MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 16. Zaturdag 5 Februarij. AartkortLtigingcrt D«e courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendfna- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. W BET RIJKSBESTDDR, PR 0 VI\C1ALE EKEHEEWEBESTCRH. Bekendmaking. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bij deze bekend Dat op dingsdag den 8 februarij aanstaande, des namiddags ten 1 ure, len raadhuize aldaar, in het openbaar zal worden overgegaan tot de Verhuring van liet Huis en erve 9 zijnde een gemeente eigendom, staande en gelegen in de Beurs straat, wijk D no. 51, daaronder begrepen het lokaal van De beurs, gezegd Het stads koffijlmis, in huur bij den heer F. C. LOBRY tot den 1 mei 859- De voorwaarden, waarop de verhuring van genoemd perceel zal plaats hebben, liggen inmiddels voor gegadigden ter lezing op de secretarie der gemeente, van lieden tot. den dag der ver huring, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure (zon en feestdagen uitgezonderd). Vlissingen, den 22 januarij 1859. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W.CALLENFELS. De secretaris, MABILOT. öinnmlanLiscl)f tijïrintjen. middelburg 4 februarij. Door het provinciaal geregtshof in Zeeland is heden aan J. C. A. Vermande, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne bet rekking van deurwaarder bij de arron- dissements-regtbank te Goes, in te gaan met den 8 dezer. In den avond van j I. zondag is in de gemeente Oostburg eene stoute diefstal gepleegd, ten nadeele van den herbergier Ed. de Pauw. Men is namelijk, tijdens de afwezigheid van dezen, door het opschuiven van een raam aan de achterzijde van het woon huis binnen gedrongen en schijnt omtrent fr. 480 te hebben ontvreemd. De nasporiugen der policie omtrent de daders van dit mis drijf zijn, naar men verneemt, tot nog toe vruchteloos gebleven. Naar men verneemt zal vermoedelijk eerlang bij detweede kamer der staten-generaal een ontwerp van wet worden inge diend, tot wijziging van de bestaande verordeningen betrekke lijk het buitenlands verteeren van pensioenen en verleenden onderstand ten laste van deu staat. te Batavia gevestigd zijn, om hare belangen aldaar te beharti gen, terwijl het bestuur der ondernemiug zelve op de westkust van Borneo aan den heer Dielwart zal worden toevertrouwd, gelijk dit reeds vroeger gemeld is. De senaat der hoogeschool te Utrecht heeft onlangs deu heer A. Hardeland, laatstelijk afgevaardigde van het Nederlandsche bijbelgenootschap in Zuid-Borneo, en bekend door zijne verta lingder heilige schrift in hét dajaksch, alsmede door zijne spraak kunst en woordenboek derdajaksche taal, benoemd tot theolo- giae doctor, honoris causa. De heer Rarey gaf op 18 januarij te Brussel zijne derde voor stelling in het temmen van paarden. Men bragt hem den in die stad vermaarden f Amerikaan," een artillerie paard, dat men altijd liggende had beslagen eu dan door zes man werd vastgehouden. Na één uur bragt de heer Rarey het zoo ver, dat het wilde dier als 't ware poot gaf en zijne hoeven zeer geduldig liet beslaan. Hij is zeer zacht en temt het meest woeste dier door liefkozingen, maar ook door eene sterke vuist, als hulp middel. Men zegt, dat de beroemde dierentemmer ook ons land zal bezoeken. In de dingsdag door de belgiscbe kamer van vertegenwoor digers gehoudeuezitting is onder anderen overgelegd een wets ontwerp tot goedkeuring van eene overeenkomst, met de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam geslo ten, tot daarstelling van een stoombootdienst tusschen Ant werpen en de Levant. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft hen, die genegen mogten zijn dc plaats van apotheker der 3de klasse bij de armee hier te lande te vervullen, opgeroepen om vóór den 1 maart aanstaande hem de noodige bewijzen van goed gedrag en bekwaamheid toe te zenden, ten einde later het gevorderde examen af te leggen, waarvan het programma bij hem en bij de eerst aanwezende officieren van gezondheid in de garnizoenen te verkrijgen is. Ten gevolge der onlangs van regeringswege verleende con cessie zal de maatschappij tot ontwikkeling der Wcsterafdee- ling van Borneo weldra geconstitueerd zijn. Zij zal bestuurd worden door drie directeuren, te weten de heeren F. H. van Viissingen, J. J. Nasselman en A. D. van den Gon Netscher. Naar men verneemt, zullen de twee eerstgenoemden de maat schappij hier te lande vertegenwoordigen en te Amsterdam gevestigd zyn. De heer van der Gon Netscher daarentegen zal De dagbladen der Vereenigde staten deelen berigten mede uit de vlakten van het westen der Uuie, waaruit blijkt, dat al daar eene ongemeen strenge koude heerschte. Zoo wordt ge meld, dat op elke haltplaats aau den postweg van Saint Louis tot het Zoutmeer, in Utah, menscheu bevroreu gevonden wa ren. Op ééne plaats wareu tien menscheu te gelijk van koude omgekomen. Er lag eene zeer diepe laag sneeuw, en de tempe ratuur was lager dan zij in de laatste dertig jaren geweest was. (ierk-en HcliooinieuwN. Uit het vroeger medegedeelde twaalftal predikanten heeft de algemeene kerkeraad der uederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam jl. woensdag het volgend zestal geformeerd dd. W. P. Scheuer, te LeeuwardenH. P. Berlage, theol. doet., te Zalt-BommelJ. Stemberg, te HoornL. W. E. RauwenhofF, theol. doet., te Dordrecht; W.C. E. Koch, te Doesborgh, en J. G. Schuuring, te Hoorn. Aan de regeling van de opleiding van onderwijzers, overeenkomstig art. 12 der wet op het lager onderwijs van 13 augustus 1857 wordt thans aau het ministerie van binnenland- sche zaken druk gearbeid. De zaak der kweekscholen voor on derwijzers ondervond steeds eenige vertraging, omdat de be staande rijkskweekschool te Haarlem aan eene goede regeling in den weg staat. De regering wenscht toch gaarne die kweek school aldaar te behoudeu, even zeer als het onderwijzend per soneel. te meer, omdat men van den ijver van den directeur overtuigd is, hoewel de bekwaamheid eu geschiktheid zoo veel te wenschen overlaten. Het openen van normaallessen aan en kele der meest voortreffelijke lagere scholen, ontmoette minder zwarigheden, omdat de bestaande kunnen behouden blijven en de wet genoegzame ruimte aanbiedt, om dat punt verder uit te breiden. De schoolopzieners hebben zich bezig gehouden om die scholen aan le wijzeu, op welke de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen van rijkswege zooveel mogelijk kan bevorderd worden. Enkele onderwijzers dragen reeds kennis van de gunstige rapporten, welke deswege door de schoolop zieners te hunnen behoeve ziju uitgebragt. (Alg. Handelsbl.) i Marine en leger. I Zr. Ms. transportschip De Merwede, ouder bevel van den i kapitein luitenant ter zee J. van der Meersch, welke bodem levensmiddelen en andere behoeften naar het oefenings-eskader te Cadix heeft overgebragt, is den lsten dezer van daar vertrok ken om zijne reis naar Oost-Indie le vervolgen. Van Hellevoetsluis schrijft men jl. maandag: //Gisteren morgen had alhier aan boord van Zr. Ms. wacht schip De Rhijn, de plegtige uitreiking plaats van de gouden me daille van verdiensten, benevens eeue gratificatie van honderd gulden, die door Z. M. den koning ziju geschonken aan den opperkoustabel S. Swohoda, voor meer dan 50jarige trouwe dienst aan den lande bewezen. Na eene gepaste aanspraak door den directeur-kommandant, werd aan deu door trouwe dienst grijs geworden konstabel het eermetaal en de gratificatie pleg- tig overhandigd eu met dankbaarheid aangenomen. Deze uit reiking maakte bij velen een goeden indruk. Aan het thans verschenen Jaarboekje voor de koninklijke nederlandsche marine ontleenen wij het volgende overzigt van den stand op 1 januarij dezes jaars. Opperbevelhebber der zee- en landmagt Z. M. de koning, schout-bij-nacht Z. K. H. de prins van Oranje, admiraal van de vloot Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, luitenant-admi raal, opperbevelhebber der vloot Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, vice-admiraals H. Ferguson en J.F. D. Bouricius, schouten bij-nacht D. Bijl de Vroe, F. X. R. 't Hooft, A. J. de Smit van den Broecke en G. Vogelpoot, 20 kapiteins ter zee, 39 kapit.-luits. ter zee, 106 luits. ter zee der 1ste kl., 176 luits. ter zee der 2de kl.. 78 adelb. der lste kl. Korps mariniers: komm- A. J. Voet, 2 inaj., 3 kapit. der lste kl., 7 kapit. der 2de kl., 14 eerste luits., 12 tweede luits., 1 maj. militaire intendant, 1 kapit.- kwartierra., 1 tweede luit.-kwartierm., 1 tweede luit.-adm. van kleeding. Geneeskundige dienst der zeemagt: inspect. G. F. Pop, 1 dirig. oflic. van gez. der lste kl., 3 id. 2dekl., 11 offic-van gez. der lste kl., 10 id. 2de kl., 35 id. 3de kl., eerste apoth. der zeem. P. C. de Winter. Administratie bij de zeemagt: 3 inspect, van adm., 12 offic. van adm. lste kl., 30 id. 2de kl., 35 id. 3Je kl., 8 adj.adm., 44 klerk. Korps machinisten bij de sloom vaart- dienst: 5 offic. machin., 11 machin. der lste kl., 1 id. 2de kl. Dek- en onderofficieren: onderoflic. van de lste kl. (graad van adjud.-onderoffic.): 14 opperschippers, 5 opperstuurliedeu, 0 opperkouslabels; onderofficieren van de 2de kl. (graad van ser geant-majoor) 15 schippers, 7 eerste stuurlieden, 9 konslabels majoors, 8 eerste timmerlieden onderofficieren van de3deki. (graad van serg.)11 bootslieden, 4 tweede stuurlieden, 4 kon stabels, 4 schieiieden, 13 eerste zeilmakers, 6 eerste smeden, 2 eerste kuipers, 18 botteliers, 4 tweede timmerlieden, 7 tweede zeilmakers,1 prov., 5 eerste zieken-opp. Korps ingen. der marine: 1 hoofding., direct, van scheepsb., 5 hoofding., 4 ing. der 2dekl 3 assist, bij den scheepsb., 1 hoofding. li Ia suite. Adelborsten bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord36 adelb. der 2de kl., lste afdeeliug, 38 adelb. der 3de kl., 2de afd., 46 id. 3de afd., 24 kweekei. voor de marine bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen te Utrecht. Staat der nederlandsche zeemagt op den 1 januarij jongst!. 2 linieschepen der lste kl., 84 stukken, 3 id. 2de kl. 74 st., 4 fregatten lste kl. van 51, 52 eu 54 st., 8 id. 2de kl. van 36 eu 38 st., i geraseerd fregat, 28 st., 4 korvetten der lste kl., 26 en 28 st., 2 id. 2de kl., 12 en 20 st., 7 brikken, 12,14en 18 st., 7 schuo- nerbrikken, 5, 6 eu 10 st., 4 schooners, 3 en 1 si., 2 transport schepen, 10 eu 8 st., 40 kanouueerbooteu, groot model (nieuw, oud en mortier); 11 kanonneerbooteu, klein model, 1 kanon neerboot in de West Indie, 2 st., 1 verdedigingsvaarluig, 5 st.. 4 fregatten met stoomvermogen, 45 eu 51 st., en 300, 400 en 450 paardenkr., 2 korvetten met stoomvermogen, 19 si. eu 150 p., 1 schroefstoomschip lste kl., 12 st. 400 p., 3 idem 2de kl12 st. 250 p., 10 id. 4de kl., 7 en S st. 70, 100 en 119 p., 3 rader stoomschepen lste kl., 8 st. 300 p., 3 id. 2de kl., 6 en S st. 2-20 p., 3 id. 3de kl., 6st. 140,150 en 170 p., 4 id. 4de kl. J. 4 en 6 st. 70,100 eu 110 p.; 2 rader-stoomschepen behoorendeaan het departement van koloniën, doch bemand wordende door dc marine, van 2 en 4st. 150 eu 206 p., 1 schip tot verschillende diensten gebezigd; stoom-fiotli!je vaartuigen 2, van 4sl. 00 p. Opgave der op 1 januarij jongstl. in dienst zijnde vaartuigen, Biunenlandsche dienst: 1 linieschip, 1 rader-stoomschip, 1 instructie-vaartuig, 1 verdedigiugs-vaartuig, 6 kauonueerboo- t.en, 1 fregat der lste kl., idem 2de kl. eu 1 kostschip. Buiteniandsche dienst: 1 transporlschip, 1 schooner. Oefeuings" eskader: 2 fregatt. met stoomvermogen, 3 schroef- stoomschepeu. -

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1