dam en Rotterdam? Overigens, de heer Blom had verklaard dat de zienswijze, door den spreker omhelsd, door derotterd. kamer van koophandel was verworpen, maar hoe? 11 stemmen waren er tegen en 9 voor geweest. De kwestie van bevoegdheid der kamer zou hij niet au fond behandelenmaar er alleen dit van zeggen, dat hel steeds eene taktiek schijnt om de exceptie van onbevoegdheid op te werpen als men strijdt tegen eene zaak die ter sprake wordt gebragtdit had men gezien ook bij het vraag stuk der assurantiën. Overigens trad de spreker in eene weder- Jeggiugder gronden die aangevoerd waren ter verdediging van het bestaande stelsel, eene wederlegging,steunende op dezelfde redenen, reeds in de zitting van zat urdag door de heeren San- der, Slicher en van Deinse aangevoerd. De minister van koloniën is van oordeel, dat de vaststelling der veilingconditien voor koffij, de verdeeling der kavelingen, de afsteking van monsters, geen onderwerpen uitmaken voor de wetgevende magtmaar dat zij zijn onderwerpen van algemeen belang, meer nog van plaatselijk belang, en dat die in de kamer ter sprake kunnen gebragt worden, terwijl hij bereid is de ge maakte bedenkingen te beantwoorden en tevens het bestaande stelsel te verdedigen legen de daartegen ingebragte beschuldi gingen. Zijne taak was intusschen door de drie eerste sprekers van dezen ochtend aanmerkelijk verligt. De eerste vraag die hier te pas kwam, is: of de zaak is over gelaten aan de willekeur der regering? Neen, hetgeen de minister reeds gezegd had bij de kwestie der assurantie, herhaalde hij ook hier; de zaak was geregeld bij artikel 70 der statuten van de Nederlandsclie handelmaatschappij, en de wetgevende magt, die het contract tussehen die maatschappij en den staat gesloten, had goedgekeurd, wist ook, op welken voet de Nederlandsclie handelmaatschappij de agent zou zijn van den slaat. En nu bepaalde art. 70, dal de veilingen zouden plaats hebben op gezette tijden, in het open baar en bij groolc kavelingen, alles naar hetgeen meest wen- schelijk voorkwam in het belang van den handel, van de maat schappij of van hare lastgevers. Onderhandsche verkoop was dus wettig uitgesloten, en dal er wel degelijk openbare verkoop plaats had, dat wil zeggen met al de waarborgen daaraan verbonden, zoodat ieder die wilde bieden, opbieden en koo- pen kon, betoogde de minister op de reeds door andere sprekers bijgebragte gronden. Zoo ook was bevolen verkoop op ge zette lijden dus verkoop bij elke binnenkomende lading was uitgesloten. Zijne exc. wijst daarna op hel bijzondere standpunt der rege ring. De oostindische bevolking voldoet hare belasting gemak kelijker door arbeid. De opbrengst is in verband gebragt met de belangen van het moederland. Als men spreekt van kunst matige inrigting moet daar tegen over gesteld worden de ex ceptionele toestand van een producent van eenig artikel, die J of levert van hetgeen degelieele aardbol oplevert, die altijd door blijft aanvoeren en altijd door moet verkoopen. De adres santen vooral van Dordrecht hadden alleen koopers voor ver bruik op het oog, maar hel doel is hooldzakelijk dat de groot handel koope. De minister gaat hierop de wijze na, waarop de pakkingen worden daargestehl en de sorteringen geschieden en wijst er op hoe sedert, de daarstelling van den telegraaf de toestand geheel veranderd is. Van daar dan ook het besluit, om geene veilingen meer te hou den te Middelburg en te Dordrechthetgeen de minister be treurde voor die plaatsen, vooral voor Middelburg, de hoofd plaats eener provincie, die eene zoo roemrijke bladzijde in onze geschiedenis bi kleedt. Maar het algemeen belang cischle dat het bijzonder belang daarvoor wijken moest. Intusschen ook liet. belang van den handel in het algemeen vorderde de hand having van het bestaande stelsel, en de minister trad hier in een betoog, dat de belangen van de schatkist en van den handel niet duurzaam konden verschillen in een land als het onze, waar de handel was de zenuw van den staat. Nadat de minister nu nog meer bijzonder de lokale belangen besprak, die voor Dordrecht, en Middelburg in de kwestie be stonden, verklaardede minister dat, indien aan deeischcn die gedaan waren werd toegegeven, men zou voorbereiden de ver nietiging van het consignatie stelsel; want dat wij dan de koffij- markt zouden verliezen, en de minister wenschtedaaraan geene vermetele hand te slaan, cn daarom had hij reeds in de stukken gevraagd, of men het. bekende goede voorliet onbekende betere moet opofferen. Ten slotte beantwoordde de minister den lieer Betz, dat. de verzoeken om de bedoelde veilingen van Sumatra naar Batavia over te brengen, worden van de hand gewezen. De heer van Deinse zal, na de rede van den heer Sander, niet meer op de koffij veilingen terug komen. Hij behandelt nog slechts kortclijk de belangen der slad Middelburg. Men zegge niet, dit is locaal belang immers dat lost zich in het algemeen belaugop. Hij betoogt, liet. gewigt. der veilingen voor Middel burg,en wijst op de uadeelige gevolgen, zoo die niet worden her steld. llij dringt de belangen van gezegde stad nader aan en bidt den minister daarover liet doodvonnis niet uit te spre ken. De heer Slicher, die hel woord had gevraagd, ziet er van af. Daarop zijn de beraadslagingen over 22 geslotende ver dere hebben tot, geene discussien aanleiding gegeven, en vervolgens in het wetsontwerp in omvraag gebragt en metalge- meeue stemmen aangenomen. De beraadslagingen over het, tarief van regten op den in- en uitvoer zyn bepaald op aanstaanden maandag. önitcnlanOsciK tijfringen. Eogfeland. Londen 28 februarij. The times berigt, dat de ministers van binneniandsche zaken en van koophandel hun ontslag hebben ingediend, omdat de nieuwe census voor de verkiezingen hun te laag voorkomt. Lord Souteron Estcourt is als minister van binneniandsche zaken en lord Donoughmore als minister van koophandel opgetreden. In de plaats van laatstgenoemden is lord March tot voorzitter van den raad van beheer van het arm wezen benoemd. Volgens het heden bij het lagerhuis ingediende ontwerp eener kieswet, zal de census voor de kiesbevoegden 10 p. st. aan huurwaarde bedragen, en geen onderscheid ge.maakt wor den tussehen stedelingen en plattelandbewoners. Na hevige bestrijding door John Russell en de heeren Roebuck en Bright is de bill voor de eerste maal gelezen. In de zitting van het lagerhuis van vrijdag,is het'oudget voor de marine ter tafel gebragt, waaruit bleek dat de minister 9,813,181 p. st., derhalve nagenoeg een millioen ponden slerl. meer dan ten vorigen jare, aanvroeg. llij had 200,000 p. st. tot aaukoop van stoomwerktuigen en den laieren aanbouw van schepen daarbij kunnen voegen, maar naardien die som eerst later betaald wordt, had hij haar builende uitgaven voor dit jaar gelalen. Als eerste lord der admiralileit vroeg hij ook mag- tiging om aan het bouwen van schepen eene meerdere uitbrei ding te geven, dewijl hij, bij zijne komst aan het bewind, de zeemagt niet in verhouding mei de behoeften des lands gevon den had. Hij vond toch onder anderen slechts 29 schepen met schroefstoomvei mogen, terwijl die van Erankrijk ten vorigen jare, hoewel gelijk in aantal, veel beter voor de dienst geschikt waren. In den loop des volgenden jaars wilde de regering de zeemagt met 15 linieschepen, 9 fregatten en 2 ijzeren schepen vermeerderen. De minister eindigde met voor de dienst van 1859 18G0 de benoodigde gelden tot beialing van 02,400 zee- suldal cn cn matrozen aan te vragen. E9 uaitsclfclmtd. Weenen 28 februarij. De engelsehe gezant bij het fransche hof, lord Cowley, die zoo als men weel mei eene bijzondere zen ding bij onze regering belast is, kwam gisteren ochtend in deze hoofdstad aan, vergezeld door zijne vrouw en twee attachés der legatie en is lieden bij den keizer ten gehoore ontvangen. Hier loopt het gerucht dal ook onze regering een maar schalk zal benoemen, en wel baron lless, wien in ieder ander geval toch het opperbevel over het italiaansche leger zal toe vertrouwd worden. Van eene goed onderrigte zijde wordt medegedeeld, dat prins Gortschakoff met .betrekking tot den tegenwoordigen staatkundigen toestand van Europa en de rigting, die het rus- sische kabinet teu dien opzigte zal volgen, deze woorden heeft. J geuit: //Mogtliet foteen oorlog komen, dan zal Rusland met j betrekking tot Oostenrijk eene gelijke houding aanuemen, als die staat heeft aangenomen tegenover Rusland tijdens den oorlog in de Krim." Volgens een telegram uit Milaan zijn aidaar vele arresta- lien en huiszoekingen gedaan. Eene menigte personen zijn ontkomen, doch een aantal is ook op het kasteel gevangen ge zet en zal voor eene militaire commissie te regt staan. FranI<rij li. Parijs 28 februarij. Dit een artikel van La palrie, een ministerieel dagblad, is op Ie maken dat met de verwijdering van alle buitenlandsche troepen uit den kerkelijken slaat nog maar ten deele aan Frankrijks eisch voldaan zal zijn. Men weet dat van regeringswege eene commissie was ingesteld met het doel, om het diapason of den muziekalen mid delloon, voor geheel Frankrijk te regelen, daar de ondervinding geleerd had welk verschil van diapason er bestond en hoezeer het van lieverlede op onnatuurlijke wijze was gerezen, zoo zelfs dat er tussehen nu en vroeger reeds een verschil van nagenoeg een geheelen toon bestaat. Die commissie heeft thans bij het ministerie een rapport ingediend, dat niet minder dan zes ko lommen van het blad beslaat. Als gevolg van dit rapport heeft de minister van staat een besluit uitgevaardigd, waarbij als dia pason wordt aangenomen de la, met 870 trillingen per seconde. De standaard diapason zal in het parijsche conservatoire ge vestigd zijn, terwijl alle schouwburgen, conservatoires, muziek scholen en openbare concerten in het land, voortaan verpligt zullen zijn zich hiernaar le regelen, hetgeen overigens van rege ringswege zal worden gecontroleerd. He, gez. Monnier, alle acht van Camillas, Minerva, pez. Tay lor, Liverpool, Jane Almond, gez. Kan, Alexandrie, Ann Roset te, gez. Rodroell, Stockton, Vcreeniginggez Stuut. Bordeaux J antina Ikina, gez. Lever, Requejade, Tvelling Brodercn, gez. Nisted, Aalborg. De Schelde afgekomen en langs de reede naar zee gezeild Hero, gez. Sanderson, Sunderland, Nepauleze Ambassador, gez. Smith, Newcastle, Patriot, gez. Kroncke, Elize, gez. Bcnger, beide naar Leith. Ijanïirlsbmgten. Rotterdam 1 maart. Heden zijn afgedaan circa 2500 balen Java koffij tot 344 ct. Van Batavia is binnengekomen de Robbert Dixon met circa 10,000 balen rijst, en deVesta van Padang met circa 4500 balen koffijbeide voor particuliere rekening. («raanmarliten. Amsterdam 2 maart. Tarwe prijshoudend. Gerst flaauw. Raapolie op zes weken ƒ43 J. Lijnolie op zes weken /31 Prijzen van etl'ecten. Amsterdam 2 maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld2^ pet 62 4 dilo Nationale dito3 j 75 dito dito dito4 n I 95J Aand. Handelmaatschappij4£ 140 Ohl. Maatschappij van weldadigheid 4 Oblig. 1798/1816 5 1021 Certific. Hope co4 84 j dilo dilo 1855, 6de serie5 99g dilo6 n 65 Aand. spoorweg (afgefourneerd) 232 dito dilo (onafgefourneerd) Schatkistobligatien4 u IQ Obligatienl£ i 29] dilo binnenlandsch3 89] Certific. coupons bewijzen Crediet, inslelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dilo nationale dito 1847/1852 Bank actiën Rusland. Polen. Spanje. Belgie. Portugal. Obligatien dito nieuv dito dito dito Cl} Ti\ 5 v 63 J 930 LH 44* 3 u 44 i ivi 4-i H 39 i 7 /r SO i 3 19 Illinois. Mexico. Beurs van Londen, 1 maart, ten 12 ure. Consols 951 Beurs van Weenen. 1 maart, (slclprijzen.) Metalliek. 5 pet. 73,50. Beurs van Parijs, 1 maart, (slotprijzen.) 44 pet., compt. 3 pet.. 67.S0. Sngqonbcn stuhhen. irrlijiungm. Den 25 dezer ter reede van Viissingen aangekomen voor Belgie bestemd: Jeanne Smile, gez. liamons, Sl. Sebastien Nicotine, gez. Byck, Assens, National, gez. Long, Mobile; den 26 dezer Clementine, gez. Jaoob, Iledon, Prophéte, gez. Maudret, Marans, Azeline, gez. Allain, Spanje, en den 1 maart Abel, gez. Le Block, Marie Vic tor ine, gez. Lorine, VArtémiie, gez. La Mache, Amaryllis, gez. Giton, Charles, gez. Campagne. Verviene, gez. Juiicn, Marjolaine, gez. Mernogne, Cclene Ma Mynheer de uitgever. Mag ik een plaatsje in uwe couraut verzoeken voor de vol gende niet onbelangrijke zaak. Het is bekend, ongelukkig niet algemeen genoeg bekend, dat het. Waarborg genootschap voor weduwen, van Rietveld en Te Winkel, te Amsterdam, door de regering nimmer is goed gekeurd geworden, omdat de berekeningen aanloonen dal het op verkeerde beginselen berust, en dus noodwendig op teleur stelling der deelhebbers moet uitloopen, gelijk op duidelijke wijze door den heer Stamkart en professor Lobatto is aange toond geworden, welke beweringen dan ook niet weersproken zijn. Om liet wrakke gebouw nog wat langer te steunen, tracht, men thans zoo veel nieuwe deelhebbers mogelijk aan te werven, dal natuurlijk in het. vervolg van tijd slechts zoo veel te meer teleurgesteldcn geven zal. Dal de direelie dit tracht, is natuur lijk hare zaak, doch minder goed is het, en verdientdunkt, nnj dat de aandacht, er op gevestigd worde, dat ambtenaren, zoo als veldwachters, zich er mede belasten om deelnemers op te loopen. Die veldwachters doen het zeker in vertrouwen van een goede zaak te bevorderen, doch zij misleiden zonder het te willen, min ontwikkelde menschen.die wel niet gelooven zullen dat policiebeambten vooreen fonds werven dat gevaarlijk is, en daarom door het gouvernement niet kon worden goedgekeurd. UEd. Dienaar, X. Üliööclcn mm neriwr. STOO .TOllftOTSIIKft'KTEX. Van Vlsssinjren op ES ottert! tien Vastgestelde uren van vertrek Van Viissingen I Van Rotterdam des Maandags, Woensdags j des Dingsdags, Donderdags en Vrijdags. en Zaturdags des morgens om 8 ure. des morgens oin 9.j ure. In verbinding met de diligences van Zijpc naar Zierikzce, van Wolfaartsdijk naar Goes eu met het Veer van Sloe naar Middelburgen zoo veel mogelijk met de beide spoorwegen

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3