MIDDELBURGSCHE L\°- 23. Dingsda 1859. COURANT. 22 Februarij. 2Utnlionöigittgen HJinncnlanö sc!)r tijömgm. Deze courant verschijnt des dlngsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. VAN BEI RIJKSBESTIMl.PROraClALE EN EEMEESTEBESTCREN. Aanbesteding. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg, zullen op zaturdag den 5 maart 1859, des voormiddags ten 11 ure, in bet gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring publiek trachten aan te besteden Het verbeteren eu tot onderwijzerswo- ning inrigten van liet hui» in de West- straat, wij li A. no. 37. Het bestek en de teekening zullen van af donderdag den 24 dezer, ter lezing liggen in het gemeentehuis voornoemd, terwijl nadere inlichtingen te verkrijgen zijn bij den heer Abm.de Landmeter, te Middelburg. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. J. I. SPRENGER, voorzitter. WOUTERS EN, secretaris. Middelburg 21 februarij. Daar de geboortedag van Z M.onzen geeerbiedigden koning voor het eerst sedert een tiental jaren op Zr. Ms. verlangen we der afzonderlijk zoude worden herdacht, werd jl. zaturdag de twee en veertigste verjaring binnen deze gemeente feestelijk gevierd. Des voormiddags was er parade van de dienstdoende schutterij en van het garnizoen op de markt, terwijl het muziek korps van eerstgenoemde van 1 tot 2 ure eeuige stukken heeft uitgevoerd in de Abdij. Des avonds was er groot bal bij den commissaris des konings. hetwelk door nagenoeg een 150tal genoodigden werd bijge woond. In de kazerne werd des namiddags assaut gehouden, waarbij aan eenige onderofficieren en manschappen prijzen werden uit gereikt. Des 'middags hebben de onderofficieren zich aan een vricndschappelijken maaltijd vcreenigd. De tweede afdeeling der vereeuiging het Metalen kruis ver- eenigde zich in de sociëteit Bint Joris mede aan een vriend- schappelijken disch. In de verschillende godshuizen werden de bewoners op bij zondere ververschingen onthaald. Gedurende den dag wapperden vlaggen van de openbare ge bouwen en vele woonhuizen, en deed zich het klokkenspel bij afwisseling hooren. Voor de kazerne prijkte des avonds eene gasilluminatie. Te Vlissingen is de feestdag mede luisterrijk gevierd. Uit Veere verzoekt men ons mede te deelen dat ook die ge meente bij de feestvieriug niet achterlijk is gebleven en dat, hoewel het uitsteken van vlaggen door den harden wind zeer bemoe'yelijkt werd, de openbare gebouwen toch daarmede prijk ten. Ten 12 ure was aldaar groote parade, waarbij de beloonin gen, voor het schieten met minnd-geweren toegekend, werden uitgereikt. Het diner dat de burgemeester gewoon is bij de viering van dien dag aan burgerlijke en militaire autoriteiten te geven, is door opgekomen bezwaar tot heden uitgesteld. Uit Zierikzee meldt men ons onder dagteekening van 19 dezer: -f- De verjaardag van Z. M. den koning werd alhier heden door het uitsteken van vele vlaggen en het spelen van het carillon herdachtdes middags is over de dienstdoende schutterij eene wapenschouwing gehouden, waarbij aan den schutter J. E. Theeuwis door den kapitein kommandant. met eene toepasselijke aanspraak het hem onlangs toegekende eereteekeu voor lang durige dienst is uitgereikt. Uit verscheidene andere gemeenten dezer provincie ontvin gen wij mede opgaven omtrent de wijze w aarop Zr. Ms. geboor tedag is gevierd, welke wij echter niet allen afzonderlijk kunnen vermelden. Betrekkelijk de viering van des konings verjaardag, schrijft men uit 's Gravenhage: Ten 12 ure werd in de Maliebaan, onder kommando van den kolonel kommandant van der Duin, eene luisterrijke parade gehouden door alle troepen hier aanwezig. Daarbij had tevens plaats de uitreiking van de zilveren en bronzen medailles aan onderofficieren en manschappen, die 12 en 24jarige trouwe dienst hadden. Omstreeks den zelfden tijd was er ten hove receptie der vorstelijke familie, benevens van de groot officieren, het militaire huis, de dieustdoeude kamerdames en heeren; 's namiddags was aldaar diner eu gala, waaraan ook's konings ministers deel namen. Bij den minister van buitealandsclie zaken was insgelijks groot diner en gala voor de leden van het korps diplomatiek en eenige andere genoodigden. Na den afloop der parade namen de militaire feestelijkheden een aanvang, als hel caroussel rijden door 1G onderofficieren en manschappen van het 4de regement dragonders in de manége van dat regement, daartoe feestelijk versierd met de nationale vlaggen. Op de tribune bevonden zich de officieren van het regement met hunne dames en enkele genoodigden. Ouder kommando van den ritmeester instructeur Lith de Jeude wer den nu de manoeuvres uitgevoerd met zooveel juistheid, dat men zich in een der beste cirques verplaatst waande. Mei luide bijvalsbetuigingen werden dan ook de rijders begroet. Dit was evenzeer het geval met het voltigeren van de manschappen over een of twee paarden dat dikwerf tot koddige toestanden aanlei ding gaf. Men verneemt dat de beste remonteberijders bij deze gelegenheid eene grat ificatie hebben bekomen. In de groote zaal van de socileu de Vereeniging hadden zich ruim 125 leden van de liaagsche afdeeling van het Metalen kruis aan eenen kameraadschappelijken maaltijd vereenigd. De zaal was bij deze gelegenheid zeer smaakvol gedecoreerd met bloemen en vlaggen ook prijkte aldaar het borstbeeld des ko nings. Eene levendige opgewektheid, dien de aard van het feest medebragt, kenmerkte deze viering; ook droeg daartoe bij de j nationale muziek, die zich bij afwisseling hooren deed. Deze algemeene vreugdedag was er ook een voor de weezen en ouden van dagen in de gestichten der onderscheideu gezind heden, die van Z. M. en de andere leden der koninklijke familie zoo menig blijk van innige deelneming en bijstand mogten ont vangen. Zij werden te dezer gelegenheid bijzonder onthaald H. M. de koningin heeft de weezen bezocht in het evangelisch iuthersche weeshuis, toen zij aan tafel gezeten waren. H. M. vergezeld van den heer von Weckherlin, liD. secretaris en eenige dames, werd aldaar door heeren predikanten en regenten ontvangen en verwelkomd, en vervolgens in de eetzaal geleid, alwaar H. M. door een weesmeisje in hartelijke woorden werd begroet. De koningin bezocht ook de andere localen van het gesticht en onderhield zich met. menigeen, die daar aanwezig was, op de minzaamste wijze. Blijkbaar hoogst voldaan verliet H. M. deze weldadige inrigtiug. De illuminatie, welke van wage het gemeentebestuur zal ont stoken worden, belooft, hoewel tot de voorname wandelplaatsen als Voorhout,Vijverberg,Tournooiveld bepaald, bij niet ongun stig weder zeer luisterrijk te zulleu zijn guirlandes tussclien het geboomte, een twintigtal ijzeren kroonen in de allees van afstand tot afstand prijkende, een vierentwintigtal banieren, waaraan wapenschilden, 's konings naamcijfer en die der pro vinciën gehecht, alles verlicht, dit zal. naar men zich voorstelt, eene schoone werking doen. Tegenover het paleis van HH. KK. HH. prins eu prinses Hendrik is eene muziektempel op- gerigt, waardoor het muzijkkorps van de dienstdoende schut terij stukken zullen worden uitgevoerd; zoo ook bevindt er zich een waarin zich het muzijkkorps van het 4de regement dra. gonders zal doen hooren. De gebouwen der departementen van algemeen bestuur zullen door eene gasilluminatie verlicht worden. ten generaal, waarin allereerst worden medegedeeld eenige daadzaken ten opzigte der veilingen van de oostindische stapel producten door de Nederlandsche handelmaatschappij, inzon derheid met het oog op deze gemeente. Deze feiten worden gevolgd door eenige beschouwingen, zoo met betrekking tot de plaats en tijdstippen, als tot de gehcele inrigting van de veilingen, na welker uiteenzetting men lot de conclusie komt, dat het stelsel der koffijveilingen, zoo als dat in 1858 ingevoerd en voor 1859 bestendigd is, om onderscheidene daarbij aangevoerde gronden, belemmerend eu nadeelig voor deu handelen de schatkist beide is en alzoo afkeuring ver dient. Daarna wordt het wenschelijke betoogd van de invoering van ecu beter stelsel van veilingen, met name van een grooter getal, jaarlijks op de verschillende plaatsen van aanvoer te hou den, gepaard met het weeren der kunstmiddelen, als het combi neren van monsters en het combineren ran orders, benevens de opbieding met guldens en kwartguldens per 50 nederlandsche ponden, in slede van met halve cents per half nederlandsch pond. Wij hopen dit belangrijke en uitvoerige adres, waarbij de nederlandsche belangen in het algemeen, en die van deze bena deelde gemeente inzonderheid, in de bescherming der volks vertegenwoordiging worden aanbevolen, in ons volgend no. geheel of alt hans uitvoeriger mede te deelen. Een adres van nagenoeg gelijke strekking is door de make laars iu koloniale waren te Dordrecht bij het zelfde staatslig- cliaam ingezonden. Zij verzoeken daarbij meer bepaaldelijk 1. vermeerdering van het getal koffijveilingen der Nederlandsche handelmaatschappij; 2. het houden van die veilingen beurtelings te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Schie dam, in verhouding tot het aandeel, dat aan ieder dier steden inde aanvoeren der handelmaatschappij is toegekend3. het doen ophouden van de tegenwoordige combinatie van monsters, en, zoo men voor alsnog de veilingen uitsluitend te Amsterdam en te Rotterdam blijft houden, de toekenning van de bevoegd heid aan de makelaars der andere plaatsen, om de koffij, in ieders woonplaats liggende, waar ook geveild, op eigen naam voor hunne meesters te koopen. Het gemis aan een bekwaam oboïst en klarinettist, dat sedert het vertrek van den heer van Druten in onderscheidene muzie- kale iurigtingen alhier werd gevoeld, is weder aangevuld door het als zoodanig engageren van den heer Ph. Stoetzer, van 's Hertogenbosch. Wij vernemen dat deze heer voornemens is in bet begin van de volgende maand, daartoe welwillend ondersteund door het muziekgezelschap Uit kunstliefde een concert te geven, ten einde zijne talenten als oboïst en klarinettist bij het publiek eenige bekendheid te verschaffen. Daar de opbrengst van dit concert ook lot eene tegemoetko ming moet strekken in de kosten, door de verplaatsing van het talrijk gezin van den heer Sioetzer veroorzaakt, is het welligt overbodig zijne onderneming in de ondersteuning van Middel burgs ingezetenen aan te bevelen. Jl. vrijdag is alhier eene vergadering gehouden door de sub commissie der Maatschappij van weldadigheid. Daarin is ge bleken dat door de leden bij volstrekte meerderheid van stem men is afgevaardigd de beer J. P. van Visvliet, archivaris der provincie, lid en secretaris der subcommissie, tot de bijwoning eener algemeene vergadering, waarop zal worden beraadslaagd over de met de regering te maken overeenkomsten en transac tiën en de vaststelling van nieuwe statuten voor de maat schappij. Naar men verneemt is door de Nederlandsche handelmaat schappij tot haren agent voor Zierikzee benoemd, de heer air. W. C. de Crane. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is den 1G dezer een adres ingezonden aan de tweede kamer van de sta Opmerkelijk is het dat te Goes, op eene bevolking van 5G15 zielen, sedert 29 januarijjl. en dus gedurende ruim drie weken, niemand overleden is.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1