MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 8 Maart. i\°- 29. COKSi \^'"'"«r\MsvA' jy 1859. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandaff avond 8 6inncnlanöscl)c tijïiingcn. Middelburg 7 maart. De gemeenteraad alhier zal woensdag namiddag, ten een ure, eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld wordenmissive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluit onderhandsche verhuringenid. van burgemeester en wethouders Rotterdam, beurtveerid. van de commissie voor de leenbank, af- en overschrijving id. van dr. van Hennekeler, jaarweddedocentgeneeskundigeschool; adres van J. Bouw ens, hulponderwijzer, om eene gratificatie; voorstel van burgemeester en wethouders, baggermolen en havenwer ken; voorstel van id. afstand open erven; reclames en kohier hoofdelijkeu omslag 1859. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid Holland van heden, is op het hooger beroep, door jhr. mr. J. van Reigersberg Yersluijs ingesteld, helden 7 april 1858 door de arrondissements regtbank alhier gewezen vonnis, waarbij zij zich onbevoegd verklaarde om van de vordering tot teruggave van hoofdelijken omslag kennis te nemen, vernietigd en de zaak naar die regt bank verwezen, om daarin tusschen partijen uitspraak te doen. Zaturdag avond had in het gebouw der teekenakademie het jaarlijksche examen plaats van de leerlingen der industrieschool in tegenwoordigheid van het bestuur der school en leden uit de besturen van het departement der Maatschappij tot nut van 'talgemeen, van dat der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, en van de teekenakademie, door welke inrigtingen genoemde school wordt gesubsidieerd. De cursus was door een veertigtal jongelieden, meestal op verschilleude ambachten werkzaam, bijgewoond, waarvan vele met vrucht de lessen had den gevolgd, gelijk het onderzoek in de meetkunde en algebra, bet lijnteekenen en de beginselen der natuur- en werktuigkunde getuigde. Het is te wenschen dat van deze nuttige instelling, waar, voor de geringe contributie van f 2,50 per jaar, zoo veel goeds te leeren valt, meer en meer zal worden gebruik gemaakt. Wij vernemen dat voor de loting der nationale militie in dit jaar binnen deze gemeente zijn ingeschreven 3 77 personen. Het contingent bedraagt gewoon 45 en buitengewoon 1 Bij de kamer ven koopband el en fabrieken alhier ligt Ier in zage eene opgave betreffende den handel en scheepvaart van Groot-Britlanje cn Ierland over het jaar en de maand, geëin digd 31 december 1858. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat in een tuin buiten de Vlissingsche poort onder deze gemeente, jongstl. zaturdag gevonden en opgevangen is eene levende jonge in- landsche arend. Alle belgische dagbladen maken gewag van een stouten dief stal, dezer dagen gepleegd. Door de Nationale bank te Brussel werd namelijk op den 24 februari] j 1. eenaangeteekende brief op het postkantoor aldaar bezorgd, inhoudende 25 bankbiljetten elk van 1000 francs, bestemd voor het hulpkantoor dier bank, te lluy gevestigd. Deze werd door de postambtenaren gedaan in het verzegeld paket waarin alles gesloten werd wat voor Huy was bestemd, cn dit pakje is volgens gewoonte per spoortrein verzonden in een daartoe besteraden lederen zak met slot. Toen die zak op de plaats van bestemming met een vasten sleutel, zoo als men op elk postkantoor heeft, werd geopend, vonden de ambtenaren er echter alleen een pak nieuwsbladen in, zonder een enkelen brief. Ongetwijfeld moet de zak onder weg zijn open gemaakt, waarvan zij bij nader onderzoek dan ook bleek de sporen te dragen, maar waar en door wien, kan men onmogelijk nagaan. Het geregteüjk onderzoek heeft hierover nog geen licht verspreid. Door de afdeelingen van de tweede kamer der stat en-gene raal zijn benoemd, tot rapporteurs over het ontwerp van wet nopens de regterlijke organisatie, de heeren Sander, van der Linden, Dullert, Wintgensen Gevers Deijuoot; en tot rappor teurs over het wetsontwerp betreffende het gedisteleerd, de heerenWesterhoff, Poortman, Olivier, van Voorthuysen en lloynck van Papendrecht. Uit het regeringsverslag betreffende Oost Indie over 1856 blijktdat in dat jaar op Java en Madura zich bevonden 11,290,450 zielen, als 19,431 Europeanen, 24,903 Arabieren en andere Oosterlingen, 135,649 Chinezen, 11,105,279 vrije inlanders en 5188 lijfeigenen. Iu de oostindische bezittingen buiten Java was de bevolking nog, met uitzondering van het leger, 5,052,487 zielen, waaronder 6363 Europeanen en 66,891 Chinezen. Het leger in Oosllndie bedraagt 1010 officie ren, waaronder 999 Europeanen, en 22,441 onderofficieren en manschappen, waaronder 7613 Europeanen. Het escader was sterk 2 fregatten, 3 korvetten, 1 brik, 1 adviesbrik, 8 schooner- brikken, 1 roeikauonneerboot, 11 stoomschepen, te zameu 27 bodems met 2569 Europeanen en 583 inlanders; bij het einde van het jaar waren er slechts 24 bodems. Bedevaartgangers naar Mekka waren er gegaan 3057, dus 1383 meer dan het vorig jaar. O ver land brieven waren er 86,426 verzonden en 53,974 ontvangen. De invoer.op Java en Madura was geweest f 57,305,826; de uitvoer f 105,726,122; schepen waren cr aan gekomen 2321, vertrokken 2533. Voor de arrondissements regtbank te 'sGravenhage is vrijdag op de rol gebragt de zaak van mejufrouw Esbra, die vau den gepensioneerden generaal majoor Günkel de teruggave eischt van 3 van haar genomen of ontvangen certificaten nationale 4 pet. rentegevende schuld, ieder groot in kapitaal f 1000, met de daarbij behoorende coupons, beuevens rekeuing cn verant woording van de door hem voor haar gevoerde administratie van een omstreeks elf jaren geleden door haar aan den heer Günkel ter hand gestelde 1/20 kooplot van de staatsloterij, waarop de prijs van f 100,000 was gevallen. Procureur Reijers heeft namens de eischeresse conclusie genomen, terwijl de pro cureur Troost voor deu gedaagde uitstel heeft verzocht, het geen hem verleend is. De landbouwer A. Poot, ouder Overschie, heeft, naar men verneemt, de eerste nieuwe grasboter aan Z. M. den koning aangeboden. De postillon die woensdag avond te Apeldoorn uit Zutphen aankwam schijnt onderweg een sigaar te hebben gerookt, en daar bij eene vonk in zijne paketten te zijn gevlogen, zoodat daardoor brand is ontstaan en de pafcetten voor Harderwijk en Amers foort bijna geheel vernield, die voor Utrecht en Amsterdam zwaar beschadigd zijn. Benoemingen en besluiten. Pensioen verleend, bij besluit van 1 dezer, aan C J. van As sen, emeritus hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden, ten bedrage van f 3500aan T. G. van Lidlb de Jeude, emeritus hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht, ten bedrage van f 2000; aan J. Geel, hoogleeraar titulair,gewe zen bibliothecaris aan de hoogeschool te Leyden, ten bedrage van f 1680 's jaars. Pensioen verleend, bij besluit van 1 dezer, aan P. van der Velden, gewezen hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Hondsholredijk, gemeente Naaldwijk, ad f384's jaars. Benoemd, bij besluit van 2 dezer, tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen, te Noordscharwoude c. a., de heer F. W. J. H. Tengbergen, thans ontvanger der zelfde middelen te Haarlemmermeer; te Haarlemmermeer, de heer F. C. G. van Motman, thans commies der directe te Zwolle. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den consul te Ostende tot zijnen vice consul benoemd, de heer B. van der Heyde. Berk- en scltoulnieuws. Ten gevolge van het bedanken van ds. C. M. van der Weyde, predikant te Vrouwepolder, heeft de kerkeraad der gecombineerde hervormde gemeente te Ovezande en Driewe gen (cl. Goes) op nieuw een drietal geformeerd, bestaande uit de kandidaten van Braambeek, Overman en van Leeuwen. Hieruit is gekozen de heer A E. van Braambeek, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur in Zuidholland. Uit het vroeger vermelde zestal, heeft de kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Leyden op jl. vrijdag het volgend drietal gemaakt: ds. Schuuring te Hoorn, Pierson te Rotterdam en Rauwenlioff te Dordrecht. Sïarïne en leger. Naar men verneemt is men op's rijks werf te Willemsoord druk bezig met het gereed maken van de uitrustingen voor een of twee der schepen van het eskader in de Middellandsche zee, welke van daar naar Oost Indie zouden vertrekken. Dezer dagen is de heer Ch. Gips DBz., te Dordrecht, met den 1 dezer, bij ministeriële beschikking aangesteld als conservator aan de marinewerf te Amsterdam. Men verzekert te Breda, dat van regeringswege bepaaid is, dat in den loop van dit jaar alle plaatsen van tweede luite- nauts zullen worden roorzieu. Men verneemt dat de miliciens der ligting van 1858, be hoorende tot het limburgsche bondscontigent cn bij het 5de regement dragonders te Deventer garnizoen houdende, en die zich reeds van mei 1858 in werkelijke dienst bevinden, in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld en we! een gedeelte met 1 mei en de overigen met 1 augustus aanstaande. Nadat het commité van defensie te 's Gravenhage zijne werkzaamheden voorloopig bad geëindigd, heeft jl. donderdag de speciale commissie voor het wapen der infanterie, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 30 april 1858, zitting genomen. D:e commissie is zamengesteld uit den luitenant-generaal Duycker, inspecteur van het wapen der infanterie, voorzitter; Z. K. H. den prins van Oranje generaal-majoor, kommandant van de reserve-brigade; den generaal-majoor van Muiken, komman dant van de 3e brigade.infanterie; den kolonel van Hoey Scliilt- houwer, kommandant van het regement grenadiers en jagers, en den kolonel Hardenberg, inteudant van de eerste klasse, chef van de militaire administratie bij het departement van oor log; terwijl de chef van den sl af van den inspecteur der infan terie, kapitein Hamminck Schepei, bij de commissie als secre taris fungeert. Reeds vroeger is gemeld dat. door Z. M. is bepaald, dat dc miliciens der ligting van 185S, die den lslen der volgende maand iu werkelijke dienst zijn opgeroepen, ten einde gekleed eu in den wapenhandel geoefend te worden, en die, welke be- hooren tot het regement veldartillerie, gedurende een jaar on der de wapenen zullen worden gehouden. Thans verneemt men dat diegenen, welke voor het voerwezen bij gemeld regiment, bestemd zijn, met 1 julij dezes jaar reeds in het genot van on bepaald verlof zullen worden gesteld. Afloop verkoopingeo en aanbestedingen. Middelburg 4 maart. Een huis en erve, Seisstraatweg, wijk R no. 30. Verkocht voor f 575. De overige p,erceelen zijn allen opgehouden. Atnemuiden 5 maart. Een huis enerve,Nieuwstra&t P no. 58. Verkocht voor f 240. Zierikzee 2 maart. I. Een woonhuis, schuur cn erf, ie Elle'mcct, groot 9 roeuen

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1