MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 36. Donderdag 1859. 24 Maart. 2htrtlionüiigingen VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. I3tnnritlnnösfljf lijiïiiujm. V ^A"MÜNUM,V' Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Oproeping-, De commissaris des konings iu de provincie Zeeland, Verwittigt hen die ter benoeming ais werkbaas bij de cala- miteuse polders in deze provicie verlangen in aanmerking te komen, dat zij zich daartoe schriftelijk, binnen veertien dagen na de dagteekening dezer, bij hem behooren aan te melden, met overlegging van hun geboorte extract, teu blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 40 jaren zijn, alsmede van het bewijs, dat zij Nederlanders zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten, zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hun ner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen, over de geschiktheid tot. het zelfverrigten der verschil lende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijksmaterialen en over die der inrigting eu werking van zeesluizen. Middelburg den 19 maart 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. middelburg S3 maart. In de heden namiddag gelioudene zitting van den gemeente raad is onder anderen ingekomen een verzoek van den heer dr. J.C.de Man, om eervol onslag als gemeente-geneesheer. Voorts is het kohier voor den hoofdelijken omslag over het tegenwoor dige dienstjaar bepaaldelijk vastgesteld, tot een bedrag van f 22.958.03J, makende met 10 opcenteu f 25.253.83j zullende het alsnu, volgens art. 265 der gemeentewet., op nieuw 8 dagen ter visie gelegd worden. Met intrekking van het vroeger genomen besluit tol het daar- stellen van een buskruidmagaziju voor rekening der gemeente, is ingewilligd het verzoek van den heer D. de Jager om zooda nige bergplaats voor zijne rekening te doen vervaardigen, op een daartoe af te staan perceel gemeentegrondhetwelk nader zal aangewezen worden. 3. dat de inlagen in het jaar 1858 hebben bedragen j leerrede tuigde, dat de sympathie wederkeerig was. Wilde hij 'sjaars f 553,67; 4. dat voor hoofdsom en rente in dat jaar is terug be taald f 659,03J5. dat het debet op 1 januarij 11. bedroeg f 1948,7316. dat het fonds tegenwoordig bestaat ineen kapitaal nationale 2J percents schuld, groot f 2200,00, en een dito 3 percents schuld, groot f1400,00, zamen f3600,00; en 7. dat de balans den 1 januarij 11. sloot met een voordeelig saldo, groot f 564,59, makende ongeveer 29 percent van het debet. Zaturdag had men te Vlissingen het belangrijke schouwspel, dat vier en tachtig schepen voorbij die vesting naar zee zeilden, namelijk vier en zeventig van de reede van Rammckens, welke aldaar sedert eenige weken geankerd lagen, en tien uit het Pas van Terneuzen. Van deze allen zijn den daaropvolgenden dag een twintigtal naar de reede van Rammekeus teruggekeerd, welke dingsdag op nieuw zee hebben gekozen. Daar het personeel der beide loodskanloren te Vlissingen niet talrijk genoeg was om al die schepen op eenmaal van zeeloodsen te voorzien, werden door den stoom-loodskotter van het bel- gisch loodswezen achlervolgens de loodsen van de reeds veilig zeilende schepen teruggehaald om op volgende over Ie gaan. Het bovenstaande berigl levert wel een ouwcdersprekelijk bewijs voor de waarheid der bewering, dat de reede vanRamme- kens door afneming van de Caloot, bijzonder is verbeterd. Men kan met zekerheid aannemen dat daar tegenwoordig meer dan honderd schepen veilig ten anker kunnen liggen, welke alsdan nog ruimte in overvloed hebben om te zwaaijen. Van De schoone waardin tot om het Fort Rammekens bevindt zich de reede in uitmuntenden toestand, als eene veilige ankerplaats voor groote en kleine schepen. Op verzoek van het bestuur van het te Groede gevestigde departement der Maatschappij tot nut van T algemeen, maken wij gaarne melding van het navolgende uitstreksel uit hetjaar- lijksche verslag van den staat der spaarbank bij dat departe ment., waaruit blijktdat het getal deelhebbers op 1 januarij 11 bedroeg 34, en dus met 6 is vermeerderd2. dat van de inge- bragte gelden steeds interest wordt goed gedaan tegen 3 pet. Bij vonnis van het hoog militair geregtshof van gisteren is de vroeger tot de straffe des doods veroordeelde officier van gezondheid A. H. D. vrijgesproken, van alle regtsvervolging ontslagen en diens onmiddelijke invrijheidstelling bevolen. Het hof heeft zich met de voorgedragene verdediging geheel veree- nigd. Men verneemt dat de zittingen van de tweede kamer der sta ten generaal nog ongeveer acht dagen zullen duren en dat de leden alsdan voor eenige weken huiswaarts zullen keeren. De Nederlandsche stoompost behelst het volgende Wij lezen in de belgische bladen, dat de kamer van koop handel te Antwerpen in eene harer laatste zittingen besloten heeft, om tegen den I mei een luisterrijk feest te organiseren, ter gedachtenisviering aan de voor 25 jaren op dien datum plaats gehad hebbende afkondiging van de wet, waarbij het aanleggen van spoorwegen in Belgie werd bevolen eene wet die voor dat land zulke heilrijke gevolgen heeft gehad. Als tegenhanger van dat voor Beigie zoo verblijdend en ver- eerend feest, merken wij met leedwezen aan, dat op der. 2 april a. s., het juist 21 jaren zal geleden zijn, dat door onze volksver tegenwoordigers eene soortgelijke wet, met genoegzaam een parige stemmen, werd verworpen Gedurende het jaar 1858 zijn als landverhuizers uit Neder land over zee vertrokken 398 hoofden van huisgezinnen of op zich zeiven staande personen, met 187 vrouwen, 588 kindereu en 4 dienstboden. Daarvan behooren tot de nederduitsch-hervorm- de gezindte 238, presbiteriaansche hervormde 1, evangelisch lutherschc 4, doopsgezinde 5, remonstrantsche 2, christelijke afgescheidene 11, roomsch katholieke 105, Israëlitische 6, niet opgegeven 26. Welgestelden waren er 40, mingeuoegden 169, behoeftigen 160, onbekend 29. Zondag 11. is door de brigade Koninklijke marechaussee te Breda, wegens laudlooperij over de grenzen gebragt de persoon die eenigen tijd geleden te Roozendaal is aangehouden, zich eerst Soliman Alstijn, later Susman Nathan Elsassar noemde, maar eigenlijk Susman Nathan Elsass was genaamd en de be langrijkesom van 2000 ponden sterling in effecten als anderzins bij zich had. De bestolene, de heer Spielmann, die gelijk is ge meld zich tot de justitie aldaar had geweud, heeft de hem ont stolen som geheel terug bekomen. Hij heeft echter aan S. N. Elsass de niet onaanzienlijke som van f 700 geschonken, opdat, hij niet geheel van geld verstoken zou zijn. lierk- en NchwolnieuwM. De kerkeraad der nederduitsehe hervormde gemeente te Sluis heeft maandag ter vervulling der aanslaande vacature, het volgende twaalftal gemaakt (in alphabetische orde)de heereu Dekkers, te HedenEigeman, te llierdeu de Geer, th. dr. te Bunschoten Gezelschap, te IJsselmuidenJanssen, te St. Anna ter MuidenJorisseu, te Oud-Loosdrcchtvan Loenen, te Vianenvan Meeteren, te Heemse; Merens, te Braam Noordink, te BlaauwkapelNonhebei, te Vaasseu; en Ver- hoeff, te Nieuw-Loosdrecht. Men leest in de Amsterdamsche courant Zondag trad iu de Oude Walekerk alhier de beroemde geneef- sche leeraar Bungener op, door zijne werken onderons bekend en geliefd. Eene talrijke schare vulde dan ook het kerkgebouw. Toefde z\j reeds vroeg in gespannen verwachting en met ge opend hart zijne verschijning op den kansel, de inleiding zijner over zich zelf spreken, dus ving hij aan, hij zouden indruk schet sen dien de geschiedenis van het nederlandsche volk vóór lang op hem had gemaakt; hetwelk hij had leeren aehten en bewonderen; hij zou moeten gewagen van zoo vele vrienden hier te lande, vroe ger nooit gezien, die hem reeds lang lief waren geweest; maar hij sprak niet over zich zelf, als hij getaigde dathetoude Geuéve nog altijd met banden van innige verknochtheid aan het volk is gehecht, waarmede het, door het zelfde geloof vereenigd, zoo veel strijd en lijden heeft gedeeld. Hij wenschte ook iets bij te dragen lot versterking van het geloof zijner hoorders en had daartoe tot tekst gekozen: Lucas IX5762, naar aanleiding waarvan hij sprak over de roepstem Gods, wanneer, hoe, in welken vorm zij spreekt, wanneer, hoe, in welken vorm de mensch daarop antwoordt. De leerrede maakte door den in houd, getuigende vau een diep, levendig, werkdadig geloof, en even zeer door den vorm, een diepen, onuitwischbaren indruk. Renoeuiiiiffen en bestuiten. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan J.Hennefreund zich noemende J. Hebbelijnck Hennefreund, uit zijue betrek king van tweeden commissaris van policie te Middelburg. Marine en leg;er. Het exercitie eskader wordt ieder oogenblik te Nieuwediep binnen verwachter liggen aldaar twee schepen met victualie gereed om enkele schepen te provianderen. Naar men zegt zou den de stoomschepen Citadel van Antwerpen en Vesuvius naar Oost-Indie bestemd zijn. Slurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging deu 20 dezer: A. Wouterse. weduwn. 58 j. met C. Agaart, wed. 69 j. W. de Bouat, we- duwn. 47 j. met M. Cadee, jd. 36 j. H. Ponse, weduwn. 28 j. met 8. de Plaa, jd. 25 j. Vlissingen, van 12 tot. 19 maart. Bevallen: P. van Gelder geb. Willems, z. en d. (tweel.) J. Jonkers geb. Pieters, z. II. E. de la Houssayegeb. van der Ha ve, z. J. Zietse geb. Raamsdonk, z. P. J. Verheul geb. Busque!, z. M.van Drielen geb. Nobels,z. C. M. Belderok geb. Sterzen- bach, z. P. de Roo geb. Smaal, zoons (tweel.) Overleden: J. W. L de Boer, z. 7 m. P. Helleman, vrouw van P. Pieterse, 58 j. S. K. de Rijke, d. 10 m. G. J. de Rijke, d- 6j. H. Belfroid, weduwn. vanM. Maartens, 73 j. C. Riemeus' weduwn. v. M. J. Vinke, 73 j. M. E. Sutherland, d. 4 m. J. J.ten Hacken, z. 21 m. M. Wondergem, d. 13 j. J. P. Hageman.z. 1 j. Goes, van 12 tot 19 maart. Bevallen: A. de Brandt geb. Reijners, z. P. Romijn get.. Pieper, z. M. Moerman geb. lloogesteger, d. Overledeu J. Mauge, z. 6 m. M. J. Dirkse, z. 12 j. J. Ha- rinck, weduwn. 78 j. L. Groenhof, d. 11 m. J. de Munck, jm. 22 j. (te Deventer.) Zierikzee, van 12 lot 19 maart. Gehuwd K. van Westenbrugge, jm. 30 j. met A. R. Leea- we, jd. 22 j. Bevallen J. Kouwenberg geb. Tromper, z N. Berrevocts geb. de Rijke, d. J. Pino geb. Voorcn, z. P. Tromper geb. Met selaar, d. J. Wiener geb. Frenk, z. L. van der Voois geb. vau der Baars, d. W. E. Phaff geb. Slager, z. F. Koevoets geb. Her man, z. W. J. Cau geb. Ermerins, d. (leven!.) J. Schikker get. van Neureii, d. P. Morijn geb. Versteeg, d. Overleden J. Krakeel, z. 15 j. M. van Strien, weduwn. 77 j. N. Matlhijsse, d. 6 w. C. M. Schrijvers, d. 5J j. J. F. Gast. t 3 d. J. van der Ploeg, man van G. Graveleyn, 48 j. 1'. van de Velde, wed. van J. Neerhout, 67j. Hulst van 1 tot 15 maart. Bevallen: P. J. van Gelderen geb. Fassaert, z. J. F. Burni geb. von Vlierberghe, z. M. F. de Schreuner geb. Sleets, d. B. Servaes geb. de Beule, d. A. P. de Bakker geb. de Smet, z. N Jelijt geb. d'Hert, d. M. P. de Maat geb. Rotteveel, d. Overleden: F. C. Reyns, z. 3 w, J, Fj Beugels, man vanJ. C, Verheijen, 44 j„-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1