slag, vervoer en inslag van accijnsgocderen tot vermindering van den grooten omslag in het beheer der middelen zou worden opgeheven, werd ook toen op verschillende gronden door sommige leden bestreden en door anderen verdedigd. Daarbij werd vooral het beginsel getoetst aan de voorschriften, voorko mende in dc artt. 119 en 171 der grondwetaan de vraag om trent de meerdere of mindere vvenschelijkheid van het behoud van opcenten in verband met bet belastingstelsel in liet alge meen, en aan de herziening daarvan in zijn ganschen omvang. Bij deze algemeene overwegingen voerden nog het woord de heeren van Eek, Sloet tot Oldhuis, van der Linden, van Nispen van Seveuaer en ter Bruggen Hugeuholtz, welke laatste meer bepaaldelijk ter sprake bragt het bestaan van verordeningen in Groningen omtrent de gemeenschappelijke heffing van belas- lingen op het gedistilleerd, hetgeen hij strijdig achtte met de bepalingen der gemeentewet. Nadat de ministers van financien en van binnenlandsche zaken de gemaakte bedenkingen beant woord hadden, werden de algemeene beraadslagingen gesloten en die over de artikelen geopend. Over deze noch over de beweegredenen werd het woord ver langd, waarna het wetsontwerp in zijn geheel werd ouderwor pen aan de stemming, waarvan het gevolg was dat 29 leden zich daarvoor en 29 zich daartegen verklaarden, zoodat in eene voigeude vergadering over dat wetsontwerp nader zal beslist moeten worden. Tegen hebben gestemd, de heeren: Hoffman, Dommer van PoldersveldL, Schimmelpenninck, OJivier, Meeussen, Bols, Hoynck van Papendrecht, Thorbeckevan Wiutershoven, Beens, Betz, Luyben, Hengst, de Lom de Berg, van Eek, Mey- link, Dullert, van der Poel, Jespers, van Hoëvell, Slolte, de Bieberstein, de Kempenaer, van der Linden, de Brauvv, de Poorter, Zyllcer, van Nispen van Seveuaer en de voorzitter. Daarop werd aan de orde gesteld de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der wet op den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken; maar vermits, volgens de verklaring van den minister van fiuaucien, de regering voor nemens was om, bijaldien het wetsontwerp tot wijziging dei- tarieven van sommige accijnsen mogt verworpen worden, dat betrekkelijk de gouden en zilveren werken in te trekken, beslo ten om de behandeling van dit laatste uit te stellen tot na het ooogenblik dat over het eerstvermelde eene beslissing zal geno men zijn. De commissie voor de verzoekschriften bragt vervolgens op een aantal adressen verslagen uit, met welker conclusien de kamer zich achtereenvolgens vereenigde, waarna de vergade ring gesloten is. <3uitenlan0scl)c tijöingcn. f£ngrelan<l. Londen 20 maart. The limes bevat in zijne tweede editie van gisteren avond eene correspondentie uit Parijs, waarin gezegd wordt dat de zending van lord Cowley naar VVeenen een zeer bevredigenden uitslag heeft opgeleverd en dat het gevaar voor eenen oorlog voorbij is. In het lagerhuis is door den minister van koloniën, in antwoord op eene vraag van den heer Labouchere, gezegd, dat bet gouvernement niet raadzaam achtte het door den heer Gladstone omtrent zijne zending naar de Ionische eilanden uit- gebragte verslag thans aan de vergadering mede te deelen, en dat het Ionische parlement door den britsclicn gezagvoerder voor zes maanden verdaagd was. In antwoord op eene andere vraag werd door den ondersecre taris van staat voor de buitenlandsehe aangelegenheden mede gedeeld dat Yell, de gewezen onderkoning van Canton, nog te Calcutta gevangen gehouden werd, maar dat hij op vrije voeten zou worden gesteld wanneer de uitwisseling der bekrachtigin gen van het tusschen Engeland en China gesloten vredesver drag zou hebbeu plaats gehad. In het hoogerhuis heeft men uit het antwoord des ministers van buitenlandsehe zaken op eene door lord Clarendon gedane vraag vernomen dat er eene commissie benoemd is om de grensscheiding tusschen het turksche en het montenegrijnsche grondgebied af te palen, ten einde aan de aanhoudende twisten welke aldaar op de grenslinie voorvallen, een einde te maken. De minister voegde daarbij de verklaring dat het Engelands voornemen bleef de integriteit van het turksche rijk te hand haven. In de zitting van het lagerhuis van eergisteren zeide lord John Russell, dat hij den opstand in Indie als geëindigd be schouwde en inde zitting van den volgenden dag voorstellen zou, uit naam van het engelsche volk dank te betuigen aan den gouverneur-generaal van Indie, aan den opperbevelhebber der indische krijgsmagf., en aan alle andere ambtenaren welke door hunne diensten hebben bijgedragen om het 'orilsche gezag in Indie te herstellen. The times van eergisteren berigt dat de gesteld heid van den atlanlischen telegraafkabel in den laatsten tijd niet. is veranderd en thans zoo ongunstig is als hij maar worden kan, en dat er geene hoop meer bestaat om hem ooit, voor het overbrengen van berigteD weder bruikbaar te maken. -Uit Cork wordt getelegrafeerd dat de groote jury giste ren de aanklagt tegen negen leden van geheime genootschap pen heeft goedgekeurd, zoodat bevel is gegeven dat zij voor de regfbank der gezworenen zullen teregtslaan, Te Manchester is, gelijk op vele andere plaatsen in dit land, dezer dagen een volksvergadering gehouden om een blijk van afkeuring der voorgedragen reformbill te geven. In deze vergadering, die zeer talrijk bezocht was, is door eenen van de sprekers gezegd dat de buitenlandsehe staatkunde van lord Derby voor's lands belangen Europa's rust verre verkieslijk was boveu die van lord Palmerston. Deze verklaring vond veel bijval. SSuitsclitaud. Weenen 16 maart. De aartshertog AIbrecht, stedehouder in Hongarije, wordt binnen eenige dagen alhier verwacht, ten ein de met den keizer nog een onderhoud te hebben, alvorens hij zich naar Lombardije begeeft, om aldaar het bevel te aanvaar den over den linker vleugel van het leger. lu sommige diplomatieke kringen verneemt men, dat het gevoelen meer en meer veld wint, dat opnieuw een buitenge woon gezant door het kabinet van St. James herwaarts zal ge zonden worden of dat een gezant met eene buitengewone zen ding binnen zeer korten tijd naar Londen zal vertrekken. Men wil weten, dat waarschijnlijk tot het laatste zal besloten worden en dat prins Windischgratz met die zending zal belast worden. Het gerucht, dat de keizer zich aan het hoofd der troepen zal stellen, indien het tot een oorlog mogt komen, vindt nog steeds geloof. Men verhaalt dat de rijpaarden des keizers sedert eenigen lijd bij het afrijden in de manege aan het vuren worden gewoon gemaakt. liet bekende artikel van den Moniteur schijnt ten doel te hebben Duitschland gerust te stellen, en tot neutraliteit te bewegen. Zoo als men weet, hebben Engeland en Pruissen ge weigerd zich daartoe te verbinden. De Monileur schijnt dit doel nu langs een anderen weg te willen bereiken. Te Berlijn ont gaat het de aandacht niet dat in meergenoemd artikel met geen enkel woord van de verdragen van 1815 gerept wordt. Dit ver klaart ook de tegenstrijdige geruchten over de resultaten der zending van lord Cowley. Oostenrijk wil wel een onderzoek dei- bijzondere tractaten in eene conferenlie toegeven, onder voor waarde echter dat de tractaten van 1815 de bazis der onderhan delingen zullen uilmaken. Dit zou een indirecte waarborg dier tractaten in zich sluiten en Pranrijk zal daartoe bezwaarlijk overgaan. Frankrijk, Parijs 18 maart. De vrees voor oorlog die in de jongste dagen den boventoon had, heeft voor het oogenblik plaats gemaakt voor eenige meerdere hoop op hel behoud van den vrede. Wel is er nog niets officieels bekend omtrent hetgeen er tusschen lord Cowley, den keizer en diens minister van binnenlandsche zaken is besproken, maar hetzij de dampkring gunstigeris voor vredelievende gezindheden, hetzij de houding van cle mannen die zoo zij al het rad niet draaijen, toch het meest op de hoogte zijn van den toestand, gerustheid inboezemt, zooveel is zeker, dat men de oplossing der moeijelijkheden langs diplomatieken weg nu weder mogelijk acht. Iutusschen blijft het de vraag hoe een congres mogelijk zou ziju, of ten minste tot cenig resultaat zou kunnen leiden, wanneer Oostenrijk onwrikbaar vasthield aan zijne opvatting der tractaten vau 1815, terwijl men van de zijde van Frankrijk, ja zelfs in de jongste officiële stukken, hoe genaamd geen nota schijnt te nemen van het beslaan, cu nog veel minder van de verbindbaarheid dier tractaten. Intusschen mag men de opening der conferentie, waarin de dubbele verkiezing in de Donauvorstendommen zal behandeld worden, eersldaags te gemoetzien. Het ontbreekt natuurlijk niet aan geruchten ook omtrent hetgeen daar zal worden voor gesteld en bepaald. Men wil weten dat hel kabinet van Berlijn niet zoo geheel afkeerig zou zijn van het denkbeeld om de dub bele verkiezing geldig te verklaren. Het Journal des débats is zeer ingenomen met het laat ste artikel van den Moniteur. daar het volgens dat blad ge schikt is om ecu einde temaken aan de ongerustheid, waarmede de duitsche staten ten aanzien van Frankrijk bevangen zijn, en Oostenrijk in die ongerustheid een middel ziet om met zijne staatkunde voort te gaan, eene staatkunde, zoo gevaarlijk voor den vrede van Europa. Parijs 20 maart. Waren alle geruchten in den laatsten tijd onheilspellend, sedert twee dagen is daarin eene zeer merkbare verandering gekomen, en zoo de publieke opinie zich al niet geheel ten gunste van den vrede verklaart, clan is toch het ver trouwen zeer toegenomen op eene verdaging van elke losbars ting. Nog zijn alle moeijelijkheden verre van overwonnen, doch de mogelijkheid om ze te boven te komen langs andere midde len dan op het slagveld wordt niet belwijfeld, en vele geruchlen stemmen daarin overeen dat de zending van lord Cowley het gunstig gevolg heeft gehad om de kwestie, welke zoo bedenke lijk stond op het oogenbiik dat hij naar Weenen vertrok, in een loestand terug te voeren waarop men het tijdperk van diploma tieke onderhandelingen kan intreden. Een congres van afge vaardigden der groote mogendheden, te Londen of te Brussel bijeen geroepen tot een vooraf door Oostenrijk met nadruk vast gesteld plan (en waarbij Piemont niet zou worclen toegelaten) zou zich belasten met de regeling van het italiaanschc craag- stuk. Daarbij voegt men, en wel uit zeer goede bron. dat de. keizer van Oostenrijk, in strijd met de onderstellingen, gemaakt in gevolge de hevige taal der officiële en half-officiele dagbladen van Weenen, aan den gezant van koningin Victoria de vrede- lievendste verzekeringen heeft gegeven. Z M. moet zich zelfs verbonden hebben om den Tessin niet over te trekken tot het aanvallen van Piemont, onaangezien de uitdagende houding welke men te Turyn mogt aannemen, en ten einde die belofie na te komen en alle botsing te vermijden, is de voorhoede van het oostenrijksche leger gelast zich op een afstand van zes mijlen van de sardinische grenzen te houden. Even als vroeger, toen de gemoederen in onrust waren, de vrees voor den oorlog overdreven was, voegt men dezer dagen bij de bovengenoemde en vrij zekere gunstige berigten een tal van geruchten voor welke echter nog niet veel grond bestaat. Gisteren zijn te Marseille tijdingen uit Genua aangeko men van den vorigen dag. Voortdurend kwamener toscaanscbe vrijwilligers aan. Het officiële dagblad van Modena schrijft zulks hoofdzakelijk toe aan het gerucht dat eene ligliug lotelingen onder de wapens geroepen en naar Oostenrijk gezonden zal worden; uiaar liet bestrijdt dat gerucht als geheel valsch. Men verzekerde dat Frankrijk heeft geprotesteerd tegen het opwerpen van versterkingen te Plaisance door Oostenrijk. ItaUe. Aan het sardinische gouvernement wordt door de oostenrijk sche dagbladen verweten dat het tot bereiking van zijn doel ook middelen van revolutionairen aard aanwendt, deltalianen tegen hunne overheden opzet en daardoor de omwentelingspari ij, die de grondslagen der maatschappelijke orde bedreigt, in de hand werkt. Aanmerkingen van den zelfden aard schijnen te Turyn ook van den kant der engelsche regering gemaakt zijn. Blijkens een telegram uil Turyn heeft het sardinische gou vernement noodig geacht openlijk die verwijlen van zich af Ie werpen. Zijn officieel dagblad, de Gazette Piemontese, bevat in zijn iiotnmer van vrijdag ecu artikel, hetwelk strekken meet om aan te toonen dat de staatkunde van het lurijnsche kabinet, wel vrijzinnig en nationaal is, maar nooit van opruijenden of revolutionairen aard is geweest, liet betoog behelst eene na drukkelijke verklaring dat het gouvernement het vaste besluit heeft genomen om zich met de lieden, die de groot e belangen der natie door oproerige bewegingen in de waagschaal zouden willen stellen, nooit in eenig vergelijk in te laten. tjanöflstu-riijtm. Middelburg 19 maart. Patenfolie f 42}. Raapolie f40. Lijnolie f34 per vat op zes weken. 5S eelt r»p prijzen. Rotterdam 21 maart. Heden werd weinig geveild, zoodat er slechts een kleine om zet. plaats had tot onveranderde prijzen Ouberoofde gold f 22 a f 24*. wortelen f 18J. Graanmarkten. Amsterdam 21 maart. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 38 j. Lijnolie op zes weken f 30$. Koolzaad 68 p. vl. Rotterdam 21 maart. GerstlOcent, paardeboonen en wit zaad 25 cent, vvilleboo- nen 50 cent, en koolzaad 40 cent lager. Overigens geen ver andering. E'rijzen van etiecten. Amsterdam 21 maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld24 pet j 63$ dito Nationale dito 3 dito dito dito4 j 97A Aand. Handelmaatschappij4* j 112$ Oh!. Maatschappij van weldadigheid 4 "I Rusland. Oblig. 1798/18J65 j 104 Certific. Hope co4 j 85$ dilo dito 1855, 6de serie. .5 tr j 101 dito 6 f Aand. spoorweg (afgefourneerd)j 234 dito dito (onafgefourneerd)j Polen. Schatkistobligatieu4 n i SM Spanje. Obligatien4 '30$ dito binnenlandsch3 n I 40$ Certific. coupons bewijzeni Crediet instelling (gefourneerd)

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3