om dat rijk ook deel te doen nemen aan de conferentien, en zoo men een tegenwigt verlangt, gelijk voorregt toe tc staan aan de hertogdommen Parma en Modena. Een dagblad van Toulon deelt mede dat vier groote stoomfregatten bevel hebben bekomen om zich gereed temaken tot het afhalen van troepen in Algcrie. Dit berigt is het beste bewijs dat men er ernstig aan blijft denken om den stelregel toe te passen: dat men zich ook in den vrede op den oorlog behoort voor te bereiden. Een kamerheer van den koning der Nederlanden is alhier aangekomen; hij is per telegraaf ontboden, om over de bijeen komst vau het congres te 's Gravenhage te onderhandelen. Italië* Turyn 22 maart. Dc Opinione noeint het berigt van The times wegens een congres over liet italiaansclie vraagstuk voor- harig. Het blad vermeent dat het nog tot geene overeenstem ming tusschen de groote mogendheden ten opzigle der zameu- roeping van een congres gekomen is; veeleer doen zich zekere en onwederlegbare teekenen van oppositie tegen zoodanig plan op. Een vlugschrift, in weerwil der toskaansche policie te Flo rence uitgekomen, veroorzaakt zeer groote beweging. Het heeft tot titel: #Toskaneen Oostenrijk"en is een manifest ten gunste der sardinische staatkunde, in hetwelk verklaard wordt dat men vertrouwen in koning Victor Emmanuel en in keizer Na poleon stelt, die, na aan Frankrijk zijn gezag in dc raadsver gaderingen van Europa hergeven te hebben, dat, gezag tot verdediging der beschaving en des regts wil aanwenden. ■dcctijïrtnflm. Den 24 dezer ter reede van Vlissiugen aangekomen voor Belgie bestemd: John, gez. Raddings, Londen, Richardgez. Beug, Memel, Girofllegez. Daniel, La Pensée, gez. Loraine, beide vau Camillas Johanna Maria,gei. de Grooth, Golheburg. Aldaar ter reede gearriveerd om orders het fransche schooner- schip Anna Louise, gez. Labatus, van Galatz en heeft bestem ming naar Rotterdam bekomen. Cjanörlsbmgtm. (iroanmarkten. Amsterdam 25 maart. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 39. Lijnolie op zes weken f 30 j. Koolzaad 68 p. vl. Oostburg 23 maart. De aanvoer van tarwe en gerst was heden ruim en de koop lust voor beide artikelen levendig. Tarwe werd in goede soort tot vorige prijzen verkocht en goede wiutergerst almede wel zoo duur te verkoopen. Men betaalde goede en puike tarwe f7,60, f7,70, f7,80, afwijkende f7, f7,50. Wintergerst. f 4.60 f 4,70,f 4,80, ligtef 4,50, f4,25, zomer dito f 4,30, f 4,50. Haver f2,75 af4. Rogge enkel aan gebruikers van f5,40 lot fó.60. Paardeboonen de beste f 7 a f 6,50, afwijkende f 6. Middelburg 24 maart. De aanvoer was heden maar klein, en daar de meeste houders op vorigen prijzen vasthielden, zoo ging er in den handel weinig om, daar koopers en kooporders te laag gestemd bleven. Tarwe aan vorige prijzen voor consumtie gekocht. Rogge bleef ook m een doen. Gerst merkelijk lager afgegeven en puike soorten wa ren bijna alleen te plaatsen. Walchersehe witteboonen met wei nig handel. Paardeboonen meer aangeboden, en ofschoon men die 50 ets. lager aanbood zoo kou men nog geen koopers vinden Erwten voor de mesting 50 ets. lager gekocht. Koolzaad sedert vorigen marktdag merkelijk lager. Oliën f 1,50 per vat lager. Raapkoeken f82 a 85 per 1040. Harde lijnkoeken fi2perl04 stuks. GemïdrteBrte marktprijzen. Middelburg 24 maart, perned.mud. perned. mud. Tarwe oude fafBruineboon, f 9,af 11,50 Dito nieuwe - 6,50 a- 8,Paardeboonen- 5,50a- 7. Rogge oude- 5,50h.- 5,75 Gerst wint. - 3,ii 4, Dito zom.- 3,a - 4, Haver a Boekweit a - Witteboon. - 9,—a-10, Gr. erwten - 6,25 a - 9, Kool en raapz. -12,a-12, Kanariezaad h - Aardappelen - 1,30 a - 1,50 per ned. pond. Versche boter f 1,10 a 1,18 Middelprijzen van bakbare tarwe f 7,50 en rogge f5,50. Nederland. Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk. S" rij ze ii van effecten. Amsterdam 25 maart.. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Obl. Maatschappij van weldadigheid Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg (afgefourneerd) dito dito (onafgefourneerd) Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito 2£ pet. 3 4 41 4 5 4 5 tr 6 Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Beurs van Londen, 24 maart, ten 12 ure. Consols Ö6J. Beurs van Weenen, 24 maart, (slotprijzeu) Metalliek. 5 pet. 75, Beurs vanParijs,24 maart, (slotprijzen.) 4J pet. compfc 3 pet. 69,05. 63 i 76a 143 104 661 235 80| 303 404 65 7 7* 6Si 341 975 5H 45* 45iV 17* 39 Ir sn 203 lUcltiaDtgljrib. Veere 21 maart 1859. Wij maken bij deze dankbare melding van de ontvangst van het muntbiljet no. 711, R- ad f 10, door tusschenkomst van den notaris VV. M. Snijder te Middelburg namens E. J. aldaar ons toegezonden. De commissie ter voorziening in de builengewoue behoeften der armen te Veere, J. A. VAN KAKUM, praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, secr. en penniwgm. Arnemuiden 23 maart 1S59. Het armbestuur maakt dankbare melding van de toezending esner gift van E. J., bestaande uit een muntbiljet no. CG6, groot

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3