tegenwoordigers te Berlijn geteekend en door lord Cowley ter kennis van graaf Waiewsky gebragt zou zijn. Er bestaat even wel op dit oogcnblik nog niet de minste grond, om die geruch ten voor waarheid aan te nemen. De keizer van Rusland heefteen ligchaam ingesteld, dat zich bezig zal houden met het voorafgaand onderzoek van de voornaamste maatregelen betreffende de nieuw aan te leggen spoorwegen. Dat ligchaam zal den naam dragen van Committé voor de spoorwegen. De kanselier van het rijk, graaf von Nes- selrode, is tot voorzitter daarvan benoemd, terwijl de minister van financien en de directeur der openbare wegen leden van het committé zijn. Onder de overige leden merkt men ook op den generaal Tottleben. Belgie. Iu de zitting der kamer van vertegenwoordigers van den 20 dezer is, naar aanleiding eener petitie, eene belangrijke discus sie begonnen over de bestaande regeling van het lager onder wijs. Yele warme liberalen verlangen dat de op dat stuk be staande wetgeving herzien worde, dat aan de ouders de wette lijke verpligting worde opgelegd om hunne kinderen ter school te zenden en dat de geestelijken uit de volksscholen worden geweerd. Met deze denkbeelden heeft de minister Rogier thans verklaard niet geheel in te stemmen: hij wilde des noods zelf dwangmiddelen aangewend hebben om te bewerken dat alle kinderen alhier ter school gingenmaar ai vorens daartoe over te gaan, moesten zijns inziens alle zachte middelen, alles wat tot overreding en aanlokkiug zou kunnen dienenuitgeput zijn, en moest Belgie genoegzaam van schoollokalen en schoolon derwijzers voorzien zijn om aan al zijne kinderen te gelijk on derwijs te kunnen geven, waaraan voor alsnog veel ontbrak. Hij wilde aan de geestelijkheid geen gezag op het lager ouder wijs toekennen maar haar uit de volksscholen te weren zou naar zijne overtuiging juist het middel zijn om het school bezoek te verminderen, om de openbare scholen bij de ouders in ver- deuking en minachting te brengen, en alzoo het ontstaan van kerkelijke scholen, waardoor het volksonderwijs van den staat op de geestelijkheid zou overgaan, te bevorderen. Voor de her ziening der organieke wet op het lager onderwijs achtte hij den tijd nog niet gekomen, zoo lang dienaaugaande zoo veel ver deeldheid onder de liberale partij bestond. Frankrijk. Parijs 22 januarij. Er is weinig verandering in den toestand der staatkundige aangelegenheden gekomen. Gisteren liep ter beurze de tijding van het sluiten van een of-en defensief ver bond tusschcn dit rijk en Sardinië, en het gerucht voegt er zelfs bij dat koning Victor Emmanuel zulks als eene voorwaarde ge steld heeft voor het geven zijner toestemming lot het huwelijk zijner dochter prinses Cioliids met prins Napoleon, met het oog op hetgeen in den loop van dit jaar in Italië kan gebeuren. Dit alies vordert echter zeer bevestiging, hoewel de telegraaf ook reeds uit ïuryn het berigt heeft overgebragt dat zoodanig ver bond door prins Napoleon aldaar uit naam van den keizer be reids was geteekend. De gevoelens blijven nog altijd zeer uiteenloopend over het al of niet op handen zijn van oorlog. liet dagblad La patrie deelt heden op nieuw een belangrijk hoofdartikel mede, met het doel om zich te verdedigen tegen de bewering van sommigen dat het nu eens den oorlog, dan weder den vrede zou hebben gepredikt. Het kau niet missen of dit artikel zal tot bevrediging strekken, daar het de vooruitzigten opent op eene bijeenkomst van het congres tot oplossing der moeijelijkheden ten aanzien van Italië gerezen. Tot grondslag voor de handelingen op dat congres zoude strekken de in 1848 aan generaal Cavaignac, destyds president der fransche republiek, door den heer von Weissemberg, minis ter van buitenlandsche zaken in Oostenrijk, gedane voorstellen, strekkende om aan de lombardo-venetiaansche gewesten een uitsluitend italiaansche regering te schenken, onder best uur van een prins uit Oostenrijks keizerlijke familie. Het denkbeeld van zoodanig congres begint hier meer en meer ingang te vinden en valt zelfs zeer in den smaak, maar het zal de vraag zijn of Oostenrijk er toe gezind is. Het valt inmiddels niet te ontkennen dat men zich zoo wel hier als te Weenen op den oorlog schijnt voor te bereiden, ter wijl Engeland zich ook onledig houdt met den toestand zijner marine na te gaan en te verbeteren, eene voorzorg welke de en- gelsche dagbladen levendig toejuichen. De hertog van Plaisauce, grootkanselier der orde van het Legioen vau eer is heden overleden. Een artikel van Le constitutionnel trekt de aandacht, omdat erop gewezen wordt, dat Oostenrijk wei ophelderingen gegeven, maar het bevel tot interventie niet ingetrokken heeft, dat de ophelderingen juist dadelijk na herstel der rust in Servie kwamen, en er dus het gevolg van schenen te zijn. Op die op helderingen terugkomende zegt het blad, dal die gezocht blij ken te zijn en dus wel degelijk eene schennis van het verdrag van Parijs bedoeld werd, aangezien Oostenrijk niet heeft afge wacht hoe de mogendheden zouden beslissen opzijn aanbod aan den pacha van Belgrado, maar haar verklaarde tusschen beide te zullen komen. En dat alle mogendheden het zoo begre pen hebben, bewijzende vertoogen die dadelijk van alle zijden kwamen opzetten en die niet worden ingetrokken, zelfs na de ophelderingen door Oostenrijk gegeven. Dit artikel, niet in het voordeel van Oostenrijk, heeft in vele kringen de mogelijkheid van een oorlog weder doen bespreken, waarbij sommigen beweerd hebben, dat bet al of niet stand houden van den vrede grootendeels afhangt van liet lot van het engelsch ministerie. Viel lord Derby, dan zou onze rege ring welligt eene vastere houding aannemen. De parijsche correspondent van The times zegt dat het plan van het huwelijk van prins Napoleon met de prinses Clo- tiide van Savoye, een russischen oorsprong heeft. De grootvorst Constantijn zoude zich namelijk geïnteresseerd hebben voor de genegenheid van prins Napoleon voor de sardinisciie prinses, en ten gevolge van zijne bemiddeling, had keizer Alexander een eigenhandig schrijven aan koning Victor Emmanuel gerigt, en dezen overgehaald de hand zijner dochter aan prins Napoleon te schenken. De zelfde correspondent zegt aangaande de ontvangst van prins Napoleon le Turyn, dat deze zeer koel was. Wel bevon den zich eene menigte menschen op de been, doch blij kaar al leen door nieuwsgierigheid gedreven. Op het groote San-Carlo plein, waar verscheidene duizenden bijeen waren, verhief zich geene enkele stem om hem te begroeten. Verscheidene bladen hebben gemeld dat de prins, bij zijne komst op het spoorweg station, met de kreten van Leve Frankrijkvermengd met een Leve de koning! begroet werd. //Daar ik mij niet daar bevond," zegt de correspondent, //wil ik het niet tegenspreken, doch het stemt niet overeen met hetgeen mij berigt werd. De waarheid is dat het huwelijk van prins Napoleon hier buitengenwoon im populair is, vooral bij de hoogere standen." De keizer heeft donderdag, met. prins Jeröme, de vertrek ken in oogenschouw genomen, welke voor prius Napoleon en prinses Clotilde in het Palais-royal worden in gereedheid ge bragt. Men wil daaruit afleiden, dat de echt spoediger dan eerst is gemeld, zal worden voltrokken. Le pays verzekert op grond van een brief uit Munchen, dat de tweede zoon des kouings van Napels, de graaf de Trani, in het huwelijk zal treden met de prinses Mathilde van Beije- ren, zuster der verloofde van' dén lier)og van Calabrie en dat dit huwelijk voltrokken zal worden, zoodra de prins meerderja rig is geworden, hetgeen zijn zal iu augustus aanstaande. De beijersche prinses is pas 15 jaar oud. De Moniteur bevestigt het berigt dat de arabische volks stammen, welke laatstelijk in Algerie, en wei in de landstreek Aures, tegen ons gezag waren opgestaan, weder tot ondcrwer- piug gebragt zijn. De parijsche correspont van The globe zegt dat de gene raal Lamoricière, voor hetgeval van een ilaliaanschen veldtogt, den keizer zijn degen heeft aangeboden. Pólissier en Caurobert moeten tegen den oorlog zijn. In ons vorig nommer is reeds de verkiezing van den heer Alexander Coutza tot hospodar van Moldavië vermeld. In oos- reurijksche en engelsche berigten wordt deze gebeurtenis als eene betreurenswaardige zege der bewegingspartij voorgesteld. Daarentegen schijnt men alhier in den kring der bewindslieden daarmede zeer tevreden te zijn. La patrie zegt*De verkiezing van den heer Coutza is voor ons geheel onverwachtgeen van de laatstelijk uit Jassy ontvangen brieven gaf daarop eenig vooruitzigl; zij voorspelden integendeel allen de benoeming van Michael Sturdza. Volgens de eenige berigten, welke wij dezer dagen omtrent de verkiezing der volksafgevaardigden in Molda vië hebben ontvangen, waren de stemmen nagenoeg gelijkelijk tusschen dc unionisten en de aanhangers van clen vorst Michael verdeeld. Van zijnen zoon Gregorius Sturdza, die insgelijks naar het hospodorschap heeft gedongen, was geen sprake meer. Doch Alexander Coutza werd schier niet genoemdzijne ver kiezing zal dan ook in Europa eenige bevreemding baren. Ons is zij, hoezeer onverwacht, daarom niet minder welkom. Im mers de heer Coutza heeft zich altijd voor de door ons aauge- nomeue staatkunde verklaard, en hij was een van de warmste voorstanders der politieke zamensmelting van Moldavië en Wallachye. De vergadering, welke hem lot vorst van Moldavië heeft verkozen, bestond uit 60 ledendaaronder telde men 32 voor standers der unie, terwijl de 28 overigen tot de partij van den vorst Michael Sturdza behoorden of andere kandidaten voor stonden. Er was dus grond om eene langdurige worsteling te vreezen. waardoor het zedelijk gezag der door de vergadering te doene keuze verminderd 2ou worden. Maar gelukkig had de vader landsliefde de bovenhand al de volksafgevaardigdcn hebben begrepen dat de benoeming van deu nieuwen vorst iu het oog van Europa des te meer gewigt zou hebben, hoe meer zij den algemeeneu wenschzou uitdrukken. Zij hebben hunne bijzon dere genegenheden ter zijde gesteld en hunne stemmen ver- eenigd op eenen man wieris verdiensten, schranderheid en vaderlandsliefde zoo vele waarborgen voor een goed bestuur waren. De nieuwe vorst Alexander Coutza is omstreeks 40 jaren oud. Vroeger is hij hoofd van het stedelijk bestuur van Galacz en voorzitter der regtbank daar ter stede geweest. De heer Vogorides welke voor het tijdelijke bewind, hetwelk nu aftreedt, aan het hoofd der moldaviscbe regering stond, heeft hem in den eersten tijd van zijn bestuur tot zijnen adjudant benoemd, maar de heer Coutza heeft die betrekking spoedig nedcrgclegd en zelfs openlijk tegen de antinationale handelwijze van den heer Vogorides geprotesteerd." Een ander dagblad deelt eenige bijzonderheden mede be trekkelijk de zitting der vertegenwoordigende vergadering van Moldavië, waarin de verkiezing van den hospodar heeft plaats gehad. Daaruit verneemt men dat zij met bijzondere plegtigheid is gehouden, onder voorzitting van den bisschop van Jassy en in bijzijn der consuls als vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden. Alvorens tot de stemuitbrenging over te gaan. besloot de vergadering bij een adres aan de mogendheden, die het vredesverdrag hebben onderteekeud, den dank der Molda- viers voor hare belangstelling in het lot huns lands te betuigen. Nadat de stemmen opgenomen en de uitslag der stemmen ver kondigd was, werd er besloten te verklaren dat de vereeniging der twee vorstendommen de algemeene wensch der Moldaviers was en bleef. Parijs 24 januarij. De oorlogzuchtige berigten zijn met een vermeerderd, wel is waar nog slechts een gerucht, doch waar omtrent men in het oogvallend eenstemmig is. Oostenrijk zou namelijk voornemens zijn om zijn legerkorps van Gallicie te mobiliseren als ware het in antwoord op bet concentreren van troepen, hetwelk Rusland bewerkstelligt in zijne aangrenzende poolsckc provinciën. Verder meldt men uit Turyn, dat Piemont eene leening wenscht aan te gaan. welke volgens sommige vijftig millioen en volgens anderen 200 millioen groot zou zijn, welk montant naar de eerste lezing zou te dekken zijn door verkoop van den spoorweg van Genua naar de hoofdstad, terwijl naar de tweede opgave eene openbare inschrijving gelijktijdig zou worden opengesteld te Londen, Parijs en Turyn. De garantie van ons keizerlijk gouvernement zou noodig zijn om den goeden uitslag van deze financiële operatie te waarborgen. Met vorenstaande geruchten worden twee op zich zelf wei nig beteekenende feiten in verband gebragt, namelijk: eene order van 80 duizend el laken voor het piemoutesche leger ge daan of eerlang ie doen bij de lakenfabrieken in het zuiden van het rijk, waar men inrigtingen heeft die daarvan als het ware een specialiteit maken, en ten anderen het door generaal Niel, vergezeld van zijn twee aides de camp, met den generaal Delia Marmora, minister van oorlog, iu oogenschouw nemen van de twee belangrijkste vestingen van Sardinië aan de zijde van Oos tenrijk, met namen Corale en Alexandrie. Het gerucht omtrent een of-en defensief verbond tusschen Frankrijk en Piemont heeft veel bevestiging en vooral in de of ficiële kringen eene menigte ongeloovigen ontmoet. Het publiek heeft het echter gunstig opgenomen en met te minder bevreem - ding, omdat zoodanig tractaat een zeer natuurlijke bijzaak schijnt bij hel huwelijk van prins Napoleon. Brieven uit Turyn nemen omtrent dit onderwerp bijzondere omzigtigheid in acht en bepalen zich alleen bij de opgave dat de prins waarschijnlijk den 26sten de hoofdstad verlaat, zonder te spreken van den dag van ondertrouw. Men mag intusschen wel aannemen dat, als het voorgestelde huwelijk nog bezwaren ontmoet, deze wel van ondergeschikten aard zullen zijn, welke spoedig kunnen worden opgeheven. Een gerucht, dat mede waarschijnlijk slechts met alle omzigtigheid mag aangenomen worden, bestaat hierin dat de pruissische regering aan de onze eene nota zou hebben doen toekomen, waarin wordt verklaard dat die regering zich verpligt acht om de integriteit van de lombardo-venetiaansche bezittin gen en de onschendbaarheid van de zuidelijke grenzen van Oostenrijk te handhaven, als in verband slaande met hare eigene veiligheid. Wanneer dit gerucht waarheid behelsde zou Pruis- sen zelfs verder gaan dan de duitsche bond, welke zoo als men weet geweigerd heeft om zich met ieis in te laten hetwelk be trekking heeft, op de bescherming der italiaansche provinciën van Oostenrijk. Graaf Waiewsky heeft den 14 dezer eene vertrouwelijke nota aan alle mogendheden toegezonden. Daarin schijnt een overzigt van de fransche politiek te worden gpgeven. Men zegt dat zij zeer vredelievend luidtintusschen moet, het italiaansche vraagstuk daarin in het geheel niet zijn aangeroerd. Italië. In dc zitting der sardinische kamer van afgevaardigden van

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3