MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 30. Donderdag 1859. 10 Maart. 0inrtenUtnÖ!Scl|f tijïJingm. -i' x Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente ea Vlissm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dé abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. Dö inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of dood bekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 9 maart. Zoo als wij in het nomuier dezer courant van 1 februarij jl. mededeelden, is bij vonnis der regtbank alhier van 20 januari] Helena van Hoek, naaister alhier, niet schuldig verklaard aan de haar bij dagvaard le laste gelegde drie feiten van opligting, en te dier zake van alle regtsvervolging ontslagen. Op het ingesteld hooger beroep door den officier van justitie, is echter bij arrest van het provinciaal gercgtshof in Zeeland van eergisteren, gemeld vonnis bevestigd, voor zoo verre het derde punt van aanklagte en het uitgesproken ontslag van regtsvervolging te dezer zake betreft, en dat vonnis verbete rende, voor zoo verre de beide andere punten betreft, de be klaagde schuldig verklaard aan het wanbedrijf van opligting, door met gebruikmaking van valsche kwaliteiten zich goede ren te doen afgeven, en langs dien weg, zich bedriegelijk van eöns anders bezittingen te hebben meestergemaakt, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten in beide instantien. Er is weder een brief vermist, op het postkantoor te Zierik- zee bezorgd en den volgeuden dag met de middelburgsche stoomboot verzonden, waarin een russische coupon van f 50. Naar men verzekert, heeft de regering de nadere voor stellen door Belgie gedaan, betreffende de wateraftappingen van de Maas, niet aangenomen. Ten gevolge daarvan houdt de gemengde commissie voor deze zaak nog geene vergadering. Aan een duitsch weekblad ontleeuen wij de volgende opga ven omtrent het gebruik en den voorraad van steenkolen. Eet jaarlijksche verbruik dezer brandstof over de geheele aarde kan op 2500 millioen centenaars of 625 millioen pruissische tonnen van 7i voet gesteld worden, hetgeen overeenkomt met 12.633,333 kub. lachter. (Een lachter is ruim 2 ncderlandsche el.) Een vierkante mijl bevat 12,900,000 vierkaule lachter, zoodat men uit de boven opgegeven hoeveelheid steenkool een vierkante mijl een lachter hoog zou kunnen opstapelen. De bekende voorraad kool op de geheele aarde beslaat onge veer 8000 vierkante pruissische mijlen; als men hierbij eene gemiddelde diepte van 30 voet aanneemt, hetgeen zeker beue den de waarheid is, zou alzoo de geheele voorraad eene ruimte van 10 kubieke mijlen innemen en toereikende zijn voor 36,000 jaar. De voorraad in Fruissen alleen zou de geheele aarde voor 900 jaar kunneu voorzien. Het door ons medegedeelde berigt, datmej. Marie Mösner zich als harpiste zal doen hooren op het concert, hetwelk het muziekgezelsohap Uit kunstliefde zich voorstelt eerlang te geven, zal naar wij thans vernemen niet bewaarheid worden, aangezien die artiste later haar engagement weder heeft ver broken. Dezer dagen is aan den heer burgemeester van Vlissingen, door welwillende tusschenkomst van jhr. van Kinschot alhier, uitnaam der afdeeling Metalen kruis, 1ste sectie Dordrecht en omstreken, ter hand gesteld eene som van vijfen tachtig gul den, ten einde in de behoeften te voorzien der weduwe en kin deren van den verongelukten zeeloods Erans Naerebout, af stammeling van den vermaarden Erans Naerebout; welke loods ook tot het dragen van het Metalen kruis geregtigd was. Naar wij vernemen zal door de sociëteit Jacoba van Beijeren te Goes, in de eerste helft der maand julij aanst. haar tienjarig bestaan op eene luisterrijke wijze gevierd worden. Het plan is, ter bijwoning van liet feest, alle handboogschutterijen en har moniegezelschappen in Zeeland uit te noodigen. In de laatste dagen is er veel gesproken van talrijke diefstal len van honden, welke in Beïgie op groote schaal gepleegd werden met het oog op een vrij belangrijken handel in dat arti kel met Nederland. Yoor de correctioneele regtbank te Brussel is jl. maandag eene zaak behandeld, welke veel licht verspreidt over dezen han del, die tot hiertoe met een geheimzinnigen sluijer was bedekt. De eigenaar van een zeei fraaijen patrijshond te Brussel, was plotseling dien trouwen makker op zijne jagtpartijen kwijtge raakt, en de dief was ook hier onbekend gebleveu. Toevallig hoorde bij eenige dagen later dat er den volgenden ochtend met den eersten trein eene expeditie van honden naar Holland zou geschieden, voor rekening van een koopman die wekelijks met zijn artikel ter markt der belgisohe hoofdstad verschijnt. Even voor het vertrek van den trein bevond de bestolene zich aan het slation, met een voorgevoel dat zijn hond deel uit moest maken van die expeditie. Dat voorgevoel had hem niet bedrogen. Het arme beest bevond zich in gezelschap van twee andere tot transportatie veroordeelden, toen eerst zijn meester en daarna de commissaris van policie tusschen beide kwamen om zijne boeijeu eu die van zijne lotgenooten le verbreken. Voor dit feit gedagvaard voor de correctioneele policie, is de koopman in honden die sedert een jaar meer dan drie duizend van die dieren naar Nederland heeft uitgevoerd veroordeeld tot vier maande^ gevangenisstraf en 50 francs boete. Een 16jarige jongen die zich op zijn aanstoken belast had met de drie geconstateerde ontvreemdingen, is tot eene maand gevangenisstraf en 16 francs boete veroordeeld. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van den 5 dezer, tot Zr. Ms. adju dant, de 1ste luitenant H. J. baron Taets van Amerongen, van het 3de regement infanterie, totdusver ordonnance-officier, uil welke betrekking hij eervol is ontslagen, met bepaling dat hij in zijne nieuwe betrekking voortdurend bij het 3de regement infanterie als gedetacheerd zal worden gevoerd en geene toelage als adjudant uit 's rijks kas zal genieten. Tlierinometerstand. 7 maart. 's avonds II ure. 48 gr. 's morgens 's avonds '8 morgens 's middags 44 45 40 38 41 Staten-generaal. De tweede kamer heeft maandag weder eene zitting gehouden waarin is ingekomen het verslag betrekkelijk de algemeene be grootingen van staatsinkomsten en uitgaven over de jaren 1856 en 1857, hetwelk aan eene commissie tot onderzoek is toegezonden. Voorts is onder anderen nog aan de kamer door den heer C. J.Brand aan de Kaap de Goede Hoop aangeboden een exemplaar van het verslag der handelingen van het parlement dier kolonie, bestaande uit een aantal boekdeelen. Aan de vergadering is medegedeeld dat door de afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs: voor het wetsontwerp betrekke lijk de regterlijke organisatie eu het beleid der justitie, de heeren Sander, van der Linden, Dullert,Wint,gens en Gevers Deynoot; voor dat tot herziening der wet op het binuenlandsch gedistil leerd, de heeren Westerhoff, Poortman, Olivier, van Voorthuy- sen en Hoynck van Papendrecht, en voor dat tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geld middelen, de heeren Dirks, van der Linden, Olivier, Stolte en Duymaer van Twist. De comroissien van rapporteur» voor de wetsontwerpentot onteigening van grond voor den aanleg van een weg van Eijnaart naar Rosendaaltot wijziging der tarieven van sommige accijn- seu, en tot herziening der wet op den waarborg van gouden en zilveren werken, hebben daaromtrent hare eindverslagen uitge- bragt, zullende het tydstip der beraadslaging nader worden bepaald. De commissie, belast met het onderzoek der vier overeenkom sten, gesloten met onderscheiden vorsten in Oost-Indie, heeft daaromtrent, bij monde van den heer Duymaer van Twist, rap port uil ge bragt, over welks conclusie nader zal worden beslist. Nadat de commissie voor de verzoekschriften op eenige adres sen betreffende het wetsontwerp tot herziening van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer verslagen had uitgebragt met welker conclusien de kamer zich achtereenvolgens ver- eenigde, zijn de algemeene beraadslagingen o ver die wetsvoor- dragt geopend. Vooraf zijn hierin door den minister van financiën nog eenige wijzigingen gebragt. In de eersle plaats betreft dit de lompen. Het is bekend, dat door de hooge uitvoerregten op dit artikel, de smokkelhandel opeene schromelijke wijze wordt gedreven. Om dit nu tegen te gaan, wensciite hij bij deze wet de bepaling der algemeene wet van 1822 op dit punt te versterken en mits dien te bepalen dat, in plaats van 10 ponden, voortaan slechts 5 ponden lompen te gelijk vry van regten mogen worden uitge voerd. In de tweede geldt het de olie. Tot dusver was bet ge bruikelijk de olie naar de maat te berekenen, doch thans is men tot het besluit gekomen dit bij het gewigt te doen. Nu is hem verzocht ook die invoerregten, in plaats van met de maat, naar het gewigt te berekenen en hij heeft geen bezwaar gevonden daaraan te voldoen. De tweede wijziging strekt dus, om het artikel olie, in plaats van bij de maat, thans bij het gewigt te berekenen. De heer Meylink heeft vervolgens op den voorgrond den mi nister dank betuigd voor de aanneming van het beginsel dat inkomende grondstoffen worden vrijgesteld vau belasting of lager regt betalen. Dat beginsel zou echter volgens spreker ruimer zijn kunnen worden toegepast. Hij heeft bezwaren tegen het ontwerp, welke zijn gelegen 1. in den tijd en de omstandigheden waarin deze wet wordt voorgesteld; 2. in de nadeelen welke voor de in Nederland gevestigde nijverheid daaruit zullen ontstaan 3. in het kwaad dat door deze wet aan de nederlandsche natie zal worden berokkend. De beeven Schimmelpenninck van derOye, van Wintersho- ven en Hoekwater, hebben mede het tarief bestreden op de door den heer Meylink aangegeveue gronden. Zij oordeelden den overgang te onvoorziglig voor de vadcrlandsche nijverheid. De lieer Blaupot ten Cate is voor de hoofdstrekking van de wet, onder voorbehoud van nadere verbeteringen. Zijns inziens heeft de regering niet overal het stelsel van vrijheid consequent toegepast, een bewijs dus dat de bescherming niet overal kan opgegeven worden, maar de afschaffing van de belasting op de brandstoffen en de aanleg van spoorwegen moeten voorafgaan. De heer van Voorthuysen is voor de wet, op staathuishoud kundige gronden en in het belang der verbruikers en vau het vrije verkeer. Vijf per ceut inkomend regt op vreemd fabriekaaf. blijft toch altijd nog een beschermend regt. De lieer Dirks is ook gunstig voor de voordragt gestemd- omdat zij een gevolg is van de sedert 1822 consequent voortge zette toepassing van het stelsel van vrijen handel en van weg neming der bescherming. De beraadslagingen zouden dingsdag voortgezet worden. Eindelijk is bepaald dat, na de behandeling van hel thans in overweging zijnde wetsontwerp, zullen behandeld worden de conclusien van eenige rapporten op regeringsbescheiden, als mede het wetsontwerp tot vaststelling van het eindcijfer van hoofdstuk Vder staatsbegrooting van 1858. en die waaromtrent in deze zittiug de eindverslagen werdeu uitgebragt. tüeuicenteraad van MieriUzee. Zitting van 7 maart. Voorzitter do heer Can. Afwezig de heeren van der Lek de Clercq om ambtsbezigheden, de Jonge en Oehtman, wegen'

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1