MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 10. Zaturdas 1851). 22 Janiiarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags cn zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van hnwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. t3innenlartöscl)r tijïringm. üliddelbni'ff 21 jaimarij. Wij vernemen dat bij het gemeentebestuur alhier, als beschik king op het aan zijne exc. den minister van koloniën gerigte adres, betrekkelijk het houden der veilingen van de aangevoerde koloniale producten, dezer dagen van dien minister een ant woord is ontvangen, houdende kennisgeving dat er dit jaar bin nen Middelburg gecne koffijveiling zal gehouden worden. Uit Oostburg meldt men ons onder dagteckening van 20 dezer net volgende: Heden heeft alhier plaatsgehad de voorgenomene vergadering van polderbesturen in dit district tot behandeling van het be kende ontwerp reglement. De voornaamste vrije en calamiteuse polders waren aldaar vertegenwoordigd benevens een groot aantal kleinere, en het eenparig gevoelen van de tegenwoordig zijnden bleek te zijn: dat art. 1, en dus het principe van het reglement, was onaanne melijk. Ten gevolge van deze beslissing zij n de verdere artikelen (waaronder sommigen almede als onaannemelijk werden be schouwd) builen stemming gebleven. Men heeft verder besloten tot het doen van een voorstel tot verwerping van net ontwerp reglement, in de weldra te houdene vergaderingen van ingelan den der respectieve polders. Naar wij vernemen is in den nacht van den 18 dezer in de consistoriekamer der hervormde kerk te Hoofdplaat een brti. tale poging tot diefstal met buiten-en binnenbraakgepleegd. De diakoniekas, die met een ijzeren sluitboom en hangslot was ge sloten, is met geweld opengebroken, doch gelukkig was er geen geld in voorhanden, zoodat er niets noemenswaardigs is kun nen ontvreemd worden. Het is der policie nog niet gelukt den dader op te sporen. Door den raad der gemeente Philippine is in de afgeloopene week, in nereeniging met eenige der voornaamste ingezetenen, een geschenk vereerd aan den heer P. van Helmond, op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester dier gemeente. Het bestaat uit een prachtig vergulde desserlbokaal met zilveren voetstuk en toepasselijke inscriptie. Men schrijft ons uit St. Maartensdijk: Op zondag den 16 dezer heeft in deze gemeente een ontzet tende brand gewoed, welke zich in het begin dreigend liet aan zien. Even over twaalf ure des middags brak de brand zeer onverwachts uit in een landbouwschuur, gelegen in de bebouw de kom dezer gemeente en onmiddelijk slaande in de nabijheid van een woonhuis en twee houten schuren, met dat ongelukkig gevolg dat al wat zich in dezelve bevond, waaronder negentien stuk,s vee, zoo koeijen als paarden, een prooi der vlammen werd. Door de ijverige en zeer loffelijke pogingen van de brandweer dezer gemeente, welke later werd bijgestaan door die der nabu rige gemeenten Scherpenisse en Poortvliet, mogt het gelukken dat het gevaar in betrekkelijk geringen tijd was geweken en de brand zich alleen bepaalde tot bovengemelde schuur en een daar digt bij staand houten schuurtje, waarin zich eenige ver- werswaren bevonden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De raad der gemeente Hellevoetsluis heeft besloten zich bij adres tot de regering te rigten, met verzoek om het Goereescbe zeegat op daarbij te omschrijven wijze te verbeteren. De kosten daarvan zijn geraamd op een millioen gulden. Thans heeft ook de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam aan den minister van koloniën in een uitvoerig adres hare bezwaren kenbaar gemaakt tegen de openstelling van 16 kleine havens op Java en 3 elders in onze koloniën, voor den al- gemeenen handel, zoo wel voor in- als uitvoer. De belgische kamer van vertegenwoordigers heeft in hare woensdag gehoudene zitting zich met algemeene stemmen ver- eenigd met het wetsontwerp tot goedkeuring der met Nederland geslotene overeenkomst betrekkelijk de wering van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundige werken. Bij de algemeene beraadslagingen voerde slechts een lid het woord, dat de gelegenheid aangreep om die geslotene overeen komst levendig toe te juichen, daar hij haar beschouwde als een belangrijken stap voorwaarts, zoowel uit een materieel als uit een industrieel oogpunt. De arlikelsgewijze behandeling gaf tot geenerlei wijziging aanleiding. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn dingsdag na middag uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. Men leest in de Dordrechtsche courant Wij ontvangen met de thans aangekomen landmail, van een geacht handelshuis uit Batavia, het volgende berigt, dd. 22 novemberWij hebben bij deze nog het onaangename berigt te voegen, dat reeds sedert eenigen tijd de berigten over de rust in onze binnenlanden ongunstig luiden en het mahomedaansche fanatisme een gevaarlijker aanzien begint te krijgen. In Cheri- bon, Indramaijoe en op de vrije Pamanoekan en Tjiassemlan- den moeten zich eene menigte hadjies (priesters) verzameld hebben, die de nog rustige bevolking trachten op te ruijen. De van Pamanoekan ontvangen beriglen moeten zoo ongunstig luiden, dat het gouvernement besloten heeft, met deu meesten spoed eene mobiele koloune 400 man naar Pamanoekan te zenden, welke den IS november met Zr. Ms. stoomschepen der waarts zijn overgebragt. Het gouvernement heeft in dezen met een voorbeeldeloozeu spoed gehandeld, en men is algemeen vau gevoelen, dat door deze onverwachte magtsvertooning in het hart van Java veel ongeregelds zal kunnen worden voorkomen. Het nederlandsch-indische gouvernement neemt thans sche pen aan voor eene expeditie naar Bonie, welke uit p. m. 3000 mau troepen zal bestaan. Men is van oordeel, dat dit voor de zoo Jang op Java zonder eenig emplooi gelegen hebbende sche pen eene ware uitkomst kan worden. Het getal van dezen voor zoo ver Nederland betreft, is reeds tot 70 geklommen. Nopens de zaken der Maatschappij van weldadigheid wordt nog altijd onderhandeld. Men gelooft echter dat het resultaat zal zijn, dat de vrije ko loniën onder een afzonderlijk beheer zullen geraken en de kolo nie Ommerschans met de overige gestichlen het eigendom des rijks worden. Naar wij vernemen zullen nog enkele andere onderofficieren bij 's rijks marine met de gouden medaille voor SOjarige trouwe dienst, worden vereerd. Onderhen noemt men den opperkonsta- bel J. E. Wagenaar, in actieve dienst, die 57 jaren onafgebro ken en zonder ooit gestraft te zijn, heeft gediend. Te Nieuwediep is voor een paar dagen weder een fraai nieuw schroefstoomschip van de fabriek van de heeren van Vlissiugen uit Amsterdam aangekomen, den naam voerende van Heljaz. Het is weder bestemd voor de sleepdienst op den Nijl en alzoo voor egyptischc rekening gebouwd. Dit vaartuig is van hech tere zamenstelling en heeft het sloomvaarluig Damiette ver vangen, hetwelk ter versterking weder naar de fabriek is ver trokken. De equipage, aan boord van de Hetjaz, bestaat uit noordsche zeelieden. Behalve twee zilveren doopvonten voor de beide hoofdker ken, heeft de hervormde gemeente te Leideu eene aanzienlijke som in 'oankbilletten ten behoeve der armen aan dr. Laurillard overhandigd, als huldeblijk voor het bedanken voor 'L laatstelijk op hem uitgebragt beroep naar Rotterdam. Hem is persoonlijk een zilveren wijnblad met gedreven bokaal aangebodeu, dat hij welmeenend aannam //als een gedenkteeken van hetgeen de gemeente om hem te vereeren, voor kerk en armen deed." Yolgens de Nieuwe rotterdamsche courant is men te Delft nog geheel onbekend met de pogingen, welke volgens een oor spronkelijk door de Utrechtsche courant medegedeeld berigt t door de fransche regering zouden worden aangewend om het lijk van den aldaar begraven Neundorfï (die beweerde Lodewijk XVII te zijn) naar de vorstelijke begraafplaats der Bourbons te St. Denis over te brengen. Ilenoeniingen «i» besluiteu. Benoemd, bij besluit van 16 dezer, tot gezworen der polders van Oud-Vossemeer de heer J. van As, en van de polders van Poortvliet de neer P. D. van Stapele; alsmede tot beheerde r van den Bijleveldpolder de heer A. Polderdijk en van den Spieringpolder de heer P. Dielemanen tot gezworen van den polder Nieuw Noordbeveland de heer J. Verhulst. Ontslag verleend, bij besluit van 13 dezer, uit 's landsdienst, aan den heer M. D. van Mierop, ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Drunen c. a. Benoemd, bij besluit van 15 dezer, tot ontvangers der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Poster- holt c. a., de heer A. G. Reighard, thans ontvanger der zelfde middelen te Roosteren te Roosteren, de heer C. E. N. Valette, thans hoofdcommies bij 's rijks belastingen te Tegelen. Ontslag verleend bij besluit vau 17 dezer, aan den heer W. Passtoors, opzijn verzoek,als ontvanger der directe belastingen en accijnsen teZundert c. a., behoudens aauspraak op pensioen. ^nrSne en lejer. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip De Rijn Ie Hellevoer- sluis is tijdelijk geplaatst de luit. ter zee lste kl. J. J. A. D. Phaff, met bestemming om in het laatst der maand februari) of in het begin van maart met het koopvaardijschip Eugenie, gez. Bargman, naar Oost Indie te vertrekken, en tevens op die reis het bevel te voeren overeen detachement matrozen en scheepsjongens, sterk ongeveer 100 koppen, die mede met dat schip voor de dienst in Indie zulien worden overgevoerd/ Ook eenige officieren van administratie vertrekken daarmede. Naar men verneemt zal aan de militairen, welke van de ver schillende regementen infanterie in den loop van ditjaar oij de normaal schietschool gedetacheerd zullen worden, een langere oefeuingstijd worden verleend dan tot nu toe het geval was, en voortaan zal bij die inrigling gedurende het zomersaizoen slechls eene serie van oefeningen, in stede van twee, zoo als in de vorige jaren gebruikelijk was, worden gehouden met bepa ling dat die oefeningstijd 4£ maand zal duren. De kapitein J. H. Erderlein, van den generalen staf, chef van den staf van den generaal-majoor, komniandant der tweede brigade infanterie, te Arnhem in garnizoen, is van daarnaar 's Gravenhage vertrokken, ten einde bij den luitenant-generaal, chef van den generalen staf en voorzitter van het comité van defensie, gedurende de thans loopende zitting van dat cou.i'é werkzaam te zijn. Bijeen besluit van den gouverneur-generaal van Neder- landsck Oost-Iudie, is bepaald dat ook de onderofficieren lus- schen de 30 en 35 jaren, tot den officiersrang kunnen bevorderd worden; aan hen zal de gelegenheid worden gegeven om met het afleggen van een ligter examen tot dien rang te geraken eene bepaling waardoor brave en to! de practische dienst ge schikte oude onderofficieren den weg wordt opengesteld eei rang te verkrijgen, waarop zij anders geene hoop hadden. .tflioop verlïoopinjjesï en »anbeüte<liei^en. Middelburg, 20 januari). 1. Een kapitaal woonhuis met grooten tuin, Langende!;; I no. 23. Grondlasten f 60,90. Verkocht voor f S200. 2. Een huis en erve,'s Gravenstraat I no. 254. Grondlasten f14,38. Verkocht voor f 425. 3. Een koepel met tuin, op den aanleg tusschen de Koepoort en Noordpoort, groot 17 roeden 80 ellen. Grondlasten f4,94. Verkocht voor f 429,75. 4. Een veertigste aandeel in de reederij van het barkcctiip Luctor et Emergo, waarvan boekhouders zijn de heeren den 1 Bouwmeester Borsius van der Levé. Verkocht voor f1000.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1