het ministerie verlaten heb, slechts eene zaak, namelijk dat men mij met rust late. Men verzekert dat, volgens het thans van regeringswege aan Me tweede kamer der staten-generaal ingeleverd ontwerp van wet nopens de reglerlijke organisatie, de hooge raad zou worden een hof van appèl in burgerlijke zaken. Ook zegt men, dat er bezoldigde ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kan- tongeregten zullen worden aangesteld. Men verneemt dat de minister van justitie het voornemen heeft een huis van arrest te Iiellevoetsluis te doen bouwen. Benoemingen en besluiten. Bevorderd, bij besluit van 8 dezer, tot belooning dergeuen die zich bij de zee- en landmagt in Nederlandsch Indie hebben onderscheiden bij de verovering van Djambi, op den 6 septem ber 1S58, tot ridders der 3de klasse van de Militaire Wil lemsorde, de ridders der 4de klasse dier ordeabij de zeemagt, de kapit.-luit. ter zee, komm. der maritime middelen der expedi tie M.F. Courier dit Dubekart, en b. bij de landmagt, de majoor, komm. der expeditie J. W. C. v. Langen,- de kapit., chef van den staf der expeditie J. F. Backerus, en de kapit. (thans maj.) C. M. H. Kroesen, allen van het wapen der infanterie; 2. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de resident van Palembang P.F. Couperus-, 3. tot ridders der 4de kl. van de Mililare Willemsorde: a. bij de zeemagt, de kapit.-luit. ter zee, komm. van Zr. Ms. stoomschip Celebes, E. M. C. Baak, de luit. Ier zee 2de kl., eerste offic. aan boord van dien bodem, W. Sluylerman van Loo, de luit. ter zee 2de kl. II. J. A. Bouricius, als adjud. toegevoegd aan den komm. der landmagt, de luits. ter zee 2de kl. J. D. J. van der Hegge Spies, W. Stellens, jhr. E. P. E. de Stuers en W. L. A. Gericke, de offic. van gez. der 3de kl., J. Lelzcr, de kwartierm. J. J. Bijl, de 1ste bootsmansm.K. Rui- scndaal, allen behoorende tot de landings-divisie; de matr. 1ste kl. W. Flipse, idem 2de kl. J. C. Hopman, de vuurst. 2de kl. J. W. de Kort, allendienendeopZr.Ms.stoomschipCelebes.de machinist 3de kl. J. W. Voskuil, dienende op Zr. Ms. stoom schip Admiraal van Kinsbergen, en de matr.3de kl. H.C.Schreu- der, behoorende tot. de landings-divisie, en b. bij de landmagt: de 1ste luit. der inf. L. J. F. A. de Lassasie, de 1ste luit. der ar- tijl. E. J. W. W. van Dompseler, de 1ste luit. der genie en sap, J. K. Pluim Mentz, de fourr. der inf. A. C. J. Arntzen en de 11 mk. der inf. H. Ligtvoet, en 4. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Oost-Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden a. bij de zeemagt: de luit. ter zee 2de kl. P. Swaan, dienende op Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de luit. terzee J ste kl. J. C. H. van de Velde, dienende op Zr. Ms. stoomschip Onrust, de luit. ter zee 2de kl. C. A. C. van Kervel, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de luit. ter zee 2de kl. jhr. A. F. Meijer, dienende op Zr. Ms. stoomschip Onrust, de luit. ter zee 2de kl. W. F. Meijen, dienende op Zr. Ms.stoomkervet Gronin gen, de offic. van gez. 2de kl. J. G. Arend en de offic. van admin. 3de kl. O. W. Gobius, beiden dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de offic. van admin. 3de kl. J. H. C. ten Hove, dienen de op Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de officier van admin. 3de kl. J. A. Waldeck en de offic. van gez. 3de kl. G. Goedkoop, beiden dienende op Zr. Ms. stoomschip Onrust, de adelb. 1ste kl. D. M. G. de Swart,dienende op Zr. Ms. stoom, schip Cclehes, de adelb. 1ste kl. J. van Burg, dienende op Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kingsbergen. de kwartierm. A. C. Hommes, dienende als voren, de 1ste machinist H. W.Fricke, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de machinist 2de kl. J. C. Anokkee, dienende op Zr. Ms.stoomschip Onrust, deschiem. .1. Leek, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de serg. der marin. H. P. Lucas,de schiemansm. J. terBeek.de marinier 1ste kl. J. van Leeuwen, de mat rozen 1ste kl. W.Tjeisk, AJ. Kor- her en II. Basten, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de matroos 1ste kl. W. Veenslra, dienende op Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de matroz. 1ste kl. W. Anthonisse en W. 51 Hoen, diener.de op Zr. Ms. stoomschip Onrust, de matroos 2de kl. J. C. Geluk, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes, de matroos 2de kl. J. F. ten llove, dienende op Zr. Ms. stoomschip Onrust, de machinist 3de kl. M. L. A. W.Komp en de marinier 3de kl. J Slemmer, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celehes, de matroz. 3de kl. J.H.Speeen 11. Hylkema, dienende op Zr. Ms. sloomschip Admiraal van Kinsbergen, de matrozen 3de kl. W. F. van Hagen, J. Hoofd eu G. Gronert, de Iigtmatr. J. van der Pijl, dienende op Zr. Ms. stoomschip Onrust, en de ceza^v. van hel eivielestoomvaartuig Bennet, 11.F. Bernorster, en b. bij de landmagt.: de offic. van gez. der Iste kl. J. Wrede, idem 2de kl. F. J. Jorrilsma, de lste luit. der inf. J. H. Hafeli, de adj.-ondcroffic. der art ill N. W/rlz, de serg. maj. P. J. Har- fel, en de sergt. M. G. Pfeiffer, W. J d'Avoine, J. Munnik, J. i3rom, 11. Ruiter en T. W. van Bergen, allen van het wapen der infanterie, de serg. der art ill..C. F. van der Heyde, en de flank. \V. van der Loo en G. J Kappert, beiden van het wapen der infanterie. Op pensioen gesteld, bij besluit van 9 dezer, met ingang van 16 dezer, de vice admiraal H. Ferguson, met dankbetuiging voor zijne bewezen langdurige vele en goede diensten, alsmede de kapiteins ter zee W. Sleffens en C.Noorduyn, met dankzeg ging voor hunne bewezen langdurige goede diensten, de eerste ad f 3000, de beide laatsten ad f 1800. Pensioen verleend bij besluit van 9 dezer aan den kolonel J" J. Hinlopen, kommandant van het 2de regemeut dragonders, op grond van langdurige dienst, ad f 1800. Eervol ontslag verleend bij besluit van 1 dezer op het daar toe door hem gedaan verzoek, aan den heer A. Munnikhuizen, kapitein, militairen kommandant en directeur van het Afri- kaansch werfdepot ter Kuste van Guinea, onder toekenning van pensioen. Bij besluit van den 11 dezer is de benoeming van mr. J. C. Reepmaker, secretaris der kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, tot lid der rijks-commissie voor statistiek, op zijn verzoek, ingetrokken. Pensioen verleend, bij besluit van den 10 dezer, aan J.G. Doesburg, of van Doesburg, gewezen hoofdonderwijzer te Stad Vollenhove, ten laste van-den staat, ten bedrage van f533 's jaars. Goedgevonden, bij besluit van 11 dezer, op pensioen te stellen den majoor M. van Altenhoven, thans op non-activiteit, ad f1300. Benoemd, tot ridder der orde vau de Eikenkroon, de heer W- J. Hofdijk. tllarine en leg-er. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen te legrafisch berigt is het oefeningseskader, onder bevel van den schout bij nacht F. X. R. 't Hooft, in den namiddag van den 9 dezer van de reede van Cadix naar zee vertrokken. Bij de opleiding der kadetten aau de koninklijke militaire akademie te Breda zal voortaan een nieuw beginsel gevolgd worden. De commissie van inspectie, aldaar vergaderd geweest om onderzoek te doen naar de ongeregeldheden, bij de aka demie voorgevallen, is van oordeel geweest dat de kadetten meer in aanraking moeten komen mei de officieren, minder met de onder-officieren, zoodat de officieren, bij de akademie werk zaam, voortaan niet alleen als onderwijzers, maar ook als op voeders beschouwd moeten worden. Oost-indisclie koloniën. Batavia 24 december. Sedert eenigen tijd werd in het land schap Boeieleng, op het eiland Bali, veel tegenstreving onder vonden van zeker hoofd, genaamd Njoman Gempol, die geen gelegenheid liet voorbijgaan om het landbestuur tegen te wer ken en te trotseren. Zijne overmoedige handelingen werden van dien aard, dat het gouvernement hetnoodig achtte, hem deswege Ier verant woording naar Batavia op te roepen. Toen hij weigerde aan dezen last te vo'doen, werd besloten zich met geweld van hem meester te maken, waartoe het 13de bataillon infanterie, met Zr. Ms. stoomschepen Ardjoeno, Prin ces Amelia en Samarang, benevens eenige transportschepen, onder de leiding van den kapitein-luitenant ter zee J. A. K. van Hasselt, werden bestemd. Nadat de troepen op den 11 dezer te Boeieleng waren gede- barqueerd, werd de kampong Bandjar Djawa, waar Njoman Gempol zich ophield, spoedig, zonder verlies, vermeesterd. Hij wist echter met zijnen aanhang te ontkomen, waarop hem een termijn van drie dagen werd gegeven om in onderwerping te komen. Toen die termijn verstreken en niet aan den cisch vol daan was, werd hij door de troepen vervolgd, die in eenige kam pongs van zijnen aanhang tegenstand ondervonden. Daar ech ter de hoofden en het gros der bevolking volstrekt niet op zijne hand waren, kon hij zich niet lang staande houden, maar werd op den 18 dezer door de bevolking uitgeleverd, en is hij reeds naar Batavia gezonden. In deze zaak hebben die bevolking en de voornaamste hoofden vele blijken van goede gezindheid ge geven. Volgens berigten van Palembang van 14 december II was de docsson Djati (Lematang-oeloe) nog altijd in verzet. Den 11 was de resident van Palembang met den militairen komman dant naar Lahat vertrokken, waar successief eene troepenmagt verzameld wordt om tegen de rebellen te ageren. De berigten van Djambi zyn gunstig. Aan liet nader tractaat tusschen Nederland en Japan, den 18 augustus 11. te Jedo gesloten, ontleenen wij het volgen de: Z. M. de koning der Nederlanden kan een diplomat ieken agent benoemen, om in de stad Jedo verblijf te houden. In eenige of in al de bij dit tractaat voor den nederlandschen handel opengestelde havens van Japan, kan de nederlandsche regering consuls of consulaire agenten benoemen. De diploma tieke agent en consulgeneraal der Nederlanden zullen van den lijd af dat zij hunne ambtsbezigheden beginnen waar te nemen het regt hebben, om ongehinderd in eenig gedeelte van het japansche rijk te reizen. Behalve de havens van Nagasaki en Hakodade, zullen voor den handel der Nederlanden worden geopend: Kanagawa op den 4julij 1859, Hiogoop den 1 ja- nuarij 1863. Behalve deze havens zal op den 1 januarij 1860 nog eene haven op de westkust van Nippon geopend worden. Zoo dra deze haven bepaald is, zal daarvan vóór dien'tijd kennis gegeven worden. Zes maanden na de openstelling van Kana gawa, zal de haven van Simoda, als eene plaats om in de be hoeften van vreemde zeelieden te voorzien, worden gesloten. In al de voorgaande havens en steden mogen de Nederlanders voortdurend verblijf houden. Zij zullen het regt hebben grond te huren en daarop zijnde gebouwen te koopen of te huren. Van den 1 januarij 1862 zullen de Nederlanders in de stad Jeddo en van den 1 januarij 1863 in de stad Osaka verblijf mogen houden, alleen ten einde handel te drijven. Nederlan ders mogen ongehinderd van Japanners koopen en aan hen verkoopen, zonder eenige tusschenkomst van japansche ambte naren, en alle klassen van Japanners mogen koopen en gebrui ken artikelen door de Nederlauders aangebragt. De invoer van opium is verboden en zoo eenig naar Japan ten handel komend nederlandsch schip, meer dan drie katties (vier pond avoir du poids) gewigt aan opium aan boord heeft, zal zoodanig overwigt door de japansche overheden worden gevat en ver nield. Alle in Japan ingevoerde gooderen, waarvoor de bij dit tractaat vastgestelde regten betaald zijn, mogen door de Ja panners naar ieder gedeelte van het rijk worden vervoerd, zon der eenige belasting hoegenaamd meer te betalen. Indien eenige andere natie meerdere regten mogt bedingen, zullen de Neder landers gelijk gesteld worden met de meest begunstigde natie. Alle vreemde munt zal in Japan gangbaar zijn en even veel gel den als een gelijk gewigt japansche munt van het zelfde metaal. Japanners en Nederlanders mogen bij het doen van betalingen aan elkander, vrijelijk vreemde of japansche munt gebruiken. Elke meer dan noodige hoeveelheid koper voor 's lands gebruik, die Japan mogt opleveren, zal van tijd tot tijd in publieke vei ling worden verkocht te Kanagawa en te Nagasaki. De in Ja pan verblijf houdende Nederlanders zullen het regt hebben Japanners als dienstboden of in eenige andere hoedanigheid te gebruiken. Aan Nederlanders in Japan zal de vrije uitoefening hunner godsdienst veroorloofd zijn, en deswege zuilen zij het regt hebben voegzame plaatsen van aanbidding op te rigten. Zoodanige gebouwen zullen niet beschadigd, nog eenige belee- diging der godsdienstoefening van de Nederlanders worden aangedaan. BSnrgearlSjlie staud. Vlissingen van 5 tot 12 februarij. Gehuwd: A.G Ludwich.jm. 25 j. met A.J. Siegers, jd. 26 j. Bevallen: T. Bok geb Boot, z. S. Francoys geb. Peile,d. J. van Biemen geb. Nobels, d. J. Hage geb. Krijger, z. J. de Rijcke geb. Bostelaar, z. A. P. Dekker geb. van Essen, z. J. Verbert geb. Step, z. G. Kruss geb. Stroomberg, z. C. Sturm geb Barendsen, z. Overleden: M. J. Fritz, d 2j. J. M. O. Schuit, d. 7 m. M. M. Jiloutenuyze, wed. van Jan Scheepers, 76 j. Goes, van 5 tot 12 februarij. Gehuwd C. Jasperse, jm. 26 j. met A. v. Pienbroek, jd. 24 j. Bevalleu A. v. d. Wijngaart geb. v. d. Looy, d. A. Scheller geb. Zandijk, z. M. Walker geb, Eversdijk,d. J. van Oosten geb. Vleugel, d. S. F. Contant geb. Tresling, z. Zierikzce, van 5 tot 12 februarij. Bevallen M. A. Frenk geb. Frenk, d. C. van Loo geb. van der Have, z. C. Krijger geb. Weda, d. J. v.Etten geb. Braam, d. Overleden W. Dijkvorst, d. 9 j. (te 's lieer-Arendskerke P. J. van't Klooster, d. llw. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand, gedurende de maand januarij 1859: In de gemeente Middelburg, als: Gehuwd 8 paren. Geboren 47 kinderen, 25 van liet mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 46 personen (waarvan 1 elders)24 van liet mannelijke en 22 van liet vrouwe lijke geslacht. Levenloos aangegeven 2 kinderen. De ouderdom bij het overlijden was: beneden hel jaar' 7, van 1 tot 5 6, van 5 tot 10 8, van 10 tot 15 4, van 15 tot 20 2, van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 1. van 30 tot 35 2 van 35 tot 40 1van 40 tot 45 0. van 45 tot 50 1van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 2, van 00 tot 05 2van 05 tot 70 3van 70 tot 75 2, van 75 tot 80 2. In de gemeente Vlissingen, als: Gehuwd 3 paren. Geboren 46 kinderen26 van liet mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Ouder de geborenen is een twee- en een drielmggeboorle. Overleden 14 personen, 4 van het mannelijke en 10 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 4 kinderen. De ouderdom bij het overlijden was: beneden het jaar 0, van 1 tot 5 2, van 5 tot 10 2, van 10 tot 1.5 0, van 15 tot 20 0, van 20 tot 25 3, van 25 tot 30 1, van 30 tot 35 0, van 35 tot 40 0, van 40 tót 45 0, van 45 tot 50 0van 50 tot 55 1, van 55 tot 60 2, vau 60 tot G5 0 van 65 tot 70 0vau 70 tot 75 1>, van 75 lot 80 2. In de gemeente Goes alsGehuwd 6 paren. Geboren 18 kinderen, 10 van het mannelijke en 8 van het vrou-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2