MIDDELBURGSCHE COURANT. lN°" 26. Dingsdag Maart. 3rtttkottiïigmgen Öinncnlanöscljf tijötngcn. Dere courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissm- §en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending vau advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. VAN ÜET RlJKSBESTUl'R.PROVINCIALE EJi (iEMEENTEBESTl'REN. Aanbesteding'. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg, zullen op zaturdag den 5 maart 1859, des voormiddags ten 11 ure, iu het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring publiek trachten aan te besteden Het verbeteren en tot onderwijaserswo- ning inrigten van bet buis in de Al'est- gtraat, wijk A. «O. 37. Het bestek en de teekening zullen van af donderdag den 24 dezer, ter lezing liggen in het gemeentehuis voornoemd, terwijl nadere inlichtingen te verkrijgen zijn bij den heer Abm.de Landmeter, te Middelburg. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. J. I. SPRENGER, voorzitter. WOUTERSEN, secretaris. middelburg 28 februarij. De Vereeniging 'tot het bezoeken der armen heeft dezer da gen een adres ingediend bij zijne exc den minister van financien, waarbij zij eene wijziging der wet op de personele belasting, voor zoo ver betreft den vijfden grondslag (dienst- en werkbo- den) in overweginggeeft. Naar het oordeel der vereeniging oefent de belasting, zoo als zij thans wordt geheven, eenen nadeeljgen invloed uit op den zedelijken toestand der vrouwelijke dienstboden, weshalve zij voorstelt, dat beneden den leeftijd van 20 jaren voor deze geene belasting worde gevorderd. Van dit adres zijn afschriften aan de leden der tweede kamer van de staten generaal gezonden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: 1. verslag omtrent den handel te Lubeck, over den jare 1858; 2. een exemplaar der herziene tolverordening voor de haven van Hamburg, vastgesteld den 27 december 1858. Door den heer J. F. Schutz alhier is dezer dagen in zijn ate lier ter bezigtiging gesteld een door hem geschiiderd gezigt op de Schelde, voor den Oranjemolen te Vlissingen. bestemd voor de aanstaande tentoonstelling te 's llage. Een krachtig koloriet, gebaseerd op eene trouwe studie der natuur, geeft deze schilderij eene eervolle plaats onder de zee- en strandgezigten door dezen talentvollen schilder geleverd. De officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Zierikzee heeft hooger beroep aangeteekend van het door ons in het no. dezer courant van 19 dezer vermelde vonnis des kan- tonregters aldaar, waarbij een heelkundige, beklaagd van inwen dige praktijk, is vrijgesproken. De buitengewoon zachte weersgesteldheid is de natuurlijke oorzaak dat in het plantenrijk en ook wel in het dierenrijk zich eene ontwikkeling voordoet, welke aan een veel meergevorderd jaargetijde zou doen denken. Sommige heesters zijn geheel in liet blad; bloemen welke anders veel later zich ontwikkelen, ver- toonen reeds knoppen. Uit Aardenburg meldt men ons dat in een tuin aldaar reeds goede bloemkoolen zijn, zonder dat ze door eenige schutting gedekt waren. Op het dak van een woon huis, aan den rijweg onder de gemeente Veere, is een nest. van spreeuwen ontdekt, waarvan de jongen reeds van vederen waren voorzien en op het punt zijn om uit te vliegen. Uit Dok- kum meldt men dat een landbouwer in de nabijheid dier ge meente, niet alleen zijn vee gedurende den gebeelen winter buiten heeft gehad, maar zelfs voor eenige dagen een stuk gras land heeft laten maaijen. Door Z. K. H. den prins van Oranje, die in dit jaar in de lo ting viel, zijn geregeld al de verpligtingen vervuld, welke de wet op de nationale militie aan eiken nederlandschen jongeling oplegt. Zelf zorg gedragen hebbende voor zijne inschrijving in dc registers, werd jl. vrijdag te 's Gravenhage voor Z. K. H. door het oudste aanwezige lid van den raad, den heer Camp, even als voor iederen afwezender. milicien geloot, en viel Z. K H. daarbij het dienstpligtig no, 1244 ten deel. Het Nieuw Handels- en Effectenblad vermeldt dat jhr. Ph. von Sieboldt, die zich reeds vroeger 7 jaren in Japan heeft opgehouden en eene autoriteit is in japansche zaken, met de volgende mail weder naar Japan vertrekt en zich aldaar 3 of 4 jaren denkt op te houden. Hij is, naar men meldt, door de Nederlandsche handelmaatschappij geëngageerd om de ver schillende havens, die nu voorden handel zijn geopend, te on derzoeken en na te gaan welke artikelen het best voor den han del met Japan geschikt zijn. Tevens heeft ons gouvernement dezen vermaarden reiziger ad latus van den nederlandschen vertegenwoordiger geplaatst, om dien diplomaat, bij voorkomen de gelegenheden te dienen van consideratie en advies. Uit Luxemburg schrijft men, dat door fransche kooplieden tot buitengewoon hooge prijzen zoovele paarden zijn opgekocht dat op de laatste markten, anders buitengewoon goed voorzien, naauwelyks paarden waren aangevoerd. BenoemluKen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 25 dezer, tot ordonnans-officier van Z, M., de 1ste JuitenantF, Hl, B. Alewijn, van bet regemeut rijdende artillerie. Benoemd, bij besluit van 24 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Haren, de heer J. F. Obbes, thans ontvanger der zelfde middelen te Ruinen c. a. Benoemd, bij besluit van den 28 januarij j!., tot derden tolk en vice-consul, de beer W. A. Travers, tot dusverre leerling tolk bij het gezantschap te Konstanlinopelcn tot leerling tolk bij het consulaat tc Smyrna, de heer R. J. H. van Lennep, Ontslag verleend, bij besluit vau den 6 dezer, aan den met verlof hier te Jande aanwezigen apotheker der 2de klasse van het leger in Nederlandsch Oost-IndieG. van Zalm, op het daar toe door hem gedaan verzoek, onder toekenning van pensioen. Goedgevonden, bij besluit van 19 dezer, in te willigen het verzoek van den generaal majoor C. T. van Meurs, HD. adju dant in buitengewone dienst, minister van oorlog, om toestem ming tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder grootkruis der orde van St. Anna, hem door Z. M den keizer aller Russen geschonken. Goedgevonden, bij besluit van 25 dezer, in te willigen het verzoek van den majoor van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs M. D. graaf van Limburg Stirum, HD. adjudant in buitengewone dienst, werkzaam bij het departement van oorlog, om toestemming tot het. aannemen en dragen van de versierse len van ridder der orde van St. WJadimir 4de klasse, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. fier li- en Mclioolnleuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. H. T. de Blaauw, heeft de algemeene kerkeraad der neder- duitsche hervormde gemeente teLeyden, uit, het. op 11 dezer zamengestelde 12tal, op vrijdag het volgende zestal gemaakt: dd. Scbuuring, te HoornPierson, te Rotterdam; van Anrooy, te Kampen; SchefFer, theoi.doctor te Enschedé; RauwenhofF, theol. doctor te Dordrecht, en van der Scheer te Middelburg. De kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente te Rotterdam heeft, ter voorziening in de vacature, die door het vertrek van ds. J. H. Brandes naar Amsterdam ontstaan is, op de nominatie gebragt dd. W. F. Loman, te Vlissingen; J. W. T. Lublink Weddik, te Zutphen; K. L. van Schouwenburg, te WildervankJ. A.Schuurman,te 'sGravenhage; J. Stephanus, te Kampen en C L. W. Westhoff, te Utrecht. Marine en letter. De minister van marine heeft ter algemeeue kennis gebragt dat machinisten, die blijken hebben gegeven dataanhenhet beheer eener stoommachiue aan boord van een zeeschip kan worden toevertrouwd, als machinisten 1ste of 2de klasse bij 's rijks stoomvaartdienst aangenomen of daartoe bevorderd zul len kunnen worden, zonder aflegging van het daarvoor bepaalde theoretisch examen. Zij zullen evenwel niet in het vaste korps kunnen worden opgenomen, tenzij zij later,op eene allezins vol doende wyze het theoretisch examen, voor hunnen graad vast gesteld, mogten hebben afgelegd. De minister van oorlog heeft de chefs der korpsen van de wapens der infanterie, kavallerie, artillerie, mineurs en ponton niers van ons leger aangeschreven, om de noodige maatregelen te nemeu en bestellingen te doen, waardoor de kleedingruaga- zijnen der respectieve korpsen voorzien kunnen worden van hun maximum der voorschrevene voorraads-hoeveelheid, zoo dat ook dit maximum aldaar nog zal behooren aanwezig te zijn, nadat de met 1 april opgeroepene reserve der ligting van 1858, zal zijn gekleed en uitgerust. Jl. donderdag morgen heeft het comité van defensie zijne werkzaamheden hervat; naar het zich laat aanzien, zullen deze nog eenigeu tijd aanhouden. Wij vernemen dat de minister van koloniën nog heeft bepaald dat onder het getal militairen, hetwelk in den loop van dit jaar naar Oost-Indic zullen worden gezonden, begrepen zal worden een honderdtal militairen, herkomstig van het wa pen der artillerie. Oost-inuliaclie koloniën. De thans ontvangene javasche couranten, loopende tol S januarij, behelzen eene uitvoerige opgaaf van de aanleiding en het doel der voorgenomene expeditie tegen het rijk van Boni. Ten slotte daarvan wordt verklaard, dat het gouverne ment besloten had, nog eene laatste vredelievende poging te doen om Boni tot inkeer te brengen en herstel van grieven van hetzelve te erlangen. De vicepresident van den raad van Ned. Indie, de heer Perez, zou, als gouvemements-commissaris naar Celebes en onderhoorigheden.zich in de eerste plaats naar Boni begeven, om van 's lands bestuur, binnen zekeren termijn, te eischen volledig herstel en voldoening voor de aangedane belee- digingeu en waarborgeu voor de toekomst. Mogt Boni daaraan onverhoopt niet toegeven, dan zou het de taak zijn van de neder landsche krygsmagt om het met. de wapenen daartoe te dwingen. De daartoe bestemde en eerstdaags vertrekkende magt stond onder bevel van den generaal-majoor Steinmetz, en was zamen- gesteld uit het 3de, 10, en 14de batt. infanterie, een eskadron kavallerie, eene halve zes pond en eene halve drie pond batterij, eene kompagniesappeurs, voorts wat de zeemagt betreft, onder bevel van den kapitein ter zee B. H. Staring, uit de stoomsche pen Groningen, Gedeh, Amsterdam, Merapi, Phoenix, Madura, Celebes en Admiraal van Kinsbergen, de stoomkorvet Medusa, de schooners Sylph, Lansieren Rembang, benevens zeskruis- booten. Ilnrgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26dezer: J.G. Stokman, jm. 26 j., met N. Blaakmans, jd. 24j. J. Marteya, wednwn. 44 j., met A.den Dekker, wed. 52 j. D. de Ridder, weduwn. 4i j., met C. Lamotte, ja. 26 j. Vlissingen, van 19 tot 26 februarij. Gehuwd: W. vau Dekken, jm. 23 j., met P. J. Daane. jd. 19j. Bevallen: C. J. Hamelink geb. Roberts, z. J. J. Zwaans hals geb. Uyttenhoovend. W. Jilleba geb. Reijnhout, z. S. S. Fritz geb. Labout, d. G. Hordijk geb. Hans, z. Overleden: C. C. van Reeuen, 52j., huisvrouw van J J. Knap. A. Embregts, 47 j man van M. Muller. A. E. Cbaflart z. 2 j. B 11. J. Nieuwcnhuizen, z. 17 in. E. S. de Waeij, jd. 20 j. A. van den Ende, z. 4 j. W, Gillissen, z. 7 m. P. C. de Bic, d. 4 m. Goes, van 19 tot 26 februarij. Bevallen: C. Kramer geb. Laven, d C. C.Touw geb. Ha. rinck, d. D. Nonnekes geb. Reijnhout, d. E.Jacobs geb. Unkae. z. S. Ilemiju geb. Haffnar, d. A- de Jonge geb. da .Wilde,. d

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1