Op het artikel Asschen, luidende: zeepzieders-, zoutkeet- en haardascli in- en uitvoer vrij, stelde de heer Hoffman het vol gende amendement voor: zeepzieders-, zoutkeet- en haardasch met uitzondering van de zelkaschin- en uitvoer vrij, zelkasch de 10 mud bij invoer vrij. bij uitvoer f I, welk amendement met 39 tegen 30 stemmen werd aangenomen. De heer lleinders stelde voor omtrent de artikelen boter en kaas, waaromtrent van regeringswegeniets voorgedragen was, den in- en uitvoer vrij te laten, welke beide amendementen werden aangenomen, het eerste met 57 tegen 13, het laatste met 57 tegen 14 stemmen. Nadat cle heer Reinders nog eenige beschouwingen voorge dragen had over de regten op fabriek- en stoomwerktuigen in zoo verre die voorden landbouw dienen, en de minister van financien dien spreker beantwoord had, is de voortzetting der beraadslaging bepaald op donderdag morgen ten elf ure. Gemeenteraad vau middelburg. Zitting van 9 maart. Voorzitter do heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Paspoort van Grijpskerke enCaland, volgens mededeeling door ongesteldheid verhinderd. De heer Damme koiui bij de behandeling van het tweede punt ter ver gadering. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd en daarop door den voorzitter overgelegd eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderiiandsche verhuring van eenige gemeente-eigendommen. Daar deze huur echter nu is in overeenstemming gebragt inet het tijdperk waarover de verhuring van alle overige gemeente-eigendommen loopt, na melijk ingaande met 1 mei, en eenige contracten met 31 decem ber 185S expireerden, wordt eene concept resolutie gearres teerd om nadere magtiging aan gedeputeerde staten te vragen, ten einde de zelfde perceelen ook onderhands te verhuren van 1 januarij tot 1 mei 1859 aan dc gebruikers, die zich hiertoe hebben bereid verklaard. "Wordt gelezen eene missive van burgemeester en wethou ders der gemeente Rotterdam, houdeude mededceling dat cle gemeenteraad aldaar zijne goedkeuring heeft geschonken aan de voorstellen tot ombinding van den tegenwoordjgen toestand en het aangaan eener nieuwe venuootschap voor de stoomboot onderneming tusschen Middelburg en Rotterdamdat burge meester en wethouders zich daarom, naar het voorschrift van art. 121 der gemeentewet gewend hebben tot gedeputeerde staten vau Zuidholland om magtigiug tot regeling van dit ge meenschappelijk belang. Dc voorzitter stelt yoor dezerzijds gelijke magtiging aan te vragen. De heer Lantsheer doet opmerken dat hij dit voor alsnog nuoodigacht, aangezien voorloopig van de gemeentebesturen niets is verlangd dan eene bereidverklaring om op de gestelde voorwaarden mede te werken tot het nemen van een besluit, hetwelk later op eene algemeenc vergadering van aandeelhou ders zal moeten volgen. De voorzitter zegt ter toelichting, dat men het noodig acht reeds nu die later vereischte magtiging aan te vragen om bij tjjds daarmede gereed te zijn, alzoo er met het verkrijgen der koninklijke goedkeuring op het besluit van gedeputeerde staten altijd ccnigc tijd verloopt. In omvraag gebragt, wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aaangenomen met 14 stemmen tegen 1 (van den heer Lantsheer.) De commissie van bestuur over de bank van leening wordt overeenkomstig haar verzoek gemagtigd tot overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor die instelling over 1858, van f 13,20 op assurantiepenningen van beleende goederen, f2,64 kosten van zegels enz., f2,40 kosten gevallen op een tot dc regtbank gerigt verzoek om convictie- stukken terug te bekomen, f4,23 kosten van eene noodzake lijke verbetering in eene der kamers. Voor eerstgenoemde post was het op dc begrooting voorkomend artikel ontoereikend en voor de drie volgende was geen artikel uitgetrokken. Wordt gelezen een adres van dr. G. van Hcnnekolcr, lector in de botanie en physica aan de geneeskundige school alhier. Adressant heeft uit het verslag van het verhandelde in de vorige raadsvergadering gezien dat de commissie van bestuur over die school voorstelt om de bezoldiging van den lector in de phar- raacie en chemie van f200 te brengen op f400, en dit geeft hem aanleiding om voor zich eene gelijke verhooging te vragen. 1-Iij herinnert dat het vroeger vereenigd lectoraat in pharmacie en physica is gesplitst in twee halve lectoraten, bij de aanvaar ding waarvan hij reeds heeft opgemerkt (lat f200 genoegzaam geene bezoldiging is. De voorzitter stelt voor, dit adres te stellen in handen van de commissie van toezigt over de geneeskundige school. Dc heer van Diggelen drukt den wenscht uit dat daarbij ge voegd worden allo beseheiden, welke betrekking hebben op de jongste benoeming van ccnen lector in de wiskunde bij het gym nasium, wiens bezoldiging spreker zich meent te herinneren dat verhoogd is in verband met de hem ook hij de geneeskundige school op te dragen werkzaamheden. Daartoe wordt eenparig besloten na dat door den heer Damme nog kortelijk is opgemerkt dat in het adres eene min der juiste voorstelling wordt gegeven van het door hem gedane voorstel om van het lectoraat in chemie en pharmacie, in 3tede van een half, een geheel lectoraat te maken. Dit toch stelde hij voor, geheel afgescheiden van het lectoraat in botanie en physica, hetwelk hij niet noemde, zoo dat hij er dan ook niet van heeft gesproken om dat als een half lectoraat te laten voortduren. Do voorzitter herinnert dat burgemeester cn wethouders in iler lijd zijn uitgenoodigd in overleg met de commissie van fa bricage te treden omtrent de voorbereidende maatregelen, voor de uitdieping van het havcnkanaal te nemen. Tot dat einde is ccrstelïjk een onderzoek ingesteld naar den toestand van den modderraolen. Blijkens een voorgelezen rap port van de heeren G. Knoll, J. van Vliet en L. van der Staal al9 daartoe verzochte deskundigen, is hun reeds bij oppervlak kig onderzoek gebleken dat deze molen in zoodanigen toestand verkeert dat het ongeraden is hem nog te bezigen voor een stoomwerktuig, aangezien hij te oud en zwak is om de trilling daarvan te doorstaan. Burgemeester en wethouders stellen derhalve voor om den thans nog gebezigdeu molen af te keuren. Verder zullen zij eerlang overleggen modelteekening van een nieuw te vervaar digen stoombaggermolen, naar een bij de directie der marine te Vlissingen bestaand soortgelijk werktuig. Inmiddels stelt men voor om, daar dc nieuwe molen alzoo in het loopendejaar nog niet zal kunnen gebruikt worden, voorloopig de uitdieping van het havenkanaal en de herstelling der leidijken voor het ingetreden jaar op gelijke wijze tc doen plaats hebben als in 1858 en tot een gelijk bedrag van fl 3000, te vinden uit de som cp de gemecntcbcgrooting ad f23000 uitgetrokken voor het eerste jaar der kapitale verbetering van de haven enz. De heer Lambrechtsen vraagt eenige inlichting omtrent de verzochte keurmeesters en hunne onzijdigheid. Overigens vindt hij hun oordeel vrij oppervlakkig, met welk gevoelen zich.de heer van Diggelen vereenigt. De heeren Snouck Hurgronjc cn dc Jonge geven de verlang de inlichting en betoogen, even als daarna cle heeren Snijder, Fokker en Siffié dat wanneer bij een oppervlakkig onderzoek reeds belangrijke gebreken aan een werktuig ontdekt worden, deze altijd nog veel bedenkelijker worden zoodra men een uit voerig onderzoek doet. De molen is voor omstreeks 25 jaren reeds als gebruikt gekocht. De heer Lantsheer erkent de noodzakelijkheid om in de ge- gevene omstandigheden en in afwachting van de vervaardiging van een nieuwen molen, voorloopig zich nog dit jaar met den ouden te behelpen, doch hij herinnert dat een plan is aangeno men tot herstelling uer haven in tien jaren. Daarvoor moes ten der burgerij zwaardere lasten worden opgelegd. "Wanneer men nu reeds het eerste jaar hiervan afwijkt, zal dan in het tegenwoordige jaar zooveel gebaggerd en kramwerk vernieuwd worden, dat men geenerlei vrees behoeft te koesieren dat het geheele aangenomen systcma in duigen valt. De voorzitter benevens de heeren van XJije en Snouck Hur- gronje drukken de overtuiging uit dat die vrees ongegrond zou zijn. Voorts herinneren aij dat de raad nader nog beslissen kan om ook over de meerder uitgetrokkene f 10,000 op de gemeente- begrooting tot het zelfde einde te beschikken. Het voorstel van burgemeester cn wethouders ten slotte in omvraag gebragt zijnde, wordt goedgekeurd met 14 stemmen legen 1 (van den heer van Diggelen). Overeenkomstig een daartoe gedaan voorstel van burge meester en wethouders, wordt bij ontwerp besluit eenparig ingewilligd het verzoek van den heer P. Duroon Tak, mede uit naam van eenige andere ingezetenen, om aan dezen koste loos af te staan het terrein, opengevallen op den hoek van den Langendeift en Burg, door den alhier op den 28 junij 1857 ge woed hebbenden brand, behoudens 50 el welke gemeentegrond blijven en onder verpligting om op dat terrein een of meer woonhuizen daar te stellen. De overgelegde adressen: a. van P. J. Hubrcgtsc, tot het in erfpacht bekomen van een perceel grond, groot 300 vierk. cl, buiten de Dampoort alhier, zoo mogelijk voor 25 jaren; waarop de gemeentebouwmeester reeds gehoord is, die voorstelt het verzoek in te willigen yoor vijf jaar, b. van D. de Jager, winkelier en buskruidverkooper alhier, houdende verzoek dat hem een terrein worde afgestaan om voor eigen gebruik en op zijne kosten daar te stellen een gebouw tot berging van buskruid enz., waarop mede reeds rapport is uit- gebragt door den geroeentebouwmeestcr, worden voor de leden ter inzage gelegd en daarop de beslissing aangehouden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat gevolg is gegeven aau het besluit der vorige zitting, om een adres van adhesie in te zenden aan de tweede kamer der staten generaal, aan dat hetwelk de kamer van koophandel en fabrieken tot haar rigttc betrekkelijk het in deze gemeente houden van koffijveilingen door de Nodcrlandschc handelmaatschappij. Van dit adres geschiedt voorlezing. Het van de plaatselijke schoolcommissie ingekomen jaarver slag omtrent den toestand van het lager onderwijs in deze ge meente over 1858, ter voldoening aan art. 64 der wet op dat onderwijs, zal voor de leden ter inzage gelegd worden. De voorzitter doelt mede dat bij burgemeester en wethou ders is ingekomen een vonnis, door de arrondissements regt bank alhier gewezen in zake cle vordering tegen den heer griffier bij het provinciaal geregtshof ingesteld, als bewaarder van de helft eener schat, welke helft de gemeente vermeende dat haar toe zou komen als eigenaresse van den grond waarop zij ge vonden is. Bij dat vonnis is de griffier echter veroordeeld tot de afgifte dier som voor de helft ad f 479,82£ aan de gemeente Middelburg en voor een gelijk bedrag aan de eigenaresse van het aan cle overzijde der sloot grenzende perceel. Burgemeester en wethouders stellen voor in dit vonnis te be rusten, waarmede de heeren Siffié cn van Diggelen instemmen, vooral ook uit aanmerking dat de heer griffier nimmer in cle kosten zal veroordeeld worden en dus ook bij den meest gun- stigen uitslag van het hooger beroep dc gemeente welligt ten slotte minder zou bekomen. Hiertoe wordt clan ook eenparig besloten. Twee overgelegde missiven van den heer controleur bij dc plaatsteiyke belastingen, geleidende staten met aanvragen om restitutie van hoofdelijken omslag over 1858, met diens rapport bij elk, en ten anderen 10 adressen van personen die zulks vra gen wegens verblijf buiten de gemeente doch welke de contro leur adviseert van dc hand te wijzen, alzoo zij hun hoofdver blijf binnen deze gemeente hebben behouden. worden aan gehouden tot eene volgende zitting. Het hij resumtie behandelen der aangehoudene adressen a. van D. dc Oude over het aan de openbare dienst ont trekken van gemeentegrond, en b. van bakkers, restitutie verlangende van belasting bij uit voer van zemelen en kort, met de daarop ingewonnen rapporten respectievelijk van den gemeentebouwmeester en den contro leur der plaatselijke belastingen, wordt nog tot eene volgende zitting aangehouden om van beide adressanten eenige nadere inlichting in te winnen. De zitting gaat hierop over in eene met geslotene deuren. Na de heropening der openbare vergadering wordt berigt dat is ingekomen een adres van J. Bouwcns, hulponderwijzer op de school voor minvermogenden, om verhooging van jaar wedde en voorloopig om eene gratificatie. Omtrent het eerste gedeelte wordt besloten dit gelijk met de andere rekwesten des betreffende te behandelen, terwijl voor het toekennen van eene gratificatie geene termen bestaan naar het oordeel dezer vergadering. De heer Lantsheer brengt rapport uit namens de commissie in welker handen gesteld zijn de missive van dc plaatselijke schoolcommissie, adviserende tot verhooging van het cijfer voor de kweekelingen, en de adressen van onderscheidene hulp onderwijzers om verhooging van jaarwedden. Op daartoe aangevoerde gronden wordt geadviseerd: ad 1. om daaraan te voldoen, door de som, op degemoente- bcgrooting uitgetrokken voor kweekelingen bij de openbare lagere scholen te verhoogen met f225, te weten f 150 voor de armenschool en f75 voor de drie andere openbare scholen; ad 2. om die adressen met de nog nagekomene rekwesten van Duivenwaarde en Hansens, hulponderwijzers op openbare scholen, te verzenden om berigt aan de plaatselijke school commissie. De beslissing hierop is aangehouden cn daarna de openbare zitting definitief gesloten. Geinecuteraad van Vlissingen. Zitting van 7 maart. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Winkelman, buiten de gemeente. Na de opening der vergadering geschiedt voorlezing van do notulen der vorige zitting, welke worden goedgekeurd. Alsnu komen in behandeling de navolgende punten 1. Rapport van de commissie ad hoe op de gedane voorstel len tot ontbinding en liquidatie van de bestaande stoomvaart onderneming tusschen Middelburg en Rotterdam. Bij dat rap port, uitgebragt bij moncle van den heer TJyttenhooven, wordt geadviseerd om tot het gedane voorstel toe tc treden, behoudens eenige wijzigingen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten om het rapport met cle voorstellen der commissie aan de leden dezer vergade ring ter overweging rond te zenden, 2. Voordragt tot benoeming van eenen hulponderwijzer op dc openbare school voor on- en minvermogenden. Alvorens tot dc benoeming over te gaan, gaat de vergadering over in geheime zitting. Na dc heropening wordt tot de benoeming overgegaan cn met 11 stemmen benoemd N. J. Bijleveld, hulponderwijzer te Zie- rikzee. Dc hulponderwijzer Rell, te Dordrecht, verkreeg 1 stem. Tot stemopnemers waren benoemd de heeren Dutilh en van Uije Pieterse. 3. Geschiedt kennisgeving dat op den 8 february jl., in het openbaar heeft plaats gehad de verhuring van liet Stadskoffij- hnis De beurs, voor den tijd van 7 jaren, in te gaan met 1 mei aanst. voor do som van f310 per jaar, aan den tegenwoordigen huurder F. C. Lobry. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Geschiedt voorlezing van een ingekomen adres van M. D. Pryes, houdende verzoek tot intrekking van het besluit tot hef fing van regten voor het gebruik van het lokaal tot het houden van openbare verkoopingen van roerend goed. Na voorlezing van het adres, hebben langdurige diseussien plaats, waarbij cle heer van Uije Pieterse dc ondoelmatigheid van bet verkoophuis betoogt, hetwelk door den heer Uyttenhoo- ven wordt wedersproken, waarna het verzoek met 11 tegen 1 stem (die van den heer van Uije Pieterse) wordt gewezen van de hand. 5. Gelezen zijnde een adres van den hulponderwijzer A. J. Frenks, om eene tegemoetkoming uit de gemeentekas voor huishuur, wordt na eenige diseussien het verzoek zoo als het daar ligt, om der gevolgen wil voor onaannemelijk geacht, doch op voorstel van den heer Uyttenhooven, de adressant benoemd tot hoofd hulponderwijzer op de school voor on- cn minvermo genden, op eene jaarwedde van f 400. 6. Insgelijks wordt overgelegd een adres van den heer F. Wibaut, koopman cn scheepsrecder alhier, houdende verzoek om afstand in huur van een gedeelte gemeentegrond, ter grootte van ongeveer 200 vierk. ellen, liggende tusschen de helling en het arsenaal, voor den tijd van 25 jaren, om te dienen tot berg plaats van steenkolen. Na voorlezing van dat adres zijn op voorstel van den voorzitter de deliberation daarover aangehou den tot eene volgende bijeenkomst. 7. Een voorstel van burgemeester cn wethouders tot het doen van af-cn overschrijving van posten op dc gemeentebe- grooting van 185S, uit den post voor onvoorziene uitgaven, als: 1. voor eene som van f33,79 wegens tekort voor het collecte- loon van het haven- en knnjgeld; 2. van f34,75 wegens te kort voor het oolleeteloon van het weeggeld (van beide posten heb ben dc ontvangsten dc raming overtroffen) wordt bij concept besluiten met algemeene stemmen goedgekeurd. De lieer Mestdagh verlaat de vergadering. 8. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van clc overstorting in de gemeentekas van het aandeel in het goed slot der rekening van dc commissie van beheer over den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen over 1857, ten bedrage van f 262,85, alsmede van dc rekening van dezelfde commissie over 1858, sluitende met een batig saldo van f310,50, waarvan almede aan de beide betrokken gemeentebesturen ieder dc helft zal worden uitgekeerd.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2