M1DDELRURGSCHE COURANT. N0, 82. Dingsdag 1859. 15 Maart. ÖinncnltmissclK tijöingm. Deze cgurant verschijnt des dingsdags', donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen^eschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschicdou tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte óf doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. - Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 14 maart. Door dea hevigen storm, welke zaturdag en gisteren gewoed heeft, is gisteren morgen een der kleine torentjes van het raad huis afgewaaid en in de Noordstraat neder gevallen, zonder ech ter ongelukken te veroorzaken. Dadelijk zijn er maatregelen genomen om de overige voorzoo veel noodig meer te bevestigen, en verder af te breken wat mede dreigde neder te storten. Voorts zijn van eenige gebouwen de schoorsteeneu afgewaaid. Als een gevolg van dit ruwe weder is gisteren noch de belgi- 5che, noch de hoJJandsche post aangekomen, en beide zijn eerst heden voormiddag omstreeks half twaalf ure gearriveerd Heden namiddag ten twee ure heeft de gemeenteraad alhier eene buitengewone zitting gehouden,welke door alle leden werd bijgewoond uitgezonderd de heer Caland,voortdurend ongesteld. Daarin is mededeeling gedaan van eene missive van den com missaris des konings in deze provincie, geleidende afschrift van het koninklijk besluit van 26 februari} j 1.. waarbij aanjhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, op zijn verzoek, met 15 dezer een eervol ontslag is verleend als burgemeester dezer gemeente. De voorzitter rigtte, nadat van die missive en het konink lijk besluit voorlezing was geschied, volgenderwijze het woord tot de raadsleden. Mijne heeren De wankelende toestand, waarin mijne gezondheid voortdu rend verkeert, maakt mij ongeschikt om de betrekking van bur gemeester dezer gemeente langer naar eed en pligt te blijven waarnemen. Ik heb mij alzoo, mijns ondanks, verpligt gezien, miju ont slag uit deze bediening aan den koning aan te vragen, en bij hoogstdeszelfs besluit van den 26 februarij is mij dit verleend, in te gaan op morgen, den 15 maart. Buiten twijfel had ik u dit mijn voornemen vooraf medege deeld, doch de vrees dal mij zulks welligt zoude worden outra- den, bij het geneeskundig voorschrift, dat mij gegeven was om mijne aanvraag tot ontslag niet langer uit te stellen, heeft mij hiervan teruggehouden. Ik hoop dat gy en meer anderen die reden zullen weten te billijken. Tot mijn diep leedwezen bevind ik mij dus thans, als hoofd van het gemeentebestuur, voor het laatst hier in uw midden. Ik heb, mijne heeren, gedurende de veertig jaren die ik als lid van den raad in de dienst der gemeente heb doorgebragt, en waarvan ik de laatste twintig als burgemeester en voorzitter uwer vergadering heb zitting gehad, veel, ja zeer veel van verschil lenden aard bijgewoond; maar, wat bij al de bezwaren en rnoeije- lijklieden die zich somwyleu voordeden, myue taak aanmerkelijk verligt heeft en mij steeds met vertrouwen heeft doen voortgaan, is de medewerking en de toegevendheid die ik bij de leiding uwer beraadslagingen zoo ruimschoots van u en uwe voorgangers heb mogen ondervinden, en welke gelukkige overeenstemming dan ook niei weinig heeft toegebragt om met gemeenschappelijke krachten het waarachtig heil der gemeente te verzekeren. Ik biede u, mijne heeren, voor deze my betoonde welwillend heid, mijnen erkentelijkeu dank aan;ook u inzonderheid, leden en secretaris van liet dagelijksch bestuur, die gelijk ook uwe voorgangers, door uwen regt vriendschappelijken omgang mij hier op het raadhuis, bij de behandeling onzer zaken, zoo menig genoegelijk uur hebt doen slijten. Moge een ander, die mij vervangt, dat zelfde geluk ten deel vallen Dien dank, mijne heeren beluig ik ook bij het verlaten van dezen zetel aan al de gemeente-ambtenaren en collegien van wat rang ook, voor den ijver en naauwgezelheid waarmede zij mij in de uitoefening mijner betrekking zoo getrouw hebben ter zijde gestaan, en waarvan mij ook evenzeer eene aangename herinnering steeds zal bijblijven. En hiermede, mijne heeren, houde ik mijne laak voor afge daan en neem ik als voorzitter uwer vergadering van u afscheid. Ik behoef u de belanget^an onze gemeente en-bare ingezete nen niet aan te bevelen. Het verledene, waarvan ik zoo lang ooggetuige was, is mij een krachtige waarborg dat beider toe komst, in welke omstandigheden ook, u ten volle is toebetrou wd. Gaat dan, onder den zegen des Allerhoogsten, met moed en volharding op het ingeslagen pad eendragtelijk voort; geniet bij voortduring het vertrouwen der burgerij, en zij zelfvoldoening voor hetgeen gij ten voordeele van Middelburg deedt en nog verder doen zult, uw aller loon Wat mij aangaat, mijne heeren, mijne geboortestad zal niet minder dan vroeger mij altijd dierbaar aan het hart blijven, en een waar genoegen zal ik het mij voortdurend rekenen haar welzijn, en zoo mogelijk, nog haren bloei te kunnen voorstaan. Vaart allen wel Hieropjwerd door den wethouder Bijleveld van Serooskerke namens de vergadering de aftredende burgemeester toege sproken. Als tolk van de raadsleden betuigde spreker zijn diep leedwezen over de aftreding des voorzitters als hoofd van het gemeentebestuur, in welke betrekking hij twintig jaren lang de belangen van de gemeente en burgerij heeft behartigd. Daaraan paart zich warme dank en erkentelijkheid mei een oog op de retro-acta; als hy nagaat welke belangrijke verorde ningen en verbeteringen ouder zijne leiding zijn daargesteld en bij de regering door zijne tusscheukomst bevorderd. Spreker wijst o. a. op hel bezit van een garnizoen, op de on langs nog bewerkte spoedige koninklijke goedkeuring van raadsbesluiten, genomen toen de gerneente-financien zich in benarden toestand bevonden, een en ander door de vermogende tusschenkomst van den aftredenden voorzitter bewerkt. Hij wijst verder op de in het vorige jaar gedane poging om de in schrijving van een kapitaal voor eenen spoorweg te bevorderen, hetwelk wel is waar nog gecne vruchten droeg, doch waarbij de bevordering van Middelburgs welvaart toch ook het schoone doel »vas. Spreker eindigde met den wensch dat de heer Paspoort nog lange in gezondheid en temidden zijner betrekkingen zijne rust moge genieten, en hoopte uit het door hem gesprokene te mo gen opmakendat hij bereid is nog vele jaren als raadslid zijne krachten der gemeente te blijven toewijden. Bij het voorafgaande uit naam der vergadering, had spreker behoefte ook persoonlijk nog zijnen dank te betuigen voor de vriendschappelijke gezindheid en vertrouwelijken omgang hem betoond, die 30 jaren lang in onderscheidene betrekkingen bij de gemeente werkzaam en de laatste acht jaren lid van het da gelijksch bestuur was. Nadat de voorzitter nog kortelijk zijnen dauk betuigd had voor deze vriendschappelijke toespraak in zoo vleijende be woordingen, werd de overgelegde missive voor kennisgeving aangenomen en de openbare zitting (welke door een bijzonder talrijk publiek werd bijgewoond) gesloten. De heer Ph. Sloetzer heeft vrijdag avond het door hem aan gekondigde concert met welwillende medewerking van het muziekgezelschap Dit kunstliefde gegeven. De uitvoering van de onderscheidene nommers, waaruit het programma was zamengestcld, en waaronder de solo's op oboë en clarinet door den concertgever, die voor violoncel en een duo voor twee violen uitmuntten, voldeed algemeen. Jammer dat de opkomst, vooral in vergelijking met de vrij ruime inteekening,zoo gering was. In eene vergadering van belanghebbenden, gehouden in het Notarishuis te Rotterdamzijn de statuten vastgesteld eener naamlooze vennootschap tot het drijven van wisselhan del h de llotlerdamsche Bankassociatie." Het kapitaal is be paald op vijfmaal honderd duizend gulden, verdeeld in honderd aandeelen van f5000. Tot directeur is benoemd de beer Jan van der Hoop Az. en tot commissarissen de heeren A. vau der Hoop Jz., M. M. de Monchy en F. Vink. Jl. donderdag middag is voorbij bet gemeente-badhuis aan het zeestrand te Scheveningen een wedloop te paard ge houden door Z. K. 11. den prins van Oranje en den heer Hovy, le. luitenant bij bet korps rijdende artillerie, te 's Hage in gar nizoen verscheidene officieren waren bij de weddingschap tegenwoordig, die door den kroonprins is gewonnen, ofschoon het paard van den heer Hovy den overwinnaar zeer nabij was. Henoemictgeii en besluiten. Benoemd, bij besluit van 10 dezer, den heer mr. J. S. Lotsy, minister van marine, tot kommalldeur der orde van den Neder- landschen Leeuw. Benoemd, bij besluit van 26 februarij, tot ridder der éde kl. van de Militaire Willemsorde, den adjudant-onderofficier der infanterie by het leger in Oost-Iudie H. Michels, voor zijn ge houden gedrag bij de verovering der hoofdversterking van de vijandelijke linie Solok Kamba, ter Westkust van Sumatra, in het jaar 1844. Benoemd, bij besluit van 9 dezer, tot ontvanger der directe belastingen te Oss c. a., de heer J. G. Niehot, thans ontvanger der zelfde middelen te Meerkerk c. a. Goedgevonden, bij besluit van 10 dezer, den 2den luitenant Z. L. Engelhart, van het 1ste regement infanterie, in rang en ancienr.eteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie vai£ het leger in Oosl-Iudie. li er It- en NcliuttlnieuwH. In de avond godsdienstoefening van gisteren werd door den predikant bij de hervormde gemeente te Vlissiugen J. J. Knap aan de gemeente bekend gemaakt dat op hem een beroep was uitgebragt naar de gemeente Renkum eu Heelsum, met berigt dat hij dit beroep voor onbepaalden tijd in overweging zoude nemeu. Uit Oostburg meldt men ons dal den 10 dezer in de her vormde kerk, ten overstaan van den heer B. Tours van Rotter dam, een vergelijkend examen heeft plaats gehad der sollicitan ten naar den post van organist dier kerk, waarbij is gebleken dat de heer J. C. Klein, wonende le Middelburg, de meeste be kwaamheden bezat, cn waarna deze door kerkvoogden tot orga nist der gemelde kerk is benoemd. Uit het verslag van zijne exc- den minister van binnenland- sche zaken, nopens den staat der iagere scholen over 1857, ont- leenen wij de volgende bijzonderheden: Er waren 2478 openbare scholen, 278 bijzondere der 1ste klasse, 666 bijzondere der ?de klasse, te zamen 3622. Er waren nog 784 bewaarscholen, 152 herhalingscholen, 118 zondagscho len, 71 werkscholen, 127 zangscholen en 23 gymnastiescholen. Het geta! leerlingen bedroeg op al de lagere scholen in Janu ary 406,329 en in julij 344,618. In den winter heeft dus 1/8 deel en in den zomer ruim 1/10 deel der bevolking van het on- derwijsgebruik gemaakt. Het onderwijzend personeel bedroeg te zamen 7390, waar onder 64S0 van het mannelijke en 911 van het vrouwelijke ge slacht, 3098 hoofdonderwijzers, 2419 ondermeesters en 963 kweekelingen, 352 hoofdonderwijzeressen en 559secondanten. Gebrek aan hulponderwijzers werd in bijna alle provinciën waar geuonien. Het aantal leerlingen, dat sedert onderschei dene jaren verminderde, is in dit jaar aanmerkelijk toegenomen. In January waren er 12.37S en in July 14,151 meer. Het aantal werk- en industriescholen bedroeg 71, van welke die te Amsterdam eene subsidie van de gemeente genoot van f1500. Het aantal zangscholen bedroeg 127. De gymnastie scholen vinden nog niet dien bijval welken zij verdienen. Marine en lejfer. Uit een bij het departement van marine ontvangen telegram blijkt dat het nederlandsche oefenings-eskader, onder bevel van den schout bij nacht 't Hooft,den 10 dezer van Lissabon is ver trokken. Aan boord-der schepen van het eskader was alles wel. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 11 dezer, wordt de luitenant ter zee der 2de klasse J. W. Binkes, met den laatstei

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1