MIDDELBURGSCHE i\°- 19. Zaturdas 1859. COURANT. 12 Februarij. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs i of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van u'ijdag avond 8 ure. öinrtmlartösrl]f tijöingrn. middelburg 11 februarij. la de eergisteren alhier plaats gehad hebbende vergadering van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd onder anderen verslag gedaan over den toestand der spaarbank. Hieruit bleek dat op 1 januarij 1859 in kas aanwezig was f134,440,09, terwijl men aan de deelheb bers verschuldigd was eene som van f98,113. Er is alzoo een aanzienlijk waarborgkapitaal voorhanden,zoodat zeifs eene be langrijkedaling der effecten eene geregelde uitbetaling der gel den niet zou verhinderen. Dat ook in het afgeloopen jaar door de miugegoede klasse een Tuien gebruik dezer nuttige instelling was gemaakt, bleek uit de opgave dat 66 ambachtslieden en dienstboden, 15 wee zen in de gestichten, 32 minderjarigen en 4 particulieren had den deelgenomen. Aanstaanden zondag (13 dezer) is het éO jaren geleden dat de middelburgsche spaarbank tot stand kwam. Zij heeft zich sinds dien tijd meer en meer ontwikkeld en altijd rijker vruch ten gedrageu en zij zal nog ongetwijfeld meer nut verspreiden naar mate zij de belangstelling der ingezetenen ondervindt. Opmerkelijk is het dat de tegenwoordige voorzitter de heer A. van den Broecke Jz., sinds deoprigting bijna onafgebroken lid van het bestuur dier instelling is geweest. Door de commissie tot het examineren van varenslieden al- bier, zijn dezer dagen na afgelegd examen diploma's uitgereikt aan de heeren J. Post, J. A. Rochat en T. li. van der Heyden, als eerste stuurman, en li. A. Rochat, als tweede stuurman. In de bekende zaak der gevonden schat is jl. woensdag door het openbaar ministerie bij de arrondissements regtbank alhier geconcludeerd tot toelating aan de eischende partijen, om door getuigen te bewijzen dat de gelden zijn gevonden in die helft der sloot, welke onmiddelijk grenst aan en ligt tegen het haar in eigendom behoorende perceel; waarop de regtbank zal uit spraak doen op den 2 maart aanstaande. De heer J. He'obelijnck Hennefreund, tweede commissaris van policie alhier, heeft zijn ontslag uit die betrekking aange vraagd. Door de rederijkerskamer Zeelandia te Vlissingen, zal in de volgende week eene opvoeriDg gegeven worden ten voordeele van den algemeenen arme. Door de Nederlaudsche handelmaatschappij ziju dezer dagen 32 schepen bevracht, waarvan 13 voor Amsterdam, 9 voor Rot terdam, 2 voor Dordrecht, 5 voor Schiedam en 3 voor Middel burg, zijnde: Twee Cornclissengez. J. C. Kreije; Brou wershaven, gez. P. Jansen,- en Maria Elisabeth Margaretha, gcz. E. C. Bauditz. tot veroordeeling in eene ge!dboete van f 25 en in de kosten. Door den gemagtigde van den beklaagde werd geconcludeerd tot vrijspraak 1. omdat ten processe niet was gebleken dat de overledene aan galziekte geleden had, daar zijne weduwe (de eerste getuige) verklaard heeft, dat hij eene beenziekte had ge had, en alzoo het feit waarvan hij beklaagd was, niet was bewe zen 2. omdat uit de verklaring van de deskundigen is geble ken dat de wetenschap tegenwoordig medebrengt dat de heel kundigen uitwendige ziekten genezen door ju wendjge midde len dat de wet van 1818 alleen straf bedreigt tegen uitoefe ning van een anderen tak van geneeskunde dan waartoe men bevoegd is, doch den heelmeesters niet verbiedt, uitwendige gebreken door inwendige middelen te genezen, welke interpre tatie hij slaafde door aanhaling van twee arresten van den hoo- gen raad, (Weekblad van het regt no. 947 en 1047 3. omdat de aangevoerde instructie van heelmeesters, daargelaten dat die instructie geene bevoegdheid kan ontnemen die door de wet is gegeven, en daargelaten hare verbindbaarheid in het al gemeen, in deze niet van toepassing is, daar die instructie aan den beklaagde niet officieel is medegedeeld of beëedigd. De uitspraak van den kantonregter is bepaald op aanstaan den woensdag. Men schrijft ons uit Bath, onder dagteekeniug van 9 dezer, het volgende -/De heer J. D. Clementz, eerste luitenant magazijnmeester der artillerie, te Port Bath, vierde heden zijn vijftigjarigen effectieven diensttijd. Geroot was de belangstelling zoo van militaire als civiele uotabëien den ouden nog krachtvollen krij ger en familie bewezen. Heden avoud bragt de sociëteit Harmonie den jubilaris bij fakkellicht eeue serenade. Bij de woensdag plaats gehad hebbende opening der stem bussen voor de herstemming ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal, is gebleken dat zijn gekozen: in het hoofd kiesdistrict Amsterdam, de heer mr. C. vanlieu- kelom, met 1157 van de 2070 uitgebragte geldige stemmen, terwijl de heer mr. J. van Leunep er 913 bekwam; en in dat van Gorinchem, de heer W. C. M. Begram met 1043 stemmen, zijnde de overige 856 op den heer mr. G. Groen van Prinsterer vereenigd. Ter verkiezing van een lid der zelfde kamer, ten gevolge van het aannemen van een regterlijk ambt door den heer mr. C. C. A. Beens, in het hoofdkiesdistrict Tilburg, zijn ingeko men 1191 geldige stemmen, verdeeld als volgt: de heeren Beens 582, mr, L. Metmau 290 en mr. S. II. van Mierlo 268. Er moet dus eeue herslemming tusschen beide eerstgenoemden plaats hebben. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat de zwart geschilderde ijzeren reddingboei, naar de uitvinding van Peacock, voor het slijkgat van Goede reede, ten gevolge van bekomen schade, is opgenomen, en ver vangen door eeue zwarte houlen ankerboeivormige bakenion der 1ste grootte met dito korfbal. is voor f14,025 en daarenboven door denkooper nogfevoi- doene f 650 kosten. Het wetsontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt en hel beleid der justitie, hetwelk op dit oogenbük op de lands drukkerij gedrukt wordt, zou, naar wij vernemen, geschoeid zijn op de beginselen,vervat in het nader gewijzigd ontwerp van wet, door den minister van justitie van der Brugghen aan de kamer aangeboden, en waarover de beraadslaging zou zijn geopend, indien destijds niet de ministeriële crisis tusschen beide ware gelreden. Alleen wat de groote beginselen betreftis het toen voorgestelde appel in alle strafzaken in het nieuwe ontwerp niet opgenomen. Aan de Arnhemsche courant wordt uit 's Hage onder ande ren het volgende geschreven "Als de geruchten waarheid bevallen, dan zal de letterkunde in het algemeen eene belangrijke aanwinst doen. Meu zegt dat het hoogleeraarsambt te Utrecht, vacant gewor den door den dood van professor Visscher, even als le Leydeu, gesplitst zal worden, en men noemt als de vermoedelijke op volgers ds. N. Beets voor de letterkunde en dr. Fruin voor do geschiedenis. Curatoren zijn reeds vergaderd geweest, maar hunne voordragt is nog niet bekend; in tegendeel,zij laat nog ruimte over voor gissingen en wij hoorden dan ook heden nog professor O. van Rees als opvolger van professor Visscher noemen." -j- Jl. woensdag werd voor het kantongeregt te Zierikzee behandeld de zaak tegen eenen heelmeester aldaar, waariu voor vier weken remissie was verleend. Uit de voorlezing der stuk ken bleek dat de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt aan de regterlijke magt kennis had gegeven, dat de be klaagde in de maand november zekeren V., na hem voor een beenzweer behandeld te hebben, had behandeld aan galziekte en daarvoor inwendige geneesmiddelen lmd voorgeschreven. Namens den beklaagde werd door zijnen gemagtigde ontkend dat V., die sedert overledeu is, aan galziekte zoude hebben ge leden, maar erkend dat de behandeling had plaats gehad voor een beenzweer. Na verhoor van twee getuigen en twee deskun digen Repareerde de ambtenaar van het openbaarministerie Volgens een telegram, dd. Batavia 24 december 1S58. over Triest op dingsdag bij de regering ontvangen, was op Java alles rustig. Volgens een depeche in het Handels-en effectenblad voor komende, verwachtte men bij het vertrek der landmail van Batavia dat de expeditie naar Boni in het begin van januarij zou vertrekken. Van Bali en Pamanoekan zyn de troepen terugge keerd. Het gouvernement heeft 22 schepeu voor Boni afgehuurd. Jl. dingsdag middag ten 12 ure legde de hoogleeraar J. H. Stuffken in de groote gehoorzaal van het akademiegehouw te Leydcn, de waardigheid van rector magnificus neder met liet houden eener plegtige rede, welke tot onderwerp had de be antwoording der vraagop welk eene wijze de ervaring voor de eenige bron der kennis is te houden. Na het uitspreken dezer rede ging de hoogleeraar over tot de mededeeliug van de lotge vallen der hoogeschool gedurende het afgeloopen akademicjaar. De hoogleeraar A. E. Simon Thomas heeft thans het recto raat dier hoogeschool aanvaard en als secretaris van den senaat is opgetreden de hoogleeraar J. H. Stuffken. De gebruikelijke serenades hebben des avonds plaats gehad de professoren vereenigden zich aan een collation en de studen ten aan een diner in den schouwburg. Met betrekking tot de nu en dan door de dagbladen open baai- gemaakt wordeude hooge koopprijzen van landerijen, deelt men mede dat in het jaar 1823 te Pieterburen, provincie Gro ningen, is verkocht eeue boerderij, groot ongeveer 13bunder, voor f2785, welke boerderij voor eenige dagen weder verkocht Te Brielle werd den 4 dezer als procureur bij de arrondisse ments regtbank beëedigd de heer mr. J. A. van Hoek, bij Zr. Ms. besluit van 24 december 11. tol die betrekking benoemd. ilenoerniRgen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 6 dezer, aan de heeren D. van der Werff, als ontvauger der in- en uitgaande reglen en accijnsen te Workum, en Tl. J. Somers. ontvanger der dirpcle belastingen en accijnsen te Mecrveldhoven en te Gestel, op hun verzoek, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd, bij besluit van 6 dezer, bij hel wapen der artillerie, tot kolonel bij hel lste regemeut vesting artillerie, den luite nant-kolonel E. A. Eraulzen, kommandant van het korps, m dien kolonel pensioen verleend, op zijne aanvrage, ten bedrtige van f1500. Xecrologie. Den 6 dezer is te Amsterdam in 45jarigeu ouderdom over- i leden dr. J. J. Viotta. Ilij was een man die om zijn regtschapeu j karakter algemeen bemind was en zich als componist en kunst - j beoordeelaar eene welverdiende reputatie had verworven, lierk- en sclioolnieuws. Uit het vroeger medegedeelde drietal predikanten heelt ei algemeenc kerkeraad der uederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam woensdagavond het volgend drietal geformeerd dd. W. P. Scheuer, le LeeuwardenH. P. Berlagc, th. dr.. te Zaltbommel, en J. Sternberg, te Hoorn, lieden zou lu.i geschieden,

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1