MIDDELRURGSCHE COURANT. L\° 31. Zaturdag 185:). 12 Maart. 6mnctttanöscl]r tijömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 11 maart. Door de Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt ia Zeeland zijn, in hare laatst gehoudene gewone vergadering, geëxamineerd en bevorderdtot stedelijk heel meester de heer J. M. van Pienbroek, tot stedelijk vroedmeester de heer L. C. P. Boogaert, tot heelmeester ten piattenlande de heer S. de Graag Gz., lot heelmeester ten piattenlande en scheepsheelmeester de heer W. Goozen, en tot apothekers voor eene stad de heeren A. L. Marinissen, F. Plankeel en J. Noord- hoek. De oommissie, respectievelijk door de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissiugen en Goes en de aldaar gevestigde kamers van koophandel en fabrieken benoemd om de belangen van den Zeeuwsch-duitschen spoorweg bevorderlijk te zijn, heeft zich dezer dagen bij een uitvoerig adres tot de tweede kamer der staten generaal gewend. Daarin wordt die vergadering aller eerst dank toegebragt voor de verdediging, welke aan de zeeuw- sche lijn in haar midden is ten deel gevallen. De commissie durft zich vleijen met het vooruitzigt dat die lijn zal tot stand komen, en zij stelde zich dan ook thans niet ten doel daarop bij vernieuwing aan te dringen, zeker dat de kamer, van het nut overtuigd, bereids heeft kennis genomen van al wat te dier zake voorkomt in gedrukte werken, adressen enz. Haar doel is alleen 1 om, bij het groot genoegen dat zij smaakte door de rneer billijke waardering van den bedoelden spoorweg (gebleken uit het rap port omtrent het wetsoutwerp tot bekrachtiging der concessie van den Noorderspoorweg) enkele miujuiste bijzonderheden in dat rapport voorkomende, te wederleggen. Deze betreffen hoofdzakelijk de vraag *of werkelijk een spoor weg van Vlissingen naar de pruissischc grenzen voorden neder- landschen handel van zóó overwegend belang zou zijn, en of de waardij van Vlissiugen als handelshaven niet wordt overdre ven en ten anderen het denkbeeld om ^vooreerst Stavenisse met Zevenbergen of Breda te verbinden." De eerste vraag te wederleggen, acht men onnoodig, niaar de bezwaren, waarmede men getracht heeft haar te wettigen, wor den in het adres voldingend opgelost. Ten aanzien van het tweede punt wordt opgemerkt dat een weg van Breda naar Vlissingen, Stavenisse niet kan aandoen en bij het leggen van eeuen spoorweg naar Stavenisse aan geene landaanwinning te denken valt. Wil men Stavenisse als aanvangspunt van den zuidelijken spoorweg aau de zeezijde, dan aarzelen adressanten niet te zeggen, dat het noch als zeegat noch ais aanlegplaats eenigermate aannemelijk is en er niets van te wachten is dan om in exceptionele toestaudeu eene nood- of winterhaven voor Rotterdam te worden en te verhinderen dat de Zeeuwsch-lim- burgsche spoorweg naar Vlissingen tot stand kotne. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat ter reede van Vlissingen, tusschen de Marine haven en het fort de Ruiter, op omstreeks 3 kabellengten uit den wal, een ijzeren schroefstoomschipgezonken ligt, waarop bij gewoon laag water eene diepte van 96 palmen of 6 vademen is bevondenin peiling: het fort de Ruiter n. o t. o. en de toren van Vlissingen n. w. t. u. bij miswijzend kompas, in de merken de toren van Middelburg tegen den oostkant vaneen bosch; en de tweede ducd'alvc, in de monding der Marinehaven, eene spaakslengte bezuiden het oostelijke hoofd van de zelfde haven. Deze plaats wordt aangeduid door eene zwart en wit geblokt geverwde of zoogenaamde wrakton, die iets ten zuiden van het wrak in 22 el of 13 vademen diepte ligt, tot waarschuwing om aldaar niet te ankeren. Vroeger is reeds melding gemaakt van den grijsaard Jacob Former, die ten vorigen jareziju honderdsten jaardag vierde. Den 8 dezer werd die man 101 jaren oud en nog geniet hij eene krachtige gezondheid en mag hij zich in het ongestoord bezit van al zijne zintuigen verheugen. Onder de vele blijken van belangstelling welke hij in zijne woonplaats, Rotterdam, ont ving, behoort ook een doorloopend bewijs van toegang in de llotterdamsche diergaarde. Dit geschenk heeft vooral voor hem nog groote waarde, daar hy gewoon is dagelijks, en soms vrij groote wandelingen te doen. In de 11. woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Schiedam, is gedelibereerd over het rapport van den water staat en het daarbjj voorgestelde plan tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, met een daartoe betrekke lijk uitvoerig advies van de kamer van koophandel en fabrie ken te Schiedam. Er werd besloten zich met het advies van de kamer van koophandei te vereeuigen en diensvolgens het voor gestelde plan tot verbetering van het Brielsche gat, met gelijk tijdige doorsnijding van den Hoek van Holland, goed te keuren en zich tevens bereid te verklaren tot het verleenen vau een subsidie van f 2000 uit de gemeentekas, ter verbetering van de haven te Brouwershaven. Naar men verneemt, heeft het provinciaal gereglshof in Zuid holland, in raadkamer vergaderd, den gepensioneerden gene raal G., ter zake van vergiftiging, naarde openbare teregtzitting j van het hof verwezen, Men verzekert, dat de behandeling der zaak in de maand april (waarschijnlijk den 7den) aanslaande zal plaats hebben. De beschuldigde heeft den heer mr. D. Léon, tot zijnen verdediger gekozen. Uit Wassenaar meldt men dat door den landbouwer Biben, onder Voorschoten, reeds den 22 jariuarij ll.grasboter aan Z. M- den koning is aangeboden, en wel van vee dat den geheelen winter niet op stal geweest is. UenoeinioH'en en besluiten. Bekrachtigd, bij besluit van 8 dezer, de benoeming van I. P. J. Buteux, burgemeester van 's Heer-Arendskerke, tot secreta ris dier gemeente. Verleend, bij besluit 8 dezer, aan den heer P. de Jong, Adju- tor Interpretis Legati Warneriaui aan de hoogeschool te Ley- den, den titel van lector voor de pevzische en turksche talen en benoemd tot tweeden Adjutor Interpretis Legati Warne riaui aan die hoogeschool de heer M. J. de Goeije, candidaat in de letteren. Eervol ontslag verleend, by besluit van 6 maart, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 april aanst., aan A. Zeylmans, uit zijue betrekking van griffier der arroudissements regtbank te Brielle, behoudens aanspraak op pensioeu. Benoemd, bij besluit van 8 dezer, tot Zr. Ms. ordonnance- officier de 1ste luitenant E. baron van Aylva Rengers, van bet 5de regement infanterie. Benoemd, bij besluit van 6 dezer, tot fabriek- en magazijn meester voor de dienst der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, de luiteuant ter zee der 2de klasse N. W. F. van de Wall. Benoemd, bij besluit van 10 dezer, tot officier van gezond heid der 1ste klasse voor de dieust der nederlandsche bezittin gen ter kuste van Guinea, de officier van gezondheid 2de klasse bij de nederlandsche marine C. L. Daniels. Tliermometcrstaiiil. 9 maart, 's avonds 11 ure. 35 gr. 10 's morgens 7 u 's middags 1 34 46 38 36 54 's avonds 11 11 u 's morgens 7 a 's middags 1 Staten-generaal. (Overzigt der zittingen van de tweede kamer van dingsdag en woensdag.) Door de tweede kamer is in hare zitting van dingsdag de be raadslaging voortgezet over het wetsontwerp tot herziening van het tarief van regten op den in-, uit en doorvoer. De heer Hoffman heeft de voorgedragene wijzigingen, als onnoodig en onraadzaam, bestreden. Hij betreurt de telkeus ingevoerde veranderingen in het tarief, waardoor te groote on zekerheid voor handel en nijverheid ontstaat. De heer de Brauw heeft zich mede tegen het ontwerp ver klaard. Hij merkte aan dat het hier niet de vraag gold, of men het stelsel van vrijen handel dan wel het beschermende stelsel wildemaar wel dezeof het vrijhandelst elsel in de uiterste con sequentie toegepast zou worden? Hij achtte het eene dwaas heid om alleen in de wereld onze grenzen voor allen invoer open te stellen, terwijl de gansche wereld zich afsluit. Dit was nu wel niet geheel en al zoo, maar in ruime mate was het toch waar. ZeLfs het vrijzinnige Engeland stelt zijne grenzen niet zoo ver open als wij. Doch de kwest ie vau bescherming of vrije handel kon men thans laten rusteuwant hij besireed het ont werp juist omdat het zijns inziens eene protectionistische strek king had. De voordragt toch had tot resultaat, dat aan de schat kist een voordeel van f278,715 werd verschaft, en zulks voor namelijk door een verhoogd regt op graan, meel enz. Door de verhooging van dat regt werd een aantal kleinere verminderin gen geabsorbeerd. Het. inkomend regt van porselein werd met. f18,800 verminderd; maar hij vond het verkieslijk die som op dat artikel te blijven heffen, dan f211,000 rneer voor graan en meel te laten betalen. De heer van Asch van Wijok vestigde de aandacht op het tal adresseu dat aan de kamer is aangeboden waarin men niet aarzelt te verklaren dat de aanneming van dit ontwerp den ge heelen ondergang van vele takken van nijverheid zal ten gevolge hebben. Nadat ook de heer de Kempenaer het wetsontwerp als ontij dig en onraadzaam had bestreden, heeft de minister van finan cien het woord gevoerd en ter bestrijding van de ontwikkelde bezwaren herinnerddat ook bij eene vorige beraadslaging over dit onderwerp, in 1850, veel gesproken is van ontijdigheid en onvoorzigtigheid, van de gevaren, waaraan de nijverheid werd blootgesteld enz., maar dat de uitkomst die bedenkingen geenszins bevestigd heeft. Ook nu waren de aangevoerde be zwaren van dien aard, naar zijne overtuiging ongegrond. Dat de voordragt ontijdig zou zijn, omdat de handel en de nijver heid tevreden waren en geene wijziging van liet tarief wensch- ten, ontkende de minister stellig. Er bestond zijns inziens we! degelijk behoefte aan herziening en verbetering van het tarief dat was gebleken uit de menigvuldige adressen van belangheb benden en uit de adviesen der kamers van koophandel. Het bestaande tarief bevatte vele gebreken, die voor de nijverheid zelve bezwarend waren en bij de toepassing veel last veroor zaakten. Wat de nadeelige gevolgen betreft, die de tegenwoor dige verandering van het tarief voor de inlandsche nijverheid zou hebben, die waren in geenen deele te duchten, nademaal de voordragt slechts strekte om het bestaande beschermende regt van zes tot vijf percent te verminderen. De onderhavige her ziening was niets anders dan een kleine overgangsstap, om tot een zuiveren toestand, tot een zuiver fiscaal tarief te komen. Wat de meer bijzondere bedenkingen aangaat, erkende de minisler, dat vele bezwaren aan het stelsel van heffing naar de waarde verbonden waren; maar hij deed opmerken, dat eene heffing naar het, gewigt in vele gevallen nog grootere bezwaren opleverde. Bij deze laatste wijze van heffing toch moest men, om geene onregtvaardigheden te begaan, in tallooze, dikwerf zeer moeijelijke klassificatien vervallen. Tol wederlegging vau hetgeen door sommige sprekers gezegd was van den gedruklen toestand, waarin de nijverheid zou ver- keeren, wees de minister op de zeer aanmerkelijke vermeerde ring van den uitvoer der binnenlandsche voortbrengselen var. nijverheid gedurende de laatste 10al2jaren. en op liet. zeer toegenomen verbruik van brandstoffen in dc fabrieken. Even zoo was ook de invoer van grondstoffen voor onze nijverheid zeer aanmerkelijk toegenomen. De invoer van smeer, talk, ougesponnen katoen, kaloenen, garens, timmerhout, aarde voor aardewerken, fabriekwerkt.uigen enz.was in de laatste 10 jaren of verdubbeld, of aanmerkelijk vermeerderd. Na verklaard te hebben, dat hij, indien men hier of daar eenige wijziging der voordragt mogt wenschen, daarin zou kunnen toestemmen, mits die wijzigingen niet te zeer tot. nadeel van de schatkist strekten, besloot de minister zijne rede met eene krachtige waarschuwing om hel reeds aangenomen stelsel van vrijen handel Ie handhaven en op den zoo roemrijk ingesla gen weg geen terugtred Ie doen. Woensdag is aangevangen met de behandeling der arlikelen. Op het artikel aardewerk van het tarief zijn respectievelijk door de heeren van Winlershoven, de Brauw cn de Lom de Berg amendementen voorgesteld, ten depje tot vermindering van het invoerregt eu anderdeels om dit naar hel gewigt en niet naar de waarde te berekenen, welke alle 'drie werden verwor pen, het eerste met 50 tegen 19, het twee'de met 11' tegen 29 en het derde met 49 tegen 20 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1