MIDDELRURGSCHE COURANT. N* 33. Donderdag 1859. 17 Maart. Sanlionïrigmgcn PRÖVlMUËEKElMÏÏEBESrCllfcl öinnenlcmDschf tijöintjcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag c De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van écn tot zes regels/ 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Bekendmaking-. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat er zich bij de op den 17 februarij 11. gehoudeue aan besteding, aangekondigd bij zijne in de openbare dagbladen van dit gewest geplaatste bekendmaking van den 3 februarij 1859, geene inschrijvers hebben aangeboden voor de leverantien van ."Bemontpaarden voor het 2de, 3de en 5de regentent dra gonders, te Arnhem, Zutphcn en Deventer in garnizoen; dat dien ten gevolge eene nadere aanbesteding voor de twee eerstge- melde korpsen van 30 paarden en voor het laatstgenoemd rege- ment van 20 paarden onder de zelfde voorwaarden op den 5 april aanstaande zal geschieden, en dat gegadigden inzage kun nen nemen van de voorwaarden van die aanbesteding onder an deren op de provinciale griffie van dit gewest. Middelburg den 12 maart 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. ülitidelburg ÏO maart. In de zitting der tweede kamer van de staten-geueraal van beden is het wetsontwerp tot regeling van het tarief der regten op den in-, uit- en doorvoer ten slotte in ziju geheel aangenomen met 45 tegen 23 stemmen. Heden voormiddag heeft alhier met militaire eerbewijzingen plaats gehad de begrafenis van den heer 11. Mulder, gepen sioneerd kapitein der infanterie, ridder van de Militaire Wil lemsorde 4de klasse. De lijkstoet was zamengesteld uit heeren officieren van het hier in garnizoen liggende bataillon van het 5de regement infan terie, benevens die van de dienstdoende schutterij, terwijl het muziekkorps van die schutterij zich bij afwisseling deed hooren. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door twee ka piteins van de schutterij en twee van het garnizoen. Aanstaanden vrijdag zal naar wij vernemen bij het kantonge- regt te Vlissingen behandeld worden de zaak van den heer Her manus Schouten, gepensioneerd officier van gezondheid der 2de klasse en plattelands heelmeester te Vlissingen, beklaagd van het in laatstgenoemde betrekking, des onbevoegd geneeskun dig behandelen van eene aan eene inwendige ziekte lijdende vrouw, en het voorschrijven van geneesmiddelen voor inwendig gebruik. Eenige landbouwers op het eiland Tholen, hebben den heer B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, lid van de tweede kamer der stalen generaal, eenen prachtigen kristallen beker op zilve ren voeten voorzien van doelmatige inscriptie, vereerd. Dit geschenk is hem den 12 dezer door den heer A. Ge luk J.Azlandbouwer bij Tholen, aangeboden, tot een blijvend aandenken voor hetgeen door dien heer, als voorsteller van het wetsontwerp lot afkoopbaarstelling der tienden, is verrigt. Naar wij vernemen is door den heer commissaris des konings in deze provincie, namens den minister van binnenlandsche za ken, aan de polderbesturen in Zuidbeveland, naar aanleiding van hun verzoek om terug te komen op, en in te trekken de ver plaatsing van den ingenieur Conrad te Goes, medegedeeld dat, hoezeer de wijze waarop 's rijks belangen door genoemden heer Conrad, in het hem toevertrouwde arrondissement worden be hartigd, bij het departement van biunenlandsche zaken op prijs wordt gesteld, het belang van 's rijksdienst in het algemeen zijne veranderde bestemming heeft geeischt, en daarop niet kan worden terug gekomen. Wij verne men dat de longziekte onder het rundvee dezer dagen is uitgebroken op de hofstede van J. de Ridder, onder de gemeente Noordgouwe, op het eiland Schouwen. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn 23 schepen bevracht; 13 voor Amsterdam, 9 voor Rotterdam en 1 voor Schiedam. In het laatst van februarij of in de eerste dagen dezer maand is door Pet rus van de Winkel, graankooper te Lokeren, aan Jan Cornelis Leunen, schipper, wonende te Axel, toevertrouwd eene hoeveelheid van 300 mudden tarwe, in 280 zakken, ter waarde van f 2300, om deze met zijn schip te vervoeren naar Ant werpen naar het kantoor van Martens co. In plaats daarvan j heeft hij die tarwe naar Middelburg vervoerd, alhier verkocht, zich de opbrengst daarvan toegeëigend en daarmede, met ach terlating van het schip of de schuit, de vlugt genomen. De policie alhier houdt zich reeds met een onderzoek bezig. In de zaturdag avond gehouden vergadering van de afge vaardigden der Maatschappij vau weldadigheid te Amsterdam, zijn de nieuwe statuten der maatschappij door de afgevaardig den goedgekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de heeren jhr. G. R. G. van Swinderen, lid der eerste kamer van de staten-geueraal, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, jhr. E- G. van Weede, jhr. mr. W. G. Hovy, jhr. mr. J. J. L. van der Brug- glien. Bij acclamatie is door de vergadering besloten het be schermheerschap der maatschappij aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden aan te bieden. De algemeene vergadering is daarna gesloten. Uit het verslag van het Zeemanshuis te Amsterdam over 1858 blijkt, dat in de negen laatste maanden van dat jaar 368 zeelie den van het huis gebruik hebben gemaakt en dat het aantal kostdagen 5105 beliep. Zes en twintig personen kwamen er voor de tweede en zeven voor de derde maal hun intrek nemen. Door 18 zeelieden is de som vau f2189 aan den directeur ter hand gesteld, om dit voor hen te beleggen, terwijl 48 personen goed achterlieten. Men schrijft uit Leeuwarden van 13 dezer: Bij het stormachtige weder der vorige week, heeft het buiten- of zeewater op onderscheidene plaatsen dezer provincie eene aanmerkelijke hoogte bereikt. Te Munnekezijlen was het onder anderen tot 2,05 el en aan den Ternaarder-polder zeedijk tot zelfs 3,50 el boven volzee geklommen. Hier en daar is nog al schade aangerigt. Zoo is de bij de Nieuwe Zijlen nieuw aange legde dijk ter inpoldering van buitengronden in Kollumerland overgeloopen en is ongeveer 30 el lengte van den buitenkant afgeslagen. Te Stavoren is de kistvulling eenigzins uitgeslagen, langs de beschoeijing is eenige verzakking ontstaan, terwijl in den omtrek eenige steenen uit de glooijingen zijn gerukt. Van Wymbritseradeels c. a., contributie zeedijken, is een gedeelte ter lengte van ongeveer 8 el van het palenhoofd, nabij de brug van den zeedijk naar Molkwerumvan den westelijken paalregel uitgeslagen. Te Schoterzijl zijn de buitengronden geheel onder water geloopen. Uit Terschelling wordt aan het Algemeen handelsblad ge schreven Naar wij vernemen bestaat de lading van het op 6 dezer alhier gestrande engelsche barkschip El dorado, behalve het koper, uit 766 balen zilvererts. Naar men berekent zou iedere baal eene waarde van f1260, bevatten. De El dorado ligt een kabellengte van de Lutine, zoodat men spoedig de visscherij op de beide schepen zal kunnen aanvangen. Zaturdag avond werd per laatsten trein te Breda gevankelijk binnen gebragt zekere P., bankier te Londen, en patroon van den persoon die voor eenige dagen op hetgrenspunt teRoozen- daal werd aangehouden, en bij wien men aan verschillende pa pieren eene waarde van 14,000 p. st. vond. Ook P. geraakte op de zelfde plaats in handen der justitie. Men verneemt, dat de schuldige bediende zijne misdaad reeds heeft bekend en zijnen heer nadeelen heeft berokkend. In de Arnhemsche courant leest men het volgende Reeds herhaalde malen is gewaarschuwd tegen de landver huizing uaar Brazilië. De Wiener Zeitung deelt thans een be- rigt uit Rio Janeiro mede, dat op nieuw bevestigt aan hoeveel ellende de landverhuizers in Brazilië zijn blootgesteld. Een aantalTyrolers, die zich derwaarts hadden begeven en vertrouwd hadden op de groote beloften en de hun voorgespiegelde goede vooruitzigten, zijn bij den oostenrijkschen zaakgelastigde te Rio Janeiro hulp komen vragen. Niet alleen werd aan hen het, hun toegezegde dagloon niet uitbetaald, maar zelfs bleef men in gebreke hun de noodige levensmiddelen te verschaffen, zoo dat zij in gevaar verkeerden met hunne gezinnen van honger om te komen. Zij waren aan de grievendste ontberingen bloot gesteld en hadden besloten liever in massa de kolonie te verla ten en elders werk en brood te zoeken. Een fransch provinciaal blad deelt het volgende onfeilbare middel tegen de hondsdolheid of watervrees mede. Men vrage in een apotheek een handvol Datura stramonium (doornap pel), die men in een kan water tot op de helft laat inkooken. Dit afkooksel moet de lijder in eenmaal gebruiken; binnen een kort tijdsverloop wordt alsdan de patient nog door een hevigen doch niet langdurigen aanval van woede aangetast, waarop een rijkelijk zweet uitbreekt, en reeds na 24 uren een geheel her stel volgt. De heer Legrand, zendeling te Auam en Tonkin, diedit middel aanbeveelt, heeft het zelf beproefd en in 60 ge vallen eene volkomene genezing gezien. Wij vernemen dat in de rijks gevangenissen van wege het departement van oorlog, aanschrijving is ontvangen om voor den 1 april, 10,000 paar sokken in gereedheid te hebben. Volgens een telegram dd. Batavia 23 januarijjl., via Triest bij de regering ontvangen, was alles wel en van daar geen bij zonder nieuws te melden. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij het departement van biunenlandsche zaken, tot commies, de heer H. J. Bool, thans stenograaf bij de kamers der staten generaal. Op pensioen gesteld, bij besluit van 12 dezer, de officier van administratie der 2de klasse M. J. Gaillard, op zijn daartoe ge daan verzoek, ter zake van in en door de dienst ontstane lig - chaamsgebreken, met den 1 april aanstaande, ten bedrage vau f700 'sjaars. Bevorderd, met voorschreven tijdstip, tot officier van admi nistratie der 2de klasse, de officier van administratie der 3de klasse B. A. Stiel, en benoemd tot officier van administratie der 3de klasse deadjunct-adminislraleur H. J. van Haaften Cl uwen. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 12 dezer, aan deu heer S. J. Roos, met deu laatsten dezer, uit de betrekking van administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord, onder toekenning van pensioeu, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak ie hebben, en benoemd met der. 1 april aanst.. tot administrateur bij dat hospitaal, de adjunct administra teur bij dat'hospitaal W. W. Bingley. Eervol ontslag verleend, op zijn gedaau verzoek, aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie A. J. P. H. C. de Nerée, onder toekenning van pensioen. Benoemd totaspirant ingenieur voor hetstoomwezen,deheer II. J. P. van Meurs. Berk- en acliuolnieuws. Tot predikant bij de nederduitschehervormde gemeente te Leydeu is beroepen ds. L. W. E. Rauwenhoff, predikant te Dordrecht.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1