n MÏDDELBURGSCHE l\°- 20. Dingsdag COURANT. 15 Februarij. öinncnlanöscl]c tijïrhigcn. Deze courant verschijnt des dinsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- De prijs van gewone advertcntien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- geil geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarbovcD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 14 februarij. Woensdag 16 dezer, des namiddags 1 ure, zal de gemeente raad alhier eene openbare zitting houden, waariu de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missive gedeputeerde staten goedkeuring gemeentebegrooting; idem commissie ge neeskundige school benoeming personeel; adres broodbakkers nopens teruggaaf van belasting; voorstel van burgemeester en wethouders verhuring gemeente-eigendommen. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor het thans loo- pende jaar ligt van heden af voor veertien dagen ter gemeente secretarie ter inzage vau de belastingschuldigen. Binnen dien termijn kunnen de bestaande bezwaren tegen eeuen aanslag, op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kenbaar gemaakt worden. Wij vernemen dat bij het gewestelijk bestuur het voornemen bestaat om de aan de proviucie in eigendom toebehoorende, thans in verschillende gebouwen verspreide boek-en plaatwerken te doen bijeen brengen, ordenen en catalogiseren, ten einde de verzameling tot eene provinciale bibliotheek te vormen, welke daarna voor het publiek gebruik zou worden opengesteld. Gedepuleerde staten hebben een hunner leden, met de heeren griflier en archivaris van Zeeland, als commissie benoemd om aan dat voornemen uitvoering te geven en om het beheer en toezigt over die bibliotheek te voeren. Wij juichen van harte deze eerste poging toe, welke gedaan wordt om in het dikwerf gevoeld gemis aan eene openbare bibliotheek in dit gewest te voorzien. Het departement Middelburg der Nederlandsche maatschap pij tot bevordering van nijverheid hield 11. vrijdag weder eene vergadering, tot welker bijwoning, even als in de vorige maand, industrieelen waren uitgenoodigd. Ruim een vijftigtal had aan die uitnoodiging voldaan, waaruit men wel mag besluiten dat de eerste proefneming aan velen welgevallig was geweest. Nadat de aan de orde zijnde werkzaamheden door de leden waren behandeld, werden eenige onderwerpen van industriëlen aard in algemeeiie discussie gebragt, naar aanleiding der vra gen welke ter vorige vergadering in de vraagbus waren gewor pen, en welke nu meerendeels voldoende werden beantwoord. Na afloop daarvan werd ter sprake gebragt de vraag: of het wenschelijk kon worden geacht dat er maatregelen werden be proefd om te bewerken dat de betaling der rekeningen van leve ranciers meer geregeld geschiedde dan bij velen thans hel ge val is. Naar aanleiding daarvan deed het bestuur mededeeling van de wijze waarop in eenige andere plaatsen deze zaak was terharte genomen, en wees meer bepaaldelijk op de te Leeu warden met het zelfde doel opgerigle vereeuiging. Verschei dene leden en genoodigden voerden over dit onderwerp het woord, op eene wijze welke genoegzaam aantoonde dat de kwade gewoonte om leveranciers langer dan behoorlijk is uaar betaling der jaarrekeningen te doen wachten, ook alhier bestaat en van dien aard is dat zij voor vele industrieelen en handelaren als zeer bezwarend kan worden aangemerkt. Nog krachtiger bleek de meening der aanwezigen toen bij stemming de vraag //of het wenschelijk werd geoordeeld, dat er iets beproefd werd om het erkende kwaad zoo mogelijk legen te gaan of te ver minderen" door eene overgroote meerderheid toestemmend werd beantwoord. Het bestuur heeft zich, naar aanleiding van den alzoo uitge- drukten wensch der vergadering, bereid verklaard om deze zaak in ernstige overweging te nemen en te onderzoeken of er, en zoo ja welke, middelen tot voormeld doel zouden kunnen worden aangewend. Door het provinciaal geregl^hof in Zeeland is jl. zaturdag een persoon schuldig verklaard'aan diefstal bij nacht op de aan- hoorigheid van een bewoond buis, door middel van overklim- ming, en dien ten gevolge veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van vijfjaren, en bovendien ter zake eener poging totontvlug- ting uit de gevangenis, door middel van braak, tot eene gevan genis van zes maanden, onmiddelijk daarna te ondergaan. Bij een ander arrest zijn twee te Scherpenisse woonachtige gehuwde personen veroordeeld tot eene correctionele gevan genisstraf van een jaar, ter zake van medepligtigheid aan dief stal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, door het des be wust helen van het gestolcne, en de man bovondieri van het toebrengen van eenen slag aan een agent van de openbare magt in de waarneming zijner bediening. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage een gedrukt overzigt van den handel te Libau, over het jaar 1858, en eene gedrukte opgaaf der schepen, in 1858 te Cadix binnengeloopen. De loting voor de uationale militie in de hoofdplaatsen der verschillende militiekantons is dit jaar door den heer commis saris des koniugs in deze provincie bepaald op de volgende dagen, telkens des voormiddags ten 9 ure, als in het 1ste kan ton, te Middelburg, den 21, 2de Vlissingen den 22, 3de Veere den 23, 4de Zierikzee den 28 der loopende maand februarij 5de Brouwershaven den 1, 6de Tholen den 3. 7de Goes den 5, 8ste Kapelle den 7. 9de Sluis den 14, 10de Yzendijke den 12, 11de Axel den 10, 12de Hulst den 9 maart eestk en in het 13de Kortgeen den 26 februarij. Uit Goes wordt ons het volgende gemeld Den 10 dezer vierde de rederijkerskamer Vondel haar lOjarig bestaan, door de opvoering van het drama *Joan Wou- tersz.," door H. J. Schimmel. Mogten wij bij vroegere gelegen heid met lof meidiug maken van den voortgang der leden op declamatorisch gebied, thans was de opvoering zoo luisterrijk, zoo geheel beantwoordende aan het trotsche idee des dichters, dat ons geene woorden overblijven om het genotvolle van dien avond te schetsen. Vele vreemdelingen woonden het feest bij, en ook uit hunnen mond vloeiden woorden van dank en lof. Mogt deze rederijkerskamer zich steeds zoo gunstig blijven ken merken, dan zal zij zeker onder de beslaanden een sieraad van ons vaderland zijn. Naar wij vernemen zijn er tusschen de regering en de heeren Sloet en Reuchlin, zoowel als met andere belanghebbenden bij andere lijnen, ernstige onderhandelingen aangeknoopt, om nieuwe concessien te sluiten op andere grouds'ageu meer overeenkomstig met de denkbeelden, van wege de groote meer derheid van de leden der tweede kamer in haar verslag over de spoorwegen nedergelegd. Het streven der regering moet bovenal zijn, om zoo mogelijk dié onderhandelingen ten spoe digste te doen afloopen, ten einde weldra met nieuwe voorstel len bij de wetgevende magt te kunnen optreden. Naar men wil, hebben de onlangs gehouden buitengewone ministerraden bovenal de zaak der spoorwegen, waaraan de regering al hare aandacht wijdt, tot onderwerp van overwegingen gehad. op de vragen, betreffende de openstelling van havensin Neder - landsch Oost JLndie door den minister van koloniën tot haar gerigt, o. a. het volgende geantwoord 1. Zal de ordonnantie van den gouverneur generaal van Nederlandscli Indie van 31 mei 1858 worden gehandhaafd, dan wel ingetrokken Bij de openstelling staat op den voorgrond, dat het indischl bestuur bij magte zij en zorge, dat er in elke der open te ste len havens het noodige en geschikte personeel aanwezig is om, zoo wel wat de policie als de invordering der regten bel reft, een behoorlijk toezigt uit te oefenen. Dit zal, baars inziens, her. middel ziju om schadelijken vreemden invloed en smokkelhan del te weren, en om den uederlandschen handel in de voordce- len der openstelling ruimschoots te doen deelen. De groote meerderheid van de kamer adviseert tot de hand having van bovenbedoelde ordonnantie van 31 mei 1858, mits onder behoorlijk toezigt en surveillance, bij de uitvoering en toepassing. 2. Zullen de twee op Sumatra en de eene op Borneo open te stellen havens, zoowel voor den invoer als voor den uitvoer ge opend zijn Deze vraag is algemeen bevestigend beantwoord. 3. Zullen de 16 havens op Java enkel voor den uitvoer ge opend zijn Deze vraag is mede algemeen bevestigend beantwoord. Als voorwaarde van die openstelling voor den uitvoer wordt echler gesteld: dat de op Java vigerende wettelijke bepalingen op het stuk der in- en uitgaande regten en meer bijzonder de ver- pligting tot het stellen van borgtogt voorde differentiële reg ten bij uitklaring eener lading naar Nederland, behoorlijk kun nen worden gehandhaafd en toegepast. 4. Zullen enkele der bedoelde 16 havens voor den invoer worden opengesteld, en zoo ja, welke De groote meerderheid is voor het toelaten ook der invoeren in al diegene der open te stellen havens waar de staat en de hoegrootheid der omringende bevolking daartoe aanleiding geven kan. Welke der 16 bedoelde havens ook voor den invoer zullen worden opengesteld, kan de kamer niet aangeven. De regering zal ook in dit opzigt het best kunnen beslissen. 5. Zal het onder no. 46 vau het indisch staatsblad van 1S4L opgenomen besluit van den gouverneur generaal van Neder- landsch Indie geheel wordeu ingetrokken, zoo wel waar het thans werkt, als waar het met 31 mei 1859 in werking zou komen De kamer aarzelt niet deze vraag bevestigend te beantwoor den. Indien er gezorgd wordt, dat in al de open te stellen havens behoorlijk voor de belangen der indische schatkist gewaakt kan worden, dan ook kan hut toelaten der certificaten van oor sprong aldaar geen bezwaar opleveren. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam^ is aan de tweede kamer der staten-generaal een adres aangebo den, waarin op de spoedige tot standbrenging eener zuider spoorwegverbinding wordt aangedrongen. De kamer gelooft, dat het in het belang der zaak is daartoe den kortstea weg te kiezen, en dat hel belang der onderneming zelve aanraadt zich door geene lokale belangen of overwegingen te laten af brengen van die rigtiug welke voor het algemeen de meest wenschelijke is. De oflicier van gezondheid der 1ste klasse Persille, leeraar aan'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, heeft, als een geschenk ten behoeve van het nederlandsche leger, aan hel departement van oorlog aangeboden een oOOtal exemplaren zijner Handleiding tot de leer om de gezondheid te behouden, toegepast op den krijgsmansstand, ten dicnsie van de officieren en onderoflieiereu van het nederlandsche leger. Dit geschenk in door den minister van oorlog, die de exemplaren ter versprei ding aan de kommanderende officieren van het leger heeft toe gezonden, met bijzondere tevredenheid aangenomen, onclrr dankbetuiging aan genoemden officier van gezondheid. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft Lfindépendance beige zegt een brief ontvangen te heb'ocu van den heer Vrolik, oud minister van financien in Nederland, in welke hij verzoekt eene bewering te logenstraffen, welke inde haagsche correspondentie van dat blad is voorgekomen. Daar in werd gezegd dat de 'sGravenhaagsche nieuwsbode het orgaan van den heer Vrolik is. De oud-minister verzekert het tegen deel en schrijft onder anderenIk meng mij in geen van de in trigues der nederlandsche staatsmannen en wensch. se lc:;k

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1