MIDDELRURGSCHE COURANT. l\°- 25. Zaturdat 1859. 26 February. ©inncnlanïrscljc tijüingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna. kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Kliddelhurg S5 februari}. Jl. woensdag avond heeft het door de Vereeniging tot bevor dering der toonkunst alhier aangekondigde concert plaats gehad, en het is ons aangenaam te mogen vermelden dat de daarvan gekoesterde verwachting geenszins is teleurgesteld geworden. Het publiek heeft door de goede zorg van het be stuur der vereeniging kennis mogen maken met twee uitste kende virtuozen, wier uitnemend spel een diepen indruk heeft achter gelaten. De pianist Eduard Eugelberts van Breda en de violist Victor Buziau van 's liage spreidden dezen avond hunne talenten ten toon; terwijl ook een nommer van het programma was opgedra gen aan den heer Ph. Stoel.zer, die zich kortelings als oboist alhier gevestigd heeft. Wij wenschen ons van elke beoordeeling der uitgevoerde stukken te onthouden, doch kunnen onze ingenomenheid niet verzwijgen met het gelukkige denkbeeld om no. 6 van het pro gramma aNocturne van Döhler en b. Cascade van Pauër voor piano) te veranderen, en iu plaats daarvan uit te voeren eene der schoonste sonuates voor piano en viool van Beethoven. Het was blijkbaar dat deze wijziging hot zeer talrijke publiek veel genoegen deed; daarvan getuigden de indrukwekkende stilte zoo lang het stuk duurde, en het oorverdooveude applau- dissement bij het einde van ieder gedeelte der sonnate. Het wordt ons dan ook zelden vergund de onovertrolïene meester stukkeu van den grooten componist zoo rein, zoo punctueel, in een woord zoo onovertrefbaar keurig te hooren voordragen als met deze sonnate het geval was. Ook de uitvoering der andere stukken door de heereu Buziau en Eugelberts was onzes inziens meest onberispelijk. De komst van den heer Stoetzer mag, zoo als wij reeds eenige dagen geleden opmerkten, als eene werkelijke aanwinst be schouwd wordenzijn spel van woensdag avond mogt het bewijzen. Hoe groote mocijelijkheden zijn instrument, als obli gaat instrument ook moge opleveren, zijn spel wasinalledeeleu zuiver en liefelijk. Het muziekgezelschap Uit kunstliefde heeft niet weinig tot het kunstgenot van den avond bijgedragen, door de uitvoering onder de verdienstelijke leiding van zijnen directeur den heer W. R. Ceulen, van twee treffend schoone ouvertures, waarvan ééne, de Leonora van Beethoven, tot lieden weinig bekend. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering der toonkunst verdient voor dit concert ongetwijfeld den dank deified en. De uitspraak, welke de arrondissements regtbauk heden zou doen, in de vroeger medegedeelde zaak tegen den lieer mr.G.N. de Stoppelaar, betrekkelijk aangifte voor liet patent, voorde boven iuteekening gegeveuezomerconcerten iu het Schuttershof De edele handboog, is uil hoofde van wettige verhindering van een der reglers, acht dagen uitgesteld. Woensdag namiddag heeft er te Vlissingen een treurig onge val plaats gehad. Eene vrouw, werkzaam aan de calicotweverij en wonende in het Pluimstraat je, zich naar haar werk begeven hebbende, liet haar vierjarig kind alleen in de woning achter, zoo als zij meermalen gewoon was. Eenige mariniers zagen kor ten tijd later door de ramen dier woning rook d ringen en bega ven zich daarhenen. De deur geslol en vindende, verschaften zij zich den toegang door het raam en vonden eenig beddegoed brandende, waarop het kind was nedergelegd. Het vuur te blussohen en het kind te redden, was liet werk van een oogen- blik doch heeft evenwel niet mogen baten, daar het kind, deer lijk verbrand, reeds des nachts aan de gevolgen is overleden, llocwel de oorzaak hiervan niet met zekerheid bekend is, ver moedt men dat de vrouw eenig vuur onder het bereik van het kind had achtergelaten, waardoor het beddegoed aan brand ge raakt is. Voor eenige dagen deelden de dagbladen het berigt mede dat te Tiel was overleden zekere Pieper, onder bijvoeging dat deze de laatst overgeblevene der manschappen was, die met de kanonneerboot onder bevel van J. C. J. van Speyck voor Ant werpen zijn in de lucht gesprongen. Sedert worden uit verschil lende oorden van ons vaderland personen genoemd die evenzeer tot de bemanning dier boot hebben behoord. Zoo vermeldt de Amsterdamsche courant dat de marinierWey Ier nog als scheeps timmerman aan 's rijks werf werkzaam is. Wij kunnen daarbij voegen dat de rivierloods M. van der Velde, die zich ook bij de ontploffing aan boord bevond, nog bij het nederlandsche loods wezen te Vlissingen in dienst is. Eene telegrafische depeche uit Triest heeft voorloopige be- rigten uit Batavia aangebragt tot 10 januarij jl. Zij behelzen geene belangrijke bijzonderheden. Onder de aangekomene schepen vinden wij opgegeven het barkschip Walcheren, gezagvoerder IC. Hoek, laatst van Li verpool. De Nederlandsche stoompost behelst in zijn laatste nommer een artikel uit Vlissingen, betrekkelijk den zeeuwschen spoor weg en het voorloopig verslag der tweede kamer over het wets ontwerp tot bekrachtiging der concessie van den noorder spoor weg. De schrijver verheft daarin zijne stem krachtig tegen het aangegeven denkbeeld om de zeeuwsche liju van Stavenisse te doen uitgaan, hetwelk hij uit twee oogpunten beschouwt, als: 1 tot bevordering der belangen van Rotterdam, ten koste van het grootste gedeelte van Zeeland, en 2. in verband met den spoorweg van Vlissingen naar de duitsche grenzen, wanneer die later bij gunstiger omstandigheden van Stavenisse mogt worden verlengd tot Vlissingen. In het. laatste geval zal men een onnut eind van Stavenisse uaar Zevenbergen over hebben. Voorts worden de moeijelijkheden uiteen gezet voor schepen om uit de Noordzee Stavenisse te bereiken. Ten slotte wordt betoogd dat de lijn naar Stavenisse als noodhulp voor de eigen lijke zeeuwsche lijn naar Vlissingen onevenredig kostbaar zou zijn. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat het vaarwater langs het haveuhoofd van Ooltgens- plaat, over de oude vlakte naar het Hollaudsch diep, zoodanig is verschuurd, dat het onbevaarbaar is geworden en dat mits dien de navolgende verandering in de ligging der tonnen aldaar is gebragt: l.deroodeton no. 10, den ingang van dat vaarwater aangewezen hebbende, veranderd in eene witte; 2. opgenomen de witte tonnen no. 10, II en 12, zoo dat tot het passeren dier vlakte van het Krammer naar het Hollaudsch diep thans uit sluitend wordt aangewezen het daartoe betonde Nieuwe of Hillegat, langs Dintel ingaande. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer dei- stat en-generaal, in het hoofdkiesdistrict Tiiburgis de heer mr. C. C. A. Beens, die zich, ten gevolge zijner benoeming tot kan- tonregter. aan eene nieuwe verkiezing moest onderwerpen, herkozen met 945 van de 1287 uitgebragte stemmen. De heer mr. L. Metman bekwam 342 stemmen. "Woensdag is door de belgische kamer van volksvertegen woordigers met algemeene stemmen aangenomen een wetsont werp tot goedkeuring der overeenkomst, den 2S januarij dezes jaars tusschen die regering en de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam gesloten, tot daarstelling eener geregelde stoomvaart tusschen Belgie en den Levant. dat het russische gouvernement het bepaalde voornemen heeft om eenen eleclrischen telegraaf van Moskau door Siberie tot aan de kust der Cnineschezee en den Amur aan te leggen; welke linie met der tijd ook tot versnelde communicatie tusschen Europa en Amerika zou dienstbaar gemaakt kunnen worden. Thans is de gepensioneerde generaal G. door de arrondisse ments regtbauk te 's Ilage verwezen naar den procureur gene raal bij het provinciaal geregtshof in Zuidholland, wegens vergiftiging, als hebbende arsenicum gemengd in julij 1858 iu soep, eenige weken later in jenever en op 4 januarij jl. in lever worst, welk een en ander ten gebruike bestemd was. In een bij L'indépendauce beige ontvangen schrijven uit St. Petersburg van den 9 dezer wordt als stellig medegedeeld Eerlang ziet men te 's Gravenhage de aanbesteding te gemoet. van een nieuw gebouw voor het departement van koloniën. Dit gebouw, hetwelk aan de noordwestzijde van het Plein zal wor den opgetrokken, in den tuin, behoorende aan het gebouw, waarin thans het departement van koloniën gevestigd is, zal bij eene lengte van 40 ellen en eene breedte van 27,50 ellen, eene oppervlakte beslaan van ongeveer 800 vierkante ellen. Het zal bestaan uit vier zeer hooge eu ruime verdiepingen, welke elk afzonderiyk verlicht worden, door 38 zoowel gekoppelde als enkele vensters met dubbele ramen, die overeenkomstig hunne bestemming versierd zijn. De verschillende localen, zijnde 76 in getal, zullen volgens een doelmatig systeem verwarmd en gevenlileerd worden, door aanvoer van warme of afvoer van koude lucht, door middel van in het onderhuis geplaatste werktuigen verder bevinden zich op den zolder de noodige toestellen, welke alle vertrekken eu privaten, het geheele gebouw door, steeds voorzien van verscli water; terwijl op de gangen nog zijn aangebragt de noodige brandbluschpijpen om bij gevaar op iedere verdieping zelf.de noodige hulp onmiddelijk te kunnen aanbrengen. Als eene bijzonderheid kan verder worden opgemerkt, dat alle kozijnen, ramen en lijsten van de gevels, alsook de meeste versieringen en constructien uit ijzer zullen worden zamengesteld. KSenoemiug-en en besluiten. Goedgevonden bij besluit van 20 dezer den majoor R. J. Cas- tendijk, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen ad f1300. Goedgevonden bij besluit van 20 dezer 1. aan den hoofdin specteur van den walerslaat L. J. A. van der Kun, opzijn verzoek, te verleenen eervol ontslag als 's konings commissaris bij de Nederlandsche llhijnspoorweg-maatschappij en bij de Aken-Maastrichtsche spoorweg-maatschappij, onder dankzeg ging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; 2. te benoemen tot 's konings commissaris bij de Nederlandsche Rhijnspoorweg-maatschappij den heerW.C. P. baron van Reede van Oudtshoorn, hoofdingenieur van den waterstaat in het 8ste district; tot 's konings commissaris bij de Aken -Maast r-ichtsche spoorweg-maatschappij den heer W. Badon Ghijben, hoofdin genieur van den waterstaat in het 7de district. Goedgevonden bij besluit, van 20 dezer 1. Ie benoemen bij het departement van oorlog, tot commies, den adjunct-commies H. P. van Os; en 2. den rang van commies te verleenen aan den adjunct commies J. L. Bron, beiden van gemeld departement. Benoemd bij besluit van 19 dezer, den heer L. graaf van Bijlaudt, Zr. Ms. kamerheer, tot groot-officier van de orde der Eikenkroon. HLerk- eascltoolnienwo. Aan de algemeene kerkeraden van de hervormde gemeenten in ons vaderland is van wege de algemeene synodale commissie, der nederduitsche hervormde kerk eene missive gerigt. over de armenzaken en de armverzorging. De kerkeraden worden aan gespoord, dat de zorg der diakoniezich bepale tot, de armen, die iu het kerkelijke ressort van hunne gemeente wonen, en dat die zorg zich niet alleen bepale bij ligchamelijkc verpleging, maar zich vooral ook moet uitstrekken tot bevordering van hun gees telijk en godsdienstig belang. Vele gemeenten hebben in dien.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1