MIDDELBÜRGSCHE COURANT. lV0- 27. Donderdag 1859. 3 Maart. TtanlionDigingm 3imienlanï>srl]r tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendina kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN m 8UKSBESTLCR.PB0VLNC1ALE U MMTOTOBS. Burgemeester en wethouders van Domburg brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de op zalurdag den 5 maart 1859 aangekondigde aanbesteding, is uitgesteld lot woensdag den 9 maart 1859, des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en wethouders voornoemd. J J. I. STRENGER, voorzitter. WOUTERSEN, secretaris. middelburg 3 maart. De reeds herhaaldelijk door ons vermelde zaak, waartoe het vinden van geldspeciën bij het delven eener sloot nabij deze gemeente aanleiding heeft gegeven, nadert thans haar einde. Men zal zich herinneren dat vroeger aan de vinders de eene helft der gelden door de regt bank is toegewezen, en bij vonnis der regtbank van heden is de heer griffier bij het provinciaal ge- regtshof in Zeeland, gedaagde als bewaarder van de uu nog overige lielft der in beslag genomene penningen, veroordeeld om aan de eischende eigenaren van den grond ter wederzijde van den sloot, namelijk de wed. W. de Visser te Grijpskerke en de gemeente Middelburg, over te geven ieder de som van f 479,82$, zijnde voor eik de helft in de wederhelft van den geheelen schat. Aan het strand der gemeente Domburg is aangespoeld een naambord met de letters John Barry. De verhuizing naar Brazilië neemt in de streken van Kadzand toe. Nadat reeds vroeger eenigen derwaarts zijn vertrokken, ma ken zich thans enkele huisgezinnen, meest van Zuidzande, bestaande uit ongeveer 30 personen daartoe gereed. Allen be- hooren tot de min gegoede arbeidende klasse. De arroudissements regtbank teAppingadam heeft den 18 febr. een te Weiwerd wonenden landbouwer veroordeeld in eene geldboete van f 25, omdat hij geweigerd had de betrekking van lid van het burgerlijk armbestuur, waartoe hij door den raad der gemeente Delfzijl benoemd was, aan te nemen. De kan- tonregter had hem te dier zake van alle regtsvervolging ont slagen. De veroordeelde heeft zich in cassatie voorzien, op grond dat de gemeentebesturen geene bevoegdheid hebben, om op weigeringen als de ouderwerpelijke straf te bedreigen. Daar deze regtsvraag voor alle gemeentebesturen van het rijk van groot belang is. mag men er zich in verheugen dat de veroor deelde in cassatie is gekomen, zoodat zij aan het oordeel van den hoogen raad zal worden onderwerpen. De Arnhemsche courant zegt uit eene goede bron te verne men dat eerlang de nachtdienst op den Rijnspoorweg weder in werking zal treden, waardoor het reizend publiek gebaat, het brievenvervoer versneld en vele thans ontslagen spoorbeambten in niet geringe mate zullen geriefd worden. In de afgeloopene week zijn voor het hoog militair geregts- hof te Utrecht de debatten gevoerd in het hooger beroep, door eenen officier van gezondheid iugesteld tegen het over hem uit gesproken doodvonnis door den provincialen krijgsraad in Noordholland. Men zal zich herinneren dat de beschuldigde te regt stond wegens medepligtigheid aan vergiftiging, alzoo hij zich ter zelf- der tijd als zijne beminde, te Amsterdam, door vergif het leven heeft trachten te benemen, hetwelk den dood van het meisje ten gevolge had, terwijl hij zelf nog in tijds door de middelen der kunst is hersteld. Bij deze zaak, welke buitengewone belangstelling verwekt, heeft de heer rnr.E. van Lier, als verdediger van den beschul digde, tot ontslag van regtsvervolging geconcludeerd. De advocaat fiscaal heeft de beschuldiging volgehouden, doch ver wezen naar de magt des konings om gratie te verleenen, daar ook hij oordeelt dat de straf in geene verhouding staat tot de bedrevene feiten. Het hof zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen. Bij 'sGravesande worden dezeesterren met vrachtkarren van het strand als mest naar 't land gevoerd. Als eene bijzonderheid mag zekerlijk wel vermeld worden, dal te Meppel, in de afgeloopene week, bij de loting voor de na tionale milieie een loteling uit die gemeente zich bevond, die des morgens voor de loting op de stadswaag is gewogen en een gewigt had van slechts 25 ned. ponden; voor omstreeks een jaar is hij ook gewogen en was toen 1 ned. pond ligter dan nu, zoodat hij weinig of niet meer groeit, hij heeft inderdaad in alles een voorkomen van een 6a 7jarig knaapje. De wapeufabriekaut P. Stevens, Ie Maastricht, heeft met den inspecteur der draagbare wapenen eene overeenkomst aange gaan tot het leveren van 1530 tirailleur geweren, no. 1, en 500 kavallerie-karabijnen met toebehooren, welke in den loop dezes jaars aan de artillerie stapel- en constructie-magazijnen zullen moeten worden afgeleverd. Uenoeiniu^en en benluiteii. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 26 februarij, met in gang van 15 dezer, aan jhr. mr. M.C. Paspoort van Grijpskerke, opzijn verzoek, als burgemeester der-gemeente Middelburg, on der dankbetuiging voorde in die betrekking bewezen diensten. Bij besluit van 26 februarij, is als blijk van Zr. Ms. goedkeu ring en tevredenheid o. a. verleend, de zilveren medaille, inge steld bij besluit van 22 september 1855, en een loffelijk getuig schrift, aan J. van Meerendonk, commies der lsle klasse bij de directe belastingen te Middelburg, voor het verrigten van verschillende menschlieveude dadeneene gratificatie van tien gulden en loffelijk getuigschrift aan ieder der volgende perso nen: D. Walrave en M. van den Berge, sloepschippers, en J. KiaasseAz., C. Hatenboer, W-Duvalois, S. Duinhouwer en C. Klaasse, varensgezellen te Brouwershaven, voor het met levensgevaar door branding op hooge zee redden van acht per sonen van het op 25 julij 1858 op de Kabeljaauwplaat omgesla gen ligterschip Meggelina. nnriue en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen tele grafisch berigt, is het oefeningeskader, onder bevel van den schout by nacht E. X. R. 't Hooft, den 27 februarij te Lissabon aangekomen. Aan boord der schepen van het eskader bevond zich alles wel. Alloop verhoopSngen en aaiitteNteilliigen. Middelburg 1 maart. Een huis en erve, staande en gelegen in de Lange gortstraat K no. 20- Verkocht voor f 1310. TIierxuoiiie<ersinu«l. !8 februarij. 's avonds 11 ure. 37 gr- I maart. 's morgens 7 n 42 0 t 's middags 1 r 50 0 w 's avonds 11 0 42 0 2 's morgens 7 0 39 0 0 's middags 1 44 Staten-ffeueraai. (Nader verslag der zitting van de tweede kamer van zaturdag, en overzigt van het maandag behandelde). In ons vorig no. hebben wij reeds in het kort medegedeeld dat aan het slot, der zaturdag gehoudeue zitting, bij de behan deling van 22 van het wetsontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slut- over 1856, het daarin behan delde onderwerp (het stelsel der koffijveilingen van de Neder- landsche handelmaatschappij) tot uitvoerige beschouwingen aanleiding gaf. Wij geven nu van de daaro\er gevoerde dis cussie een meer uitvoerig overzigl- De heer Sander herinnerde dat hij zich reeds bij de behande ling van hoofdst. XI der staatsbegrooting heeft voorbehouden om thans zijne bezwaren tegen dat stelsel te doen kennen. Hij acht het onderwerp van veel gewigt, doch wil zich geen gezag aanmatigen maar vraagt alleen een onpartijdig aauhooren en een naauwkeurig wikken en wegen van de door hem aangevoer de gronden vóór dat men zijne opinie over de zaak vestige. Sprekersteunt niet op eigen oordeel, maar hij heeft getracht, vooral na het ophouden der koffij in de najaarsveiling van 1857 te Amsterdam, dieper in de zaak door te dringen, ook door de belangrijke brochures, met veel zaakkennis over dit onderwerp geschreven en welke tot dus verre door niemand uit den handel zijn wederlegd of zelfs weersproken. Geachte kooplieden heb ben hem verzekerd dat die brochures meerendeels onloochen bare feiten bevatten, hoe fabelachtig zij ook klinken mogen. Zijne bezwaren zyn ontleend I aan het regt, 2 aan het belang des handels, en 3 aan het belang der schatkist. 1. Die koffij veilingen alleen in het voor en najaar te Amster dam en te Rotterdam plaats hebbende, zijn in strijd met het geschreven regt. De statuten van de handelmaatschappij gel den als eene wet. Spreker beweert, dat art. 70 geschonden wordt, door de wijze, waarop die veilingen plaats hebben. Dat artikel wil concurrentie uitlokken, zoo dal ieder kunne bieden. Geschiedt dit? Neenalle concurrentie wordt gemisl. Voorde veiling komen eenige makelaars bijeen en de prijzen, die besteed zullen worden, worden vooraf bepaald. Hiertegen is niets te doeu, want de pogingen van enkelen zouden niet baten. Spre ker ondersteunt dit gevoelen door aanhalingen uit de brochure Opmerkingen over de Javakoffijveilingen, en het adres van de-, makelaars te Dordrecht. 2. Het belang van den handel is in strijd met de combinatie van veilingen. Het combineren, het en bloc toewijzen der kave lingen, het verpligte koopen op naam van enkele makelaars, de wijze van opbieden, dit alles is nadeelig voor den handel. Aan verpligting tot contante betaling wordt niet de hand gehouden. Dit alles belet de concurrentie en bevordert insoliditeit, liet combineren der monsters oor een half millioen ponden is alleen te verdedigen tot besparing van omeiteen tijd. De vraag is ech ter, is het eerlijk dat na le laten Voor zoo ver de verkochte kolfij voor een deel beter is dan het monster, pleegt men eene onverpligle liberaliteit jegens den kooper, en is zij minder goed, dan pleegt men oneerlijkheid. Het gevolg is dat men den han del afschrikt. Wie zijn nu de meesters van het terrein De ma kelaars der plaats, waar de veilingen gehouden wordenenke len mogen de monsters zien, combinereu alle orders en vormen als het ware een gild; de partijen zijn niet bekend en niet te kennen; er zijn geene afzonderlijke monsters te krijgen. Spre ker acht die combinatie nadeelig voor het algemeen. Dein- stelling wordt daardoor in haren gewonen loop omgekeerd, want enkele makelaars die eigenlijk onpartijdige tusschenper- sonen moesten zijn, zijnoppermagtige handelaars, diedeoverige makelaars overbodig maken. Er is nog een ander nadeel in het stelsel. De meeste koftij wordt in het. buitenland geplaatst en nu is de prijs precies bekend. De buitenlanders worden hoe langer des te minder naar de veilingen gelokt. Dien ten gevol.e zijn alle nadeelen voor den nederlandschen kooper. De prijs wordt onnatuurlijk hoog opgedreven en dit is op den duur niet houdbaardes niet. te min geldt zij als standaardprijs voor zes maanden, sommigen nu achten fluctuatie in het belang van den handel, wisseling van prijzen geeft leven. 3. Het derde punt is, of de tegenwoordige koftijveünigeu zijn in het belang van de schatkist Die vraag is in zeker op- zigt niet van overwegend gewigt, wanneer het bevestigend ant woord alleen kan verkregen worden ten koste van de eerlijkheid en de soliditeitdus is een schijnbaar voordeel veeleer nadeelig. Spreker wil echter de vraag behandelen om een wapen aan zijnr tegenstanders te ontnemen. Grooie kosten zijn voor den staat verbonden aan het bestaan van twee veilingen, als grootere pakhuishuur,assurantie, enz. Hij erkent dat kunstmatig hooge prijzen zijn verkregen maar hij herinnert ook wat. bij de vei lingen in 1857 is voorgevallen. Toen op 30 en 31 augustus te Amsterdam en te Rotterdam, de koffij voor 41 cents per pond verkocht was, heeft men die den 3 september te Amsterdam tegen 40£ cent opgehouden. Men moest dit doen om de rot- terdamsche koopers niet te zeer te benadeelen, en nu is de zelf de opgehoudene koffij in de voorjaarsveiling van 1858 verkocht tegen 27 en 28 cent, waardoor de staat bijna twee millioen schade leed. Dit strekt ook ten voordeele onzer medediuge s, de speculanten in Brasilkoffij. Spreker is voor groote veilingen, maar hij wil ze miuder onnatuurlijk groot. Dat men dan ook betere prijzen zal krijgen, is geen louter theorie, want hij wijst op de diverse sorteringen, waar vrije concurrentie en geen mur nopolie bestaat. Hij wijst ook op deii vei koop van Je J.u- aHiee. Welke middelen lot mbc'eringaijn aan te brengen? I. Ikt

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1