MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 33. Dingsdag 1839, 22 Maart. X>;- .-Qv Deze courant verschijnt des diagsdagsdonderdags en zaturdags, Binnen deze gemeente en Vlissin gen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is, 33 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeken.'Ima- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ecnt voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. ISinnmlatsDsfijt' tijtnngm. Middelburg 31 maart. De gemeeuleraad alhier zal op aanstaanden woensdag, des namiddags ten één uur, eene openbare zitting houdenwaarin zullen behandeld worden de volgende onderwerpen: missiven van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluitenmissive commité Zeeuwsch-duitschen spoorweg, adres aan de tweede kamer der staten generaalvastslelling kohier hoofdeiyken om slag 1859 en reclames; adressen om restitutie hoofdelijken-om slag 1858; bij resumtie aangehouden stukkeu. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter iuzage de navolgende stukken verslag omtrent den handel van Hamburg over 185Soverzigt van den in- en uitvoer te Stettin over 1858; overzigt van den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland gedurende de maand januarij 1859, en overzigt van de handel- en scheepvaartbewegiug van Mann heim gedurende 1858. Reeds vroeger hebben wij melding gemaakt van het bij de Zangvereeniging Tot oefening en uitspanning alhier bestaande voornemen om eerlang het 25jarig beslaan dier vereeniging fees telijk te vieren. Thans kunnen wij berigten dat die feestviering is bepaald op den 1 april, en dat hel bestuur geslaagd is voor de sopraan solopartijen te engageren mej. C. Froschart, terwijl die voor alt door eene der leden van de zangvereeniging zullen wor den vervuld en voor de tenor-solo's zich mede een gunstig be kend dillettant heeft verbonden. schrijving van het onderscheid tusschen uit- en inwendige ziek ten wordt noch kan wordeu gemaaktdat geen bewijs is gele verd dat de overledene aan de bedoelde ziekte zoude zijn bezweken, noch dat deze, omdat zij vier weken geduurd heeft, eeue slepende of gevaarlijke ziekte kan genoemd worden dat ook van geene veroordeeling ter zake van herhaalde overtreding sprake kan zijn, daar door de vrijwillige betaling van het maxi mum der boete bij eene vorige gelegenheid, ten einde in geene regtszaak te worden gewikkeld, de vervolging dier zaak geen plaats heeft gehad, en dierhalve, bij gemis eener regterlijke be slissing, niet als wettig bewijs van overtreding kan worden aangemerkt,en eindelijk dat niet blijkt van de onbevoegdheid des beklaagden, daar zekere instructie voorde heelmeesters ten platten lande, gearresteerd bij koninklijk besluit van den 31 mei 1818, no. 63, waarop de veroordeeling gegrond zoude moeten zijn, op geene wettige wijze immer aan hem is ter' ken- nisse gekomen, terwijl bovendien de beklaagde bij zijne vesti ging als plattelands heelmeester, zijne stukken als gepensio neerd officier van gezondheid aan de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigl in Zeeland heeft over gelegd, en bij die gelegenheid zelfs het doen van den eed van hem niet gevraagd is geworden, zoodat de bedoelde instructie voor hem in geenerlei opzigt verbindend kan zijn. Na volharding door het openbaar ministerie by het genomen requisitoir, is de uitspraak bepaald op den 25 dezer. Wij vernemeD dat met de aanstaande maand mei van Amster dam naar Vlissiugeu zullen wordeu overgeplaatst een hoofd- ingenieur der marine benevens drie assistent ingenieurs, weJke laatslen aldaar hunne verdere opleiding ontvangen zullen. Jl. vrijdag is voor het kantongeregt te Vlissingen behandeld de zaak van den heer H. Schouten, gepensioneerd officier van gezondheid 2de klasse en plattelands heelmeester aldaar, be klaagd van het des onbevoegd geneeskundig behandelen van eene aan eeuc inwendige ziekte lijdende vrouw en het voor schrijven van geneesmiddelen voor inwendig gebruik tot herstel. Iu deze zaak werden drie getuigen gehoord, waaronder de heer J. W. Christ.au, chirurgijn majoor thans te Gouda vroeger te Vlissingen in garnizoen, die onder anderen verklaarde door den beklaagde te zijn verzocht tot het houden van een consult over den toestand der lijderes, en bevonden heeft dat deze lijdende was aan zenuw zinkingkoortsen, hoewel hij toen niet vermoedde van doodelijkcn aard;dal. tengevolge hunner consul tatie door den beklaagde geneesmiddelen tot inwendig gebruik ziju voorgeschreven, doch dat de ziekte later verergerd zfjude, de patieute daaraan was bezweken. Nadat ook door de twee overige getuigen erkend werd dat de bedoelde zieke door den heer Schouten was behandeld ge worden tot aan haren dood toe, en door haar geneesmiddelen inwendig gebruikt waren, werd door den beklaagde bij monde van zyneu gemagtigde den heer rnr. J. Snijder, advocaat alhier, verklaard dat lnj die vrouw behandeld heeft en door den heer Christan in de laatste dagen daarbij is geassisteerd. Het openbaar ministerie concludeerdealsuu om den beklaag de schuldig te verklaren aan herhaalde overtreding der wet op de geneeskunde, als zijnde reeds bevorens ter zelfder oorzake in eene boete van f25 vervallen, en das te veroordeeleu in eene geldboete van f 50. De gemagtigde des beklaagden beeft daarop eeue breedvoerige conclusie genomen tol ontslag vau aile regtsvervolging, daarin o. a, aanvoerende: dat door dc wetenschap geene juiste om Thans is bekend geworden de uitslag der woensdag aan het departement van mar-inc plaats geiiad hebbende aanbesteding van verschillende behoefieu tén dienste van de directie tier ma rine te Vlissingen in 41 perceelen. Een aantal inschrijvers heeft billetten ingezonden. De som, waarvoor de gelieele levering is gegund, beloopt bijna f90,000. Men meldt uit Goes dat aldaar in de afgeloopene week ge- vankelyk is binnengebragt een bediende van den pastoor der roomsch-katholieke gemeente te Neuzen, verdacht van een on- j langs bij dien geestelijke gepleegden diefstal van f 1000. Als eeue bijzonderheid kan men vermelden dat te Goes een dienstpligtig loteling met een zijner broeders 52 jaren in leef tijd verschilt; de een is geboren in 1788, cle andere in 1840. De bestuurders der Vereeniging tot bevordering van de be langen des boekhandels, hebben zich dezer dagen bij adres ge wend aan den minister van buitenlaudscbe zaken. Zij zeggen daarinvolgens art. 11 der op 29 maart 1855 met Frankrijk gesloten overeenkomst tot wering van den nadrukblijft deze van kracht tot 25 julij 1859. Weldra zal dus het tijdstip genaderd zijn, waarop omtrent voortzetting of opzeg ging moet beslist worden, en daar het den adressanten on bekend is wat door de hooge regering zal wordeu besloten, vermeenen zij zich tot den minister te moeten wenden, met me- dedeeling van de wijzigingen die in de bestaande overeenkomst in het belang van den boekhandel wenschelijk blijven, en waar van de uoodzakelijkhed thans door de ervaring bevestigd is. De bezwaren, waarvan de adressanten opheffing verzoeken, zijn 1. de hooge regten aan welke boeken, en voornamelijk iu de fran- schc taal, hier te lande gedrukt en uitgegeven, bij den invoer in Frankrijk onderworpen ziju; 2. de belemmering welke de over eenkomst te weeg brengt bij de zaïnenslellingen de uitgave van werkjes voor de scholen ten dienste van het onderwijs in de fransche taal en letterkunde; terwijl 3 de adressanten hel wen schelijk achten wegens liet. regt van vertaling van fransche boek werken uit eene belemmerende onzekerheid gebragt te worden. Vrijdag heeft de advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, de heer Gregory, conclusie genomen in het regts- geding van de gemeente Leydeu tegen den staat der Nederlan den betreffende het Haarlemmermeer. Deze conclusie strekt ten voordeele van den slaat. De uitspraak is bepaald op 6 mei. Oeiioeiniotrcn en besluiten. Benoemd, bij besluit van 18 dezer, tot commissaris van poli- cie te Gorinchem, de heer C. A. van Deinse, thans tweede com missaris van policie te Arnhem. Benoemd, bij besluit vau 15 dezer, tot mede-directeur van de Nederlaudsclie bank de heer R. D. Wolterbeek. Toegekend, bij besluit van 18 dezer, aan den matroos der 1ste klasse J. Bos, bij zijnen meer dan vijftigjarigen diensttijd bij de nederlaudsclie marine de medaille voor eerlijke en trouwe' dienst, in goud. Goedgevonden bij besluit vau 17 dezer, 1. met den 1 april aanstaande voor den tijd van een jaar op non-activiteit te stel len, Zr. ,Ms. adjudant in buitengewone dienst, de kapitein jhr. G. A. C. H. von Goedecke, adjudant van Zijne Konink lijke hoogheid prins Frederik der Nederlanden, wordende tevens aan genoemden kapitein vergund om even bedoelde non-activi teit buiten 's lands door te brengen; 2 met den 1 april aan staande aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden toe te voegen de 1ste luitenant J. D. A. Barre, van het regement grenadiers en jagers, ten einde gedurende de non-activiteit van den kapitein jhr. von .Goedecke, de dienst van adjudant bij Z. IC. II. waar te nemen. Pensioen verleend bij besluit van 17 dezer, aan den majoor W. C. Weier, van het lste regement infanterie, op zijue aan vrage, terzake van langdurige dienst, ad f 1300. Goedgevonden bij besluit van 17 dezer, den majoor der infan terie C. D. van Naerssen,die bij besluit van 29 april 185S voor den tijd van één jaar op non-activiteit is gesteld, weder in active dienst teplaalseu bij het lste regement infanterie. ülecroloïie. Zalurdag is ie Utrecht overleden de heer oir. J. vau Hal), hoogleeraar in de regten aan de hoogeschool aldaar en voorzit ter der afdeeling Letterkunde van de Academie van weten schappen. Vroeger was de overledene huogleeraar aan liet athenaeum te Amsterdam. Zijn dood wordt als een belangrijk verlies beschouwd voor do wetenschap, welke hij met ijver en geluk beoefende. I&erti- est üchuuliiieuws. Men verneemt dat bestuurderen van het Nederlandsche zen delinggenootschap, in hunne vergadering van den 16 dezer, uit een viertal, beslaande uit de heeren L. J. van Ithijn, J. J. van Toorenenbergen, P. R.Hugeuholtz en dr.A.H.Blom, tot direc tor vau het Zendelinghuis te Rotterdam benoemd hebben dr. A.H.Blom, predikant te Dordrecht. ïlariue en lejsr. Het schroefsloomsehip der 4de klasse Het Loo, in aanbouw op 's rijks werf te Amsterda m, is den 17 dezer met goed gevolg te water gebragt. Het nederlandsche oefenings-eskader, onder bevel van den schout, bij nacht F. X. R. 't Hooft, is in den avond van vrij dag den 18 dezer, in goeden staat ter reede van Plymouth aan- gekomeu. Aan boord der schepen was alles wel. Uit Hellevoetsluis schrijft men In de rol van hel wachtschip alhier worden geplaatst de luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, om de exercitie kanonneerboot alhier te kommanderen, en de luit. ter zee 2de kl. P J. Roseu- wald, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. jhr. ridder H. A. van Rappard, die overgeplaatst wordt bij hel koninklijk in stituut voor de marine te Willemsoord. Zr. Ms. transportschip Heldin, bestemd om hetuederlandsch eskader te Lissabon van victualie enz. te gaan voorzien, zal, wegens de veranderde beslemming en aanstaande terugkomst van dat eskader, thans de reeds aangegeven reis naar Curacao via Suriname doen. Men verneemt dat de dirigerende officier van gezondheid der marine Smit, bënoemd-is lot chef van de geneeskundige dienst van de nederlandsche zeemagt in Oost-Iudie. en inde maand april met particuliereSthocpsge'.egcuheid naar Java za t -3 'f

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1