MJDDELBÜRGSCHE COURANT. i\°" 44. Dingsdag 1850. 1 Februarij. iSinncnUmDsrijf tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groole letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. jniddelburg 3A januari). Woensdag aanslaande, des middags 1 uur, zal de gemeente raad alhier eene openbare zitting houden, ter behandeling der navolgende onderwerpen: missive minister van koloniën, be schikking adres veilingen handelmaatschappij; idem commis sarissen wisselbank, rekening 1858; adres Baan, uitoefening beurtveer op Utrechtvoorstel van burgemeester en wethou dersoverschrijving posten begrooting; rapport commissie voor stellen stoomvaart-onderneming op Rotterdam; idem commis sie comptabiliteit vlissmgschen straatweg. In de afgeloopene week heeft de onderhandsche aanbeste ding plaats gehad van een nieuw op tc rigten fabriekgebouw voor de ijzergieterij van de hecren Boddacrt en van Reigersberg Versluys, en is het optrekken van het gebouw, zonder eenige iurigling, aangenomen door de heeren W. van Uye en zonen alhier, voor de som van f 12,799. De fabriek zal worden geplaatst op het gedeelte van den Kou- steenschendijk, grenzende aan het terrein van de vvérf De vol harding en, naar wij vernemen, niet alleen in omvang maar ook met betrekking tot de werkzaamheden eene belangrijke uit breiding ondergaan, daar er eene kopergieterij aan verbonden wordt en tevens eene stoommachine in zal geplaatst worden, tot het in beweging brengen der draaibanken en andere werk tuigen. Dezer dagen stond alhier voor de arrondissements-regtbank andermaal te regt Helena Hoeke, naaister, wegens nog drie door haar bedreven opligtingen, door bij verschillende winke liers onder valsche voorgevens en op naam van andere personen zich goederen te hebben doen afgeven, en daarna in strijd met hare opgaven, die goederen ten eigen bate te hebben beleend of verkocht. De regtbauk heeft die persone echter ontslageu van alle regts- vervolging ter zake van de haar bij dagvaard te laste gelegde en bedreven feiten, uit overweging: wat de qualificatic van de fei ten betrof, dat de verklaring, dat men iets verzoekt hetzij op eens anders naam, hetzij zonder opgave van naam, om aan een derde Ie lateu zien, niet kan gezegd worden in den zin der wet te zijn, het aannemen van eenen valschen naam of van eene valsche qualiteit. als deze op zich zelveniet kan strekken om een niet bestaand crediet te vestigen, en dat zoodanige bloole opgavezonder meer, even min kan gebragt worden lol het ge bruik maken van een bedriegelijk middel, doch alleen is een logenachlig voorwendsel, dat noch bij art. 405 van het wet boek van strafregt, noch bij eenige andere wetsbepaling is straf baar gesteld. Hel. openbaar ministerie heeft echter in deze hooger beroep aangeteekend. Door hel provinciaal geregtshof alhier zijn, bij arresleu van jongstl. zaturdag, twee alhier woonachtige vrouwen schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd in een bewoond huisde eerste door middel van binnenbraak en de tweede door middel van een valschen sleutel, en te dier zake veroordeeld tot eene cor rectionele gevangenisstraf van 2 jaren en in de kosten. ker van beroep.Er werd hem vóór eenige jaren een zijner beenen afgezet, sedertdien tijd liep hij bedelende op krukken het land rond en was oogenschijnlijk gezond, toen hij onder het elen van een boterham plotseling den geest gaf. Jongstl. dingsdag morger. is, op de hoogte van Katwijk aan zee, eene schroefstoomboot gezien, welke in nood ver keerde. Het bleek, dat zij van Vlissingen was uitgezeild en be stemd naar Huil. Zij had reeds bijna de engelsche kust bereikt, maar werd door het springen van den stoomketel weder naar de hollandsche kust gedreven. Waarschijnlijk had zij moeten stranden, indien niet door dezorg en ervaring van twee loodsen Klaas Moorman en diens zoon Leeudert, schip en equipaadje in behouden staat aan wal werden gebragt. Aan den heer officier van gezondheid 1ste klasse J. W. Christan, die van Vlissingen naar Gouda is overgeplaatst, werd eergisteren door het korps hoornblazers van het aldaar in gar nizoen zijnde regement infanterie eene serenade tot afscheid gebragt. Te Kruiningen is jl. vrijdag op de hofstede van L. West- ci.orp plotseling overleden zekere Scharbem, vroeger polderwer De kamer van koophandel en fabrieken Ie Rotterdam heeft bij eene missive van den 25 dezer, reeds een antwoord gerigt tot z. exc. den minister van koloniën, ter zake van de openstel ling van 19 havens in Nederlandsch Indie. Daarin komt o. a. het volgende voor: Uwe excellentie vereert de kamer met een vijftal vragen lui dende 1. Zal de ordonnantie van den gouverneur generaal van Ne derlandsch Indie van den31meil85S worden gehandhaafd, dan wel ingetrokken De kamer schroomt op deze vraag een stellig antwoord te ge ven. Zelfs op dit cogenblib is ii:.:.r der, inhoud dier ordonnantie nog op geene officiële wijze bekend geworden. Zij is geheel on kundig welke voorbereidende maatregelen voor de surveillance en controle in de open te stellen havens zijn genomen. Zij mag niet veronderstellen dat die in alle die havens met den 31 mei aanstaande zullen ontbreken. Even'min kan zij, na heigeen daaromtrent door uwe exc. kenbaar is gemaakt, aannemen dat die noodzakelijke waarborgen overal aanwezig zullen zijn. De kamer wenscht daarom zich tot de beantwoording der volgende meer in details tredende vragen, te mogen bepalen. 2. Zullen de twee op Sumatra en de eene op Borneo open te stellen havens zoo wel voor den in-als voor den uitvoer geopend zijn Zoo de surveillance en controle behoorlijk verzekerd zijn, acht de kamer dit nuttig; is zulks het geval niet, dan moet zij het als schadelijk beschouwen en stellig afraden. 3. Zullende zestien havens op Java enkel voor den uitvoer geopend zijn De kamer heeft zich reeds meermalen gunstig voor het ver lof van uitvoer verklaard, doch thans meent zij, na al wat door uwe exc. gesproken cn geschreven is, er de reserve te moeten bijvoegen, dat het noodzakelijk is, dat in alle havens, waar uit voer wordt toegestaan, eene voldoende policie aanwezig zij en dat er behoorlijk gewaakt moet kunnen worden op de voldoe ning der uitgaande regten, overeenkomstig het tarief en de des tillatie der lading, opdat 's lands regten niet worden verkort en het voorregt der mindere regten werkelijk alleen worde ge noten voor die goederen, welke naar Nederland worden over- gebragt. Het schijnt bijna overtollig er bij te voegen, dat het nutteloos en misschien schadelijk zou zijn havens open te stellen, waar geene genoegzame hoeveelheid producten voor den uitvoer aangebragt kunnen worden. 4. Zullen eukele der bedoelde 16 havens tevens voor den invoer worden opengesteld en, zoo ja, welke Waar eene bevolking bestaat, waarvan men kan verwachten dat zij de voorwerpen van invoer zullen koopen en waar een genoegzaam bekwaam en vertrouwd personeel aanwezig zijn zal, acht de kamer de openstelling ook voor den invoer raad zaam waar deze voorwaarden ontbreken moet zij er bepaald tegen adviseren. Geheel ondoenlijk is het der kamer op het laatste deel der 4de vraag te antwoordeo, wanneer daarmede eene speciale opgave van sommige havens wordt bedoeld. Dit kan alleen bij eene volledige locale kennis geschieden en naar male dat de door haar gestelde voorwaarden werkelijk aanwezig zullen zijn. Dc kennis der localiteiten en der genoemde voorwaarden zijn uit den aard der zake. oneindig beter bij het departement van koloniën en bij het inaisch bestuur dan bij de kamers van koop handel te verwachten. 5. Zal het onder no. 46 van het indisch staatsblad van IS tl opgenomen besluit van den gouverneur generaal van Neder landsch Indie geheel worden ingetrokken, zoo welwaar het thans werkt, als waar het met 31 mei aanstaande inwerking zou komen De kamer acht het onraadzaam den handel te beperken, daar waar die reeds zoo lang geoorloofd is geweest, maar moet op nieuw met den meesten nadruk verklaren, dat. overal, waar vreemde fabriekaten mogen worden ingevoerd, de nederland- sclie met certificaten van oorsprong voorzien, kehooren te wor den toegelaten tot de lagere inkomende regten, overeenkomstig de thans werkende tarieven, in welke alleen bij de wet verande ring kan gemaakt worden. Hieruit volgt dat de kamer de in trekking van liet 2de artikel van het besluit van 1841 nö. 46, hoogst wenscheiijk en billijk acht. Waar ambtenaren aanwezig zijn, geschikt om de behoorlijke betaling naar de werkelijke waarde der in Ie voeren goederen te surveilleren, zullen die toch wel de echtheid der certificaten van oorsprong kunnen beoordeelen. Het komt der kamer voor, dat van deze laatsten het minst misbruik is te vreezen en daar omtrent gemakkelijk maatregelen van voorzorg zijn Ie nemen. Het hof van Noord-Holland heeft de personen van Récknagel en Schouwenburg, beschuldigd, de eerste van het vervaardigen van valsche bankbiljetleu, en de tweede van liet des bewust, uit geven van deze, schuldig verklaard aan deze misdaden, en den eersten veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van twaalf, en den tweeden tot eene dergelijke straf van acht jaren, en tot ver scheidene geldboeten. De heer Joseph Bosworth, rector van Water-Stralford, nabij Stow, Buckingham, d. d. van Christ-Church te Oxford, die te Leyden den graad van phil. doctor verwierf en gedurende vele jaren leeraar was bij de engelsche gemeente te Amsterdam en Rotterdam, is benoemd tot professor in de auglo-saksische taal aan de hoogeschool te Oxford. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit van 25 dezer, houdende wijziging van het reglement voor de binneniandsche dienst van den rijkstelegraaf, in overeenstemming met de rege len der duitsch-oostenrijksche tclegraafvereeniging aangaande de schatting van de woorden der telegrammen. liet legaat, door wijlen den beroemden Ary Schefljraan liet museum zijner geboorteplaats Dordrecht vermaakt, is aldaar behouden aangekomen. nenoeiniicgen en ËCNhaiten. Eervol onlslag verleend, hij besluit van 22 dezer, aan den heer A. D. de Ravallet, uit zijne betrekking van eersten klerk bij de administratie van de rentebetaling der nationale schuld, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld voorts is de heerE. W. van West, commies in de bureaux van rcntcbelaling der nationale schuld, bevorderd tot hoofdcommies, en is be noemd tot tweeden klerk in dezelve bureaux de heer 11. Ame- schot, reeds in den zelfden rang ter secretarie van die admini stratie dienst doende. Benoemd, bij besluit van 11 dezer, tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, de graaf von Platen Hal- lermund, minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den koning van Ha«hovQj;. Benoemd, bij besluit vaajlQ dezer, lot rector magnificus bij de hoogeschool te Leycfëii, voor het academiejaar 1859/60, de hoogleeraar A. E. Simon Thomas. Bij besluit van 26 januarij is aan den lieer M. A. Kny'cn-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1