Zeemagt in Oost-Indie: i fregat 1ste kl., 1 id. 2de kl., 12 rader stoomschepen, 1 korvet 1ste kl., 1 idem 2de kl., 2 brikken» 1 adviesbrik, 5 schoonerbrikken, 2 korvetten met stoomvermo- gen, 5 schroefst oomschepen, 1 roei-kanonneerboot. Zeemagt in West-Indie, station Curapao: 1 korvet 1ste kl., 1 brik, 1 schooner; station Suriname: 1 brik, 1 rader-stoom schip, 1 schooner, 1 kanonneerboot. Sterkte van het korps mariniers op 1 januarij jongstl. Sterkte aan wal: 31 officieren, 833 onderofficieren en min deren; sterkte aan boord: 12 offic., 9S3 onderoffic. en minderen; gezamenlijke sterkte 43 offic., 1 SI6 onderoffic. en minderen. Bij Zr. Ms. besluit van 31 december 1853, no.7-4, is de sterkte bepaald op 49 offic. en 2104 onderoffic. en minderenalzoo ont breken aan de eerste 6 en aan de tweede 288. Allooi» verlioopiugen en aanbeste<UDg;ea. .71. maandag heeft te Kerkwcrve de openbare aanbesteding van liet bouwen eener nieuwe pastorij plaatsgehad, hetwelk is aangenomen door G. J. Elenbaas, te Brninisse, voor de som van f5401. iriiermosnetergtanil. 2 februarij. 's avonds 11 ure. 43 gr- 3 's morgeus 7 42 H u 's middags 1 O 42 a 's avonds 6 38 's avonds 11 H 37 4 Js morgens 7 3G 's middags 1 U 42 H 's avonds G 44 Gemeenteraad van Middelburg-. Zitting van 2 februari}. Voorzitter jhr. Paspoort van Grijpskerkc. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, Galand, van Digge len en van Deinsc, terwijl de heeren Damme en de Jonge eenigen tijd later ter vergadering komen. Na voorlezing der notulen van de vorige zitting, wordt voor kennisgeving aangenomen de mededceling dat van de leden Snouck Hurgronje, Caland, van Diggelen en van Deinsc, schrif telijk berigt is ingekomen dat zij verhinderd zijn deze zitting bij te wonen, de drie eersten door ongesteldheid en de vierde door ambtsbezigheden Door den voorzitter wordt overgelegd cene missive van z. exc. den minister van koloniën, houdende beschikking op het door dezen raad den 23augustus 1858 ingezonden adres betrekkelijk het binnen deze gemeente houden van koffijveilingen door de Nederlandsche handelmaatschappij. De minister geeft daarbij te kennen, dat na rijpe overweging en overleg met de directie der Nederlandsche handelmaatschappij.naar zijn oordeel geene genoegzame aanleiding bestaat om af te wijken van den in het nu afgcloopencjaar gevolgden regel. De heer Fokker gelooft te kunnen verzekeren dat de kamer van koophandel en fabrieken op het door haar ingediend adres van gelijke strekking nog geen antwoord heeft bekomen, waar om hij het goed zou achten haar met deze beschikking in kennis te 6tellen. De voorzitter vereenigt zich daarmede en wcnscht tevens de kamer uit te noodigen hare denkbeelden mede te deelen omtrent de verder in deze te docne stappen. Daarbij wordt later op voorstel van den heer Lantsheer ge voegd, dat de beraadslaging inmiddels wordt aangehouden, en verklaart de vergadering zich eenstemmig voor het voorstel, nadat de heer Verbrugge vooraf nog de wcnschelijkhcid had betoogd om niet vruchteloos eene gunst te blijven vragen, waai de gemeente vcelligt een regt zou kunnen laten gelden, hetwelk door den heer Fokker werd beantwoord met de opmerking, dat de beslissing omtrent de veilingen afhangt van z. exc. den minis ter van koloniën en niet van de directie der Nederlandsche han delmaatschappij. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoekschrift van M. Baan, thans beurtschipper op 's Hertogenbosch, strek kende om te mogen worden aangesteld als zoodanig in liet veer tusschen deze gemeente co Utrecht. Aangezien echter door burgemeester en wethouders magtiging aan gedeputeerde sta ten is gevraagd om met bet bestuur van laatstgenoemde ge meente in onderhandeling tc treden, omtrent de herziening van het reglement op bedoeld bcurcvcer, wordt besloten dit ver zoek inmiddels aan te houden. Wordt gelezen een adres van do scheepsbouwmeesters en recders den Bouwmeester, Borsius en van der Leyc, waarbij zij thans den raad verzoeken de voorkeur tc mogen hebben tot de levering van een geheel completen moddermolen met stoom- vermogen. Zij vermeenen tc kunnen concurreren met andere aannemers en zetten de voordeden uit een, voor deze gemeente gelegen in de complete levering in eens van het verlangde en ten anderen van het onmiddclijk toezigt hetwelk men dan kan uitoefenen op den aanbouw en de plaatsing der machines. Mogt men hen die voorkeur Jniet willen toekennen, dan verlangen zij cene aanbesteding aan den minst inschrijvende onder de \n deze gemeente gevestigde scheepsbouwmeesters. Na de mcdedecling des voorzitters dat bij burgemeester en wethouders een gelijksoortig verzoek is ingekomen van direc teuren der Commercie-compagnie, wordt ook dit adres met de vorige, gesteld in handen van burgemeester en wethouders, om daarop nader, in overleg met de commissie van fabriccage te attenderen. Wordt overgelegd cene missive van heeren commissarissen over de wisselbank alhier, ten geleide der rekening over dio instelling en liet reservefonds, in duplo, welke beide reeds zijn accoord bevonden door den voorzitter en den lieer van de Graft, als daartoe gecommitteerd. Het saldo, in 1857 groot f 1373,93, bedraagt over 1853 f4251,11$, waarvan het aandeel voor de gemeente beloopt f3188,31. Bij concept resolutie wordt die rekening eenstemmig vastgesteld en goedgekeurd. Burgemeester en wethouders worden, overeenkomstig hun voorstel bij ontwerp besluit, gemagtigd tot liet doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor liet dienstjaar 1858, 1. van f23 uit den post voor onvoorziene uit gaven op liet artikel onderhoud van gebouwen enz., waartoe reeds voorloopig magfl|ing bij de begrooting is gegeven; 2. van f366S,l6^ overschietende op onderscheidene artikelen en over te brengen op liet hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven, 3. van f2794,40 en f4742, uit dat hoofdstuk over tc brengen op eenige artikelen waarvoor te weinig geraamd was (o. a. f 2723 terug gave van plaatselijke belasting bij wederuitvoer, en f4647,50 buitengewoon subsidie tot dekking van het te kort bij het be stuur der godshuizen.) Aan den luitenant-kolonel J. Muschart, militie-commissaris alhier, van af 1 mei 1857, wordt overeenkomstig zijn verzoek remissie verleend voor vier maanden van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag over dar dienstjaar. Vroeger was hem op grond van een te Utrecht abusief ingevuld verhuizingsbiljet teruggave van slechts twee maanden toegekend. Worden overgelegd twee missiven van de commissie van toezigt over de plaatselijke geneeskundige school alhier. De eerste houdt liet voorstel in om als lid dier commissie in de plaats van den heer W. J. Zip, die gecommitteerd was uit het bestuur der godshuizen, het tegenwoordig lid dr. L. J. de Marree aan te stellen (zijnde die lieer tevens lid van liet bestuur der godshuizen) en een nieuw lid tc benoemen uit de gences- kunstoefenaren binnen deze gemeente. Voor dit laatste wordt een dubbeltal voorgedragen, bestaande uit de heeren mcd. doc toren S. Dobbelaer de Wind en M.'H. Damme. De heeren Lantsheer, Verbrugge en Lambrechtsen wijzen op het onregelmatige, hetwelk hierin zou gelegen zijn, of schoon men tegen de schikking niets heeft. Er zal echter in ieder geval een voordragt van een dubbeltal moeten ingezonden worden voor een lid, gecommitteerd uit het bestuur der gods huizen. Wordt als zoodanig nu de lieer de Marree aangewezen cn neemt die lieer dit mandaat aan, dan zal er een ander dub beltal moeten zijn om een nieuw lid uit de geneeskundigen te verkiezen. Na eenige discussie worden burgemeester en wethouders uit- genootligtl de gedane voordragt met die bedenking terug te zenden aan het bestuur over de godshuizen. De tweede missive van de commissie behelst eene uitvoerige en gemotiveerde uitnoodigiug om terug te komen van het besluit, bij de vaststelling der gemeentebegrooting voor dit jaar geno men, om de jaarwedde van den lector in de pharmacie niet te verhoogen van 1'20U op f300. De commissie Wijst op liet be lang van goed onderwijs, op den tcgenwoordigeu bloei dei- school, op de belangrijke uitbreiding welke het onderwijs in de scheikunde heeft ondergaan en op liet waarachtig financieel belang van de gemeente. De lieer Damme verklaart zich wel voor de inwilliging van dat verzoek, doch hij wenscht verder te gaan, tiaar het zijns inziens slechts een halve maatregel zou zijn om een gcplcegden misslag tc herstellen. Hij treedt in een uitvoerig betoog dat de zoogenaamde lector in pharmacie hoofdzakelijk docent is in organische en anorganis<*he chemie, en wenscht bij de uitbrei ding welke aan dit moeijelijke en zwaarste lectoraat is gegeven, daarvan ook een afzonderlijk lectoraat in chemie cn pharmacie te maken, bezoldigd als de andere lectoraten met f 400. Dc lec tor in physica cn bothanic ad f 200 zou dan kunnen blijven. De voorzitter stelt voor om de beraadslaging hierop aan tc houden en den heer Damme uit te noodigen zijne beschouwingen schriftelijk over te leggen. Die lieer verklaart zich daartoe be reid, waarna men zich eenparig met het voorstel vereenigt. Aan de orde is de behandeling van de conclusie van een reeds ter inzage gelegd rapport, uitgebragt door de commissie ad lioc en strekkende tot goedkeuring van de gestelde voorwaarden tot ontbinding van de thans bestaande stoomvaavtonderneming tusschen Middelburgen Rotterdam, zoodanig als die aan de drie betrokken gemeentebesturen voorloopig zijn voorgelegd door eene speciale commissie uit de aandeelhouders. Na eene toelichting van den heer Lantsheer, dat dc gemeen tebesturen zich vooraf gezind moeten verklaren om op deze voorwaarden toe te treden, waarna alsdan eene algeniecne ver gadering zal belegd worden, verklaart de raad zich eenpa rig bereid op die voorwaarden tot de ontbinding mede te werken. Gelezen zijnde een rapport van de commissie ad hoe, waar van de conclusie strekt om na het oordeel van gedeputeerde staten te hebben vernomen, niet langer weigerachtig te blijven tot de aanvaarding van het aandeel dezer gemeente in het batig saldo van het beheer over den straatweg tusschen deze ge meente en Vlissingen, wordt besloten zulks aan de commissie van beheer over dien weg mede tc deelen, met kennisgeving dat men terugkomt van de zienswijze dat dit saldo onder berusting van die commissie zal moeten blijven en zij gemagtigd wordt het over te storten in de gemeentekassen, elk voor de helft. 41 ingekomeneaanvragen om restitutie of kwijtschelding van aanslagen in den hoofdelijken omslag voor het jaar 1858, wor den gesteld in handen van den controleur der plaatselijke belastingen. De zitting gaat hierop over in eene met gesloten deuren. Bij de heropening wordt overeenkomstig het voorstel der commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, besloten tot wijziging van artt. 12 cn 13 der verordening op dc publieke buizen. Dit voorstel had voor de leden ter visie gelegen en daarop zal de goedkeuring van gedeputeerde staten aangevraagd worden. De openbare zitting wordt daarop gesloten. Uuitcnlanösclic tijbmflffl. TVoorcl-AimeriBtii. Blijkens de berigten uit New-York van den 18 januarij jl. heeft de heer Buchanan eenen stap gedaan, waartoe de president der Vereenigde Staten zelden overgaat. Hij heeft geweigerd te antwoorden op een besluit van het huis van afgevaardigden, waarbij hij was uitgenoodigd om mede te deelen, //of hem offici eel bekend was gemaakt dat, indien Spanje Cuba mogt willen verkoopen, dit door Engeland en Frankrijk niet zou worden gedoogd." Het plan om de kolonie Cuba door aankoop bij de Unie te voegen, is steeds een onderwerp van beraadslaging onder de demokratische partij in de Vereenigde Staten. Den 15 januarij is te Washington tot behandeling van dat onderwerp eene on derlinge bijeenkomst van senaatsleden gehouden. De heer Douglas, een van de voornaamste staatsmannen der Unie, in wien velen den opvolger van den heer Buchanan zien, woonde die bijeenkomst bij. Hijzeide dat er gelegenheid was geweest om Cuba door krachtdadige maatregelen, door eene regtstreek- sche betooning der nationale kracht, te verkrijgen, maar dat men deze door weifeling en dralen had laten verloren gaan. Men zou uu, zijns inziens, moeten wachten tot dat er door de sp&aa- sclie overheden van Cuba wederom eene openlijke aanranding op den handel en de regten der Vereenigde Staten wierd ge pleegd, zoo als de aanhouding der noord-amerikaansche post pakketboot Black Warrior in der tijd was geweest-, en alsdan zou de Unie dadelijk eeuen grooten slag moeten slaandan zou zij hare land- eu zeemagt in beweging moeten brengen en het eilaud in bezit nemendaarna zou er kunnen onderhandeld worden, ook over het bedrag der te geven schadeloosstelling; eu het werk der onderhandeling zou niet moeljelijk zijn, wan neer men Cuba als onderpand in bezit had. Volgens de jongste berigten uit Haïti was de strijd tus schen keizer Soulouquo en de republikeinsche partij, die onlangs tegen hem in opstand is gekomen, nog geenszins beslist. De grieven welke hem door zijne tegenpartijders worden ten laste gelegd, zijn, blijkens een officieel stuk: 1. dat hij de gevange nissen heeft gevuld met burgers die niet voor den regter hadden gestaan 2. dat hij de gelden der algeuieene schatkist aan hunne bestemming onttrokken beeft3. dat hij de opbrengst van bet vijfde gedeelte van den koffijoogst insgelijks aan de bestem ming heeft ontrokken, alsmede 4, de opbrengst van den verkoop vau hout van het staatsdomein5. dat hij banknoten voor zijn eigen voordeel heeft doen uitgeven; 6. dat hij een stelsel van gewapende plundering op de kusten in werking heeft gebragt, en alzoo op verscheiden Haitiërs en op vele buitenlanders eene blaam heeft geworpen, door hen buiten staat te stellen om aan gegane verbindtenissen gestand te doen. Op gcoud dezer punten is door deopstaudeliugen eene for mele aanklagte tegen Soulouque opgemaakt, om bij het hoog- gereglshof van Haïti te worden ingediend. SCng-eïamiü. Louden 1 februarij. De drukpers blijft zeer verdeeld en vlij tig worden aan de eene zijde Engelands neutraliteit tegen Oos tenrijks belangen en van den anderen kant de tusschenkomst van onze regering om die mogendheid te handhaven in het bezit van het door haar in 1815 verkregen grondgebied, uit een gezet en voorgestaan. Terwijl The momingpost een overzigt levert van de reeds door dat blad medegedeelde beschouwiugeu over de oorlogs- kwestie, ten betooge dat de publieke opinie zich aan zijneu kant begint te scharen, vervolgt The times zijne propaganda in tegenovergeslelden zin en doet een der hevigste uitvallen tegen den keizer clev Frauschen eu den satdiuischen minister graaf de Cavour. Op de voorgrond doet het blad liet verschil uitkomen tusschen de handelingen van de fransche regering en die van het fransche volk, hetwelk volgens zijne redenering gedreven wordt op een weg die in strijd is met zijne tegenwoordige gevoe lens, cn verwijt The times aan genoemden eersten minister van Sardinië, dat hij niet gewild heeft van Piemont een modelstaat voor de italiaansche vrijheid te maken, maar dat rijk met een absoluten souverein aan het hoofd heeft blootgesteld aan de gevaren eener politiek van strijd en overweldiging. Laatstgenoemd dagblad roert ook de kwestie der Ioni sche eilanden weder aan. Het dringt met nieuwe kracht aan op een vroeger geuit denkbeeld, namelijk dat het britsche bewind er niet in zal slagen de opgewondenheid op die eilanden tot bedaren te brengen, alvorens krachtdadig zijn besluit te hebben kenbaar gemaakt om niet toe te staan dat men het protectoraat vau Engeland op nieuw iu beraadslaging brenge. Wanneer de onruststokers daarvan maar eenmaal overtuigd zijn, vermeent The times dat zij zich voortaan alleen zullen inlaten met zaken van praktisch belang. Het blad houdt zich voorts overtuigd dat de reden, waarom het aan lord Gladstone zoo weinig gelukt is de volksbeweging op die eilanden tot bedaren te brengen, hoofdzakelijk te zoeken is in het gebrek aan geestkracht, het welk hij inzijue betrekkingen met de voornaamste burgers heeft geloond en waardoor hij voedsel gaf aan hunue hoop. Hoe eer der dus de definitieve gouverneur geinslalleerd zal zijn, hoe liever dat dagblad liet zal zien.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2