Donderdag L\'°' 21. COURANT. 17 Februarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 8,40. De inzending van advortentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prij8 van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels/ 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ï8initmlartïiscl]f tijömgrn. middelburg 16 februarij. Door den gemeenteraad zijn ouder anderen, in zijne heden namiddag gehoudene zitting, benoemd tot leden der commissie van beheer over de geneeskundige schoola. als lid van het bestuur der godshuizen, in plaats van den heer W. J. Zip, de heer dr. L. J. de Marree, en b. in plaats van dien heer als genees kundige, de heer dr. S. Dobbelaer de Wind. Door het provinciaal gcregtshof in Zeeland is, bij besluit van gisteren, tot deurwaarder bij de arrondissements regtbank te Goes benoemd Adrianus Jan Vermande, om te Heinkenszand te resideren, en zulks in plaats van J. C. A. Vermande, op zijn verzoek eervol ontslagen. Jl. maandag avond werd in den Prinsentuin te Vlissingen, daartoe welwillend door de directie der sociëteit Unie afgestaan, door de rederijkerskamer Zeelandia, onder de zinspreukVoor uitgang, eene soirée littéraire gegeveu, ten voordeele van de armen der verschillende gezindheden in die gemeente. Er was door hen geene moeite gespaard, om dezen avond zoo aangenaam mogelijk te makeu, en wij mogen zeggen, dat zij, zoo door de keuze der stukken als door eene goede iurigting der zaal, dat doel volkomen bereikt hebben. Voldeed in het algemeen de voordragt der leden aan onze verwachting, de uitvoering der dramatische stukken //Bertram de cipier," en op verzoek eene herhaling van De liefde op de proef," mogteven als bij eene vorige gelegenheid den meesten bijval verwerven, en te regt, want de voordragt en zamenwerking in die stukken was voortreffelijk en getuigde van het ernstige streven naar vooruitgang in deze schoone kunst. Het talrijke publiek dat door eene meer dan gewone opkomst de zaal vulde, is den rederijkers zekerlijk het duidelijkst bewijs geweest, dat hunne pogingen, om iels toe te brengen tot leni ging van de ellende onzer arme natuurgenooten, op prijs worden gesteld en medewerking ondervinden moglen. Het zal boven dien voor hen eene streelende zelfvoldoening zijn, wanneer zij de zuivere opbrengst, zijnde de aanzienlijke som van f105, aan de verschillende armbesturen zullen kunnen uitreiken. Uit Kleverskerke verzoekt men ons het volgende mede te deelen. De heer IC. J. G. van de Wal, onderwijzer alhier, had laalsll. woensdag hel voorregt gedachtenis te vieren van zijn 40jarige betrekking als onderwijzer in deze gemeente. Groot was de be langstelling van velen in zijne bijzondere vreugde op dien dag. Dit bleek vooral toen 's morgens ten tien ure de kerkeraad in het schoolgebouw verscheen, en onder hartelijke gelukwen- sching hem ter herinnering aan dit feest een fraaijen zilveren inktkoker aanbood, waartoe al deleden der gemeente uit ach ting voor zijn persoon en uit prijsstelling op liet onderwijs, zich vrijwillig hadden verbonden. Ondervond dejubilaris ook van elders vele bewijzen van deelneming, zoo door gelukwenschin- gen als geschenken welke hij ontving, niet minder werd hij aan den avond van dien dag verrast, toen ook in tegenwoordigheid van eenige vrienden, die hij leu zijnent had genoodigd, de heer P. Kwekkeboom, onderwijzer te Arnemuiden, hem mede uil naam van het onderwijeersgezelschap //Walcheren" een net ge schenk in zilver overhandigde. Het is te hopen dat de onder wijzer van de Wal nog lang in het leven mag gespaard blijven tot nut en heil der jeugd, en dat tevens de eensgezindheid en belangstelling voor het onderwijs, welke in deze kleine gemeen te heerschen, voor velen tot navolging zijn. Volgens eene kennisgeving van den minister van marine, ge- dagteekend 4 dezer, is de oostelijke pyramidale ton van den Banjaard, welke van haar aukertuig was weggeslagen, (zoo als w$ in het no. dezer courant van 10 dezer mededeelden) her plaatst. Betrekkelijk den persoon, wiens arrestatie te Goes en veroor deeling ter zake van desertie, tijdens de onlusten met. Belgie begaan, vroeger door ons is medegedeeld, behelst de Provin ciale Noordbrabautsche en 's Hertogenbossche courant het volgende Henri H. Wdoor den krijgsraad van Noordbrabant, wegens desertie in 1831, tot 10 jaren kruiwagenstraf veroor deeld, heeft in zoo verre van Z.M. den koning gratie verkregen, dat die straf veranderd is in zes maanden detentie; omtrent zijne zaak strekken de volgende bijzonderheden Ween voormalig landmeter hier te lande, was voor 1830 in militaire dienst geraakt en daarna gedeserteerd, zonder dat hij echter bij den vijand in militaire dienst trad, doch hij werd in zijne voormalige betrekkingaFs landmeter in Belgie geplaatst. Te St. Nicolaas gehuwd, leefde bij daar sedert jaren met zijne vrouw zonder kinderenaan hem en zijne vrouw werd de op voeding toevertrouwd van een onecht kind, dat aan de beide echtelingen door een heer tegen een jaarlijksch kostgeld werd besteed, dat nogthans onbetaald bleef. Wmet zijne vrouw hadden zich echter sedert acht jaren met zoo veel liefde aan het kind gehecht, dat zij het ook zonder schadeloosstelling behou den wilden. Op eenmaal nu vorderde de vader zijn kind in het afgeloopen jaar terug, dat door de beide echtgenooten natuur lijk geweigerd werd. Waan zijnen geboortegrond gehecht, was gewoon jaarlijks eene geheime reis naar Goes in Zeeland te maken, ten einde zijnen vader eu verdere familie een bezoek te brengen. Daarvan maakte de vader gebruik, om liet kind in zijne magt te krijgen; hij schreef naar een der autoriteiten in Nederland, dat de deserteur van hetnederlandsche leger W van daar vertrokken was en hij op een door hem aangegeven datum te Goes zou aankomen; de uilkomst was zijne gevangen neming en veroordeeling. Walzoo verwijderd zijnde, werd zijne vrouw door eene vriendin, die door deu vader in het komplot was overgehaald, bezocht; deze vertrok na dat bezoek, en verzocht de vrouw van Whaar lot aan het spoorwegstationiugezelschap van het lieve kind zoo als zij het noemde, uil geleide Ie doen. waaraan zonder argwaan werd voldaan. Op het oogenblik van het vertrek des spoortreins, maakte de vriendin zich plolseling meester van het kind, met de woorden: het is uw kind niet, maar het mijne De ongelukkig gemaakte vrouw en voedstermoeder was builen zinnen en zeeg in oomagt; de spoortrein vloog heen en met deze haar lieveling. Ziedaar de uitkomst van eene intrigue die op het laatst van 185S werd gespeeld. Het zal echter bij het eindigen van den straftijd van W.en zijn terugkeer naar Belgie te bezien staan, of die zoo gelukkig gespeelde intrigue ook zoo gelukkig en eervol voor den vader zal aüoopen, daar door een proces het geheimzinnige der ge boorte van het bedoelde kind openbaarheid zal verkrijgen. Uil een overzigl van den oogst hier te lande in 185S, verge leken met de gemiddelde opbrengst in gewone jaren, blijkt dat de tarwe in 1858 opbragt 20 neaerlandsche mudden per bunder (gemiddeld 22), rogge 23 (gelijk met hel gemiddeld), zomergerst 24 (gemiddeld 31), wintergerst 40 (gemiddeld 41), haver 29 (gemiddeld 37), boekweit 20 (gemiddeld 21), boonen 13 (gemiddeld 25), erwten 10 (gemiddeld 22), aardappelen 179 (gemiddeld 129), koolzaad 13 (gemiddeld 21), vlas 244 (gemid deld 492). Men ziet uit deze vergelijking, dat hel jaar 1858 voor rogge, wintergerst en boekweit een gemiddeld jaar was, voor tarwe minder dan gemiddeld, voor zomergerst en haver nog minder, voor boonen en erwten de helft minder dan eeu gemiddeld, en eveneeus voor koolzaad en vlas ongunstig was; daarentegen hoogst voordeelig voorde aardappelen, die 50 mud per bunder meer dan in een gemiddeld jaar opleverden. het tweede halfjaar van 1858 ontleent de Nederlaudsche staatscourant de volgende bijzonderheden. De ongunstige stemming der buitenlandsche markten tea aanzien der voornaamste uitvoerartikelen van dit gedeelte van Noorwegen heeft zeer nadeeligopdenoordsche reederij gewerkt en vele schepen hebben deu geheeleu zomer stil gelegen. De vrachten van hier op Holland waren in het vorige jaar dooreen genomen 20 per cent lager dan in 1857. De uitzigten voor de vaart in dit jaar zijn iets gunstiger, daar in Frankrijk en Enge land meer vraag voor onze producten beslaat. Er hebben naar eerstgenoemd land reeds ouderscheiden verkoopen plaats ge had, op levering in het voorjaar. Voor het overbrengen van ijzer en steenkolen uit Engeland naar hier en Drontheim, ten behoeve van de spoorwegen, met wier aanleg in het voorjaar een begin wordt gemaakt, zal voorzeker niet weinig scheeps- ruimte benoodigd zijn. De uitrustingen voor de vaart op de robbenvangst in de IJs zee hebben eenen aanvang genomenzijnde de gagien voor het volk veel lager dan in het vorige jaar. Sedert eenige jaren heeft een hollandsch buis met 1 a 2 schepen onder noordsche viagen met noordsche bemanning aan deze vaart deel genomen, zoo het schijnt met goeden uitslag. Dit voorbeeld wordt thans ook door eene reederij te Harlingen gevolgd. De invoeren zijn in 1858 veel minder geweest dan gewoon lijk; eerst tegen het einde des jaars namen zij iets toe. Ook van hollandsche producten was de aanvoer minder, hoewel het ver bruik daarvan over het algemeen toeneemt. Een groot beletsel voor den invoer van nederlandsche geraffineerde suiker is de in 1854 plaats gehad hebbende wijziging van het tarief en latere verhooging der regten, ter begunstiging van de inlaudsche raf- flnadeurs; men vleit zich echler met de hoop dat daarop zat worden teruggekomen. Van gerafineerde suiker is uit Neder land in 1858 slechts 172,418 pond ingevoerd, zijnde een derde van het in 1856 ingevoerde. De invoer van koffij is, uit hoofde vau de steeds vermeerderende consumtie, minder afgenomen, en heeft alleen voor Christiania 313,378 ponden bedragen. Van kaas is in 1858 ingevoerd 110,337 pond; van papier 29,064 pond, hoepels 161,500 st., dakpannen 327,825 st., metselsteen 191,800 st., tabak 13,312 pond, kaarsen 3822 pond. Is de invoer uit Nederland afgenomen, het zelfde geldt ook ten aanzien van dien uit andere landen, hetgeen ook daaruit kan blijkeu, dat de opbrengst der inkomende regten, in vergelijking met vroeger, tot op de helft verminderd is. De uitvoer van hout naar Engeland en Frankrijk is in het vorige jaar zeer afgenomen; daarentegen is in dien naar Neder land eene niet onbelangrijke vermeerdering te bespeuren. Voor dekwaliteiten, tan uitvoer naar Nederland geschikt, worden thans aan de boscheigenaren eenigzins hoogere prijzen aange boden. Aan een handelsberigt van Zr. Ms. consul te Christiania over Binnen kort zal aan de tweede kamer der staten generaal wor den ingediend een adres van een aantal ingezetenen van Zut- phen, betreffende de spoorwegkwestie. In dat adres wordt verzocht dat de tweede kamer de artikelen der concessie aan de heeren Reuchlin en Sloet verleend, zij het dan ook gewijzigd of anders gelijk die daar liggen, moge bekrachtigen. Als grond voor dat verzoek wordt onder anderen opgegeven het groote belang van den handel en de welvaart van vijf provinciën, die uit de te verleenen concessie zulleu voortvloeijen. De adressan ten komen er openlijk voor uit dat het ontwerp Sloet-Reuchljn hun toeschijnt, allezins geschikt te zijn om de wenschen van alle iugezelcncn der noordelijke en oostelijke deelen van het vaderland le bevredigen. De verbinding der vruchtbare IJssel- streken met den Rijnspoorweg, de versnelde gemeenschap tnei Groningen en Friesland, de zoo noodzakelijke communicatie roet Rheine, worden allen door dit ontwerp bewerkstelligd. Ont zeggen adressanten dal het hun genoegen deed te vernemen, dat door de commissie va^ijapporleurs ook de belangen van de Zuiderlijneu vandeZeeuwsche de deelneming der rege-- ring zijn aaubevoléo. -

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1