öuitcntanö3cI)L' tijbinijm. 80 ellen. Verk. voor f1425. II. 2/16 aandeelenin de raeestoof De kapel, onder Nieuwerkerke. Verk. voor f2325. III. 1/J6 aandeel in de meestoof, te Oosterland. Verk. voor f904. IV. 2 bunders 32 roeden 70 ellen bosch, onder Noordwelle. Verk, voor f977,35. V. 4 bunders 91 roeden weiland, onder Kerk- werve. Verk. voor f 4712,08. BSurgerlijSiC stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 6 dezer: J. de Koning, jm. 30 j. met VV. C. Mallego, jd. 31 j. J. Maas, jm. 25 j. met M. Jongepier, jd. 2S j. P. de Vos, jm. 33 j. met C. Est, wed. 33 j. J. 11. de Meijer, jm. 27 j. met M. van de llee, jd. 27 j- Vlissingen, van 26 februarij tot 5 maart. Gehuwd: J.J. Uriels, weduwn. van E. Helleweg, 41 j. met C. P. A. Beruaert, wed. van P. Wijmer of Wiemer, 41 j. Z. G. Belderok, jm. 34 j. met A. P. Corvelijn, jd. 28 j. BevallenA. M. Paulus geb. Peeraan, z. M. Muller geb. Machielse, d. J.Been geb. BrnkenhofF, d. T, A.Maenhoutgeb. Mahutte, z. M A. Mossel geb. Browning, d. Overleden: 11. Roelofs, weduwn. van C. van Rijswijk, 77 j. ,r. Roos, weduwn. van E. Dockheer, 66 j. S Hu vers, vrouw van N. Dekker, 50 j. J. J. Rietveld, vrouw van A. Stroo, 38 j. B. J. Bermanjm. 29 j. J. J.deRijke, z. 3 j. F.X.Launoy, z. 16m. Goes, van 26 februarij tot 5 maart. Gehuwd: C. van Dien, weduwn. 33j. met J. Zandijk,jd. 40 j. J. F. Borgs, jd. 25 j. met C. M. v. d. Rafelaar, jd. 25j. J. P. Muller, weduwn. 44 j. met J. W. H. Rogge, jd. 30j. BevallenK. Verrijk geb. Wessel, d. J. M. Bak geb. Leen- poel, z. A. vanKalmthout geb. Vermue, z. E. Willemse geb. van de Voorde, d. A. Geers geb. Morien, d. A. Lankester geb. van Spanje, z. C. Mange geb. Steenbakker, z. C. Goedhart geb. Oiree, d. J. Rijk geb. Westdorp, z. Zierikzee van 26 februarij tot 5 maart. BevallenJ. Oole geb. Dooge, z. J. J.Timmerman geb. Boo- gaert, z. E. Brandenburg geb. Geldhof, z. M. J. Kanse geb. van Schaverbeke, z. L. van Velthoven geb. Romen, z. K. Key- zer geb Wallart, d. J. M. van den Thoorn geb. Cats, d. Overleden: J. Douw, d. 1 i m. P. Gheunus, man van M.Ne- levaert, 48 j. J. van der Waal, mau van M. Papeveld, 38 j. (14 oclober 1858 te Norg.) Hulst, van 15 tot 28 februarij. Bevallen: C. Reijns geb. Schopman, z. S. de Koning geb. Davidson, z. E. Neefs geb. dc Boy, d. E. Verbruggen gebï Lossie, d. R. van Giesen geb. Viven.d. Overleden: P J. Vinrk, man van J. C. Asselman, 75 j. P. I'osi van der Burg, jm. 3-4 j. J. I\ van Wangen, jm. 70 j. Tlieirinoiiieiersiaml. 4 maart- 's avonds 11 ure. 48 gr- 5 0 's morgens 7 H 48 a u 's middags 1 n 52 0 0 's avonds 11 0 46 0 6 's morgens 7 0 46 0 's middags 1 50 0 0 's avonds 11 0 47 0 7 0 's morgens 7 0 48 0 0 's middags 1 0 59 0 Meteorologische wnarueniin^en gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Februarij rnaart 1859. Wind 2 1 S* Laagste temperat. bc 5 2 a° .2 -a bo enverschil Aanmerkingen üf 2 ■S 2 pS met de 3 p."* C/3 hoogste. 27 W.t.N. G 7G1.5 7.6 0.81 G.55 10.4 2.5 411.5 dik buijig. 23 No.t.N 3 771.3 G.8 0.73 5.G7 0.0 5.0 8.5 betrokken. 1 ZWcst. 1 771.5 7.6 0.90 7.30 0.0 4.0 i/lO.O bewolkt. 2 Zvv.t.Z. 0 770.8 5.0 0.94 G-53 0.0 2.5 9.0 heijig dik. 3 West. 2 76S.5 8.4 0.91 7.SO 0.0 3.5 ulO.5 Gewolkt heijig. 4 w.zw 13 769.G 9.4 0.9G 8-6G 0.0 7.0 9.0 dik betrokken. 5 West. 13 771.8 8.8 0.95 8.34 0.0 7.5 8.0 dik betrokken. Van af den 1 maart, de kracht der wind volgens de windmeter. istatcn-^eneraa!. Aan de overwegingen van de tweede kamer zyu vier nadere wetsontwerpen aangeboden strekkende tot regeling: a. van liet geneeskundig bestuur; b. van de uitoefening der ge- ueesknnst; c. van de uitoefening der artsenijbereidkunst en het verkoopen van geneesmiddelen, en cl. van het onder zoek naar de bekwaamheden van hen, die verlangen te wor den toegelaten als artsen, apothekers of vroedvrouwen. Het geneeskundig bestuur is. onder oppertoezigt van den minister van binnenlandsche zaken, opgedragen aan rijksarlsen, geneeskundige raden en gezondheidsraden. In elk regterlijk arrondissement is ecu geneeskundige raad, zamengesteld uit vijf artsen en twee apothekers ofscheikundigen, die door denkoning worden benoemd en ontslagen. In elke gemeente is pen gezondheidsraad. Deze beslaat, in gemeenten van 10,000 zielen en daarboven, uit minstens vijf leden, waaronder moeten zijn twee artsen, een natuur- en scheikundige, een regtsgeleerde en een bouwkundige. De leden worden benoemd en ontslagen door den gemeenteraad, terwijl de kosten van den gezondheids raad door de gemeente worden gedragen. De regering acht voorafgaande wettelyke regeling van het hooger onderwijs wel- ligt in enkele opzigten wenschelijk, maar geenszins onvoor waardelijk noodig. Zij erkent, dat ook deze voordragt geene volledige geneeskundige wetgeving behelst, en dat het noodig is, bij de wet bepalingen te maken ter voorziening in deze be hoeften, doch in afwachting van het maken dier bepalingen, acht zij het van hoog belang, het vaststellen der nu andermaal voorgedragen regeling niet langer te verschuiven. Niettegen staande zij mede eenheid in toezigt, spoedig en krachtig hande len, waar het geldt het handhaven van de tot de geneeskunst betrekkelijke wetten en verordeningen als zoo vele voordeelen beschouwt, welke er voor pleiten om het geneeskundig bestuur aan afzonderlijke personen op te dragen, staan dat stelsel zoo vele bezwaren in den weg, datzij daaraan niet hare goedkeuring heeft kunnen geven. Door het bijzonder toezigt aan collegien, doorliet algemeen toezigt iu elke provincie aan een persoon, een rijksambtenaar, en door het oppertoezigt aan den minister van binnenlandsche zaken op te dragen, vermeent zij dat een goed geordend, zameuwerkend bestuur zal worden verkregen, dat zonder te groote kosten het bestaande in deugdelijkheid zal overtreffen. Het uitoefenen van de geneeskunst is alleen aan artsen en officieren van gezondheid bij de zee- en landmagt geoorloofd; het verleeneu van verloskundigen bijstand iu geval van natuurlijke baring, ook aan vroedvrouwen. Het bezit van den doctorstitel zal niet langer een vereischte zijn, om het be roep van arts uit te oefenenaan het examen als arts zal elk zich kunnen onderwerpen. De regering wil, dat elk, die ver langt als arts te wordeu toegelaten, bewijze de kunst in haren geheeleu omvang te kunnen uitoefenen, maar zij zal eiken arts volkomen vrijlaten, naar eigen keuze zich in de praklyk tot dat te bepalen, waartoe hij zich bijzonder geroepen gevoelt. Het denkbeeld, om de uitoefening der geneeskunst door de wette splitsen, kan zij niet deelen. Eene algemeene vergunning, in plaats van verbod, wordt gegeven aan de geneeskunstoefenaren ten platten lande, om geneesmiddelen te leveren. Het misbruik van kwakzalvers wil zij krachtdadig te keer gaan, en zij bedreigt met strafbepalingen al wie in dagbladen of geschriften, geene bevoegdheid tot uiloefening der geneeskunst bezittende, ge neeskundigen raad geven, geueesmiddeleu aanbevelen of tot geneeswijzen uitlokken. liet uitoefenen der artsenijbereidkunst en verkoopen van geneesmiddelen is alleen aan apothekers geoorloofd. Geen apo theek wordt opgerigt dan met goedkeuring van gedeputeerde stateu. Tot den verkoop in het klein van sommige geueesmid deleu zijn ook bevoegd droogisten. Het is geen apotheker geoorloofd, tenzij op het voorschrift van een arts, vergif af te leveren aan anderen dan aan hunne kunstgenooten, aan artsen tot het leveren van geneesmiddelen bevoegd, aan erkende vee artsen en aan personen, die vergiften ter uitvoering van hun beroep behoeven. Soortgelijke bepaling legt art. 65 van het voorgedragen wetsontwerp ook aan droogisten op. Hoofdstuk III van dit ontwerp bevat mede strenge strafbepalingen. Als overgangsbepaling wordt o. a. gesteld, dat het billijk schijnt den volgens cle bestaande wetgeving verleenden graad van apothekers gelijk te stellen met dien, welke in het vervolg zal worden toegekend, ofschoon bij het examen daartoe voortaan gestrenger eischcn dan tot dus verre zullen worden gedaan. Het wetsontwerp regelende het onderzoek naar de bekwaam heid van hen, die als artsen, apothekers of vroedvrouwen ver langen te worden toegelaten, wil van arts, apotheker of vroed vrouw een bij do wet bepaald examen. Dat voor arts strekt zich uit overde genees-, heel- en verloskundige praktijk, de geneesleer, de ziektekunde, de ontleed- en natuurkunde van den mensch, de gezondheidsleer, de geneesmiddelenleer, (phar- macodynamia). cle kennis der geneesmiddelen (pharmacologia) en de artsenijmengkunde. Het examen voor arts wordt afge nomen door eene staatscommissie van ten minste zeven leden, waaronder hoogleeraren in de geneeskunde aan de instellingen van hooger onderwijs en andere deskundigen. Het examen van apothekers strekt zich uit over de algemeene natuurkunde, de scheikunde, de natuurlijke geschiedenis van dieren, planten en delfstoffen, de kennis der geneeskrachtige planten, de artsenij kennis, de artsenijbereid- en artsenijmengkunde, de herkenning en opsporing van vergiften. Dat examen wordt afgenomen door eene staatscommissie van ten minste 7 leden, waaronder hooglecraren in de natuurkundige wetenschappen en andere deskundigen. Het examen van vroedvrouw over verloskunde wordt afgenomen door eene staatscommissie van drie deskun digen. De regering heeft voor de artsen als beginsel aangeno men: niet minder en niet meer bekwaamheid mag worden geciseht dan onmisbaar is. De wet wil die examens eenmaal 's jaars. Knareland. Londen 5 maart. De gisteren gehouden zitting van het hui» der gemeenten onderscheidde zich door eene interpellatie van den heer Stapleton, waarbij inlichting werd gevraagd omtrent het gevoelen der regering, tenopzigle van de dubbele verkiezing van prins Couza. De inlichting werd evenwel door den heer Fitzgerald geweigerd, ten einde de handelingen der conferentie niet vooruit te loopen, welke weldra te Parijs over deze aange legenheid zal beslissen. Een aanval van den heer Bright op de regering, haar van in consequentie beschuldigende, daar zij van deneenen kant Napo leon vreest, en van den anderen hem openbare bewijzen van wantrouwen geeft, door overdreven en voor den lande druk kende krijgstoerustingen, bleef oubeautwoord. Het voorstel van den heer Locke King, om daar waar bij testament niet anders beschikt is, erfenissen gelijkelijk onder de nagelaten betrekkingen te verdeelen, is met 271 tegen 76 stemmen verworpen. Dit voorstel greep de britsche instellin gen in haar hartader aan, en de ministeriele partij heeft daarom het voorstel evenzeer bestreden als lord Palmerston. The morning advertiser deelt mede dat men in de kringen derWhigs wil weten dat lord John Russell de algeheele verwer ping der ministeriele reformbill zal voorstellen en dat lord Pal merston hem daarbij zal ondersteunen. De fransche democratische uitgewekenen, die zich alhier bevinden, zijn zeer tegen een oorlog. Op het jaarlyksche feest maal van 24 februarij heeft de heer Felix Pyat beweerd, dat de oorlog in Italië een oorlog tegen de omwenteling en een nieuwe coup d'étatzou zijn, ten gevolge waarvan Napoleon zich mees ter zal maken van de kroon van Italië, zoo als de coup d'état vau 2 december hem de kroon van Frankrijk bezorgd heeft. De vermeerdering onzer zeelieden of mariniers zal 7000 en geen 3000 zijn, voor de dienst op de engelsche kust, dewijl een aanzienlijk aantal manschappen herwaarts komt, die vroeger vereischt werden om de Amerikanen den slavenhandel te belet ten. Het blijkt alzoo, dat men het regt van onderzoek der sche pen heeft opgegeven. Husland, Zoo men de jongste beriglen uit Konstantinopel gelooven mag, worden in het zuiden van Rusland krijgstoerustingen op eene groote schaal gemaakt. Daar ter stede werd dezer dagen verzekerd dat er in Rusland naar den kant der Donau-vorsten- dotnmen reeds zest ig duizend man troepen vereenigd waren en dat bet russische Jeger in Georgie op de sterkte van honderd duizend man gebragt werd. iluitscUlauil. Weenen 4 maart. De Wiener Zeitung deelt mede, dat de oostenrijksche troepen de romeinsehe staten zullen ontruimen, zoodra ons gouvernement de schriftelijke aanvrage daartoe van den kardinaal Antonelli zal hebben ontvangen, omdat tot dus verre die ontruiming nog slechts langs telegrafischen weg was gevraagd. Het officieel blad doet opmerken, dat Z. A post. M. alleen op verlangen van den paus zijne troepen de kerkelijke staten heeft doen binnenrukken, met het doel om de orde te herstellen, en dat nu evenzeer het door den paus uiigedrukt verlangen, om die troepen te doen terugtrekken, als verpligtend moet worden beschouwd. Onze troepen zullen dien ten gevolge vertrekkeu, zoodra het gouvernement te Rome zal oordeelen, dat hunne tegenwoordigheid voor de handhaving der orde niet meer noodig is. Een dikwijls goed onderrigt correspondent der Ham burger Börsenhalle meldt onder dagteekening van 1 dezer Lord Cowley is reeds gisteren door den keizer in een byzon- der gehoor ontvangen. Dat door Z. M. aan den buitengewonen britschen gezant hoogst belangrijke mededeelingen gedaan zijn, mag men uit de omstandigheid opmaken, dat laatstgenoemde nog den eigen avond den overste Townley met depeches naar Londen afgezonden heeft. Het gerucht wil heden dat de be middelingsvoorstellen van lord Govvley alhier ingang gevonden hebben. Zonder nu bepaald voor de waarheid van dit gerucht te kunnen instaan, wil ik aan den anderen kant daaraan niet te zeer twijfelen, daar mij van eeneallezins bevoegde zijde heden verzekerd werd, dat de engelsche voorstellen, met enkele uit zonderingen waarop echter lord Cowley niet scheen te willen aandringen, volkomen bestaanbaar zijn roet de eer en de belan gen van Oostenrijk. Ten gevolge daarvan hoort men dan ook heden van verschillende kanten beweren dat Frankrijk, wan neer het in zijne tegenwoordige uittartende houding cn staat kunde mogt willen volharden, binnen weinige weken eene magtige coalitie tegen zich zon zien vormen. Een ander belangrijk 'oerigt is dat het Weener kabinet bin nen eenige dagen de tusschen de Donau-oeverstaten getroffen overeenkomst betrekkelijk de wijzigingen, die de parijsche con ferentie in de Donau-scheepvaarlacte verlangd heeft, aan de

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2