9. Almede wordt voor kennisgeving aangenomen a. een ingekomene missive van hoeren gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van het getal der openbare scholen en van de jaarwedden van de onderwijzers b. idem van het besluit tot onderhandsche verhuring van een stukje weiland aan A. Maas; c. idem van drie besluiten tot af- en overschrijving van'pos- ten op de gemeentebegrooting voor 1858. 10. De overgelegde verordening, houdende opgave van de nog geldende verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, volgens art. 178 der gemeentewet, is na voorlezing met 10 tegen 1 stem vastgesteld. 11. Het van de plaatselijke schoolcommissie ingekomene verslag omtrent den toestand van het schoolwezen in de ge meente over 1858, zal aan de leden der vergadering ter lezing worden rondgezonden. De werkzaamheden daarmede afgeloopen zijnde, worden alsnog door den heer Schultz de navolgende inlichtingen ge vraagd: 1of er op de kade voor het arsenaal gecnc meerpalen kunnen worden geplaatst, ten einde voor te komen dat de al daar liggende vaartuigen aan devloeipalen vastmecren, waar door deze schade kunnen lijden, en 2. wanneer er met de uit baggering der havens een aanvang zal worden gemaakt, als zijnde hare aanslikking reeds zeer merkbaar. Daarop is door den voorzitter geantwoord 1Dat er reeds la9t gegeven is tot opruiuing van de aldaar ncdergelegde voor werpen, als wanneer er eenige meerpalen zullen geplaatst wor den; 2. dat alsnu met het werk der uitbaggeringen een aanvang zal worden gemaakt, waartoe door den geraeentebouwmeester eenc schuit is aangekocht en in order gebragt. De heer Schultz voor de gegeven inlichtingen bedankt heb bende,wordt, daar niemand iets meer heeft voor te stellen, de zitting door den voorzitter gesloten. filuitcnlrtnösdjc tijdingen. Sngeland. Londen 9 maart. Gisteren heeft dc heer Fitzgerald in het lagerhuis in antwoord op eene interpellatie van den heer Bowyer, die gevraagd had of Sardinië maatregelen had genomen lot het in dienst nemen van ooslenrijksche deserteurs en uitgewekenen, medegedeeld dat aan de britsche regering hiervan niets offi cieel bekend is, doch dat deze aan de sardinische regering den ernstigen raad heeft gegeven geene maatregelen iu het werk (e stellen die Oostenrijk kunnen beleedigen of den vrede verstoren Het noord-amerikaausche handelsvaartuig David Ste wart, hetwelk door het napelsche gouvernement was gehuurd om den heer Poerio en zijne lotgenooten van Cadix naar New- York over te brengen, is jongstl. zondag te Q,ueenstown in Ierland aangekomen, met de napelsche ballingen aan boord zij waren, toen het schip het midden van den Oceaan bereikt had en door de escorte van napelsche oorlogschepen verlaten was, in opstand gekomen en hadden den bevelhebber gedwon gen om den steven te wenden en hen naar Ierland te brengen. Een ander berigt uit Dublin meldt dat de opstand reeds te Cadix begon. De 17 opvarenden moesten het onderspit del ven voor de G9 Napolitanen. Deze laatste ontzetten den kapi tein tijdelijk van zijn kommando en benoemden den tweeden officier in zijne plaats. Deze laatste moet, naar men zegt., te Cadix dienst op het schip hebben genomen en zich spoedig als Rafl'aelle Settembrini, zoon van den bekenden patriot, hebben bekend gemaakt. Onder de vlugtelingen bevinden zich acht priesters. Men wist te Dublin niet of zij in Groot BrilRnje zoudenblijven of naar Piemont wilden vertrekken. Dia.itsclil.and. Weenen 9 maart. Lord Cowley heeft gistereu een afscheids gehoor bij den keizer gehad zijn vertrek is op heden bepaald. Hij is overbrenger van tegenvoorstellen, welke men hoopt dat aannemelijk zullen zijn. De Wiener Zeitung behelst een artikel, waarin het vol gende voorkomt De speciale tractaten welke door de oostenrijksche regering zijn gesloten met Toskane en de hertogdommen Parma en Modena zijn gegrond op de wederkeerige souvereiniteifsregfen dier staten en het erfregt van Oostenrijk, aan welk rijk zij daarenboven het vreedzaam bezit waarborgen van zijne itali- aansche gewesten. Wat het additionueel artikel van het trac- taat met Napels betreft, hetwelk betrekking heeft op de gelijk vormigheid van de politiek der beide staten, dit is alleen dc vaststelling van ecu zaak die reeds lang feitelijk bestond- Daarenboven verdedigt Oostenrijk in het algemeen door zijne tractaten, behalve zijn eigen rijk, de grondslagen der onafhan kelijkheid en vrijheid van het geheele gezin der europesche staten. De verordening, waarbij de uitvoer van paarden uilBeije- ren naar niet lot de Tolvereeniging behoorende landen verbo den wordt, is den 5 dezer des avonds te Munchen afgekondigd, om onmiddelijk in werking te treden. Zij behelst, de bepaling dat voor sommige gedeelten der grenzen en voor enkele geval len uitzonderingen zullen worden toegelateneene bepaling die, zoo men meende, ten behoeve van Oostenrijk gemaakt was. De Augsburger Aligemeine Zeitung berigt uit Munster, dat een aantal aldaar woonachtige personen, die in der tijd de St. Helena-medailje hebben ontvangen, deze thans aan het fransche gezantschap hebben teruggezonden. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit deze hoofdstad geschreven, dat het bekende artikel van den Moniteur niet den indruk heeft gemaakt, welken men zou verwacht hebben. De stemming schijnt hoe langer zoo krijgszuchtiger te wor» den. In de invloedrijkste kringen wint het gevoelen veld, dat Oostenrijk de provocatien van Sardine niet langer dulden mag, en die met eene oorlogsverklaring beantwoorden moet. Het zelfde worcifc in een schrijven uit Berlijn verzekerd. Verder worden de punten opgegeven, welke het kabinet al hier reeds zou toegegeven hebben. Lord Cowley zou namelijk van Oostenrijk hebben verkregen niet alleen om zijne troepen uit den Kerkelijken staat terug te trekken, maar ook om Modena en Parma te bewegen de noodzakelijkste hervormingen aan de onderdanen van die staten toe te staan. Bovendien zou Oos tenrijk toegestemd hebben om de bestaande tractaten met Modena en Parma aan eene herziening te onderwerpen. In dier voege zou het artikel van den Moniteur een gevolg van de oostenrijksche concessien zijn. In hoeverre deze opvatting meer of min juist is, valt moeijelijk te beslissen. Syrians krijEi. Parijs 9 maart. Hadden de berigten in den Moniteur bereids het uitzigt op vrede doen vermeerderen, dit was dubbel het geval toen men het ontslag van prins Napoleon vernam, wiens oorlogzuchtige neigingen bekend waren. Daarbij voegt men dat ook de graaf de Cavour als minister van buitenlandsche zaken in Sardinië zal aftreden; alles scheen dus voor eene omme. keer in de keizerlijke politiek en eene bepaalde overhelling tot den vrede te getuigen. Doch nu zijn er weder onrustbarende geruchten verspreid. Sommigen willen dat de aftreding van den prins maar tijdelijk is en Z. K. EL. weldra, invloedrijker dan te voren, de teugels van het bewind weder zal opnemen, dal de krijgstoerustingen worden voortgezet, dat drie honderd kannonneerbooleu op de rijkswerven zijn besteld en met 1 april moeten geleverd worden. Hierbij zou men nog menig verontrustend gerucht kunnen voegen. De taal der dagbladen schijnt met die ongunstige ge ruchten wel eenigzins overeen te stemmen. Volgens berigten uit Tanger zijn drie fransche oorlogs schepen voor die plaats verschenen, naar men verneemt met het doel om de iu Marokko residerende fransche onderdanen te beschermen, wanneer hettusschen Marokko en Spanje tot vij andelijkheden mogt komen, ten gevolge van de genoegdoening die laatstgenoemde mogendheid voornemens is aan Marokko te vragen voor de beleedingeu waaraan spaansche onderdanen bloot slouden. Men zegt dat de sultan aan mej. Eveillard, de dochter van den vermoorden franschen consul te Jeddah, by gelegen heid van haar huwelijk met den heer Emerat, een jaargeld van 12000 Fr. heeft verleend. Parijs 10 maart. Le constilutionnel bevat heden een artikel, dat ongetwijfeld op officiële mededeeliugen gegrond is en waarin wordt uiteengezet dat het oostenrijksche leger in Italië, het welk voor slechts drie maanden 50,000 man telde, eerlang ten gevolge van de genomene maatregelen sedert januarij cn door het oproepen van verlofgangers tot een bedrag van 177,000 man zal gebragt zijn. Daarbij doet het blad opmerken dat dit leger zich schijnt voor te bereiden tot hot doen van eene offen sieve beweging; immers worden de generale kwartieren van de onderscheidene korpsen zoo na mogelijk bij de grenzen gehragt eu Ie Paria wordt een compleet belegeringsequipement veree- nigd, hetwelk met geen ander doel kau zijn dan om de sterke plaatsen van Piemont te belegeren. Italië. Turyn S maart. De Gazzetta piémontese zegt dat het onder de wapens roepen van dc oostenrijksche verlofgangers van bet leger in Italië, tot het gevolg leidt dat dit leger op den voet van oorlog wordt gebragt. Koning Victor Emmanuel heeft het daar om noodig geacht evenzeer de contingenten van het sardinische leger op te roepen. Het volk (laat het blad er op volgen) dat zoo volijverig is toegesneld bij de inschrijving voor de nationale leening, zal ongetwijfeld met voldoening dien maatregel ver welkomen, die zoo noodig is voor cle verzekering van de onaf hankelijkheid en de eer van het vaderland. Het officieele dagblad voegt hierbij dat de leening gisteren gesloten is. Het ingeschreven cijfer gaat de van het publiek verlangde som verre te boven. Het overige der leening is toege staan aan onderscheidene crediel-instellingen in Piemont en aan bankiers iu Frankrijk en Italië. Spanje. Eenige weken geleden is door het ministerie O'Doneli aan de spaansche kamer van afgevaardigden eene nieuwe wet op de drukpers voorgedragen, welke eenen vrijgevigen geest ademt en de strenge bepalingen, waaraan de dagbladpers door hel; vorige ministerie onderworpen is, aanmerkelijk verzacht, doch afdoende bepalingen bevat om de kroon, de kerk, de-godsdienst en goede zeden voor aanranding te behoeden. Deze voordragt schijnt hier te lande, in en buiten de kamer, niet zoo veel bijval te vinden als verwacht werd. De commissie, welke dadelijk door de kamer uit haar midden tot onderzoek daarvan is benoemd, heeft nu eerst hare laak aangevangen, hoe dringend ook de madridsche dagbladpers den wensch uitte om ten spoedigste ontheven te worden van het juk waaronder zij. thans gebukt gaat. "Verder zijn van den kant der hooge geeste lijkheid vertoogen tegen de voordragl bij de koningin ingediend, drctijüimjcit. Den 9 dezer ter reede van Vlissingen aangekomen voor I«'! - gie bestemdJean Elisabethgez. Le Merle, GalvestonWards, gez. Stauners, Scala-Nova, Eloy, gez. Ergert s, Messina. Woensdag zijn ter reede van Vlissingen als bijleggers gearriveerd de engelsche schooner Gale, gez. Harrisson, van, Sandwich, en deengelsche brik Cleveland, gez. Ayre, van Sint Valery, beide in ballast naar Newcastle. Eerstgemefde met zware lekkagie is binnen de haven gekomen om te repareren De deensche galjas Providenliagez. II. H. Nielsen, van Ant werpen naar Lei tb bestemd met tarwe, donderdag ochtend van deze reede uitgezeild is na den middag met zware lekkagie uit zee teruggekeerd, hebbende buiten Westkapelie gestooten Te Veere is binnengekomen deengelscheschooner Uzella gez. M. Hunkin, van Liverpool met klipzout, bestemd naar RoLterdam. fcjanbetsbrrigtcn. «verzigt ilev week. Rotterdam II maart. Koffij vast; onder 35 cent is niets te koop, en houdt men op 354, doch dit is niet te maken, daar bij kleinigheden gekocht wordt. Rijst ongepeld houdt zich goeddeze week zijn nog afgedaan 4300 balen Java per Robert Dixon, tot f 5J, en is besleed voor circa 900 balen Rangoon f 54. Thee en specerijen niets omgaande. SSeeSrrapprijzen. Avignon 5 maart. Wortel schaarsch. en rosé van fr. 37 a fr. 37è gevraagd. Ge malen eenige vaten rosé werden met fr. 4S betaald, sup. kwali teit fr. 49 a fr. 50 en palud fr. 52 a fr. 54. (■raaninarUten. Amsterdam 11 maart. Tarwe en Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f42J. Lijnolie op zes weken f 31 j. Koolzaad 74 p. vl. Oostburg!9 maart. Wij hadden heden een grooten aanvoer van granen, doch flaauwe vraag. De prijzen zijn dan ook algemeen lager, worden de voor cle beste tarwe slechts f7,70 besteed, enkele puike monsters Iels daarboven, doch afwijkende niet gewild en niet boven f7 a f 7,50 te verkoopen. Rogge weinig aan en alleen aan gebruikers te plaatsen. Beide soorten gerst met eenige vraag. De beste winter is f 4,70 en f 4.80 en iets daarboven verkocht. Zomer kan echter niet meer dan f4,50 a f4.60 opbrengen. Zaaihaver f4,50, gewone f3 a f4. Paardeboonen niet meer aanbieding en weinig vraag. Men bood f6,50 a f7,25 naar kwaliteit. Middelburg 10 maart. De aanvoer van heden was zeer onbeduidend, en daar er bij na geen vraag bestond als aan lager prijzen, zoo bleef liet gepas seerde in den handel van zeer weinig beteekenis. Men kocht puike zeeuwsche tarwe f7,40. mindere f7; puike jariee wal- chersche zonder handelpuike nieuwe f S, f 7,90. f 7,75, min dere soorten f7.50, a f7 naar deugd. Rogge met weinig handel f 5,75. Puike wintergerst. f 4 60, dito zomer f 4.50, f 4.40. Wal- chersche witteboonen f9,40 a f 10, ook hield men op f 10.50- Bmineboonen f 11, dito paardeboonen f7 a f8, Raar kwaliteit. Walchersche zaai-erwlen f 10,50, zeeuwsche voor de mesting. f7,75. Zeeuwsche paardeboonen f 7, a f 7,20. Koolzaad hield men op f 14 per mud. Raapolie f 43,25. patentolie f 45,50, lijn olie f34.50 per vat op 0 weken. Raapkoeken f 90, per 110 stuks. Harde lijnkoeken f 12 a f 13 per 104 sinks. Keniiddetcie inarlifprijzeti. per ned. mud. per ned. mud Tarwe oude fafI Bruin eb o on, f 11af 11. Dito niéuwe - 6,50 a - 8,Paardeboonen - 7.— a - S Rogge oude- 5,60 h- 5,75 Gr. erwten - 7,75 a-10,80 Gerst wint. - 4,60 k- 4,60 'Koolenraapz..-—a Dito zom.- 4,50 a - 4,50 jKanariezaad h - Haver -a-Aardappelen - 1.50 a- 2,60 Boekweit a-I per ned. pond. Witteboou. - 9,40 a - 10,50 iVersche boter f 1,10 a 1,30 Middelprijzen van bakbare tarwe f 7,50 en rogge f5,75. Middelburg 11 maart. Patentolie f 46. Raapolie f 432. Lijnolie f34.1 per vat op zes weken. ÏPrijzen van effecten. Amsterdam 11 maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld24 pet.' 631 dito Nationale dito 3 i dito dito dito 4 1 Aand. Handelmaatschappij4.J- I 1-421 Obl. Maatschappij van weldad glieid 4

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3