*3uitenlanDsdje tijïrinym. Heden voormiddag had ter provinciale griffie van Zee land plaats de aanbesteding van het driejarig onderhoud van het nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen en het zijkanaal naar de Axelsche sassing, ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende den 31 december 1861daaronder begrepen het leveren van de benoodigde ma- terialen en gereedschappen; waarvan aannemer is geworden de heer G. van de Vrede, te Neuzen, voor de som van f 17,500 per jaar. Ook is herbesteed het beplanten van een gedeelte der dijken van het gewezen zijkanaal naar Axel en Hulst (waarvan de 17 december gedane aanbesteding is afgekeurd). Hiervan is aan nemer geworden de heer J. Bertou te Biervliet voor f 1679. Maandag heeft aan het ministerie van marine de aaubeste- diug plaats gehad van het leveren van mastpalen, dennenhout en eiken nagels, voor den herhouw van het oude dok op het maritiem etablissement Willemsoord teNieuwediep, in vijf per- ceelen; de minste inschrijvers waren: voor perceel 1 de heer J. A.J. Cremer te Amsterdam, voor f395; voor de perceelen 2, 3 en 4 de lieeren Ruyter co. te Amsterdam, voor f9990, f 7845 en f8895, en voor perceel 5 de heer J. H- Hoogerwoud te Boxtel, voor f2469, en alzoo tot een gezamenlijk bedrag van f 29,594. Daar het bedrag der inschrijvingen minder was dan de raming, zoo is de leverantie dadelijk aan de aannemers gegund. Tlierinomeierstaud. 19 januari), 's avonds 11 ure. 44 gr. B 's morgens 7 36 B r 's middags 1 41 B u 's avonds 11 u 42 B B 's morgens 7 B 41 B 's middags 1 B 43 B B 's avonds 6 B 42 B Engeland. Londen 18 januarij. The morning herald, die dezer dagen Frankrijk en Piemont vermaande om zich met de oorlogsplan nen der italiaausche revolutionairen niet in te laten, rigt thans eene ernstige vermaning tot Oostenrijk en waarschuwt het te gen eigenmagtige handelingen in Servie. //Tot instandhouding des vredes (zoo zegt The herald hoofdzakelijk) is het noodig, dat de beslaande verdragen door alle partijen strikt worden nageleefd, niet alleen naar den geest maar ook naar de letter. Oostenrijk inzonderheid, hetwelk door zijne weifelende hou ding in den ooslerschcn oorlog en door het sluiten van het bekende concordaat met Rome het getal zijner vrienden niet heeft vermeerderd, behoort in dat opzigt zeer behoedzaam te werk te gaan. Het had voorgenomen zonder toestemming van de overige mogendheden troepen naar Belgrado te zendenwij houden bepaaldelijk vol dat dit eene schending van het parijscne vredesverdrag zou geweest zijn. Doch de porte en vorst Mi- losch beide hebben in deze zaak zeer loffelijk gehandeld de porte wees den door Oostenrijk onregtmatig aangeboden bij stand van de hand en Milosch verklaarde de vorstenwaardig- heid niette zullen aanvaarden zoo lang de keuze van den ser- vischeu landdag niet door den sultan als opperheer van Servie zou bekrachtigd zijn. Ten gevolge dezer regtschapen en ver- staudige handelwijze is het door Oostenrijk opgeworpen ge schil afgedaan, maar het blijft te betreuren dat Oostenrijks staatslieden, al is het dan ook maar voor een oogenblik, zich ze! ven zoo zeer hebben kunnen vergeten." In al de morgenbladen vindt men de bevestiging van het voor cenige dagen medegedeelde berigt dat de koningin het parlement in persoon zal openen. Het vertrek van het hof van Windsor naar hier moet op 2 februari) zijn bepaald. The times en The globe bespreken reeds de voorstellen van den lieer Bright. Eerstgenoemd blad vindt dat deze op verre na zoo ver niet gaan als men wel gedacht had, hoewel zijn ontwerp toch eene geduchte verandering brengt in de zamen- stelling van het parlement. The globe vindt in die voorstellen de strekking om den stand der fabriekanten op den troon te verheffen. liet berigt dat de bank aan het departement van openbare werken inde hoofdstad een bedrag van 3,000,000 p. st. zoude voorschieten, tot het aanleggen van riolen en andere werken ter bevordering der openbare gezondheid, wordt bevestigd. Dit voorschot zal verstrekt worden tegen een intrest van 3i pet. Deze en het kapitaal zullen door middel van eene gemeentelijke belasting gevonden worden. De leening zal in 40 jaren zijn af gelost. Blijkens de laatst, ontvangen beriglen uit Oost-Indic, heeft de begum (koningin) van Oude, eene proclamatie uitge vaardigd, waarbijzij de bevolking waarschuwt geen vertrouwen te stellen in de proclamatie van koningin Victoria, want dat door de overdragt van het beheer over Engelsch Indie, van de ijQst- indisclie compagnie op de koningin, gecne de minste ver andering in het oude personeel of in de gedragingen der ambte naren heeft plaats gevonden, en dat wijders de beloften bet ref fende onderwerping geen geloof verdienen, want dat geen Engelschman geneigd is grieven, hoe gering ook, te vergeven. Daitschland. Berlijn 18 januarij. Het uit Parijs medegedeelde berigt, als zou de fransche zeekapiteiu Laroncière le Noury de zitting bij wonen van eene staats-commissie tot reorganisatie onzer mari ne, onder het voorzitterschap van prins Adalbert, is van grond ontbloot. Die commissie toch bestaat in het geheel niet; de reorganisatie van onze marine is onlangs in den ministerraad bediscussieerd, doch aan die beraadslagtugea heeft noch.de heer Le Noury, noch eenig ander fransch zee-officier deel genomen. Den 8 november 1858 kwam de heer Le Noury op zijue reis naar St. Petersburg met zijne echtgenoote hier door, doch hij schijnt metgeene zending naar Rusland belast te zijn geweest, daar hij eerst toen zijn pas naar St. Petersburg liet viseren. In officiële kringen heeft men hem destijds evenmin als later ont moet. Men heeft dus grond om te gelooveu, dat het berigt no pens zijne zending in verband tot onze marine een canard is. Het berigt van een parijschen correspondent in een der duit- sche bladen, dat tusschen Oostenrijk en Pruissen een of- en defensief verbond zoude gesloten worden, is van allen grond ontbloot. Van zulk eene alliantie is geen sprake. Onder een groot aantal toeschouwers heeft maandag middag de plegtige opening van den verbindings-spoorweg te Frank fort plaats gehad. De feestelijk versierde trein bestond uit tien waggons, in welke vele leden van den senaat, het wetgevend ligchaam en andere notabiliteiten, den togt heen en terug vol- bragten. De boekhandelaar F. A. Brockhaus te Leipzig is door den koning van Denemarken tot ridder der Daunebrogs-orde benoemd. Berlijn 19 januarij. Graaf von Hatzfeldt, onze gezant bij het fransche hof, doch die zich tijdelijk naar hier had begeven en onlangs ook door zijne echtgenoote werd gevolgd, daar zijne ongesteldheid eene ernstige wending nam, is lieden morgen overleden. SZelgie. De vermaarde amerikaansche paardentemmer Rarey bevindt zich thans te Brussel. Deze week heeft hij in de koninklijke manége, daartoe welwillend afgestaan, in tegenwoordigheid van vele aanzienlijken, eene les gegeven, die al wat er van hem verhaald is, volkomen heeft bevestigd. Hij zou op nieuw eene les geven in tegenwoordigheid van de koninklijke familie. Men kan inschrijven voor den cursus door hem tc geven, tegen 250 fr. liet kaartje voor een heer en eene dame. Fraii Strijk. Parijs 19 januarij. Volgens een heden door den Moniteur op genomen berigt heeft de keizerlijke regering van den koning van Napels officiële mededeeling ontvangen van de door dien vorst genomene besluiten tot gedeeltelijke verleening van am nestie aan staatkundige veroordeelden. De tijdingen uit Lombardye en Piemont luiden nog niet zoo geruststellend als men wel wenschte, vooral nu de gemoederen alhier volkomen rustig kunnen genoemd worden. De gisting moet aldaar vrij ernstig geweest zijn als een gevolg van de troe penbeweging, en men kan zich naauwelijks een denkbeeld ma ken van den indruk daardoor te weeg gebragt en de hoop, bij sommige lieden reeds opgewekt, hoofdzakelijk in Savoye. Te Nice werd onder anderen het vertrek der'naar Turyti op- geroepene troepen als liet oorlogssignaal aangemerkt, en men verwachtte als het ware ieder oogenblik fransche troepen de grenzen te zullen zien overtrekken. Men zeide dat 50,000 Fran- schen op de strategiesche punten waren bijeengetrokken. De kommandant der nationale garde rigtte tot haar een zeer oor logzuchtige toespraak, terwijl de burgemeester in overeenstem ming met deu provincialen intendant een proclamatie in gelijken geest deed afkondigen. Volgens een telegram uit Turyn heeft prins Nspoleon maandag namiddag de eerste bijeenkomst met prinses Ciotilde gehad. Dien avond heeft Z. K. H. het bal bijgewoond door den president van den ministerraad gegeven. Niet weinig opzien baarteen naamloos vlugschrift,'t welk dezer dagen in het licht is verschenen onder den titel van //Mon sieur de Montalembert," uit hetwelk niet kan worden afgeleid wat de schrijver zich eigenlijk ten doel heeft gesleld. Uit dien hoofde had hij, naar men meent, welligt beter gedaan als hij zijn werk aldus had getiteld: //De lieerde Montalembert, of de staat kundige en maatschappelijke tegenstrijdigheden van een katho liek, die een voorstander is van de burgerlijke en godsdienstige vrijheid." Werkelijk houdt de schrijver zich alleen bezig met de uiteenzetting der dikwerf verrassende wendingen en wijziging der beginselen, welke zijn bespeurd bij dezen vermaarden publi cist en staatsman, die zich eenmaal geregtigd heeft geacht het navolgende te verklaren: //Dat voor 't minst., te midden van de ontmoediging, de aarzeling en den afval, waarvan wij met diep leedgevoel getuige zijn, ons leven met ons verledenein overeen stemming zijdat de trouw onverzaakt blijve!" De schrijver zet daarna uiteen dat de heer de Montalembert in zijn persoon het zonderlinge verschijnsel oplevert van een man die dan eens het voor, dan weder het tegen heeft volge houden, onder de uitdrukkelijke verklaring telkenmale van niet te zijn veranderd. De graaf heeft zich aan verschillende partijen aangesloten, zoo dat werkelijk bij velen het vermoeden heeft kunnen opkomen, dat hij voorbedachtelijk zijne medeburgers op een dwaalspoor heeft willen brengen, omtrent zijne ware be doelingen. In het bedoelde vlugschrift komt voor dat men eer bied moet hebben voor eene overtuiging, die door niets aan het wankelen wordt gebragt; dat men zeer goed kan begrijpen dat iemand tot eene andere overtuiging wordt geleid, maar dat voortdurende wijziging van beginselen niet kan worden veront schuldigd. Volgens den schrijver is er niets ongelukkiger dan te zien dat een man, die werkelijk gezond verstand heeft, alzoo niet regt weet wat hij wil; steeds eene neiging aan den dag legt om af te breken wat hij heeft opgebouwd, om zich te beklagen over het gemis van heigeen hij heeft afgebroken, terwijl hij on tevreden is met het bestaande, bevreesd voor hetgeen de toe komst zal opleveren, en duidelijk toont dat hij eigenlijk geen juist begrip heeft van hetgeen in het verledene is voorgevallen. Als eene tegenstrijdigheid in den heer de Montalembert wordt door den schrijver aangevoerd, dat hij in 1848 luide verkondig de, dat het een zegen was voor de republiek in Frankrijk dat zij zich door geene buitensporigheid hoegenaamd had onteerd, en zij er zich ten eeuwigen dage op zou mogen beroemen dat zij, overwinnende, zich had betoond edelmoedig ten aanzien van de menschen en nederig voor God; terwijl hij na den 2 december schreef: «De gedeputeerden zijn van hunne banken verjaagd door eene woeste bende barbaren." Volgens den schrijver wordt de heer de Montalembert in Engeland beschouwd als iemand die volstrekt niet op den naam van staatsman aanspraak mag maken, en wordt over het algemeen in Frankrijk even zoo over hem geoordeeld. Van eeiie vrij onpartijdige zijde wordt te dezer zake aange merkt dat, hoe men ook over den heer de Montalembert moge denken, zoo veel zeker is dat waarheden, gesproken door iemand wiens tegenstrijdige handelingen de algemeene verbazing heb ben opgewekt, toch altijd waarheden blijven. Een deputatie uit Italië, waaronder ook de lieer Guer- razzi, bevindt zich alhier, ten einde aan den keizer wenschen kenbaar te maken, waarvan de beteekenis niet twijfelachtig kan zijn, doch waarvan de uiting thans niet zeer tijdig schijnt te wezen. De bekende pater Ventura heeft dezer dagen een werk in het licht gegeven, onder den titel van //Essai sur le pouvoir pu blic," waarin hij op nieuw het voorstel doet, dat door den abt Rosmini in 1848 was gedaan, om de italiaausche staten onder het presidentschap des pausen te vereenigen, waarbij aan Oos tenrijk eene geldelijke schadeloosstelling voor het verlies van het Lombardisch-venetiaansche koningrijk behoorde te worden toegelegd. Onder de tegenwoordige omstandigheden trekt dit werk zeer de aandacht, Met de te Marseille aangekomen paketboot uit Napels is de tekst aangebragt van het aldaar uitgevaardigde edict betrekkelijk den staat van beleg. Dil edict is voor het ge- heele koningrijk van kracht. Overal waar ongeregeldheden van staatkundigen aard voorvallen, zal onverwijld een krijgsraad in werking treden. Tot zijne bevoegdheid behoort de regeling van de schadevergoeding aan den staat en aan particulieren ver schuldigd, alsmede de toekenning van belooningen aan ieder die zich bij de onderdrukking der ongeregeldheden zal hebben ouderscheiden. Men verzekert dat alle deze maatregelen geno men zijn als gevolg van eene door de napelsche regering ontvan - gen en in geheimschrift gestelde depeche uit Londen. Uit Rome wordt gemeld, dat lord Stratford de Redcliffc met den paus een langdurig onderhoud gehad heeft over deoos- tenryksche aangelegenhedenweldra zon de lord weder naar Londen terugkeeren. Maandag heeft de verkiezing des hospodars van Wallacliye plaats gehad. Gekozen werd Alexander Cousa, gewezen minis ter van oorlog. Hij is iemand van 38 a 40 jaar en wordt be schreven als een voorstander der unie en een liberaal man. Na afloop van de verkiezing heeft de kamer van afgevaardigden, door wier tusschenkomst deze handeling heeft plaats gehad, de verklaring hernieuwd, dat Moldavië nog altijd eene vereeniging der beide vorstendommen wenscht. Parijs 20 januarij. De thans hier ontvangene tekst van het besluit van den koning van Napels regtvaardigt volkomen de ongunstige indruk, welke het per telegraaf ontvangen berigt omtrent het in staat van beleg stellen der hoofdstad reeds ver oorzaakt had. Het blijkt voorts waar te zijn dat die toestand nog niet voor het tegenwoordige oogenblik wordt verordend, en in de voorafgaande overwegingen wordt bepaaldelijk uiteen-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2